salsita

Kako da se spakujete...

190 poruka u ovoj temi

Pakovanje može da bude maltretiranje. Potrošite sate na gomilanje svega što mislite da vam je potrebno, a kad stignete na odredište shvatite da vam nešto fali. Reći ćemo vam šta treba da ponesete da biste iz vašeg putovanja izvukli maksimum, kao i da biste putovali što jednostavnije.

Opšte stavke

Sledi naša lista stvari koje treba da ponesete ili odbacite, kao i onih koje će vam biti oduzete ako ih stavite u ručni prtljag.

* Imajte u vidu da ćete morati doplatite za prekomernu kilažu prtljaga ukoliko njegova težina bude veća od propisane

* Veličina ručnog prtljaga zavisi od kompanije kojom putujete. Najčešće je dozvoljeno da ponesete manju torbu koja može da stane ispod sedišta ili u loker iznad glave. Mnoge kompanije ne dozvoljavaju ručni prtljag teži od 5 kilograma.

* U avionu će biti najmanje pet kofera koji izgledaju identično kao vaš. Zakačite svoje podatke za kofer, ili ga označite tako da možete lako da ga prepoznate.

* Bezbednije je da ne ostavljate kućnu adresu na koferu. Poštanski broj, email adresa, ili telefonski broj su dovoljni.

Osnovna pravila

Neke od ovih stvari bi poneo svako sa iole zdravog razuma, ali bićete iznenađeni koliko ljudi zaboravlja najočiglednije potrepštine:

* Ponesite manje garderobe i više para nego što ste prvobitno odlučili. Od garderobe izdvojite ono što vam je apsolutno neophodno, a onda deo toga odbacite. Izdvojite maksimum para koji vam može zatrebati na putu, a onda ponesite još malo.

* Siguran način da nosite pare i važna dokumenta je da ih spakujete u torbicu koju ćete okačiti oko vrata i ubaciti ispod majice. Spakujte sledeća dokumenta:

- Pasoš

- Karte (za avion, voz, autobus)

- Vaučere za smeštaj i adrese

- Kreditnu karticu i podatke o vašem računu

- Travellers čekove

- Polisu osiguranja i kontakt detalje

- Vozačku dozvolu

- Potvrde o vakcinacijama

- Vize i/ili radne dozvole

* Od para ponesite i keš, i kreditnu karticu ili travellers čekove. Potrudite se da imate sitnije banknote, i ako je moguće nešto metalne sitnine.

* Ostavite prostora za stvari koje biste mogli da kupite usput, ili spakujte laku savitljivu torbu.

Neophodna garderoba

* Spremite stvari koje ćete nositi tokom puta, i spakujte komplet garderobe za jednu presvlaku. Tri kompleta garderobe bi bili vrhunac luksuza.

* Od obuće računajte cipele koje ćete imati na sebi, jedne rezervne, i par lakih plastičnih sandala ili japanke.

* Ponesite štofanu jaknu. One su lake, tople i brzo se suše. Osim toga, mogu da posluže kao udoban jastuk tokom putovanja.

* Ponesite sapun za pranje veša i putni konopac i štipaljke. Pranje veša ne mora da bude maltretiranje ako to obavite svake večeri.

* Spakujte dovoljno donjeg veša za nedelju dana. Jednu presvlaku držite u ručnom prtljagu, što je naročito korisno ako vaš prtljag ne završi tamo gde bi trebalo.

* Ponesite šešir za sunce ako idete u tople krajeve, i kapu ako idete u hladne.

Ne zaboravite: u pojedinim zemljama šorc je za žene neprikladna odeća.

* Ponesite nešto čime ćete pokriti ramena ako idete u sunčane krajeve. Ramena lako izgore, a i nisu prihvatljiva u pojedinim zemljama.

Ostale neophodne sitnice

* Grožđana mast – usta se suše na toplim mestima, hladnim mestima, i na aerodromima

* Univerzalni perorez, tipa švajcarski vojni nož

* Prazne plastične kese i gumice mogu da imaju milion funkcija kojih niste ni svesni

* Naočare za sunce – neizostavne su ako idete na sneg, sunce, ili more

* Vaš imenik

* Kupaći kostim

* Foto aparat, (film), i rezervne baterije

* Sredstvo protiv insekata

* Skraćeni udžbenik za učenje lokalnog jezika, vodič za putovanje, i knjigu za čitanje. Imajte u vidu da ćete često biti u mogućnosti da razmenjujete knjige sa drugim putnicima, kao i da u hostelima, na feribotima i na autobuskim terminalima postoje mesta gde možete razmeniti knjige.

* "Bubreg" oko pojasa

* Putni komplet za šivenje i zihernadle.

* Budilnik/sat i rezervna baterija

* Priručnik za prvu pomoć, uključujući flastere, tablete protiv bolova i antiseptik krem

* Plastičnu bocu sa vodom

* Čepove za uši

* Mleko ili ulje za sunčanje. Ne zaboravite, i na skijanju možete da pregorite

* Toaletni pribor, uključujući četkicu za zube, pastu, pribor za brijanje, četku ili češalj, šampon, dezodorans, sapun, makazice za nokte

* Ukrštene reči ili špil karata da ubijete vreme dok čekate

Luksuz – spakujte samo ako morate

Sredstvo za insekte koje se uključuje u struju

Penu za kupanje

Putnu pegla

Fen

Adapter za električne aparate

Još jednu knjigu za čitanje

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Moje pakovanje za put:

1.Izvadim polovinu garderobe iz ormana i satima razmisljam sta mi je stvarno potrebno

2.Spakujem to u jednu ogromu torbu, posto smo prethodnog puta nosili cetiri manje torbe i stalno ih prebrojavali.

3.Pola sata pred odlazak na put moj muz prvi put pogleda torbu i zakljuci da ne moze da je podigne i da se pod hitno prepakujemo.

4.Dvadesetak minuta prepakujemo iz ogromne torbe opet u one cetiri male torbice i vracamo se na proslogodisne prebrojavanje istih tokom putovanja.

5.Da pravilo ima izuzetke je nase proslogodisnje letovanje kada smo poneli minimum minimuma, tj dve male torbice, koje su delovale smesno pored tudjih tovara. I cini nam se da sto vise putujemo sve manje stavri nosimo sa sobom.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sals,ne znam odakle ti ovaj spisak,ali ja se ne slažem sa njim! :)

Doduše ovo je više za neki avonski prevoz...

Ali ja kada se pakujem,pravim spisak,jedno 2-3 nedelje pre putovanja...

Odeljci na spisku(npr. za more):

1. Veš

2. Garderoba za plažu

3. Gardetroba za izlaske

4. Peškiri

5. Kozmetika

6. Tehnika(ne nosim hi-fi,nego punjači za mobilne,kabel foto aparata,punjač baterija... i tako to)

7. Bus(šta obući i poneti)

8. Obuća

9. Lekovi

.

.

.

I ja to lepo dopunjujem danima,i onda sve spremim i po spisku spakujem! Ovako radim već godinama! I od slinih putovanja,samo sam prošle zime zaboravio punjač za baterije! Ostao u utikaču! :)

Inače na spiskovima sam jako detaljan,znači svaku majicu opisno upisujem... Taman dobro dođe i kada se pere i sprema sve za put! :)

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Moja supruga ima spiskove za sve prilike letovanje, zimovanje, rođendani , slave pa po potrebi akti

vira . 

Moj posao je da za putovanja rešim auto da bude u top formi i da posle sve to spa

kujem u njega.

Najzanimljivije kad se pakujemo za povratak sa putovanja pola ne mogu da spakujem u auto a ništa nismo kupili :wacko:

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

PA SVAKO PAMETAN PRAVI SPISAK UNAPRED KADA TREBA ICI NEGDE NA PUTOVANJE :cool:

POGOTOVO AKO SE IDE U INOSTRANSTVO I NA LETOVANJE ;):cool:;) :rolleyes:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Evo meni, trenutno, veoma aktuelne teme! :)

I vecite dileme "kako da sve ono stane u ovo"! ;)

Inače na spiskovima sam jako detaljan,znači svaku majicu opisno upisujem... Taman dobro dođe i kada se pere i sprema sve za put! :smajl:

I ja bez spiska ne mogu....za kraca putovanja sam i ja ovako detaljna, ali za duuugaaa....! :)

Pakovanje može da bude maltretiranje. Potrošite sate na gomilanje svega što mislite da vam je potrebno, a kad stignete na odredište shvatite da vam nešto fali. Reći ćemo vam šta treba da ponesete da biste iz vašeg putovanja izvukli maksimum, kao i da biste putovali što jednostavnije.

Spremam se za jedno poduze putovanje...imam jos par nedelja, ali- vec sam "krenula"! ;)

I, za divno cudo, napravim "pauzu" u pisanju spiska, "probnom pakovanju", "domisljanju sta jos" i, rekoh sebi, da odmorim malo uz Forum...krenem da listam...misleci da se moze naci neka korisna info...i, da ne verujete, ja-ovako detaljna, pronadjem na tvom spisku 2 stvari koje UVEK nosim, ali sada zaboravih! :smajl: Hvala na podsecanju! Znaci da je ova prica koristila! :)

Najzanimljivije kad se pakujemo za povratak sa putovanja pola ne mogu da spakujem u auto a ništa nismo kupili :wacko:

Ovo ni meni nikad nije jasno! :nesvest:

Elem, nije svejedno na koliko se putuje, kojim prevoznim sredstvom, sam ili sa porodicom...od svega toga stvarno moze da se smajlica-ima-vrtoglavicu.gif

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

I ja isto krenem sa spiskom dosta ranije. Ove godine sam za Nemacku kupila putnu kozmetiku i lekove mesec dana unapred i spakovala neseser, upisala na spisak sta ima unutra i posle samo proverila. Tako da i za letovanje vec od sada pocinjem sa planiranjem i azuriranjem spiska od proslih godina :)

Ali kao sto neko rece primetila sam da nosimo sve manje stvari kako prolaze godine, cak sada intenzivno razmisljam da za more ponesem samo tanju trenerku i par onih velikih marama za plazu, patike i japanke :D

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

A kupaci???!!! :blink: ;)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

hehehe, e da mogla bih i to da ponesem da me ne uhapse pa da se posle pravite mutavi da me ne poznajete kada izadjem u novine :)

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

I ja pravim spiskove unapred. Jedna od korisnih stvari koju sam procitala na ovom forumu je pakovanje garderobe u plasticne vrece za odlaganje garderobe. Jednostavno spakujes i usisivacem izvuces sav vazduh iz njih. Garderoba se nece puno poguzvati, a usteda prostora u koferu je velika. Za povratak moze da bude malo nezgodno ( :ciscenje: mi nije na spisku neophodnih stvari), ali nekako uspe sve da stane, posto mi tad i nije bitno sta ce se i koliko izguzvati.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Joj, ja cu veceras "probno" pakovanje da izvedem, a jos dosta toga sto moram da ponesem nisam ni kupila. Najgore mi je pakovati obucu...

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

hehe meni obuca najlaksa, par patika, i dva para papuca i kraj :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Bez plinske boce ne polazite ove godine,pogotovo ko ide sa malom decom uvek treba nesto podgrejati.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Putujem autobusom u Grcku sa jednim presedanjem na brod i ponela bih laptop. Nisam ga jos nosila sa sobom na put busom, pa razmisljam koliko je glupa ideja da ga spakujem u kofer, uvijem u onu pucketavu zastitu i smestim izmedju dve gomile odece. Star je i svejedno ce otici na reciklazu kada se vratim, pa mi i nije neka frka da ga pazim i mazim, ali svejedno bih volela da 'prezivi' put tamo i nazad. Nosim veliki kofer, manju torbu i tasnu, pa mi se ne vuce jos jedna torba samo za laptop. Sta mislite o ideji? Koliko je glupa?

Izmenjeno (bobica84)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

pazi ako ga tako dobro zapakujes nije glupa. Vidi mozda da zamolis vozaca i da ti stavi gore, promuvaj se i medju zadnjima dodaj kofer :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905037
    Ukupno poruka