Infoputnik

Malta, otvoren muzej pod nebom - putopis

12 poruka u ovoj temi

Otvoren muzej pod nebom-MALTA

Fotografije su preuzete sa neta

Po secanju sa svog putesestvija pre nekoliko godina.Tacnije, godina kada je Malta bila primljena u EU.

Kao i svako moje putovanje, odlucim, brzo se spakujem i odem. Nemam pojma zasto se odlucih bas tamo, ali se ispostavilo da je to bio PUN   POGODAK.

Redovan let Beograd-Malta, sletanje na aerodrom i posebna zbunjenost tom tisinom tamo.

Kratko zadrzavanje zbog vize, transfer do hotela .Sasvim pristojan, a kasnije se ispostavilo i odlicna hrana, PP svedski sto. Po obicaju i kasnjenje na veceru. Resismo da odemo nesto da prezalogajimo. Prvi restoran, tik uz more, talasi…miris i poseban dozivljaj necega sto ni danas sebi ne mogu da objasnim. ZBUNJENOST. Zasto? Previse neznanja i nepripremljenosti o toj destinaciji…a ocekivanje necega sasvim drugog.

malta_blue_lagoon.jpg

Kamenje, stene, kuce bez krovova onako u jednoj boji malteskog kamena ,izgledaju kao iz sirotinjskih cetvrti,... ulice uske, nijedna reka, drvo samo ponegde, skolska deca uniformisana, svuda crkvena dominacija….

Uzeh tamo casopise, brosure…malo pripreme, da znamo gde se moze ici i sta videti….

Citam….

Republika Malta se sastoji od 2 naseljena ostrva(Malta i Gozo) i još par manjih nenaseljenih, od kojih je najveći Comino koji se nalazi između Malte i Goza. Ostrvo Malta je veličine kruga razmere otprilike 17 km i na njoj živi oko 370000 ljudi, dok je Gozo veličine kruga razmere 9 km i na njemu živi oko 30000 ljudi, sve zajedno oko 400000. Malta je i najgušće naseljena zemlja u EU.

Valetta je glavni gradrepublike .Skoro svi "gradovi" na Malti imaju funkciju kvartova, jer su stopljeni tako da se ne zna kad jedan počinje, a drugi završava, i čine jedan veliki grad. Službeni jezici su malteški i engleski. Maltežani se inače strašno uvrede kad im kazete da im je jezik arapski. Malteški jezik je nastao kao mešavina arapskog i sicilijanskog kad su ih osvojili Fatimidi (jedan odarapskih kalifata) u 10.veku. Vlast Fatimida je trajala oko 100 godina dooslobođenja od strane Normana.

valletta.jpg

Malta_428x269_to_468x312.jpg

Maltežani naime strane sveta zovu prema vetrovima koji tamod uvaju, ili su možda vetrovi nazvani prema stranama sveta, ko  to da zna. U svakom slučaju, sever im je tramuntana, severozapad maestral, istok lvant  itd.

Razvod braka skoro da i ne postoji, kao i prekid trudnoce, uticaj crkve i Vatikana je neverovatno veliki…Interesantno je da je crkvena skola  vaznija od drzavne i privatne…crkava ima preko 360 (zaboravila sam tacan broj), tako da je svakog dana praznik, gde su ulice okicene kao na vasaru, a uvece vatrometi, koji se mogu videti i iz aviona, ako je let nocu. Takodje, celo ostrvo je osvetljeno celom svojom ivicom.

Zaspah kasno u iscekivanju jutra, misleci ko me terao da dodjem ovde…

Jutro suncano(mislim da rekose da kisa u sezoni uopste ne pada ili u par godina jednom),vetrovito ali toplo, pa smo resili popiti kafu negde u razgledanju okoline.

view-from-balcony.jpg

Bili smo smesteni u Slimi, plaza stenovita, more strasno hladno…..samo se poneki Rus kupa sa uzivanjem….na prvoj steni tik uz more, uklesana srpska imena…he, sta da pomisli covek…a na obliznjoj trafici (novinarnici) pise cirilicom “ne dajemo na veresiju”….opet he. Kasnije sam shvatila da na Malti ima mnogo Srba koji su doselili iza 2000., čak toliko da u Valetti imak atolička crkva koja daje svoj prostor jednom nedeljno sluzenju Srpskoj Pravoslavnoj. Popodne smo iskoristili za razgledanje Valette, do koje se laganom setnjom stize iz Slime… spojeni su.  Grad je danju zivahan, noc je predvidjena za Pacevil,

koji je u suprotnoj strani u odnosu na nas hotel, ali opet blizu…pun klubova, diskoteka i citavu noc gori od zivota. Provod zagarantovan za mlade.  Kriminala skoro da nema, moze se opustiti i uzivati, busevi voze citavu noc, karta jeftina…pripaziti samo na voznju po levoj strani, a ne kao ja…iz navike uvek cekala suprotno….sva sreca pa  se na vreme setim…hehe…pa zene valjda nemaju to za orjentaciju u svojoj glavi.

Rabat- Mdina

mdina.jpg

Odlucismo se da drugog dana odemo u obilazak sa agencijom,sto se ispostavilo dobrim jer smo imali i vodica veoma strucnog i to na srpskom jeziku.

Rabat (na malteškom znači predgrađe), bivši glavni grad Malte koji se nalazi  na brežuljku u sredini ostrva.

Busom se stize za nepunih 15-tak minuta. Odande je pogled na celu državu, a u sklopu njega se nalazi i stari utvrđeni grad Mdina. Zamislte, kako je to kada mozete sa jedne tacke obuhvatiti pogledom celu drzavu. Nekada je to bilo glavno utvrdjenje, do dolaska vitezova, a kasnije je glavni grad postao Valetta, zbog mora i lakseg pregleda dolazaka brodova. Kazu da su vitezovi tako odredili.

Ovo je ulazak u Mdinu...

Mdina01.jpg

Ovaj grad su poceli graditi Arapi, cini mi se u 9 veku...nek me neko ispravi ako gresim

U Mdini se nalazi velika crkva Sv. Pavla, koja iz daljine izgleda stvarno mocno.Smatra se da se Sv. Pavle nasukao na Maltu.Bilo kako bilo, Mdina je stvarno lepa, zovu je još i Tihi grad, jer su ulice jako uske i prolaz je moguc samo ljudima.

437px-Malta_06_Mdina.jpg

Sada se moze i dalje tako zvati jer u njemu zive samo starci, najbogatiji naslednici kojima se bogatstvo i nemoze meriti. Kuce spolja izgledaju neugledno, a kazu da  je  unutra pravi raskos i riznica. U sred grada,opasan zidinama nalazi se strog i rigorozan zenski  manastir, gde se monahinje svojim ulaskom nikada vise ne pojave u spoljnjem svetu, a tik uz njega je luksuzan hotel u kom odsedaju najpoznatije svetske licnosti, mada spolja deluje kao prosecno trosna kuca. Troja je snimana u ovim zidinama.

Kako god, Mdina je na mene ostavila snazan utisak.

Katedrala u zidinama...o riznici sadrzaja unutra ne mogu ni govoriti...fascinantno

europe-2007.1180814520.01---inside-st-ag

Gozo

Mt_gozo_mgarr.jpg

Moguc obilazak samostalno busom do luke Cirkewwa, odakle ide trajekt za Gozo, medjutim, zanimljivije nam je bilo da u sve to umesamo malo adrenalina, te smo ukljucili i safari voznju otvorenim dzipovima. Tako smo bili u mogucnosti da obidjemo za jedan dan sve sto se moglo .

Bilo nas je dovoljno za 5 dzipova. Nakon ukrcavanja u pomenutoj luci, dvadesetak minuta plovidbe  do luke  Mgarr, na   Gozu.

Kad se iskrcate tamo čeka puno taksista, a mi smo sa svojim dzipovima krenuli u voznju, koja mi je i danas ostala kao veoma pametan izbor. (kazu oni koji su bili u Tunis safariju, da ne moze da se poredi sa ovim) Gozo je u prošlosti uvek bio na vetrometini i često su ih pljačkali i palili, jer nisu imali nikakvih utvrdjenja uz more. Tako su mali buckasti Gozeri cesto trčali niz padine Goza, i sklanjali se na Malti, ali su se uvek i vracali.

Maltežani Gozere (inače ih Englezi zovu Gozitanci) smatraju sirovim ljudima, jednom reči seljacima. Gozo je vrlo jak i u Vatikanu. Glavni grad Goza je Viktoria, a domaćini ga zovu, kako drugo nego Rabat. Na Gozu živi oko 30000 ljudi. Oko 1970. postojala je inicijativa povezivanja Goza s Maltom, ali su vlasti nakon protesta  Goza odustali od toga. Naime, Gozeri nisu hteli bolju povezanost, jer su smatrali da je to pretnja njihovom identitetu i da će postati preizgrađeni ko Malta. Na Gozu su još stariji hramovi od onih na Malti i sa  malteškim se smatraju, najstarijim građevinama na svetu.

800px-Cathedral_Victoria_Gozo_Malta.jpg

Gozo je lep i zelen i gradovi su dosta mali (uglavnom veličine sela), a svaki ima ogromnu, ogromnu,kolosalnu crkvu. Voznja dzipovima kroz uske i male puteve, oivicene kaktusima i indijskom smokvom ,od cijih plodova prave liker i marmeladu,  bilo je iskustvo propraceno ogromnim oblacima prasine koja se lepila za kozu, a u miksu sa suncem stvarala dozivljaj do te mere, kao da se nalazis u najsurovijim i zaboravljenim mestima. Ni obmotavanje maramom nije puno pomoglo.

1476166300_abb4f4b91e.jpg

1919068-salt_lakes_Gozo-Gozo.jpg

Vrhunac je bilo mesto sa dinama, koje smo prolazili da bi dosli na rezervoare gde se more skuplja, izdvaja so….sve belo, onako ograniceno bazenima. Kupanje na plazi obale vratilo nas je u zivot. Glavna atrakcija je stena, koja je “prozor” ispod koje smo brodicem prolazili, gde su i  pecine u kojima se mogu videti predivni narandzasti korali. More se na tom mestu preliva od tirkizne do marin plave boje. Vrlo je atraktivno za ronjenje, te sretosmo dosta njih.

2771172695_bf0c99a9f6.jpg

Viktorijina plaza...

Na Gozu je i glavna malteška vinarija tzv. Marsavin, i proizvodi  hiljade  litara. Vinovu lozu, koju, moram iskreno reci bas nesto i ne vidoh. Vino probah, i odlicno je…svaki dan neku drugu vrstu…one malo bolje, i nemam zamerke.

Tesko je po secanju pisati sada..no, kad sve sagledam nista nisam ni napisala....ima mnogo...ko voli aktivan odmor  Malta je   prava destinacja. Uredjena, nekako namestena zemlja.

Da ne zaboravim, obavezno kupiti suvenir od malteskog stakla, koji se izradjuje duvanjem u radionicama....naravno i srebro, koje je odlicnog kvaliteta i rucni satovi.

Napisano po secanju i koriscen materijal sa neta.

bas lep opis infoputnice, sad sam dobila zelju i Maltu da obidjembiggrin.jpg

Pohvale za nasu moderatorku srce.jpg .

Lep opis Malte, nekako mi ona nikad nije bila na spisku zeljenih destinacija, ne znam ni sama zasto. Posle ovog opisa, mozda je nekad ubacim u plan putovanja.

Hvala, preporucujem, jer tamo ima zaista sta da se vidi. Ko je ljubitelj istorije, umetnosti....i ja sam sasvim slucajno izabrala.

:srce:

O Malti sam cula sve najlepse i pre tvog izvestaja....lepo si nam je predstavila, obzirom da je proslo dosta vremena...:srce:

ja bih sad htela da pohvalim putopis, pa opet sve mi se cini da je to off... jer ko ce da cita stotinu pohvala, ako je dosao da prikupi informacije... zato cu ti draga info napisati na pp koliko mi se dopada, a ovde sam ti vec kucnula plus;)

Ja bih ti sad reko da si potpuno u pravu sa tim stavom, ali bi to samo bilo novo opterećenje, nova u nizu prepreka ka korisnim informacijama.

Zato ću to da ti kažem na pp, kao i prenesem oduševljenje INFO za uradjeni putopis.

Izmenjeno (Nikola S.)

I jos pomalo nabacano

Kupovina na Malti je neizmerno skupa. Naime, tesko cete videti  bilo kakve reklame kao u drugim evropskim mestima. Spolja neugledna gradjevina od zutog malteskog kamena (tako je strogo propisano zakonom, otuda nema nikakvih drugih boja fasada), a iznutra skupi lokali visokih robnih marki. Snizenja, ako imate srece...al i to znaci dubok dzep....

malta.jpg

Proizvodi od malteskog stakla su jako skupi.....prosecna vaznica srednje velicine od 40 e...vidjala i one od 700 i vise.....

Ako posetite fabriku proizvodnje moze se pazariti za duplo manju cenu nego u Mdini, Valeti ili na aerodromu (ne mislite na tu soluciju)

1105214-Glass_blowing-Malta.jpg

Hrana je odlicna svuda  i sasvim podnosljiva cena kao i u ostalim metropolama u Evropi...kolaci ocenjeni sa 10. Voda nije za pice, kako nema nijedna reka, snabdevaju se preciscavanjem soli iz mora...pumpama pune rezervoare na svojim gradjevinama. Cigarete, i to samo nekoliko vrsta, mozete kupiti na automatima.

a da....zaboravih....ne sretoh nijednog viteza, osim ovih plehanih...

Silver_Maltese_Knight_2787.jpg

Samo crkve i malo istorije....

Vitezovi reda Svetog Jovana jerusalemskog posle pada Jerusalema 1187. godine, prelaze na Kipar, zatim na Rodos. Kada su Turci osvoili Rodos 1522, car Rimskog carstva Karlo V, osramocene vitezove seli na Maltu 1530.g. Najistaknutiji vitez bio je Jan de la Valeti.

sword.jpg

Interesantno je da  nijedan vitez nije bio sa ostrva, nego su u redove primani iskljucivo Spanci, Portugalci....iz plemickih porodica. Kada se rodi buduci vitez, odredi se i onda od malih nogu se sprema za taj red. Obicaj je bio da donese iz svoje zemlje najbolje i najskuplje. Jasno je odakle toliko bogatstvo. Nikada se ne zeni i posvecuje se svojoj tituli (redu) do kraja zivota...

Svaki dan je slava neke od crkava...izgled nocu propracen obaveznim vatrometom...

malta-church-festa.jpg

malta-festa.jpg

malta-statue-lights.jpg

Crkva svetog Jovana je ujedno muzej i grobnica vitezova poplocana njihovim nadgrobnim spomenicima po kojima se hoda.......stil baroko ...dosta poznatih dela Mikelandjela Karavadja...i mnogo drugih poznatih imena ....

Kad mi se otvori ovako apetit za pisanje, prosto mi naviru secanja i mogla bih pisati mnogo i dugo....nadam se da sam barem malo zagolicala sve koji citaju...a nisam jos nista kazala...rekoh na pocetku moje price da je Malta muzej pod otvorenim nebom....

A ja odoh da pregledam svoj video materijal i uzivam secajuci se mog putovanja.

info...sad cu malo da odem u off...jesu li ovo tvoje fotografije ili su sa neta?ako su tvoje koji digitalac koristis jer su stvarno prelepe, pogotovu ove nocne:)

Kao sto gore rekoh, fotografije su skidane sa neta. Sa ovog putovanja imam samo video materijal. Imam divan spot i dugo sam razmisljala da ga postavim...ima i privatnog sadrzaja. Za sada toliko.