oljica70

Samostalno na Siciliju

136 poruka u ovoj temi

Odlicno, Oljice! Mozda je jedino malo maltretiranje obilaziti celu Siciliju iz Palerma? Samo bih te nesto ispravila, ako se neljuis: Scala dei turchi (Skala dei Turki) je dobila naziv po tome sto su se tu, u slucaju nevremena, sklanjali arapski (za mestane u to doba Arapi = Turci) pirati, Saraceni.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Jeste ,tačno je I poznato mi je ,ali sam se trudila sa budem kraća a da ljudima koji nisu do sada upoznati na krai način objasnim o kakvoj vrsti stene je reč. Tvoja primedba dobro dođe.

Izmenjeno (oljica70)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Cefalu

Stigla sam u u Cefalu, presladak mali gradic. Iako sam opet poranila i na bus stanici bila pre 10 sati , a pre toga prošla kroz žel. stanicu i videla da je sledeći voz u 12h, gde sam saznala da i bus kreće u isto vreme pa sam opet morala da čekam.Sad sam pogledala sajt SAIS kompanije http://www.saistransporti.it/ i vidim da nisam ni poranila ni zakasnila, jer je prvi polazak bio oko 7h a sledeći tek u 12h. Prema tome podaci iz LP opet nisu tačni da ima na svakih pola sata

 

img3862.jpg

 

 

img3876.jpg

 

Odabrala sam bus , cena je 5,70e jer sam očekivala i to sa pravom da ću uživati u pogledu iz busa . U nekim momentima mi se činilo da se vozim kroz špalir lijandera raznih boja , koliko ih ima pored puta. A onda bi se otvorio pogled prema pučini mora.

ckground:white'>http://www.saistransporti.it/ i vidim da nisam ni poranila ni zakasnila, jer je prvi polazak bio oko 7h a sledeći tek u 12h. Prema tome podaci iz LP opet nisu tačni da ima na svakih pola sata

 

img3879.jpg

 

Danas je bilo malo nestabilno vreme u Cefalu pa su se samo najodvažnjiju kupali i boravili na plaza. A mi ostali smo se gostili poslasticama .

Moram ovom prilikom da pohvalim i svoj smeštaj i bez preterivanja da procenim da ima najlepšu krovnu baštu sa koje se pruža predivan pogled na sve 4 strane. I pri tom se nalazi na Pjaci Garibaldi odakle kreće glavna pešačka zona. Ja sam ga rezervisala kao hotel Scirocco , a sad kad sam došla vidim da je to samo adaptiran zadnji sprat zgade. Sve je opremljeno kao iz časopisa ali je terasa po mom mišljenju neprevaziđena u okolini. To se da zaključiti samom pogledom sa terase jer se ništa u okruženja ne nazire sličnog tipa. Pa ako nekom treba za početak preporuka , Scirocco je moja preporuka. Od bus i gl. žl. stanice je 5 min. hoda, isto i od plaže.

 

img3940.jpg

3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sad sam proverila svoje podatke ,pripremljene pre puta, i na osnovu dosadašnjeg iskustva mogu da zaključim da britanski sajt www.italyheaven.co.uk ima najpouzdanije informacije u pogledu prevoza do lokaliteta .

Dodala bih još da postoji bus kompanija Tarantola bus, koja vozi od Trapanija do Segeste i prolazi pored ulaza u hram. Satnicu najbolje proveriti unapred na sajtu kompanije www.tarantolabus.com . Sa pomenutom kompanijom sam i ja išla od hramova do Trapanija. I poslednja stanica mu je na bus stanici u Trapaniju ,koja je pored žel. stanice. Cena karte od hrama do Trapanije je 3.80e.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sjajno, Oljice, divna terasa! Gde si? Jesi uspela da odes do Eolskih ostrva?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Jao Oljice, ovaj sto za dorucak i pogled su da se ne dignes od stola! A kanoli sa sumskim jagodama; to jos nisam videla! Mrak! I sami po sebi su fantasticni, mada ne prezirem ni kasatu,a, bogami, ni one sitne kolacice od marcipana...cekam nastavak!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kanoli iz Cefala su stvarno bili prvoklasni . Svakog dana sam dolazila popodne kad krenem u pasagatu na isto mesto po kanoli. Nekada uzmeme ovaj sa jagodama ili sa pistaćima , a nekada pikolo kanoli sa pistaćima da mi ostane mesta i za sladoled. Vlasnik ili prodavac , verovatno oboje, me je zapamtio i već sa udaljenosti od par koraka kad me ugleda ustaje sa klupe preko puta radnje gde sedi sa komšijom i priča, da me usluži. Verovatno ih pravi ujutru i one do popodneva kad ja dođem povuku vlagu iz rikote i taman testo bude kako po meni treba, da ne pršti kad zagrizeš. A fil je bio prva liga , i kanole drži u maloj rashladnoj vitrini tik pored ulice da privlače pažnju. A nisam samo ja bila ta koja je napadno buljila u njih i zaustavljala se u mestu kad ih vidi.

Ah, toliko napisah o kanolima. Radnja sa kanolima se nalazi u glavnoj šetačkoj štrafti ,malo niže od katedrale prema moru.

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Au, to ne bi trebalo da radi; kanoli stoje prazni i pune se u trenutku kad ih neko naruci! Bas zato da bi bili krckavi. Ima u Palermu, na trgu Politeama jedna poslasticarnica, tamo si iznutra oblozeni cokoladom, tako da ne mogu da povuku vlagu...

Jesi bila da vidis katedralu?Ima vizantijske mozaike iz 6. veka. Zemlja ispred je doneta iz Jerusalima.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Taormina

Teško sam ostavila za sobom Cefalu i krenula u Taorminu .... za kojom svi uzdišu.

Prema predviđenom rasporedu stigla sam u Taorminu na žel. stanicu. Ispred žl.stanice je bus stanica prema Taormini. Iako sam vozom prošla tik pored Isole Bele ,a i mog hotela koji se isto zove i nalazi se tačno preko puta ostrvceta , morala sam da se vratim unazad 3km. Raspored na stanici ukazuje da bi bus prema Taormini trebao da ide na svakih pola sata. Međutim nije ga bilo ni u 13.30 ni u 14h. Sve nas je više na stanici, pitam taksistu koiko ima do hotela i da li mogu peške da krenem. Možeš , odgovara, ima 3km. Ne sviđa mi se da sa torbom , po suncu i to po ulici kuda prolaze i busevi i kola idem 3km. Pitam ga da li zna gde je hotel Isola Bela i koliko košta , odgovara 10e i zna gde je hotel. Pitam na stanici da li neko hoće da delimo taksi , niko neće jer su svi visoko na brdu pa im ne odgovara. Stižem u hotel , pitam ih da li ide bus i da li staje kod hotela ili bus ima neku drugu rutu i ne prolazi pored hotela . Malo me čudno gleda zbog pitanja i kaže da ide bus i pokazuje mi sa recepcije red vožnje koji je isti kao na stanici. Zamnom ulaze još dva nova putnika , i ja ih iz radoznalosti pitam da li su došli busem ili taksijem , samo da proverim da li je bus ipak posle mene odmah došao - ne, kažu, došli su taksijem.

Toliko , opet , o učestalosti buseva da ne bude iznenađenja.

Malo sam bila skeptična kad sam u komfirmaciji dobila potvrdu da će mi soba gledati na more odn. na Isola Belu. I baš mi se povratio osmeh na lice kad sam podigla spuštenu roletnu i videla taj mali dragulj u zalivu.

img4036.jpg

img4053.jpg

Odmah sam se spustila do plaže , a voda ledena . Ne mogu da verujem, plićak je a da se nimalo do sada nije ugrejala. U Cefalu i Mondelu sam jedva se naterala da izađem iz vode ovde obrnuto. Odjednom nešto nalete na mene i udari me u ruku, trgnem se . Uvek sam u nekom tripu kad sam u hladnoj vodi. Jednom sam umislila da mi se uvila neka zmija oko ruke , posle se sebi smejala zbog toga. Ovaj put nisam ništa uobrazila...naletela sam na meduzu veličine većeg šampinjona. A onda se pojavila još jedna i još jedna rozikasta providna masa sa pipcima.

img4107.jpg

E ,pa izlazim , a onda zamalo i da je nagazim.Ne plašim se ja žara već mi gadne. Sledeći put sam dobro gledala kad sam ušla u vodu. Bez obzira što je toliko hladna mami lepota uvale da se uđe u vodu. Kamenje je jako klizavo i nezgodno , i nemojte kao ja da zaboravite da ponesete plastične sandale za vodu , ili one druge što se koriste za šetanje po vodi .

S obzirom da sam u podnožju a grad na vrhu morala sam žičarom koja je tu u blizini hotela. Sada je cena u jednom pravcu 3e.

Srećom pa je ulica na čijem kraju se nalazi Grčko pozorište odmah po ulazu u Via Umberto sa leve strane, taman da iskoristim poslednje zrake sunca.

img4055.jpg

Na moju nesreću u toku je Sinema festival u Taormini pa je postavljeno platno koje blokira pogled sa stepenica pozorišta prema vulkanu.

Što se tiče Taormine ...ne mogu da kažem da mi se ne sviđa sam grad , i moram da odam priznanje ljudima koji su je sagradili i ovima koji su je dogradili do danas,ali meni se ona ludnica ne d o p a d a. Neko kao ja, ko je pre Taormine video druge Italijanske gradiće ne može da bude oduševljen Taorminom. Više mi se sviđa Cefalu , pa čak i Sorento i Pozitano, Sjena , San Giminijano . Otišla ,videla i žao mi je što nisam vise ostala u Cefalu . Dobra stvar mi je što iz Cefala nisam išla na izlet do Panaree i Strombolija ,da ne trošim dane . Bolje da to sad uradim iz Taormine , jer mi nije žao da izbivam iz nje. Radije bi još jedan dan provela u Palermu nego više u Taormini.

Čini mi se da je ovde jedina zanimacija čekanje da padne mrak i da dođe vreme večeri i da se svako skrasi u nekom od predivnih kutaka gde su uglavljeni restorani i navali na divnu i mirisnu Sicilijansku hranu.

4

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Čini mi se da je ovde jedina zanimacija čekanje da padne mrak I da dođe vreme večeri I da se svako skrasi u nekom od predivnih kutaka gde su uglavljeni restorani I navali na divnu i mirisnu Sicilijansku hranu.

Šta ćeš bolju zanimaciju. ;)

Super su ti ovi izveštaji sa lica mesta. Svaka čast.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pa da, nije losa zanimacija, samo, Taormina je nesto kao Portofino ili Kapri - vrlo ekskluzivno letovaliste - bar ono na brdo, pa su cene adekvatne. Bas mi je cudno da nase agencije bas tamo vode, osim toga, mnogo je lepse more na potezu Trapani - Mesina, pa cak i od Sirakuze ka Agridjentu i Marsali. A da ne govorim o cenama.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905040
    Ukupno poruka