Moje putovanje na Maltu - putopis

12 poruka u ovoj temi

Uplatili smo preko K..T... agencije, period od 06.jula do 13.jula, BB.

Avion je bio dobar, nikad bolji let nismo imali, ali je kasnio po 2h i u polasku i u odlasku, sto je poprilicno frustrirajuce! Malteski aerodrom je mali, free shop nije nesto, postoji otvorena prostorija za pusace.

Stigli smo jako kasno, smesteni u Slimi, hotel Plaza Regency. Cistoca osrednja, peskire su menjali svakodnevno, svakodnevno namestali krevete, izbacivali djubre, ni jednom nisu promenili posteljinu, a ni usisali nisu ni jednom. Soba jako mala (nama nije bilo vazno), ima tv sa nekoliko kanala, centralna klima, fen u kupatilu (morala sam sama da ga obrisem, bio je zuckast...), terasa sa predivnim pogledom na more, ograda nikad brisana, ali gleda na ulicu Tower Road, koja je jako prometna i bucna, tako da ako mislite da spavate sa otvorenom terasom, zaboravite na to! Ali sa zatvorenom terasom je mnogo bolje (zivim u prometnoj ulici u Bgu, mozda nisam dovoljno kompetentna da procenim). Nema ni mini bara ni frizidera u sobi. Na krovu zgrade se nalazi bazen koji je mali. U hotelu postoji i zatvoreni bazen, nismo ga ni pogledali. Dorucak je ok, nista specijalno: svakog jutra jaja na oko, kuvana i kajgana, mini virsle, przena slanina, pasulj (da, da), jedna vrsta sunke, jedna vrsta kackavalja, zelena salata sa paradajzom, malteski sir rikota (fantastican) ili jogurt, mleko, tri vrste pahuljica, tri vrste marmelada (u staklenim cinijicama), krem koji lici na nutelu (i bolji je!!!), kafa i sok ili voda iz automata, neograniceno sve. Sto se tice adaptera za uticnicu, nisu ga imali, a u najblizoj prodavnici je bio 6evra. Jedva smo pronasli u Bugibbi za 2evra, predlazem da kupite u Srbiji a ne da se tamo cimate. Osoblje na recepciji maksimalno usluzno i ljubazno! Postoji prostorija za prtljag u holu recepcije koji smo koristili poslednjeg dana, tus na vrhu gde je bazen (voda hlaaadnaa), toaleti kod bazena i u holu gde je recepcija. Bukvalno preko puta hotela je mini pescana plaza, voda poprilicno prljava. 5min na desno odatle je stenovita plaza, cista voda, lepa je, iza je Park nezavisnosti (Independace Park). Pred hotelom je italijanski restoran, dobar je http://vecchianapoli.com/ , pasta, kalcona i mala flasa malteskog vina (0,375L) 30evra. Takodje pred hotelom je autobusko stajaliste odakle idu autobusi prema severu ostrva. U blizini, gotovo preko puta, za smer prema Valeti i jugu. Sa iste strane gde je hotel, prema St Dzuliansu je poslasticara Dolci Peccati http://www.starwebmalta.com/company.aspx?companyId=D016 gde imate fantastican sladoled (mali kornet i jedna kugla, poprilicno velika, 1.4evra, mali kornet sa dve kugle 2,6evra). Hotel je smesten na kraju Slime prema St Dzuliansu do kojeg mozete pesaka odatle, ali do Pacevilla vam treba jedno 30ak min pesaka, stikle ne dolaze u obzir :) Prvi veci market je bilo desno od hotela u Slimi, bilo levo u St Dzulansu jedno 25-30min, ne preporucujem. Vodu, koju morate kupiti, jer ova sa cesme nije za pice, mozete u prodavnicama gde prodaju suvenire, 15ak min odatle u Slimi, 2L 1,5evra. Preko puta hotela postoji automat gde je voda 0,5 1evro, koka kola 0,5 1,5evra.

Na Malti se vozi levom stranom i ima puno kruznih tokova, zbog kojih smo odustali od iznajmljivanja automobila. Parking je takodje problem. Inace, cena je ok, 30ak evra po danu za 3 dana. Onda smo uplatili paket koji nam je ponudila agencija, 5 izleta 115evra, sto smo znali da nece biti odradjeno kako treba, ali nismo imali puno izbora posto smo hteli da malo obidjemo Maltu. Sto se tice obilaska Malte autobusom, ne preporucujem! Cena karte jeste odlicna, 2.6evra celodnevna karta koja traje do 22:30h (posle tog vremena se kupuje nova), i mozete se voziti bilo gde, sto puta promeniti bus... Ali cete se nacekati njihovih buseva, a i Malta iako nije veliko ostrvo, od jednog do drugog mesta vam treba od 30min do 1h, plus cekanje busa, jer oni blago receno ne postuju red voznje!

I pre nego sto vas povedem u opis naseg putovanja iz dana u dan, moram reci da nam je vodicica :) bila losa, na sta nismo navikli od nase najelitnije agencije i sto je velika sramota za njih!

07. jul

Na aerodromu nas je cekao vodic (devojka iz Slovenije), kombi nas je razvezao do hotela, posle chek-in-a smo se smestili u sobu i posto smo bili gladni a vec je bilo oko 2h nocu, recepcionar nas je usmerio ka McDonald's-u u St Dzuliansu, koji je bio najblize otvoreno mesto gde mozemo da jedemo u to doba. Do njega treba 20min hoda. Big Mac obrok veci, Big Mac sendvic i 0,5 flasica vode je 11evra. Vratili se da spavamo, sutra imali sastanak sa vodicem u 10h koji se oduzio do podne!!! Jedan par nije dobio hotel koji su uplatili, pa su ih smestili u drugi i imali su milion primedbi. Iako su dobili hotel od pet zvezdica umesto cetiri, najbliza normalna pescana plaza im je bila udaljena kao i nama 40min hoda, sto oni nisu zeleli! Posle zustre rasprave, koja je na kraju bila bez neke poente, svi smo kupili paket ponuda za izlete i otisli svako na svoju stranu. Mi smo otisli na stenovitu plazu ispred Independance Park-a preko puta hotela. Voda je cista i topla, iako su u blizini ukotvljene jahte. Prilaz vodi je pomocu merdevina ili rampe i odmah se ulazi u dubinu. Moze se naci delimicna hladovina zbog zbunja i zida koji bacaju senku, suncobrana ili lezaljki za iznajmljivanje nema. Popodne smo krenuli prema nama najblizoj pescanoj plazi u St Dzuliansu, St George's Bay, do koje nam je trebalo 40min pesaka i jedva smo je nasli, usput pitajuci svaku trecu osobu, posto nam je vodic rekao da nije mnogo daleko, pa smo bili zbunjeni duzinom puta! Plaza je bila prepuna tinejdzera i jedva smo nasli mesto da spustimo svoje peskire! voda nije toliko cista, ali je topla. Takodje se mogu videti ukotvljeni camci i jahte i ogradjen deo dokle moze da se pliva, sto im je praksa na gotovo svakoj plazi, da se kasnije ne bih ponavljala. Kad smo se vratili u hotel i resili da odemo do Valete, cekali smo bus pola sata i nije se pojavio pa smo odustali. Prosetali smo malo po Slimi i vratili se u hotel.

08. jul

Jedan izlet je bio Underwater safari, brodic krece iz Bugibbe do koje nismo imali organizovani prevoz. Krenuli smo busem br 12, Bugibba se nalazi severno i treba 30ak min do nje. Srecom Maltezani govore engleski i jako su ljubazni, posto inace ne bismo znali ni gde da sidjemo! Btw, nije dovoljno da cekate na autobuskoj stanici, kad vidite da prilazi vas bus, obavezno masite, inace nece ni stati na toj stanici. A kad hocete da sidjete, morate pritisnutu dugme "stop" koje se nalazi na gotovo svakoj sipki u autobusu. Nekako smo stigli do St Paul's Bay-a (sam pocetak Bugibbe), odakle polaze brodici. Brod plovi oko ostrva Sv Pavla, kad smo stigli do ostrva prvo smo se spustili u donji deo broda, stakla sa obe strane, poprilicno usko (a ja blago klaustrofobicna), gledali korale, ribice (kojima oni bacaju hranu pa se skupljaju, zbog cega je najbolje da se ode u prvom terminu kad polazi brod, posle su site i ne dolaze u tom broju) i to je trajalo 20ak min. Bili smo podeljeni u dve grupe, pa smo se vratili gore da bi druga grupa usla, a mi posmatrali ostrvo nad vodom. Trajalo je sve ukupno oko 1h i 15min. Zatim smo malo prosetali Bugibbom, plaze nam se nisu dopale, stenovite su, gradic ko gradic, nista posebno, osim sto smo tu nasli adapter za uticnicu :) Resili smo da odemo do Mellieћa Bay, pa smo morali da ispitujemo lokalno stanovnistvo kako da to izvedemo. Imali smo neku okvirnu kartu sa mapom buseva, ali posto nije bila detaljna nismo znali gde je koje stajaliste i koji od ponudjenih buseva idu cesce. Uputili su nas na bus br 41 ili 42, ali je bilo malo komplikovano naci stajaliste, usput smo morali da zapitkujemo i trebalo nam je oko 15-20min. Bus je odmah naisao, sto nas je usrecilo :) Ali, ponovo smo se nasli u nedoumici gde da sidjemo, pa su nam pomogli dobri Maltezani u busu :) Prodje se ceo grad Mellieha, kroz koji bus staje puno puta, spusti se skroooz nizbrdo i tu je plaza. Pescana je, dve lezaljke i suncobran su 10evra. Plicak ide u nedogled :) Ali je bilo puno hladnih struja, pa je voda bila naizmenicno topla i hladna, sto nam je pokvarilo utisak. U obliznjem kombiju smo kupili 3 banane - 1,4evra!!! Resili smo da odatle idemo pravo u Valetu. Tuseve ili kabine za presvlacenje, nazalost nismo videli na ovoj plazi! Usli smo u PREPUN autobus br 42, koji smo cekali 15ak min, vozac je vozio sa otvorenim vratima, sto je bilo jedinstveno iskustvo... Do Valete nam je trebalo malo vise od 1h voznje. Stigli smo oko 19h i primetili da je sve ili zatvoreno ili se zatvra, pa smo obisli The Upper & The Lower Barrakka Gardens. Malo se prosetali po Valeti, oko 20:30h je zaslo sunce i grad je bio polu-pust! Bili smo primorani da se vratimo do Slime, busem br 12 ili 13.

09. jul

Izlet na Comino

Po nas je dosao vozac kombija, vodic nije isao sa nama. Receno nam je da imamo rucak na brodicu. Vozac je znacajno kasnio, a onda smo dodatno cekali jedan par iz naseg hotela, pa smo insistirali da ih pozovu sa recepcije. Ljudi su odmah sisli i ispostavilo se da im je vodic napisao pogresno vreme polaska na priznanici, 9:45h umesto 8:45h!!! Napokon smo krenuli. Brodic je posao iz Sliema Ferries. Na ulasku u brod su nam uzeli priznanice. Posedali i vozili se nesto vise od 1h i 30min do Komina. Na brodu su nam prodali karte za gliser za obilazak Plave Lagune, 10evra po osobi. Kapetan nas je obavestio da se rucak sluzi u 12:30h i da pripremimo vaucere za isti! Vaucere?! Kakve vaucere?! Niti smo ih imali, niti smo imali priznanice kod sebe! Kad smo pristali prisla sam kapetanu i objasnila mu da nam je receno da imamo rucak a da nikakve vaucere nismo dobili. Rekla mu ime vodica i agencije, srecom nije pravio problem, ali je ipak celoj grupi bilo neprijatno! Usli smo u gliser, provozali se, ulazili u pecine, vratili se nazad, ukupno 20ak min. Dosli do plaze kozjim stazama, lezaljke (tacnije stolice) postavljene po samoj ivici, u dva-tri nivoa, kako gde, prava je sreca da niko nije pao sa litice!!! Trazili smo lezaljke iskljucivo u nivou mora i jedva nasli. Dve plus suncobran 12evra. U vodu se spusta merdevinama ili skokom sa stene :) Prvo kratak plicak pa dubina. Voda kristalno cista, bistra, topla, nevidjeno fantasticna!!!!! Usli smo i nismo izlazili skoro do polaska, izgubili smo pojam o vremenu! Iskusni plivaci mogu da preplivaju do suprotne strane gde je sljunkovita plaza i tu ima stena i korala, mogu se naci skoljke (maska za ronjenje neophodna). Od svih plaza ova nam je bila ubedljivo najbolja zbog mora! Polazak nazad u 15:45h :( mogli su duze, nije nam bilo dovoljno! Te veceri smo jeli u restoranu u St Dzuliansu uz more, probala zecetinu - fenkata, nije losa, dva jela plus maltesko vino 0,375L ukupno 35evra.

10. jul

Izlet po Malti (sa dzipovima-hahahahaaaaa)

Dosla je vodic po nas u 8:30h i kombijem smo se prevezli do Bugibbe. Tu smo se rasporedili u takozvane dzipove. Otvoren zadni deo, natkriven ciradom, presvucene klupe levo i desno, seli po dvoje. Morali bi da stave upozorenje: "Zabranjeno za starije od 40god" :) Vetar nas je propisno izduvao, sto je smetalo starijem paru sa nama. Putevi su im ocajni, nasi su blago za njihove, ko nije izbacio kamen iz bubrega, imao je priliku da mu se to dogodi tokom voznje :) Prvo smo stigli, pa ne mogu da kazem U Popajevo selo, nego... parkirali smo se na mesto sa kojeg se pruzao panoramski pogled na Popajevo selo :) Tu smo se slikali i krenuli dalje. Otisli smo do Golden Bay-a. Po nama, ovo je najbolja plaza na ostrvu. Na zalost, zadrzali smo se samo 1h. Plaza je pescana, voda cista, topla, postoji tus i placa se 50centi (ubacuje se novac u aparat, imate minut otprilike). Odatle smo krenuli u Ta'Qali zanatsko selo. Prvo smo posetili radionicu za filigransku izradu nakita od srebra. Jako je jeftino, kupila sam bros za 10,5evra, sto kod nas nema sanse da se pronadje! Mogu se naci divne mindjuse za 30ak evra, lancici. narukvice 20-30-40evra. Ima i skupljih, naravno :) Potom smo isli u radionicu za izradu kristalnih predmeta (od casa i tanjira do raznih ukrasa). Gledali smo kako duvaju staklo. Tu cene vec nisu tako povoljne! Jedva smo izabrali mali stalak za svece za 10evra, cisto za uspomenu. Skuplji su od ceskog kristala, a sumnjam da su kvalitetniji! Nastavili smo do Mdine. Zadrzali smo se oko 30min, malo se prosetali ulicama, pa presli u Rabat. Tu je jedan deo grupe otisao na rucak, a nekoliko nas je posetilo katakombe Sv. Pavla i Sv. Agate. Ulaz 5evra po osobi, moze se uzeti audio-vodic ako kod sebe imate bilo kakav dokument (pasos, licna karta) da ostavite na ulazu (ili 20evra kao zalog). Razmislite dobro da li zelite da vidite katakombe, svi osim nas dvoje su se smorili. Mi smo se odusevili, jako dobro ocuvani agape stolovi, ocuvani razni tipovi grobnica, potrebno je malo maste da se ozive kameni zidovi u mracnim prostorijama, ali vredelo je obici jedan toliko star lokalitet! Posle toga je trebalo da odemo do sela gde je "Blue Grotto" i da se po zelji camcem provozamo do plavih pecina, ali je preporuka vodica bila da ne radimo to, i umesto toga smo se zaustavili na vidikovcu odakle se pruzao pogled na Plavu pecinu. Napravili smo nekoliko fotografija i krenuli nazad. U hotelu smo bili u 17h, pa smo resili da ponovo okusamo srecu sa Valetom. Zaboravila sam da kazem da nam je do Valete trebalo 20ak min busom. Stigli smo nesto pre 18h. Ponovo nigde nismo mogli da udjemo, ali su radile prodavnice pa smo resili da iskoristimo trenutak da kupimo suvenire. Statue vitezova neke srednje velicine su 5evra, kutijice za nakit od oko 3evra, magneti 1,5evro pa do 4evra, ima bas lepih za 2evra, ako se malo potrudite da nadjete :) Nisu skupi, ima svega i svacega. Bus do Slime je bio blago receno klimatizovan! Imala sam utisak kao da je unutra 15stepeni, smrzla sam se, ma tresla sam se od hladnoce! Ako busem idete sa plaze, obavezno se dobro osusite pre ulaska!!! Povratak u Slimu, vecera bez vina :) 22evra.

Izmenjeno (next)

11.jul

Izlet na ostrvo Gozo (ponovo sa "dzipovima")

Polazak iz hotela u 7:30h. Ustali u praskozorje, primetili da nam kaplje voda sa plafona u kupatilu i obavestili recepciju >:( Kad je vodicica dosla po nas, drugi par iz naseg hotela je imao zalbu. Ljudi su naknadno uplatili veceru u agenciji (PP), ali su im na salteru na aerodromu stampali pogresan vaucer na kojem je pisalo BB i posle par vecera su im pravili problem u restoranu hotela, koji su prvo probali sami da rese, pa kad su im ponovo napravili problem, resili su da se obrate vodicu, zbog neprijatnih situacija koje dozivljavaju vec par veceri pred ostalim gostima restorana! Zaista, ogroman propust agencije, kao da su pocetnici! Sramota! Ona je razgovarala sa recepcionarkom, okrenula nekoliko brojeva i posle je sve bilo ok. Krenuli smo ponovo kombijem do Bugibbe, odatle u dzipove, pa do Cirkewwa Ferry, na trajekt do ostrva Gozo. Prvo smo se zaustavili na nekom vidikovcu, ali se ne secam zbog ceka, tj sta smo gledali :) Nastavili smo do pescane plaze Ramla Bay. Crvenkast pesak, fina plaza, lepo more, ima besplatan tus!!! O.o Ali samo 1h... Mokre kose sam usla u "dzip" ubedjena da cu dobiti zapaljenje bilo cega... Srecom nisam... Ako se pitate kako sam mogla to da uradim, odgovor je- nisam imala predstavu o vremenu i taj jedan sat mi je prebrzo proleteo :) Zatim smo se zaustavili da vidimo polja soli, sto vestacka sto prirodna. Par fotki pa dalje do Viktorije (glavni grad ostrva Gozo). Otisli smo pravo do Citadele, gde smo zeleli da udjemo u katedralu bez kupole, jer je iznutra oslikana kao da ima kupolu (3D iz 17.veka :) ) ali ostatak grupe nije bio zainteresovan za placanje ulaza u tamo-neku-crkvu pa smo nastavili do prodavice u kojoj smo mogli da isprobamo razne marmelade, med, sir i liker od kaktusa i po zelji kupimo iste. U ovoj prodavnici je sve jako skupo, iste stvari mozete kupiti u obliznjim prodavnicama, za nekoliko evra manje! Probali kozji sir- BLJAK!!! Liker od kaktusa je fin, ali nas dvoje smo ipak ljubitelji vina :) Kupili smo malu teglu marmelade od kaktusa nesto manje od 3evra. U obliznjoj prodavnici Marsovin chardonnay, oko 8evra. Na staroj pijaci sam kupila lepezu od heklanog platna za 8evra. Malo smo se prosetali i krenuli dalje do zaliva Dwejra Bay. Tu smo usli u camce, 3.5evra po osobi, 30ak min, provozali se po azurnom moru, zasli u nekoliko pecina, videli Azurni prozor i "Fungus rock". Prolaz kroz stene do izlaza na more je bio jedinstveno iskustvo! U oba smera sam se jezila od straha da cemo zakaciti brodicem neku stenu... Po izlasku iz camca odmah u dzipove i do zaliva Xlendi. Tu smo se zadrzali samo 45min. Bili smo strasno gladni, pa dok su se ostali setali, mi smo seli da jedemo. Ovo je pravi trenutak da vam napisem par redova o efikasnosti i brzini Maltezana! Tamo ne postoji fast food, kod njih se to moze nazvati samo SLOW food!!! Strasno su spori, opusteni, neoptereceni, dok nas usluzuju razgovaraju medjusobno, smeju se, a mi cekamo i cekamo... Svih 45min im je trebalo da nam pripreme spagete i lignje u "fast" food restorancicu! Cena 20evra. Dok smo cekali, naizmenicno smo obisli Xlendi, malo mesto, plazica sa lukom u uvali, litice sa obe strane, nista posebno. Intervenisali smo da nam donesu jelo, smazali, jedva uspeli da probamo sa svih strana preporucen sladoled, kugla sa vecim kornetom ukrasenim cokoladom i mrvljenim lesnikom 1,5evra. Bolji nam je bio onaj u Slimi, koji sam ranije pomenula. Nazad na trajekt i povratak u Slimu. Da ne zaboravim, vodic nam je napomenuo da je obicaj da castimo vozaca dzipa na kraju ture, pa smo i ovaj, kao i prethodni put dali po nekoliko evra.

Kapljanje u kupatilu sanirano, nesto sa klimom im ne funkcionise kako treba pa se zato stvrao kondenzat!!!

Izmenjeno (next)

12. jul

Prethodna dva dana jedva da smo se okupali, pa smo resili da ceo dan provedemo na plazi! Dogovorili smo se da to bude St George's Bay, iako se do nje propisno pesaci. Jednostavno, nismo hteli da ulazimo ni u jedno prevozno sredstvo :) Tamo smo uzeli dve lezaljke i suncobran za 11evra i opustili se, uzivali citav dan... Uvece se vratili u Slimu, svesni da sutra napustamo hotel i da je subota, a da nismo usli ni u jedan objekat u Valeti! Zamolili smo recepcionara da nam vidi radno vreme znacajnijih objekata i otisli na veceru. Restoran Dolce Vita, preporuka sa neta, http://dolcevita.com.mt/ skupo, ali vredi! Cene mozete videti na sajtu, bolje da vam ne pisem koliko nas je kostalo :) Povratak u hotel, momku sa recepcije kupili malo hrane u znak zahvalnosti, on nam sve lepo iskuckao na kompu, sa mapom Valete, bas se potrudio, a za hranu se zahvaljivao x 100 :)

13. jul

Napustili hotel posle dorucka. Stvari ostavili u hotelu. Pravac Valeta!!! Prvo St John's Co-Cathedral. U Mdini se nalazi glavna katedrala, zato je ova ko-katedrala. Ovo nikako ne smete propustiti! Uradjena je u baroknom stilu, spolja nikad ne bismo rekli da krije tako senzacionalnu unutrasnjost! Ulaz je 6evra ako se dobro secam, ali je u tu cenu ukljucen i muzej. Imate dve slike Karavadja, a Odsecanje glave Jovana Krstitelja je jedina koju je potpisao! http://stjohnscocathedral.com/ Na podu ko-katedrale su mermerne grobnice, u muzeju se mogu videti svestenicke odore, flamanske i druge tapiserije, horske knjige iz 16. i 17.veka (ako se dobro secam, slikanje uopste nije dozvoljeno) prelepo ukrasene, zatim u istoj prostoriji je relikvija koju je napravio Ciro Ferri, Rimljanin, koja je bila najdragoceniji predmet za vitezove reda Sv. Jovana... Dobijate audio-vodic, zene maramu i suknju po potrebi, pa se ne morate opterecivati da li ste propisno obuceni. Zadrzali smo se oko sat vremena, audio-vodic koristili po malo, jer jednostavno nismo imali dovoljno vremena na raspolaganju :( Oko 11h smo usli u Grand Masters' Palace. Jos jedno mesto koje ne smete propustiti! Ulaz je 10evra. http://president.gov.mt/the_palace_valletta?l=1 Mozete videti sobe koje su koristile staresine viteskog reda, zatim skladiste oruzja i viteskih oklopa, iz raznih perioda od 15. do 19.veka! Tempirali smo da tacno u podne budemo u Upper Barrakka Gardens, da bismo prisustvovali trenutku kad vojnici pucaju iz topa http://www.salutingbattery.com/ sto nas je kostalo 1evro po osobi. Ako zelite da ostanete i cujete nesto o Malteskoj ratnoj istoriji, to kosta jos 1 evro. Mi smo zurili za Malta Experience, koje je pocinjalo u 13h, a nalazi se u blizini Tvrdjave St Elmo (zatvorena je zbog renoviranja). Svuda po Valeti su putokazi, ne mozete da promasite! Radi se o filmu koji traje 45min, u kojem su nam fino objasnili istoriju Malte http://www.themaltaexperience.com/ Nakon toga http://theknightshospitallers.org/ gde su nas proveli kroz bolnicu i ispricali pricu o vitezovima koji su istovremeno bili i kaludjeri i bolnicari. To nas je ukupno kostalo 15evra po osobi. Posto je bilo 14:30h, resili smo da odemo do Sliema Ferries, odakle polaze brodici za izlet Harbour Cruise, poslednji koji nam je ostao. Trebalo je da se obidje Manoel ostrvo, Valeta i tri gradica (Vittoriosa, Cospicua, Senglea). Zadnji polazak je trebalo da bude u 15:30h, ali je bio otkazan, tako da taj izlet nismo ni iskoristili... I nismo videli tri gradica... :( Vratili se u Slimu, na plazu preko puta hotela, istusirali se u hotelu, tusevi kod bazena, tu se nekako i presvukli u toaletu. Ubrzo smo krenuli na aerodrom.

Sveopsti utiak

Ja se zaljubila u Maltu :) U Valeti je vreme stalo, oseca se duh istorije, fasade koje otpadaju, mesavina predominantno normandijske arhitekture sa italijanskom i arapskom, opusteni Maltezani su me prosto primorali da se i ja opustim, bezbriznost i razdraganost Maltezana kao da je zarazna! More skoro svuda cisto, bistro, jako slano, ribice svuda. Plaze - kako koja i kako kome :) Meni se vise svidjaju stenovite, mom muzu pescane, nesumnjivo oboma nam je najbolja Golden Bay, more jednoglasno najbolje na Kominu. Kazu Malta je malo ostrvo, dovoljno je 7 dana. Mi kazemo Malta jeste malo ostrvo, ali toliko toga ima da se vidi da je neophodno bar 10 dana, ako planirate i da se kupate i da obilazite! Nismo stigli da vidimo mnoge stvari: tri gradica, Tarxien temples (megalitske iskopine), Marsaxlokk (ribarsko selo) i St Peter's pool (http://www.malta.com/en/attraction/beaches/south-malta/st-peter-s-pool), Hagar Qim (iskopine iz bakarnog doba), gradic Mosta, a na ostrvu Gozo Ggantija temples(praistorijski hram)... Malta ima toliko toga da ponudi, da mislimo da je optimalno vreme koje vam treba za potpun obilazak plus odmor - dve nedelje! Takodje, starijim osobama koje nisu avanturistickog duha, Maltu nikako ne preporucujemo!!! Ni mladjima koji su ljubitelji Turske ili "all inclusive" letovanja! Malta je za avanturiste, koji vole aktivan odmor, uzbudljiv, nepredvidiv... Nama su svi planovi pali u vodu kad smo krocili na tlo Malte :) Morali smo da se reorganizujemo i pomirimo sa cinjenicom da se Malta nece prilagoditi nama, vec mi moramo da se prilagodimo Malti :) A onda nam se uvukla pod kozu svojim mirisom mora, prahom starog bledozutog krecnjackog kamenja, prijatnim rashladjujucim vetrom na upeklom suncu, blagim ukusom vina, zagorom nerazumljivog jezika bezbriznih preplanulih Maltezana... Trebalo je da me zaborave tamo :)

Nije mi jasno zašto niste uzeli one hop on/off autobuse koji voze po Malti a ima ih i po Gozo ostrvu ?

Prilično su tačni i imaju zgodne rute (u oba smera: u smeru skazaljke na satu i kontra smeru)...

Koliko razumem, autobusi su sada moderni, i nikakav red voženje se ne poštuje... Verovatno da je tako zbog gužvi: Maltežani se nekako ne snalaze u gužvama !!

Naravno da Malta nije za "izležavanje a'la tusrski AI" - meni ni 10 dana nije bilo dovoljno, a obišao sam tek 3/4 Malte i nešto malo Gozo... I naravno, vratiću se tamo, ali u Aprilu ili Septebru.. suviše ima vlage sada pa do polovine Septembra... i ponovo ću se vozikati busevima... :) :) :)

Razmisljali smo i o hop on/off busevima, ali oboje volimo da sami odredimo kad, gde i koliko dugo cemo se zadrzati. Zato nam je uvek najbolje da iznajmimo auto, sto na Malti nije bilo izvodljivo, stvarno je nezgodno, menjac sa suprotne strane, mnogo kruznih tokova... Ali dobro, ipak smo uspeli da obidjemo ono sto nas je najvise zanimalo.

Nadam se da ce se postovati red voznje u periodu kad budes isao :) Autobusi jesu moderni, ali Maltezani koji ih voze nisu :))) Nezaboravno: bus staje na stanicu, vozac ugleda poznanika, procaska s njim oko 5min pa krene dalje :) Moto Maltezana: OPUSTENO :)))

Tako je: samo lagano & OPUŠTENO :)

Tako se Malta najbolje "upije"... i onda nema druge: mora se ponovo obići :) :) :)

To je neki drugi svet, neko drugo vreme...Šteta samo za one stare buseve - mnogo mi se sviđaju