oljica70

Samostalno na Siciliju

136 poruka u ovoj temi

Drugi dan u Taormini - na premijeri Supermena

Divna prilika mi se ukazala kako da provedem još jedan dan u Taormini.

Posle uživanja u plivanju u bazenu hotela , sa predivno toplom vodom a ne sa meduzama u ledenoj vodi,

img4186.jpg

Lepo sam se udesila i otišla na filmski festival u Taormini koji upravo večeras počinje. A otvara ga , dan nakon svetske premijere, nastavak ili novi film o Supermenu ,koji se sad zove "Man of steel". Supermena glumi novi zgodni glumac a njegovog oca br.1 Rasel Krou a oca br.2 Kevin Kostner. I cela glumačka ekipa , osim K.Kostnera je prisustvovala otvaranju, a Rasel Krou je održao i uvodni govor.

Juče kad sam posetila Teatar Greko saznala sam čemu služi bioskopsko platno , odn. za potrebe Cinema festival , kako ga ovde zovu. Na ulazu u Teatar Greko sam pitala gde se kupuju karte ali nije znala da mi odgovori na Engleskom.

img4195.jpg

Nešto mi je pokazivala i gestikulirala , ali nisam preterano bila zainteresovana dok nisam došla u hotel i na recepciji našla program festivala i ko dolazi na otvaranje. Odmah sam isplanirala da uveče poranim i sad se potrudim da saznam gde se kupuju karte . I pored toga što sam sebi skrenula pažnju da povede računa o troškovima , ovakva prilika se ipak ne propušta. Naročito u antičkom pozorištu. A i nisam od svoje 7 godine bila u bioskopu na otvorenom , kad sam na moru gledala "Grof Monte Kristo". Divan film za dete od 7 godina. E pa i ovo je bilo fantastično za dete od .....

Prekrasne kulise sa pozadinom Etne...još da je proradila da upotpuni atmosferu. Polako se smrkava a u podnožju Etne se po obroncima pale svetla. Pozorište se puni , nestrpljivi smo da vidimo glavnu zvezdu Maksimusa , kako mu Italijani skandiraju dok ga nestrpljivo čekamo .

img4201.jpg

I gosp.Rasel Krou se pojavljuje . Pozdrav na Italijanskom , dolaze i ostali članovi ekipe . Nisu ih dugo zadržali jer smo nestrpljivi da vidimo novog Supermena .

Na ulazu stoji upozorenje da nije dozvoljeno unošenje mobilnog , kamere i foto aparata. Jedan iz obezbeđenja baš mene pita da li imam kameru, kameru ...ponavljam ja ,ne nemam kameru. Kakva glupost, svako ko je ušao ima barem jedan mobilni od koga se ne odvaja .I to mob. sa takvim mogućnostima da mu ne treba posebna kamera za snimanje čak i celog filma. Drugo , ja sam turista i od foto aparata se ne odvajam i živim za ovakve prilike ...I da njemu predam moj voljeni forto aparat...neće moći. Uglavnom , piraterija je strogo zabranjena u ostatku sveta koji nije Srbija, tako da su sve vreme trajanja filma iskakali ljudi u crnom i upirali snop svetlosti u nekoga ko se osmelio da izvadi svoj pametni telefon i osvetli mrak dok traje film.

img4236.jpg

Sve u svemu lep kraj drugog dana u Taormini.

3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

fantastican pogled iz hotela! Cekam nastavak, a u medjuvremenu sam pocela ozbiljno da razmisljam o Siciliji u avgustu...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Panaraea

Danas je baš bio ispunjen dan i vratih se u hotel baš umorna.

Uspela sam da odem na Eolska ostrva i to dva najinteresantnija, Panaraeu ili VIP strvo zbog gostiju džet seta koji je posećuju i vulkanskog Strombolija.

Izlet za Panaraeu i Stromboli je najskuplji izlet koji se nudi na celoj Siciliji , skuplji je čak i od Etne, košta 90e. Delom usled udaljenosti oba ostrva , a delom zato što je u cenu uključen i transfer do grada Milazza odakle polazi brod. Kada sam dolazila vozom u Taorminu prošla sam kroz Milazzo i vidi se odmah sa žel. stanice da je stanica od luke prilično udaljena.Iz luke se vidi velika tvrđava u centru Miazz.

Polazi se u 12h , i do Panarea usput se prolazi pored ostrva Lipari i Vulkano , koji su takođe u vezanoj ponudi ali sa znatno nižom cenom od 45 e do 60e u zavisnosti odakle se polazi.

img4250.jpg

img4319.jpg

Na brodu je vladala prava izletnička atmosfera . Na Panareu se stiže taman u vreme ručka oko 13.30h . Sve kuće su na ostrvu ofarbane u belo i vidno sređene, svuda su veliki ćupovi kao dekoracija. Beli , zemljani , plavi glazirani. Vrata ofarbana u nebo plavo. Uske ulice kojima prolaze kola kao sa terena za golf.

Pre puta dok sam se pripremala čitala sam da na ostrvu nema motornih vozila , međutim to ipak nije tačno. Voze se skuteri i neki mali kamiončići , koji baš remete idilu i prilično zagađuju vazduh. Ulice su uske i kad oni onakvi "ekoliški" prođu treba dosta vremena da vetar rastera izduvne gasove, taman kad ih rastera prođe sledeći. Panaraee je najskuplje ostrvo. Ručak u restoranu košta od 50e do 80e. Najpoznatiji restoran I hotel je Reja ili raža.

Pre nekoliko godina oko Eolskih ostrva je kružio Roman Abramovič sa svojom jahtom i kao pripadnik džet seta hteo je da svrati na večeru i nazvao je telefonom da se najavi. Vlasnica je morala da ga odbije jer nije imao rezervaciju. Posle je za novine prokomentarisala " pa nisam mogla nekog od gostiju da zamolim da ode da bi on došao kad nismo imali mesta a on se nije unapred najavio". Eto toliko o tom životu. Iako je juni, bilo je jako vruće, na kraju obilaska prokomentarisala sam kako je danas vruće a jedan od vodiča ture je rekako da je u julu i avgustu još toplije od ovoga. A meni su prsti na nogama počeli da crvene iako sam već odavno osunčana. Pobegla sam od centralnih ulica i od skutera , i sve oko mene je na sijesti .

img4267.jpg

Samo turisti okolo lutaju. Pokušavam da nađem izlaz do mora. Gledam jedan puteljak nadole , ne vidi se kuda vodi. Nije mi teško da odem i da pogledam i nije problem i da se vratim ali ima naviše puno stepenika . Ipak krenem , a zamnom i dve gospođe. Međutim, prevarila sam se , slepa ulica i privatni posed. Raširim ruke prema njima i kažem im "nema plaže" , vraćamo se gore.

Sledeći put sam imala više sreće. Izbijem ja na more i vidim da tu ima nekoliko ljudi iz grupe, neko se zabio u debelu hladovinu i sladi se nečim a neki hlade noge u moru. A Skandinavci nabili maske na nos i rone. E , sad ću i ja da probam vodu. Smočim noge i oduševim se da mi voda nije odsekla noge kao u Taormini. Izgleda da nigde nije voda tako hladna kao u Taormini. I odmah se skidam i ulazim u vodu . Neviđeno uživanje i rashlađenje. Zamolila sam one putnike što su hladili noge da izvade iz moje torbe foto aparat da me slikaju kako uživam.

I to mora da prokomentarišem, da svi ljudi koje sam na ovom putu srela su bili predusretljivi i pristojni. Od pozdrava u prolazu do spremnosti da razgovaraju, a sve to kao paralela sa mojim putem na još jedno izvikano turističko mesto kad niko nikom ni pored vrata znao da otpozdravi niti da se ujutru javi sa dobro jutro. Šteta da nisam više vremena imala inače bi ja još ostala u vodi. Posle sam se Skandinavcu zahvalila što me je ohrabrio da uđem u vodu. Da mi je neko rekao da će mi voda na Siciliji u junu biti tako topla bila bih nepoverljiva , ovako sam se prijatno iznenadila a sa Taorminom razočarala .

img4320.jpg

Stromboli

img4374.jpg

Stromboli , je neverovatan. Jedini aktivni vulkan u Evropi koji je konstanto aktivan a opet svi znaju za Etnu i Vezuv a za Stromboli samo po neko. Iako datira od pre 40.000 godina opet je najmlađi. Sa druge strane kratera nalazi se mali grad sa belim niskim kućama i uskim ulicama ali nikada nije bio ugrožen, Iako se broj stnovnika sveo na svega 400. zitelje Strombolija smatraju jedne od najizvornijih Sicilijanaca, čak i govore dijalektom koji im je svojstven i teško razumljiv za ostale.

Kada se gleda sa podnožja deluje da preko vrha kratera prelazi samo oblak , međutim to su oblaci dima koje izbacuje vulkan. Neko je Stromboli uporedio sa bocom šampanjca koja je stalno pod pritiskom i konstantno izbacuje oblake nekada crnog ili belog i crvenog dima. A kad je baš pod pritiskom onda se dešavaju eksplozije , pa se može čuti kako tutnji i tada se iz grotla vidi prskanje lave. A kad se baš naljuti , lava se prelije i krene vatrenim putem prema moru. Dok je sunce zalazilo i obasjavalo vulkan delovao je veoma lep , a kad je sunce zašlo postao je crn i veoma opasan. Plaže na Stromboliju su od crnog vulkanskog peska i šljunka. Voda je čista i topla. Nažalost ovde nisam imala vremena da se kupam , ali sam se dobro izbrčkala. Do Strombolija se nalazi jedna stena na čijem vrhu je svetionik i stenu zovu Strombolino . A ona je zapravo ostatak nekadašnjeg vulkana, i bila je nekada centar vulkana.

Kada se pristane na Stromboli odmah sa desne strane ulice a i naviše putem prema crkvi. nalaze se agencije koje nude treking do vrha Strombolija sa koga se može baciti pogled u grotlo. Tu su i prodavnice koje nude delimičnu opremu , od lampi na čelu , do jačih cipela. Polasci su u večernjim satima i obavezno je da na trekking ide sa lokalnim vodičem. Nigde nije bila istaknuta cena , a nisam imala vremena da se raspitujem. Navodno bi trebalo dan unapred da se najavi odn. prijavi , mada je meni delovalo da ukoliko se danas pre podne ili oko podneva stigne da ima vremena da se prijavite iste večeri kada krene. Samo što se mora prenoćiti jednu noć na ostrvu jer je povratak sa vrha u kasnim satima kad više nema prevoza prema kopnu. Inače na Stromboliju a i drugim ostrvima struja se dobija preko generatora .

img4436.jpg

Posetioci Strombolija , za razliku od Paranaee su mlađi ljudi koji su u potrazi za uzbuđenjima, zavisnici od adrenalina, I oni koji više vole izolovanost ostrva tipa Strombolija .

4

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Modica i Raguza Ibla

U planu mi je bilo da jedan dan iz Sirakuze posetim Raguzu Iblu pod obavezno i još Noto ili Modicu. U hostelu su mi odmah po dolasku pomogli i pogledali raspored prevoza, a iz iskustva rekli da nema vremena za sva tri grada .

Prema rasporedu vožnje na sajtu kompanije AST koja vozi prema navedenim gradovima postoji polazak u 8h ujutru iz Sirakuze i prema Modici i prema Raguzi , međutim, dodatnim pregledom sajta Sirakuze navodi se da ima samo jutrarnji polazak za Modicu.

Ujutru sam poranila sa dva programa u zavisnosti da li je tačan podatak sa sajta grada Sirakuze ili sa AST kompanije. Na bus stanicu pre 8h već je bio postavljen jedan bus, ali ne piše na njemu gde ide. Nema na stanici nikakva biletarnica za kompaniju AST. Zato moram da pitam putnike koji su isto tako zbunjeni, jer neki od njih nisu lokalni, pa ni oni ne znaju. A šofer slabo ili nimalo ne zna Engleski. Ispostavi se da bus ide za Modicu i nema drugog prema Raguzi u isto vreme. Satnica koju sam imala bila je pod uslovom da ide prvi bus prema Raguzi pa da se vračam u Sirakuzu preko Modice, a sad nemam ništa. Pritom sam zaboravila I nekakvu mapu Raguze koju sam imala iz LP. Iako mi je hostel iza ćoška i za 5 min. bi mogla da otrčim , ne pomera mi se od busa. Kako god, sad ću morati da se snalazim kako znam i umem bez mape, ili da na licu mesta u turist birou uzmem neku mapu,pod uslovom da ga nađem.

Cena karte do Modice je 6.30e I stiže se za sat i po vremena . Bus prolazi kroz Noto i druga mesta . Vozača sam zamolila da mi kaže kad stignemo u Modicu. U Modici postoji jedna bus stanica u samom centru grada , tako reći u podnožju, jer je i Modica kao i Raguza razbacana po obroncima. Kad sam ga pitala da li zna kad ide sledeći bus prema Raguzi , jer sam mislila da on nastavlja prema Raguzi , on mi je pokazao da ostanem u busu . Vozi on kroz jednu od dužih ulica koja od centra vodi naviše, prolazimo pored prve katedrale koja je tu u podnožju. Mislim se gde li će me sad odvesti koliko li ću da se vraćam. A on , jer nije znao da mi odgovori , imao je bolju ideju. Da me doveze do poslednje stanice na kraju ove ulice koja ide naviši , pa da ja u poslastičari BARYCENTO , koja se nalazi preko puta stanice i u kojoj se prodaju bus karte pitam za dalji raspored polazaka prema Raguzi. A i pokazao mi je da ulica iza poslastičare vodi prema starom delu Modice. U poslastičari sam saznala da u 12 h ,13h I 14h ima buseva prema Raguzi , što mi je odgovaralo.Uspela sam da obiđem samo katedralu Sv.Džordža koja se izgleda nalazi na sredini.

img4531.jpg

Onu u podnožju nisam ni videla sa pozicije gde sam se nalazila a i nisam mogla bez mape da potrefim put. Sumnjam da bi i sa mapom uspela jer su ulice toliko uzane i stalno naletite u nečije dvorište , ili slepu ulicu. Uspon je veliki , ulice su uglačane pa negde i proklizava.

img4536.jpg

img4541.jpg

Srećem samo po nekog od starijih putnika koji baš polako napreduju. Vidim ja da će mi bez dobre mape biti jako teško i trebaće mnogo više vremena da se dođe do vrha gde se ugnezdila i treći katedrala ili crkva , sad više nisam ni sigurna jer su ogromne.

Mogu samo da izrazim divljenje tim ljudima koji su ih napravili I smestili na tako nepristupačno mesto i da zamislim život kada su one bile središte društvenog života. Iz tog razloga sam morala da donesem odluku da skratim dalje penjanje, jer dalje uspinjanje ovako na slepo nema smisla I gubim vreme .

Čuvenu čokoladu iz modice sam kupila u pomenutoj poslastičari, jedna čokolada košta 2,50e a u Cefalu je koštala 3.50e. Pokušala sam da je kupim u nekom marketu u Modici ali je nije bilo a zapravo nisu imali nikakvu čokoladu. Pre puta dok sam čitala o Modici i o njenoj čokoladi tačno se navodilo gde se pravi i koja je poznata radnja sa čokoladom ...ali na papiru je mnogo lakše nego naći je u onoj dzungli od ulica .

Vratim se do poslastičare i polazne stanice za Raguzu , bus polazi tačno na vreme u to iz pravca odakle sam u došla u nastavlja se prema Raguzi .

img4546.jpg

Vožnja traje 20 min. u cena karte je 2.20e. Pripremite foto aparate kad bus počne da se uspinje prema Raguzi jer se sa puta najbolje vidi Raguza Ibla. Opet moram da pitam šofera kad je sledeći bus prema Modici ili direktno za Sirakuzu. Opet mi kaže da sačekam u busu u vozi me do poslednje stanice. Uf, kako li ću sad da se vratim u snađem prema Ibli jer je grad jako veliki u ne vidim granicu sa Iblom. Međutim , ne paničim i strpljivo čekam da vidim gde je bus stanica da bi znala za povratak ,a što se tiče Ible , pretpostavljam da ide neki gradski bus prema Ibli pa ću već nekoga pitati koji je to broj. U LP piše da ima neki bus na struju , ali opet nepotpuna ili zastarela informacija.

img4564.jpg

img4567.jpg

Međutim imala sam sreće, i dosadašnje iskustvo da sa bus stanice polaze i lokalni busevi prema atraktivnoj lokaciji zbog koje turisti i dolaze. Tako da je na poslednjoj bus stanici bila i početna gradskog busa , mali beli bus br.11 , koji vozi prema Ibli. Čak je i unapred pisalo gde sve ide i na kraju Ibla. Cena karte je 1,10e i pitam špfera da mi kaže gde da siđem , ne znajući da mu je to poslednja stanica, a on ne zna da gukne Engleski. Međutim ,ljudima ne treba mnogo reči za sporazumevanje. Vožnja traje oko 20 do 25 min. i kad prođe urbani deo novog dela grada počne sa usponom prema Raguzi Ibli .

I tu opet pripremite aparate jer ćete odatle najbolje slikati Iblu. U jednom momentu sam htela da siđem jer mi je delovalo da je to moje polazište , a on mi odmahuje da nije i da sednem. Dolazimo do vrha Ible i on mi prstom pokazuje gde je ono šta sam tražila a zapravo je sve oko mene ono šta sam tražila. Opet ga pitam kad se vraća da isplaniram koliko imam vremena da razgledam. On me gleda i pokušava ...ali ne vredi ...ja mu dajem spremljeni papir i olovku da napiše i eto komunikacije. Do Ible voze zapravo dva busa, ja sam zapisala da znam koji sve brojevi polaze sa one bus stanice , ali nisam uspela da pročitam sve njihove stanice da bi videla da I br.33 ide do Ible. Zato mi je on napisao svoj naredni red vožnje za bus br.11 i za bus br.33.

Ukoliko nekom treba, pretpostavljam da će to biti za posetu u skoro isto vreme kao moje pa možete da se orjentišete. Ovo je raspored za bus br.11 I 33 kad dolaze u Iblu , ne zadržavaju se već samo nastavljaju naniže . Pa prema ovom rasporedu može da se izračuna u koje vreme će biti na početnoj stanici jer im od stanice do Ible treba od 20 do 25 min. I toliko nazad.

Bus br.11 je u Ibli u 13.50h , 14.50h , 15.50h. 16.50h, 17.50h , 18.50h I izgleda da je poslednji 19.50h jer dalje nije napisao.

Bus br.33 je u Ibli 14.15h , 15.15h , 16.15h , 17.15h,18.15h I 19.15h.

Nisam rekla da vozač koji me je dovezao u Raguzu isto nije mnogo znao od Engleskog i razlog zašto me je dovezao na poslednju stanicu jer je tu bio istaknut raspored polazaka iz Raguze prema drugim gradovima i iz drugih gradova prema Raguzi. Naravno sve je pisalo na Italijanskom. A sad ja ne znam šta znače dva rasporeda. Odlučim da oba slikam aparatom pa ću da proverim. Kad sam stigla u Iblu i imala više vremena zamolila sam nekog od lokalnih ljudi , iz rstorana , da mi protumači dva rasporeda i koji meni odgovara.

Tada sam saznala da se radi o rasporedu iz Raguze i prema Raguzi. Sledeći bus prema Sirakuzi polazio je sa početne bus stanice tek u 17.15h pa sam imala vremena i da prilegnem na kamenoj klupi u vrtu crkve na ulazu u Iblu. Karte za mali bus se na početnoj kupuju kod vozača a u Ibli u Tabakeriji koja se nalazi odmah na ulazu. Vozač nas je sačekao dok smo otrčali da kupimo karte ,tj.mi koji nismo imali. Opet je najzanimljiviji deo puta krivudavo spuštanje, odakle se najbolje vidi Ibla.

4

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Uh pozorište me razočaralo i da nije bilo one famozne premijere u Taormini ne bi imala nikakvo iskustvo sa pozorištima na Siciliji. U Sirakuzi je trenutno pozorišni festival tragedije i odvija se baš u Grčkom pozorištu, ajde što su napravili neku modern betonsku binu od striropora koji zamenjuje beton , ali što su po kamenim stapenicama stavili daske kao oklop za kamene stepenice i kad se pojaviš odozgo čini ti se da je sve sveže betonirano i sivo.

img4575.jpg

Otišla do Dionizijevog uva , bilo lepo ujutru dok nisu navalili turisti . Uskoro mi se smučilo od velike vrućine a nisam jela ništa konkretno , ne volim sladak doručak . Pa sam sela onde na ulazu na sveže ceđeni sok od narandže i naranhu. Uh, prijala mi i povratih se, a čiča što cedi mi dosu još.

Interesantan je i onaj anfiteatar na ulazu i to je to. Baš je ovde upeklo , polako sam se vratila u hostel. Na super je lokaciji da ne moram da teglim do stanice jer mi je i bus i voz na 30sek. A i kvart je pravi Sicilijanski , pogotovo kad se vraćam uveće. Oko Ortigije sve sjaji od osvetljenja a ovde polumračno. Preko ulice je razvučen strujni kabl pa na sredini kabla i ulice je jedna stara svetiljka sa slabijom žutom svetlosti , pa mi baš deliuje kao neka filmska scena. Jedino je malo oko hostela svetlije a i preko puta hostela je hotel pa ima dodatnih svetiljki. Sad ću da odkuliram 2 sata do polaska busa za Palermo. ,

Ponovo u Palermu , kao da sam tako davno bila u njemu i sad po drugi put se vraćam u Palermo.

img4592.jpg

3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

I na kraju puta mogu samo da kažem ĆAO BELA.

Pogledajte samo slike koje su postavljene i to je dovoljan razlog da krenete. Dve nedelje su trajale kao mesec dana a na dan povratka kao da sam juče došla.

Svima neodlučnim da krenu u samostalni poduhvat savetujem da ništa nije teško , informišite se pre puta barem je to danas na netu jednostavno , pitajte druge, napravite svoj plan...mali , drugi put će biti malo veći . Na Siciliji su barem najatraktivniji gradovi pored obale i u svaki možete vozom. Samo sednete i koju čitam na putu ili scenario za film. Sad mi nedostaju Sicilijanci i da ih slušam kako pored mene pričaju , ljubazni su , jednostavni , dobronamerni , imaju dobar odnos sa turistima.

img4028.jpg

Prijatelji su komentarisali slike koje sam im poslala sa puta i neko je rekao "nisam znala da je Sicilija toliko lepa ", ja samo mogu da dodam NISAM NI JA... SAD ZNAM.

Ćao.

img4332.jpg

img3901.jpg

img3915.jpg

4

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Oljice, nadam se da ces nam po povratku, staviti na raspolaganje jos fotografija... Danas je Etna stavljena na Uneskovu listu svetske bastine, na kojoj se nalazi 936 prirodnih, kulturnih i mesovitih lokaliteta. Italija ima ukupno 48 lokaliteta i ostaje na prvom mestu ove liste.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

cefalu se čini kao sjajno mesto :)

još sa one divne terase... prosto pomaže da se vreli dan u ofisu lakše izdrži :)

super putopis, :thankyou: , i jedva čekam(o) još slika :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Jeste , Cefalu je super. I ako mi nekada treba da odem negde na plažu mislim da ću odabrati neku od lokacija sa plažama koje sam posetila ovom prilikom.

Što se tiče konkretno Cefala mislim da postoji opcija da se vrlo lako dođe do njega I jeftinije. Npr. Wizzom do Rima nekom jeftinom kartom , bez većeg prtljaga. Ja nosim sa sobom mali prtljag od nekoliko majica koje se lako operu i sutra već mogu opet da ih nosim. I iz Rima po opciji kako se kome dopada nekim jeftinim letom iz Rima do Palerma i odatle busem za sat vremena ili opet vozom. Postoji i opcija vozom od Rima do Sicilije. U Mesini se samo promeni voz, ništa komplikovano , i nastavi se prema Cefalu.

img4612.jpg

img4616.jpg

img3587.jpg

Hotel koji sam ja odabrala Scirooko je na 5 min. od plaže i na početku starog dela grada . I od njega ima, po ceni, povoljnijih smeštaja u Cefalu , koji se nalaze na kraju ove glavne ulice. I pogled im je na more, ali nemaju terasu. Mislim da su koštali 35e kada sam ja gledala. Naravno , sad treba proveriti. Uglavnom u tom delu ima dosta hostela , što je dobra opcija po mom mišljenju. Ne mogu sad da se setim imena tih hostela ili hostela . Ja sam na primer otišla na sajt booking com i onda zadam datume i kad mi se otvori mapa nekog hotela , kad prstićem prelazite po mapi pokazuju se raspoloživi smeštaju. I odmah se pojavi cena . Tako da možete odmah da procenite da li vam cena i lokacija odgovaraju. Pa ako vam nešto privuče pažnju vi kliknite da se otvori da pogledate detalje.

Ipak su cene hrane u restoranima za nas prilično visoke , a ukoliko ste u hostelu i imate pristup kuhinji možete nešto i sami sebi spremiti. Ja u mom hotelu nisam sebi kuvala hranu ali sam zato kupovala voće pa uživala ujutru ili popodne na terasi. A neki od gostiju su sebi kupili razne đakonije u salameriji i onda sve stavili na tanjir i uz bocu vina ili limončela uživali na terasi. Riba se barem brzo isprži.

Ukoliko se neko odluči da provede nedelju dana ili deset dana odmora u Cefalu , iako može da napravi i nekoliko izleta , kao što je npr. dnevni izlet do Palerma i Monrealea , Agrgđenta. I to je dovoljno. Naravno svako će svoj odmor oblikovati po svojoj želji i mogućnosti. A Sicilija je kao mesto za odmor lepa promena u odnosu na naše uobičajene navike gde redovno provodimo letnji odmor.

img3455.jpg

img4525.jpg

img3844.jpg

img3891.jpg

4

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Jesi se vratila?

Plaza u Cefalù izgleda lepo, mada mogu da zamislim u avgustu. Inace, cene u restoranima su nize nego u Milanu, a i ostalo, pa i nije tako nepovoljno..za letovanje ima mnogo malih mesta, bar na tom potezu Palermo - Messina, za koja mi nismo ni culi, u kojima letuju samo Italijani, pogotovo od Capo Orlanda ka Messini, gde moze da se nadje povoljan smestaj, arancini i cannoli su jeftini, plaze slobodne, pogled na sunce koje zalazi iza Eolskih ostrva...i sta ce ti vise!

ey0algpfi-afuk77chuks2mq.jpg

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

oljica70 pripada forumasima koja nikad ne propusta priliku da nesebicno podeli sa ostalima sve sto moze, kako javljanjem sa lica mesta, kasno uvece posle napornih obilazaka sto iziskuje dodatni napor, tako i naknadno odgovarajuci precizno na pitanja ucesnika foruma u vezi destinacija na kojima je vec bila.

I ovaj put, pribilizila nam je Siciliju na onaj pravi, neposredni nacin iz ugla samostalnog putnika, uz obilje prakticnih informacija i prelepih fotografija, narocito zanimljivih detalja.

Svaka cast, hvala ti na ovom putopisu i ulozenom trudu ! :cestitam::cvetic:

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Plaza u Cefalù izgleda lepo, mada mogu da zamislim u avgustu. Inace, cene u restoranima su nize nego u Milanu, a i ostalo, pa i nije tako nepovoljno..za letovanje ima mnogo malih mesta, bar na tom potezu Palermo - Messina, za koja mi nismo ni culi, u kojima letuju samo Italijani, pogotovo od Capo Orlanda ka Messini, gde moze da se nadje povoljan smestaj, arancini i cannoli su jeftini, plaze slobodne, pogled na sunce koje zalazi iza Eolskih ostrva...i sta ce ti vise!

Vredne informacije. Restorani u Milanu jesu skupi (mada kada se luta i trazi moze se ponesto naci jeftinije). Ali dobro je znati da su na Siciliji nize cene. I dobro ti je to gde letuju Italijani, obicno domaci znaju gde je najbolje.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Dodjoh danas iz zemlje vrele krvi!Sve u vezi rentacara,hrane,pica,cena,smestaja itd... pitaj te.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pa nemoj - pitajte. Pricaj sam. Mene, recimo, interesuje, gde si bio, sta si video, sta ti se dopalo, sta ti se najvise dopalo, sta si jeo, :rolleyes: stavi neku fotku...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905040
    Ukupno poruka