ALESSANDRO

Malta - putopis

16 poruka u ovoj temi

Ja sam bukvalno odusevljen Maltom i verovatno se uskoro opet tamo vracam.Na osnovu prica drugih ljudi ocekivao sam svasta i bio sam vise nego pozitivno iznenadjen celim letovanjen.

Mislim da je bolje biti smesten u predelu Sliema-St Julians nego Qawra-St Pauls Bay.Hoteli na Malti su potpuno ok.Nisu to neki resorti kao u Egiptu ili Turskoj vec vise podsecaju na gradske hotele ali svaki od hotela u ponudi nasih agencija je potpuno ok za letovanje.Svi hoteli su zaista cisti.O higijeni se bas vodi dosta racuna.Neki su manji,neki veci,neki imaju bazen a neki ne ali na samoj Malti to nema nekog smisla.Tamo je toliko zabavno da u koji god hotel odes bukvalno samo prespavas u njemu.Cak mislim da je glupo bacati pare na Hilton,Inter i slicno.Ali svakako svi oni koji traze nesto vise ne mogu pogresiti.Hoteli sa 5 zvezdica su kao svuda u svetu sa savrsenom uslugom.

Klopa u hotelima je dobra.Dorucak je obiman i prilagodjen najvise engleskom ukusu.Vecera je ili a la carte meni ili svedski sto.Ja sam imao pp,mada sledeci put cu verovatno uzeti samo dorucak jer mislim da je mnogo lepse vecerati u nekom restoranu na obali.

Maltu sam obisao uzduz i popreko a u Valetu sam se vracao skoro svaki dan.U principu Malta je mala i tamo je manje vise sve blizu.Da bih imao predstavu koliko je sta udaljeno na Malti drugi dan smo krenuli peske od Slieme do Valete .Celom duzinom je uredjena promenada za setnju i prolazi se kroz veoma zanimljive distrikte.Iza Slieme je prvo Gzira ,hotel do hotela,restorani,tu je cak jedan nas restoran,zatim sledi Ta`Xbiex-rezidencijalni deo Malte .Tu su smestne mnoge ambasade,razne institucije EU i naravno vile bogatih Maltezana.Prelep je osecaj setati pored svih tih zgrada.Nema tu nesto da se vidi ali sama arhitektura ostavlja svakog bez teksta.Sa druge strane ulice je promenada pored mora i negde iza britanske ambasade pocinje Msida sa prelepom marinom sa jahtama.Preko puta marine je ogromna Katedrala koju svakako treba posetiti.U Msidi isto ima veoma puno dobrih restorana,poslasticarnica.

Posle toga se prolazi kroz Portes des Bombes ,neka vrsta trijumfalne kapije i tu je ulaz u Florianu i Valetu. Meni je bilo tesko da razlikujem sta pripada Floriani a sta Valeti ali to nije toliko vazno.Ta dva dela su potpuno spojena.U Floriani prvo treba prosetati ulicom St Anne.Jedna od sirih ulica ,tacnije bulevar pun palmi.Tu ima dosta zgrada u koje su smestne razne vladine institucije i svaka zgrada je prelepa.Takodje je vredno videti i Argotti Botanicku bastu,park nezavisnosti sa Independence spomenikom kaoi War monument.Najznacajnije u Floriani je trg sa zaista ogromnom crkvom tacno preko puta parka nezavisnosti.

Posle toga sledi bus terminal odakle krecu autobusi za svaki deo Malte i kroz City Gate ulazi se u Valetu.Inace odmah iza autobuskog terminala je nedeljom veliki buvljak.Sve sto mozete kupiti u bilo kojoj prodavnici prodaje se na tom buvljaku samo 30 % jeftinije.Razni jeftiniji suveniri,majice sa natipsom Malta,peskiri,knjige i slicno.Veoma cesto medju svim tim stvarima moze se pronaci i neko umetincko delo.Oni koji zele da kupe nesto vrednije,hand made,razne ruce radove na staklu,filigran i slicno mogu potraziti u raznim galerijama u Valeti ili na Gozu.Te stvari nisu jeftine ali ne znas sta je od cega lepse.

Valeta… grad muzej Cela je pod zastitom Uneska .Isprepeltane uske ulice kroz koje uvek struji blag vetar.. .Na svakom korarku se oseca duh vitezova Sv Jovana.Grad je pun mediteranskog smeka.Samo snalazenje nije problem u Valeti.Sve ulice pravo vode ka Ft St Elmo i njih seku druge manje pod pravim uglom…Odakle god da se krene svaka ulica vodi ka moru.

Sta videti u Valeti :

- Svakako najznacajnija je katedrala Sv Jovana kao i muzej u kome se mogu videti razne relikvije i predmeti koji su bili u upotrebi za vreme vitezova .Obavezno posetiti Oratorijum u kome su dva dela Karavadja.Ceo prostor odise barokom i nekim davnim vremenima

- Palace of Grand Masters i Armory Palace

- Castellania ( tu je sada vlada ili tako nesto )

- St James Cavalier ( tu je sada neki centar )

- Auberge of Provence

- Auberge de Porugal

- Auberge d` Italy

- Bilbioteka u kojoj je i arhiv ( za ulazak u biblioteku obicno traze pasos oli licnu kartu ,tako da ko god tamo ima nameru da ide neka ponese neki dokument )

- Palazzo Ferreria .Preko puta je nekada bila Opera House koja od drugog svetskog rata jos lezi u rusevinama .

- Manoel Theatre

- Law Courts

- Arheoloski muzej

- Crkvi ima na svakom koraku ( na celoj Malti ih ima 360 ) mada pored katedrale Sv Jovana mozda ne bi bilo lose videti Baziliku Our Lady od Mt Carmel sa kupolom koja dominira celom Valetom .

- Takodje veoma interesantna je i Katedrala Sv Pavla kao , Crkva Sv Agustina ,Jezuitska Crkva kao i crkva St Mary of Jesus

- Casa Rocca Piccola

- Na mene nije bas ostavio neki utisak ali ko voli moze videti National War Museum i Med Conference center .

- Svakako posetiti Forth St Elmo

Sto se tice ulaznica.One su negde besplatne a negde se placa od 5 do 8 evra..U hotelima postoje neki kuponi uz koje se moze dobiti popust ili pri ulasku ili pri kupovini necega u prodavnicama u okviru tih zgrada.Ovo su cene za odrasle ,studenti verovatno imaju neke popuste ali ja sam skoro presao tu magicnu godinu 26-27 pa se vise ne interesujem za popuste tog tipa.Vecina muzeja radio od 09-17 h i na svaki sat imaju organizovane ture kroz muzej sa vodicem na engleskom.Nedeljom nesto radi a nesto ne.U svakom slucaju bolje odabrati radni dan za ove posete.

U Valeti se nalaze i dve baste sa kojih se pruza prelep pogled na Grand Harbour i Cotoneru .To su Upper i Lower Barrakka Gardens. Izmedju njih vredi videti Victoria Gate.Sa druge strane je Hastings garden sa koje je pogled na Marsamxett Harbour.

Inace u Valeti ima mnogo restorana od kojih su neki stari i po 200 i vise godina.Obavezno pojesti nesto u poslasticarnici Cordina a takodje i najlepsi nugati se tamo mogu kupiti.( ko kupi tri ,cetrvrti je besplatan ).Poseban osecaj daju lokali oko katedrale.

Za shoping nema sta nema..Na malom prostoru skoncentrisane su skoro sve prodavnice sa svim svetskim markama.Najvise ih je u Republic Street i Merchants Street.I ko ima i ko nema nameru da kupuje neka obavezno proseta ovim ulicma kao i Old Bakery Street-om.Republic Street je nesto kao Knez Mihajlova u Beogradu.

Na kraju se obavezno treba spustiti na Waterfront ,uzivati u nekom od brojnih lokala koji gledaju na Veliku luku.Tu se mogu videti mnogi prekookeanski brodovi koji u svojim krastarenjima Mediteranom svracaju na Maltu.Osecaj na Waterfrontu je neponovljiv.Ko voli lepo poplocano setaliste puno kafica i restorana koji gledaju na brodove i jahte uzivace na Waterfrontu.

Inace is Slieme i St Juliansa za Valetu idu autobusi 62.64.66.68.

Sledi nastavak .....

Tacno preko puta Valete nalaze se tri spojena grada koja oni zovu Cottonera Area.To su Vittoriosa,Cospicua i Senglea .Do njih je najlakse doci busom iz Valete ( za Vitoriosu ide broj 6 ,ali moze se stici i sa 1 i 4 ).Takodje iz Valeta sa Waterfronta polaze mali brodici za Vittoriosu..

Postoji nekoliko ulaza u Vitoriosu i da bi se uslo u grad prolazi se preko nekoliko mostova. Iza svakog mosta nalazi se tvrdjava..Inace tu je nesto kao njihova opstina u kojoj se mogu uzeti mape i dobiti sve informacije o Kotoneri a tu je i Vittoriosa Muzej.

Posle Valete Vittoriosa je za mene najlepse mesto na Malti.Jedno vreme je bila sediste viteskog reda i sacuvano je dosta od srednjovekovne arhitekture.

Najznacajnije je videti Inquisitors Palace .Jedan deo je zatvoren zbog renoviranja ali se mogu posetiti zatvorske celije,razne sobe,prolazi,lavirinti sa hodnicima .

Tacno preko puta je Crkva posvecena Dominikanskom redu..Za stanovnike Vitoriose najznacajnija je crkva St Lawerence Parish Church koja se nalazi odmah iza glavnog trga Victory Square a tu je i Muzej San Guzepp

Na kraju poluostrva je tvrdjava Ft St Angelo.Trenutno se renovira ali pod utiskom mi nismo videli taj znak ,popeli smo se ,uradili nekoliko fotografija Velike Luke i odjednom se stvorila zena koja trci za nama da nas vrati jer je ulazak zabranjen.

Sa Ft St Angelo pruza se pogled na celu Grand Harbour.Celom duzinom pored obale nalazi se Vitorriosa Waterfront…Kao i svaki waterfront i ovaj je prelepo setaliste .Sa jedne strane su kafici,restorani,kockarnice a sa druge jahte iz celog sveta.Tu smo cak videli njihove vlasnike kako ulaze,izlaze,setaju .Grand Harbour je prirodna luka i u tom delu je jedna od najvecih marina na Mediteranu.

Obalom sa Waterfronta stize se u Cospicu.Iskreno mi prvi put nismo ni znali da smo usli u taj grad.Tek kada smo videli Crkvu u koju nismo svracali saznali smo da smo u Cospicui.Sam gradic je toliko mali da se za par minuta udje u drugo veliko poluostrvo ili grad Senglea.Kada se ide sa druge strane, putem, onda se moze videti da je Cospicua ustvari malo veca i da ide duboko u unutrasnjost.U grad se ulazi preko kapije Notre Dame.

Za razliku od Vitoriose koja je sva kosmopolitska Senglea je vise lokalni gradic u kome se moze osetiti zivot obicnog Maltezanina.Male uske ulicice,prodavnice na svakom koraku,deca koja igraju fudbal ispred katedrale..Tipican mali mediteranski gradic u kome se oseca bezbriznost njegovih stanovnika.Na kraju poluostrva nalazi se Gardjola Garden i Gardjola Tower.Odavde je najlepsi pogled na Luku , stalno se vide brodovi koji uplovljavaju ili isplovljavaju iz Valete.Na ulazu u grad je tvrdjava St Michael.Kao i svuda i ovde se nalazi nekoliko katedrala.Zaista vredi prosetati ovim gradom.Sa glavnog gradskog trga krecu autobusi za Valetu. ( broj 3 ).

Za obilazak Kotonere moze se krenuti od Senglie .Tada se u Valeti ulazi u bus br 3.Peske se mogu obici sva tri grada i onda se vratiti iz Vitoriose camcem ili busom br 1,4 ili 6.A moze se krenuti od Vittoriose a vratiti se iz Senglie.

MARSAXLOKK

Marsaxlokk Bay spada u vece obale na Malti .Tu se nalazi nekoliko malih sela ali svakako najlepse i najznacajnije je malo ribarsko selo Marsaxlokk koje nosi ime kao i cela obala.

Atmosfera u Masaxlokku je neponovljiva.Tokom cele sedmice tu je pijaca a nedeljom se celo mesto pretvara u jednu veliku pijacu na otvorenom.Svasta nesto se moze kupiti od suvenira,slatkisa,garderobe do sveze ribe i sve je jeftinije nego bilo gde na Malti .Malteska cipka je jedna od najpoznatijih u svetu i ovde se za pristojnu cenu mogu kupiti veoma lepi primerci rucnog rada.Culi smo da se veliki deo tih rucnih radova izvozi i u Engleskoj na primer dostize i 7-8 puta vecu cenu a u Americi i mnogo vise.

Na pijaci se moze sresti dosta stranaca a ima i veliki broj lokalaca pa je celo mesto veoma zivo.Tipican mediteranski ambijent.Nedeljom se mogu videti ribari kako na sred ulice ciste svezu ribu i spremaju je za prodaju.

Inace celom duzinom obale nalaze se mali ribarski brodici razlicite velicine, obojeni u zivopisne boje.Najcesece su zuto-plavi sa malo zelene i crvene boje.Na svakom se nalazi Ozirisovo oko koje je kao i svuda simbol srece.

Mi smo ceo dan setali po mestu,gledali ribare kako spremaju mreze za lov i uzivali u ribljim specijalitetima.Duz obale ima mnogo restorana u kojima se moze za male pare jesti sve ,od sabljarke pa do skoljki.U centru grada je mali trg sa Katedralom ispred koga se nalazi prelep restoran koga nismo mogli obici vec smo uzivali u beloom vinu i zvucima zvona sa katedrale.

U neposrednoj blizini se nalaze neke tvrdjave,jos jedno mesto sa nekom kulom ali to nismo obisli vec smo sve vreme proveli u lepom,malom idilicnom Marsaxlokku.

Do Marsaxlokka se moze stici autobusom 27 iz Valete .

Unutrasnjost Ostrva

Mdina,Rabat,Mosta ,Naxxar,Buskett , Digni Cliffs

Ova mesta sam obisao za dva dana mada mozda uz neku bolju organizaciju,krace zadrzavanje po lokalitetima i restoranima moze i za jedan.Ne znam ni sam..Ukoliko postoji organizovana velika malteska tura koja ukljucuje ove lokalitete i jos po nesto mozda je bolje to uplatiti a samim tim se moze brze obici.Dosta vremena se izgubi na cekanje busa.

Za veci deo se koristi bus br 65 koji iz Slieme i St Juliansa krece ka Naxxaru koja je prva stanica na kojoj je vredno stati.

U Naxxaru se odmah jedna do druge nalazi prelepa barkona Katedrala I Palazzo Parisio.Na svakih pola sata u Palati lokalni kustos vodi grupe i objasnjava sta sve ovde ima.Sama palata je minijaturni Versaj,bar je tako oni zovu.Iza palate su dve baste za koje kazu da su najlepse na Malti.Ponekad se palata iznajmljuje za privatne svecanosti,vencanja i slicno.Potpuni dogadjaj je sesti u palate,naruciti neku klopu ili pice i uzivati u luksuznom baroknom ambijentu.

Posle malo luksuza vracate se u stvarnost I opet se ceka bus 65 do Moste.

Mosta je mali gradic.Najznacajnije u Mosti je katedrala koja ima kupolu drugu po velicini na celom svetu.Sama velicina crkve impresionira kao i njena unutrasnjost a pogled na kupolu vidi se iz cele Moste.Za vreme drugog svetskog rata u crkvu u kojoj je bilo 300 ljudi pala je bomba koja nije eksplodirala.

Posle Moste opet se ceka bus 65 i stize se do Mdine i Rabata.Kada se izadje iz busa levo se ide ka Mdini a desno ka Rabatu.Ova dva mesta obavezno treba posetiti.

Mdina je grad tisane i u njemu svoje kuce ima 25 porodica koje vode poreklo od vitezova.Tu zive na neki nacin najbogatiji ljudi na Malti..Neke od palata imaju i po vise stotina soba.U principu ne znam da li neko danas zivi u njima ali svakako su vlasnistvo porodica koje imaju to poreklo.Mdina se nalazi u samom srcu ostrva i predstavlja atrakciju sa svojim starim srednjevekovnim ulicama,baroknom katedralom.Za mene je najlepsa barkona Vilhena Palace.U centru je velika katedrala i muzej u sklopu nje.Tu je i prelepa zgrada u kojoj ne znam sta je nekada bilo a danas je opstina .Mnogo sredjevekovnih zgrada moze se videti kada se krene od glavnog trga ka vidikovcu.Medju njima je Palazzo Santa Sofia , Palazzo Falson i jos mnogo njih cijih se imena vise ne secam.Ispred skoro svake zgrade vredno je stati i uzivati u sitnim arhitektonskim detaljima koji su vidljivi na svakom objektu. Desno od glavnog trga nalazi se jedna manja ulica u kojoj je predstavljen nacin zivota iz nekih davnih vremena.Tu su postavljeni razni standovi,ozivljena je pijaca iz 16 veka,mogu se sresti ljudi obuceni u odela od pre 5 vekova.Uz sam ambijent retko ko bi rekao da se za kratko nije vratio u srednji vek.Prdivan osecaj .

Na kraju bi trebalo posetiti vidikovac odakle se pruza pogled na unutrasnjost ostrva a posle odmoriti u jednom restoranu na zidinama Mdine odakle se uz kafu kolace ili neku klopu moze uzivati u pejzazu Malte.

Posle Mdine predje se ulica i ulazi se u Rabat.Rabat je mnogo veci grad i u njemu danas zivi dosta sveta.Medjutim posle utiska koji Mdina ostavlja sam Rabat na mene nije delovao toliko fascinantno.U vreme nase posete u Rabatu je bila Festa tako da je ceo grad bio okicen i spreman uvece za procesiju.Na svakom koraku su bile zastave,glavna katedrala je bila sva u ukrasima a oko nje sve spremno za slavlje.

Iako je veliki grad u Rabatu nismo nesto dugo bili. Prvo smo videli katedralu i glavni trg.Po meni u Rabatu su najznacajnije katakombe.Najveci je kompleks katakombi Sv Pavla a blizu su i katakombe Sv Agate .U katakombama se moze uzeti audio vodic na engleskom posto nema organizovanih vodica.U blizini je crkva St Paul kao i Wigacourt Muzej.Mnogo je lep i Dominikanski samostan.Zanimljiva je sama setnja ulicama Rabata.Dosta lokalnog stanovnistva se moze videti ,puno katedrala a na svakoj kuci ima puno cveca raznih boja .Dok smo tako setali uskim ulicama bez nekog cilja slucajno smo naleteli na jednu skolu u kojoj postoji poseban ulaz za decake a poseban za devojcice.Saznali smo da ovde jos ima odvojenih muskih i zenskih skola.

Posle ovoga ko zeli moze se opet busom 65 vratiti u Sliemu-St Julians a ko zeli iz Rabata moze produziti ka Busketu i Dingli-ju

Busket predstavlja malu sumovitu regiju na Malti.Prica se da je taj deo idealan za lov na zeceve koji su inace nacionalno jelo na Malti.U Busketu se nalazi jedna palata Verdala.Ranije je to bila rezidencija Engleskih vladara a danas u nju ponekad svrati predsednik Malte.Sam predeo je totalni drugaciji od cele Malte.Tu su aleje pomorandzi a same Busket Baste predstavljaju jednu borovu sumu i za kratko ja sam imao osecaj da sam na nekoj planini a ne na kamenom ostrvu u sred Mediterana.Maltezani obozavaju ovu regiju i upravo su oni najcesci posetioci.

Digni klifovi .To je najvisi deo na Malti Ko voli da uziva u pogledu sa litica na otvoreno more svakako bi trebalo da vidi ove klifove.Nekoliko km uradjeno je setaliste a na pojednim mestima napravljene su klupice sa kojih se moze gledati dole u provalije i otvoreno more.Kome je ovo zanimljivo ,kao meni,a ne boji se visine ovaj izlet moze biti odlican.

Sama regija nije nesto srecno povezana autobusima i veoma su retki.

Iz Valete do Digni Cliffs-a ide bus 81.A moze se i u Rabatu takodje uhvatiti 81 kao sto sam ja uradio.U povratku sam samo dve stanice isao ponovo busom 81,sisao u grad Dingli,malo prosetao po njemu,svratio u turisticki centar na glavnom trgu i peske krenuo za Busket ( oko 30 minuta laganim hodom ).Iz Busketa sam opet peske isao do Rabata ( opet oko pola sata ) i nazad iz Rabata bus 65 za Sliemu.

Koje ti se mesto najviše svidelo na Malti i gde ima najviše turista?

Najvise mi se dopala Valeta i Vittoriosa .

A najvise turista ima na potezu Sliema-St Julians-Paceville.Po meni je najbolje biti smesten u Sliemi ali ceo ovaj deo je prelep,pun turista i za mene mnogo lepsi od drugog dela Malte gde nase agencije imaju hotele u ponudi ( Qawra-Bugibba-St Paul`s Bay ) .

U nekom narednom postu pisacu o samoj Sliemi i St Juliansu,hotelima,zabavi,shopingu i slicno...

Izmenjeno (DraganV)
Ne citirati ako se poruka odnosi na prethodni post

GOZO

Drugo ostrvo po velicini na Malteskom arhipelagu

Za Gozo bih svima preporucio da plate izlet preko agencije Svaka druga opcija obilaska Goza moze se pretvoriti u totalni promasaj.Prvo se izgubi vreme na transfer do luke,zatim na kupovinu karte i ukrcavanje a na samom Gozu gotovo da i nema nekog prevoza.U svim vodicima stoji da tamo ima gradski prevoz ali sem nekoliko autobusa u Viktoriji gotovo celim putem nismo ni videli neki lokalni bus.Veoma retko idu i na samoj Malti niko nema informacije o redu voznje na Gozu.Kako je nasa grupa bila mala mi smo na izlet krenuli sa jednom grupom Engleza i lokalnim vodicem.

Gozo je na neki nacin totalna suprotnost Malti.Ostrvo je mnogo manje naseljeno ,dosta je mirnije i u pojednim delovima izgleda kao da je vreme stalo.Na samom ostrvu sem neke fabrike kechapa gotovo da i nema neke prozivodnje.Za razliku od Malte ovde ima dosta obradive zemlje i vecina stanovnistva se bavi zemljoradnjom ili ima svoje farme.Saznali smo da su farme veoma polularne za odmor.Vecina njih ima dosta komforne kuce i velike bazene tako da Maltezani a i pojedini stranci koji zele da pobegnu od celog sveta dolaze upravo ovde na odmor..Gotovo svaki stanovnika Goza proveo je jedan deo svog zivota u Americi,Australij i veliki broj njih zivi od nekog biznisa koji je pokrenuo prilikom povratka na ostrvo.I sama arhitektura na ostrvu je po malo razlicita od Malte.Pored tipicno mediteranske ovde se mogu videti i primerci kontinentalne gradnje.Kazu da su gradili kuce da ih podsecaju na zemlje u kojima su proveli jedan deo zivota.Veliki broj gradjana radi na Malti i svaki dan putuje ferijem na posao.Prica se da su stanovnici Goza veoma vredni, veliki broj njih studira i ostaje da zivi u Valeti koja svakako pruza kvalitetniji zivot nego Gozo.Nisam tacno siguran ali mislim da je sadasnji predsednik ili premijer sa Goza.

Na Gozu se prvo obilazi Gozo Heritage.Uz audio vizuelne efekte putuje se 7000 godina unazad kroz razne legnede i istorijske dogadjaje koji su obeleizili zivot na Gozu.U okvoru kompleksa postoji i jedna prodavnica sa rucnim radovima,raznim kvalitetnim suvenirima po veoma povoljnijim cenama.

Posle Heritega malo se vozi busom i stize do mesta Xaghra.Ovo je na neki nacin najznacajnije mesto na Gozu.Neolitske Temple Ggantija stariji je od piramida i po Unesku jedan od najstarijih objekata na zemlji.Inace i na samoj Malti i na Gozu postoji mnogo objekata iz tih davnih perioda.Na Gozu mi smo obisli samo ovaj i bilo nam je dosta.

Na drugoj strani je Kalipso cave.Inace po legendi na Gozu je zivela Kalipsa,nimfa iz Grcke mitologije i upravo je ovde drzala Odiseja deset godina Zatim se stize u jedno malo mesto gde se degustiraju svi prozivodi sa Goza medju kojima su najznacajniji sir razno povrce I neki vocni likeri ..Posle kraceg odmora krece se u Xlendi bay.Na mene nista nije ostavilo toliko utisak kao ova obala.Puna strmih litica sa kojih se pruza pogled na tipican reljef ostrva.Sama obala je poznata kao jedan od najboljih diving centara na Malti.Posle malo penjanja po liticama ili odmora na obali krece se u Dwjeru.Dwjera je takodje poznati diving centar ali pored ronjena tu je i more u sred kopna.Kroz supljine stena more se uvuklu duboko u obalu i samo po sebi predstavlja prirodnu atrakciju.Deluje kao jezero i sam pejzaz je neponovljiv dok sedite u nekom lokalu ili na samoj obali.U Dwjeri je moguce posetiti jos jednu od atrakcija na Gozou a to je Azzure Window.U malim brodicima ko god zeli moze se voziti kroz stene i supljine ,izlaziti na otvoreno more,prolaziti kroz razne formacije koje je ovde priroda stvorila.More je tirkizno plave boje i malo narandzasto po obodu jer je celo podrucje puno korala koji se mogu videti iz camca.Posle voznje po Azurnim pecinama ide se na rucak a ubrzo se krece u Viktoriju,glavni gard ostrva.Najznacajniji objekat u Viktoriji je katedrala sa Citadelom .Tu je jos i Arheoloski muzej kao i muzej u sklopu Katedrale.Sa Citadele se pruza pogled na ceo grad.Posle obilaska najlepse katedrale na Gozu spusta se u centar grada gde je velika pijaca na otvorenom.Slobodno vreme moze se iskoristiti za setnju gradom a ima i dosta dobrih kafica i lokala ispod katedrale.U Viktoriji se zavrsava izlet za Gozo i sledi povratak ferijem na Maltu.

Komino.

Trece ostrvo Malteskog arhipelaga.

Ostrvo nije nesto znacajno.Sa broda deluje pusto i na njemu zive samo 3 osobe od kojih je jedan policajac.Sem jedne crkve i nekog tornja na Kominu nema nista.Najlepse na Kominu je Plava Laguna.Poznata je iz mnogih filmova i jedan lep dan se moze provesti na ostrvu.Odmor,uzivanje,plivanje u zaista cistom i providnom moru..Na Komino se moze ici organizovano preko neke od agencija a takodje i pored terminala odakle polaze brodovi za Gozo postoje mali camci koji odvoze zainteresovane ljude na Komino...Takdoje postoje i spojene ture Gozo i Komino...

Posle silnih obilazaka zanimljivo je posetiti Popay Village.

Totalno nestvaran ambijent ostao jos od vremena kada je ovde sniman film Popay sa Robin Williams i Shelley Duvail .

Do Popay Village-a najlakse se stize tako sto se u Sliemi-St Juliansu prvo uhvati bus 645 do Mellieha Bay a zatim samo predje ulica i busom 441 nastavi za Popay Village.

Iako nisam dete tokom posete ponasao sam se kao klinac.Oko podne organizju neku igru u kojoj posetioci glume,izvode razne fore,oblace se kao Popaj ili Oliva i slicno.Nisam mogao da izdrzim i uzeo sam ucesce u tom performansu.

Sam ambijent je isti kao kada je sniman film.Tu su Post Office,Seafarers,Baker,Barber shop,General Store, itd .U svaku od ovih kuca moze se uci i enterijer je isti kao kada je sniman filmu.Svemu tome jos veci sarm daju neki klinci obuceni kao Popaj,Oliva i drugi likovi iz filma..Pricaju posetiocima o samom filmu i slikaju se sa svima.Samo selo napravljeno je u jednoj laguni i u principu moguce je i neko krace kupanje na maloj plazi ispod sela.

U samom objektu nalaze se dva restorana ,prelepa prodavnica suvenira ali nigde nije dozovoljeno pusenje.

Alessandro,

ovo se zove pravi feedback sa ljetovanja.

Respect

Hvala Bruno....Bice jos nekoliko postova o Malti .

Sta jos videti na Malti :

Blue Grotto :Plava spilja isto predstavlja jednu prirodnu atrakciju na Malti.Slicna je Azzure Windows-u koji sam opisivao na Gozu,samo je ova malo veca.Razne igre svetlosti i neponovljive boje ,puno korala.Problem mogu da budu juzni talasi pa onda nema nista od ovog obilaska..

Ukoliko se plati izlet za Blue Grotto obilazi se jos jedno malo ostrvo Filfla.Moguce je i samostalno ovo posetiti tako sto se uzme bus 38,138 pa se malo ide peske do samog mesta polaska za Plavu Spilju…

Splash and fun park i Mediterraneo Marine Park :Ova dva objekta su jedan pored drugog i moguce je kupiti ulaznice za oba a moguce su i pojedinacne.Splash and fun je prelep zabavni park na samoj obali mora.Ima ogroman bazen sa vestackim talasima i nekim ostrvima, nekoliko tobogana i sl.U kompleksu postoji i dinosaur park kao i neke igraonice za klince.

U okviru Mediterranea moze se gledati show sa delfinima i show sa papagajima.Takodje je moguce i plivanje sa delfinima ali to nije jeftino..

Sam park je prvenstveno napravljen za decu mada i mi stariji mozemo odlicno da se zabavimo.

Ovo nisam video jer sam malo zeleo da uzivam u moru ali koga zanima arheologija moze videti i razne hramove iz neolitskog perioda,bronzanog doba,pojedine spomenike iz rimskog perioda i slicno.Medju njima su Tarxien temples,Ghar Dalam,Mnajdra,Imnajdra Temp itd.Ovoga ima na Malti koliko hocete .Zanimljiv je i Limstone heritage.

Ukoliko nesto obilzatie u sklopu neke ture preko agencija neki lokaliteti mogu biti vezani za Plavu Spilju ili Marsaxlokk a ukoliko zelite sami da odete vodic ce vam svakako dati informacije kako stici do ovih hramova .Ovo nisam posetio pa ne znam..

Oni koji imaju nameru da posete Hypogeum moraju pre puta rezervisati kartu na internetu.Zbog starosti kompleksa strogo je ogranicen broj dnevnih poseta.

Plaze

Na Malti ima zaista mnogo plaza i laguna ali celom obalom najvise dominiraju stene.

Skoro celom duzinom Sliema-St Julians , ispod setalista nalazi se velika stenovita plaza.U principu stene nisu ostre,zuckaste su boje i nije nesto opasno lezati na njima .Meni licno nisu smetale pa mi nije bio problem da se ponekad kupam u tom delu..More je izuzetno cisto a na pojednim mestima i duboko.Postoje uredjeni ulazi u vodu i kome nije problem lezanje na stenama koje na pojednim mestima skoro lice na beton nece imati nekih zamerki.U delu Slieme najbolje je uredjen deo oko Parka Nezavisnosti u kome inace postoje razne zanimacije za klince i ceo potez od New Tower hotela…

Postoji nekoliko privatnih Lida u Sliemi pa ko voli bazene moze se i u njima kupati..Bazeni su lepi a u okviru Lida ima i po nekoliko restoania,kafica i slicno..Karte za Lida mogu se kupiti i na recepciji pojednih hotela…

Pescane plaze .

Svakako najpoznatija plaza na Malti je Golden Bay.

Nalazi se na kraju ostrva ,na njoj su snimani mnogi filmovi a najpoznatiji je film Troja .Plaza se nalazi ispod najskupljeg hotela na Malti Golden Bay Radisson Sas koji je otvorila engleska kraljica .

Na plazi mozete a i ne morate da uzimate lezaljke.Kako ko voli.Izuzev lezaljki koje koriste gosti hotela ostatak plaze nema fiksirano mesto za lezaljke vec ih uzmete na ulazu ,platite 4 evra i stavite gde god zelite.Ko voli peskir takodje moze staviti gde god zeli jer lezaljke nisu na fiksnim podrucjima.

Iako sve na plazi ima rang 5 zvezida od pratecih sadrzaja na plazi nista nije skuplje nego bilo gde na Malti..Cene hrane i pica su kao u bilo kom kaficu na Malti..Na plazi ima dva restorana od kojih je jedan Italijanski ekstra..Ja nisam mogao da odolim salatama i kolacima.U samom lokalu kao i na plazi dozvoljeno je pusenje.Inace na plazi ima mnogo sveta, i mladih i starijih i porodicnih ljudi sa decom.Kao i svuda na Malti tako i ovde ima najvise Engleza..Gotovo da se ne cuje drugi jezik.Ljudi iz Istocne Evrope je veoma malo.

Na smoj plazi moguce je svasta nesto iznajmiti,,voziti se gliserom,camcem…ici na diving

Po meni je ovo najlepsa plaza na Malti i najcesece sam se tamo kupao a druge sam obisao cisto da vidim.

Iz Slieme i St Juliansa do Golden Bay-a ide bus 652.

Inace na putu za Golden Bay prolazi se kroz drugu trusiticku zonu Bugibba-Qawra pa ko zeli moze sici i poseti ovaj deo Malte…

Mellieha Bay

Ovo je svakako najduza plaza na Malti.Nemam pojma koliko km je dugacka ali bus nekoliko puta staje u samom mestu.Plaza je takodje opremljena lezaljkama i svim durgim rekvizitima..Lezaljka je 4 evra..Za razliku od Golden Baya ovde je tacno obelezen deo sa lezaljkama tako da ukoliko neko namerava da koristi peskir moze na delu gde nisu lezaljke..Inace ima dosta tih praznih delova..

Sama plaza je ogromna i celom duzinom nalaze se kafici,restorani a na samom kraju i prodavnica.

More je malo plitko i odlicno je za porordice sa decom…

Iz Slieme i St Juliansa za Melihu ide bus 645

Paradise Bay

Ovo je odlicna plaza za mlade…Ekstra mesto za provod i zezanje..Mnogo ludih Engleza,dobri kafici…

Opet lezaljka kao i na drugim mestima 4 evra …

Do Paradise Baya mislim da se moze ici isto busom 645 ili ako kombinujete sa Melihom kao ja onda iz Melihe uhvatiti bus 48.

Iz Melihe je isto moguce otici na jos jednu lepu plazu Armier Bay busom 50

Tuffieha Bay

Ovo je jedna mala plazica malo pre Golden Baya .Isto se ide busom 652 kao za Golden Bay samo se izadje stanica ranije i malo spustna dole niz brdo..

St. George`s Bay

Jedina pescana plaza u St Juliansu..Nalazi se blizu hotela Intercontinental..Jedan deo je zatvoren i koriste gosti hotela..Nisam se kupao na ovoj plazi iako mi je bila blizu ali smo sto puta prosli pored nje…

SHOPING

Malta bas i nije neki najsrecniji izbor za shoping u poredjenju sa drugim zemljama EU , mada moze se svata nesto kupiti.Postoji nekoliko shoping zona koje svi ljubitelji kupovine moraju posetiti jer je izbor veliki i gotovo sve svetske firme imaju prodavnice na Malti.Manje vise sve sto ima kod nas u Delta City-ju ili Knez Mihajlovoj ima i tamo,samo sto je na Malti asortiman dosta veci a ima i dosta robnih marki koje jos nisu stigle u Beograd...

Sve je skoncentrisano u 3 zone :

Valeta :Bukvalno prodavnice za svaciji dzep ,od vrhunske mode do radnji poput Celio,Levis i sl nalaze se uglavnom u dve velike ulice Republic Street i Merchants Street.Mada i u drugim poprecnim ulicama svasta nesto moze da se nadje..Uz laganu setnju,male predahe u kaficima veoma brzo se mogu obici prodavnice u gradu..

Sliema : Shoping zona pocinje na neki nacin iza Piazzete i dole se nastavlja celom duzinom Stranda i sa leve i sa desne strane ..Neposredno iza Piazzete ,posle HSBC banke nalazi se jedan veci trzni centra Plaza i sve ulice oko trznog centra su pune prodavnica.Na Strandu takodje ima nekoliko manjih trznih centara i sve do Gzire su prodavnice svih mogucih svetskih proizvodjaca.

Kada se krene ka St Juliansu ulicom Tower Road postoji nekoliko radnji i jedan manji trzsni centar u kome bar po meni sem sporstske garedorbe i nema nesto posebno.

Iza hotela New Tower nalazi se nekoliko dobrih podavnica..Koga zanima kupovina firmiranih Italijanskih stvari ovde moze pronaci kao jedan outlet,mada su cene uobicajene za ovu vrstu robe..nista povoljno

St Julians-Odmah pored hotela Intercontinental nalazi se jedan veci trzni kompleks Baystreet ( u okviru njega je i istoimeni hotel ) .Jedini je trzni centra koji radi svih sedam dana u nedelji a neke radnje rade do 22 h.U shoping molu nema sta nema,opet razne prodavnice sa firmiranom robom kao i dosta multi brand radnji.U okvoru mola na zadnjem spratu postoji nekoliko restorana i kafica..I ako nemate nameru da kupujete garderobu svakako prosetajte ovim molom jer je sa hotelom kranje zanimljivo arhitektonsko resenje a u samom je srcu Pacevila..

U samom Pacevilu u pojednim poprecnim ulicama opet se moze svasta naci.

Portomaso :Odmah pored jedinog solitera i ujedno jedine staklene zgradi na Malati nalazi se jedan manji trzni centar Portomsao. Portomaso je inace marina ali i ceo deo oko hotela Hilton kao i taj trzni centar nose ime Portomaso.

Sam kompleks i nije bas za svaciji dzep ali ako ste srecne ruke i naletite na neko snizenje svasta se moze kupiti..

Kada se krene ulicom nize u okviru trznog centra nalazi se veci hiper market .

Ja nisam nesto kupovao hranu po prodavnicama pa ne znam cene iste ali sam primetio da je mnogo vise tih manjih prodavnica u Pacevillu nego u Sliemi.U Sliemi postoji jedan veci hiper market koji se nalazi kada se od HSBC banke krene desno na gore a ima i nekih manjih prodavnica u poprecnim ulicama koje nisu na obali.Nisam se nesto interesovao za prehranu a slatkisi i sokovi mogu da se kupe na svakom cosku.

Suveniri :Svasta nesto ima i opet za svaciji dzep..U svim radnjicama na Strandu,milion prodavnica u Valetti,otvorena pijaca nedeljom u Valetti i Marsaxlokku.Cene suvenira su onako.ni skupo,ni jeftino..autobusi 3.5-5 e,mali vitezovi od 7 e pa vise..razne solje,piksle,neka zvona od 3-4 do 7-8 e.,magneti 2-4 e .Malta je cuvena po proizvodima od stakla , proizvodima sa cipkom,filigranu i grncariji .Bilo sta od stakla je od 20 e pa na vise,stolnjaci od cipke su od 30-40 e. Za jeftinije suvenire mozda je najbolje kupiti sve nedeljom na otvorenoj pijaci.Koga zanimaju skuplji suveniri najbolje videti sta ima u gradu a onda posetiti i Crafts Village gde se isti izradjuju pa uporediti..Zaista veoma lepi primerci unikatnih hand made suvenira mogu se pronaci na Malti..

PREVOZ

Tokom boravka na Malti koristio sam najvise autobus.Postoji naravno i rent a car ali nemam pojma koliko kosta.Tamo se vozi levom stranom pa nisam uopste bio zainteresovan za taj vid prevoza.Na Malti je manje vise prevoz odlicno organizovan i moze se stici u sve delove ostrva.Neki busevi idu redje,neki cesce ali one glavne linije iz St Juliansa za Sliemu i Valetu kao i za plaze,veoma su ceste .

Autobuska karta kosta 0.47 e ili 1.16 e ,zavisno od toga koji je broj busa( vecina njih je 0.47 e ) ..Isli dve stanice ili do kraja cena je ista. Karte se kupuju na ulazu kod vozaca.

Postoji mogucnost uzimanja visednevnih karata.Za nedelju dana karta kosta 13.98 e, za 5 dana 11.65,3 dana 9.32 i jednodnevna 3.49 e..Zavisno od toga koliko se cesto vozite ispate se nedeljne karte.

Malta je specificna po svojim autobusima kojih ima svih godista..Od onih starih preko 50 godina pa do buseva novijeg datuma.Extra je dozivljaj voziti se busom po ostrvu.Mi smo uvek jedva cekali ,cak smo kupili male buseve da nas podsecaju na voznju oldatjemerima.U principu Malta nije siromasna drzava i moze sebi priustiti nove autobuse ali ovi stari su postali simbol Malte i voznja je zaista neponovljiv dozivljaj.

Karte koje dobijete nemojte bacati vec ih cuvajte tokom cele voznje jer su kontrole veoma ceste.E da , prilikom cekanja busa ukoliko ste sami na stanici obavezno mahnite vozacu da stane jer ce u suprotnom proci pored vas..Tako i prilikom izlaska ,na Malti je obicaj da se pritisne zvono ili u novim busevima taster stop ukoliko zelite da sidjete.

U principu na veoma frekventnim linijama kao sto su St-Julians –Valeta ili Sliema –plaze uvek ima neko da udje i izadje tako da ne morate zvoniti ukoliko niste sigurni kada je tacno stanica ali ko bude isao malo po dubini ostrva ipak bi trebalo da mahne kada ceka bus.Ukoliko naravno ne znate gde treba da sidjete a idete u neko mesto,recite vozacu i on ce vam stati tamo gde treba..

Malta ima engleska pravila voznje.Pesaci imaju apsolutno sva prava i uvek su u prednosti o odnosu na vozace.Ukoliko stanete negde na sred ulice verovatno ce prvi automobil stati i pustiti vas da predjete ulicu.Na pojedinim mestima postoje senzori i cim stanete na pesacki prelaz upali se zeleno svetlo .Na pojednim mestima nema senzora vec dugme koje pritisnete i zaustavite saobracaj da bi presli ulicu.

HRANA ,IZLASI,RESTORANI ........

Malteska kuhinja je veoma raznovrsna i zaista mesavina svega i svacega.Na neki nacin je mix svih onih koji su vekovima vladali Maltom.Iako je u sred Mediterana na Malti je glavno i nacionalno jeleo zecetina..Nisam se bas upustao odakle toliko zeceva na Malti,da li se oni gaje na nekim faramama vec sam poslusao savet vodica,zaposlenih u restoranima i upustio se u hedonisticko uzivanje u zecetini.

Fenkata je zaista dobro jelo od przenog zeca i mesavine raznih zacina,luka,povrca.

Ono sto me je iznenadilo je da skoro svaki restoran ima kao neku svoju varijantu zecetine tako da je uvek neponovljiv ukus…

Naravno pored zeca riba i morski plodovi mogu se sresti u svim restoranima.Ima million nacina spremanja ribe kao i million vrsta iste a veoma su ukusne i lignje,salate od hobotnice,rakovi i skoljke..

Za Maltu je dugo vazilo da je jedno od skupljih mesta na Mediteranu za uzivanje u hrani ali tendencije poskupljenja su ocigledno zahvatile celu Evropu samo zaobisle ovo malo ostrvo.Jedan lep rucak sa morskim plodovima ,ribom i vonom jeftiniji je na Malti nego u Beogradu.Jos kada se tome doda da je na Malti sve sveze,mozda ulovljeno pre samo sat vremena onda zaista ne treba zaobilaziti ovaj nacin ishrane.

Takodje u skoro svim restoranima i na svakom koraku mogu se jesti pice,razne paste po ceni od 6 do 9 evra.

Obavezno probati i Timpane ( makarone sa testom ) ,opet jelo koje nije bas Malteski specijalitet ali je veoma ukusno i nije skupo.Slicno timpanima je i jelo Imagaruun kao i ravioli .

Hobz biz zejt su kao hlepcici koji su potopljeni u maslinovo ulje a posle premazani svim i svacim,paradajzom,lukom,tunjevinom,maslinama,sirom,razni zacini.I ovo se moze sresti u skoro svim mediteranskim zemljama .

Ko voli coriander neka obavezno proba Zalzett.

Veoma je zastupljen pirinac kako uz glavna jela tako i uz razne salate.I on se sprema na million nacina i cena je vise nego povoljna.

Ima jos mnogo jela koja sam probao ali se vise ne secam naziva tih jela ..Svakako sir je dosta prisutan u ishrani i treba probati razne vrste svezeg i dimnjenog sira..

Povrce,masline su neizostavni prilozi u svim jelima.

Veoma povoljno se mogu jesti i salate sa tunom,piletinom ,pirincem…Za 4-5 evra mogu se dobiti bas velike procije .Ja sam salate praktikovao na plazama ali veoma lepe sam isto probao u nekoliko restorana na Stradnu u Sliemi.

U principu na Malti je hrana najmanji problem.Zaista se na svakom koraku mogu sresti veoma dobri restorani sa ukusnom hranom.Lokacija ne igra bas neku bitnu ulogu tako da u principu ne postoji neki strah od toga gde cete sesti.Jeli u Valeti,Vitoriosi preko puta najskupljih jahti na Mediteranu,St Juliansu ili nekom malom mestu u dubini Malte cene su manje vise iste. Razlike su par evra

O slatkisima ne znam sta bih rekao osim da sam se provaljivao u kolacima,tortama,sladoleu i slicno.Nesto najlepse sto sam jeo su Nugati,pogotovu oni iz poslasticarnice Cordina…Svasta nesto ima u njim,pistaca,lesnika,badema..

Takodje je lep i Kasato sa marcipanom a oni koji vole med svakao treba da probaju i Malteski Prsten,testo u koje se stavi med.Inace jela sa medom su bas popularna ,tako da se mogu kupiti razne varijante malih teglica sa medom u koje se stave bademi,pistaci,neko voce i sl.Takodje su veoma ukusne i male teglice sa dzemom i nesto kao nas slatko ili kandirano voce.Veoma dobar je i slatkis Kannoli

Proizvodnja vina na Malti je veoma duga ,mada cesto smo sretali i vina koja su napravljena od grozdja uzbranog u Italiji ,ali ajde da izostavimo taj momenat..Stanovnici Malte obicno uvek uz obrok piju vino i mene je to sve asociralo na Francusku.Razne sorte uspevaju na Malti,Sauvignon Blanc,Merlot ,Chardonnay,Moscato,Cabernet Sauvignon.Cene variraju ali ima bas dobrih i pristupacnih vina.Sve zavisi od ukusa ko sta voli ali u restranima se moze naci neko prosecno i dobro vino od 4-5 do 10 e.Ima i dosta autohtonih sorta ,mada meni se licno nisu toliko svidele.

Zavisi ko sta voli ali na Malti se moze provesti odlicno.Uvece ima million mesta za izlazak.Za sve one koji vole nocni provod do kasnih sati uz Dj-eve iz cele Evope uzivace u Pacevilu.Pacevile je inace odmah iza St Juliansa i tamo je ludilo 24 h.Milion klubova,pabova,kafica,restorana.Ne znam sta da preporucim za izlazak.Mozda je najbolji Plush i Browns,Inace u Brownsu ima i basta sa nargilama.Empire je isto pun.U ovom delu ima dosta skola engleskog tako da se zaista mogu sresti mladi iz citave Evrope i neizostavni Englezi kojih ipak ima najvise.Dobar je i Fuego ,salsa bar kao i Havana.Po mnogima dva najbolja kluba na celoj Malti su AO Platinum i Steam Club.U Steam je nekada malo teze uci a i cene su za 30 % skuplje.Tu ima neki kao Vip deo pa je zbog toga i malo skuplje..

U okvoru Portomasa prelep je i 22 Wine Lounge..Sa najvece zgrade na Malti moze se uzivati u pogledu na celo ostrvo.Cesto s ovde ne moze uci pa ko ima nameru neka se prethodno raspita na samom ulazu u Portomaso i rezervise.

U Pacevilu ima zaista ljudi svih godista.Najvise klinaca i omladine do 30 godina ,mada ima i nekih klubova za starije.U vecini klubova ulaz je besplatan,mada se negde placa i nije skupo.Cene sokova i piva su od 1.5 do 2.5.

Ja bas ne volim provod do jutarnjih sati jer ipak volim da iskoristim dan tako da sam ludilu u Pacevilu prisustvovao o danju i u nekom periodu od 22 do 01 h.

Restorana ima million.Mozda su najlepsi oni koji gledaju na Spinola Bay u St Juliansu..Medju njima svakako San Giuliano i Dolce Vita a tu je i jedan restoran Raffael u kome se cak mogu jesti i cevapcici jer je menadzer iz Srbije..Istina posluzio nas je jedan decko po cijoj faci bi rekli da je nas mada niko sa nama nije pricao srpski.Zaboravili smo odmah na cevapcice koje kuci mozemo jesti pa smo uzivali u lignjama i skoljkama..Oni koji ipak ne mogu da se odvoje od rostilja i uvek traze svinjetinu ovo mesto moze biti odlicno.Dobar je Ghonnella restoran ,Terrazzo kao Toto i Barracuda.Ko voli engleski smek pabova ima na svakom koraku sa tocenim pivom i monitorima na kojima je obavezan eurosport.

Na Strandu u Sliemi ima isto veoma puno restorana.Svi su pristupacni.Oni koji vole uvek da jedu nesto sa drugih kontinenata u ovom delu mogu naci tajlandske,indijske,kineske restorane i slicno koje ja nisam posetio pa ne znam cene.

Po preporuci vodica otisli smo u poslasticarnicu Caras odmah pored hotela Plaza i zaista ima veoma lepih kolaca,sladoleda i slicno…

Inace na Malti ima jos jedan srpski restoran ne secam se bas naziva,nesto kao pepercino.Pored njega smo samo prosli,nismo svracali,mada smo culi da je veoma poznat i da su mnoge slavne licnosti tu sedele.

Takodje u Gziri postoji jos jedan nas lokal po imenu Konak.Ovde smo mislili da svratimo ali zaista nista posebno.Obicna rupa pa smo se vratili na Strand.

Inace na dosta mesta postoje i neki turski lokali sa neizostavnim Turkish kebab i slicno.

Sve u svemu na Malti nije da nema gde izaci.Dosadno ne moze nikada biti .Cene u svim lokalima su uglavnom pristupacne.Na neki nacin beogradske cene.Kafa je od 1 do 1.5 e,voda od 0.7 do 2 e..uglavnom smo uzimali kiselu i vode su uglavnom u velikim staklenim flasama,obicno francuske,engleske ili italijanske..Sokovi,kako koji od 1.5 cola pa do2-3 gusti sokovi .Pivo isto od 1.5 e pa do 2-3.Flasa vina od 5 pa na vise.Prosecna neka cena za lepo vino je oko 10 e.Hrana je kako gde i zavisi sta se jede.Zec uz neko pice izadje od 15 e po osobi..Riba i morski plodovi uz neko pice od 5-6 do 15-18 e.Pice i paste od 6 do 9 e,salate 4-6 evra,razni omleti,neka peciva za dorucak ili neku uzinu na plazi kostaj oko 4 e.

Inace na Malti je u vecini lokala obicaj da se placa za sankom ili na kasi.Na pojedinim mestima dolaze konobari da naplate ali retko.Baksis nije obavezan ali je pozeljno ostaviti neku sitninu na tacnu ili kasicu pored kase.

SMESTAJ

Kao sto sam napisao u prvom postu smestaj na Malti je uglavnom dobar.Hoteli u ponudi agencije Kon Tiki su ok i i svi se nalaze na odlicnim lokacijama a veci deo je upravo u ceentralnim ulicama Slieme i St Juliansa.Malo skromniji mogu birati izmedju 3 hotela koja se nalaze na glavnoj promenadi pored mora na setalistu Sliema-St Julians..Gosti hotela New Tower mogu svoj hotel pogledati u filmu Minhen posto je bas ispred ovoga hotela snimano nekoliko scena .U neposrednoj blizini ovih hotela su i poznata Lida sa bazenima a odmah ispod setalista celom duzinom je stenovita plaza.U ovom delu su razni kafici,restorani,prodavnice,poslasticarnice ali u principu sva buka se zavrsava do 23-24 h pa je moguce mirno spavanje.Klopa je ok..dorucak svedski sto ,razne sunke,salame,maslac,sirevi,korn fleks,musli,dzemovi i to je to…Vecera kako gde,svedski sto ili meni od 3 jela.Po meni je bolje ici na varijantu ND a vecerati u nekom lepom restoranu.Varijanta sa samostalnom vecerom moze biti skuplja 2-3 evra dnevno.Za one malo zahtevnije postoje i hoteli sa 4 i 5 zvezdice u Paceivlu koji potpuno opravdavaju te svoje zvezdice .Kraj je lep,centar nocnog zivota ,hoteli nisu na samoj obali,ali jedan od njih ima svoju spostevenu pescanu plazu.Ko voli da je izolovan od sveta i uziva u luksuzu moze da ode u hotel na najlepsoj plazi Malte .Za hotele na potezu Qwara-St Paul ne znam kakvi su,tamo sam bio svega 2 sata .

IZLETI

Na Malti zaista nikada nije dosadno.Koliko god obilazili uvek imate osecaj da nesto niste videli,negde niste usli.

Zavisno od toga sta vam je prioritet,sta zelite da vidite i koliko vremena na to da potosite mozete izabrati ili organizovane izlete ili sami krenuti u istrazivanje Malte.

Vec po dolasku od predstavnika Kon Tikija Suzane ( za ostale agencije ne znam ) dobijate jedan koverat u kome su mapa Malte,neki neophodni podaci,red voznje i mape autobuskih linija kao i razni programi i izleti na koje mozete ici tokom boravka na Malti.Ukoliko ima zainteresovanih moguce je organizovati brojne izlete.Na Malti nije prisutno kao u Egiptu,Tunisu,Turskoj da cena izleta koju placaju turisti preko nasih agencija bude i po 20-50 % veca u odnosu na cenu istog izleta u nekoj loklanoj ili stranoj agenciji .Ovde manje vise svi isto placamo.Razlika je nekoliko evra u zavisnosti ko je ino partner.Platili isti izlet predstavniku i isli organizovanio sa nasim ljudima ili usli u neku lokalnu agenciju cena je ista.Tako da ,ukoliko se odlucite za neki organizovano obilaznje mozete sve informacije dobiti od vodica i necete posle imati osecaj da ste skuplje platili nego neki Norvezani ili Poljaci .Zavisno od broja zainteresovanih na izlete mozete ici u pratnji naseg vodica ili nekog lokalnog licenciranog od njihove turisticke organizacije.Veoma je stroga kontrola i sve se radi profesionalno.

Pored istorijskih i drugih znacajnih lokaliteta, na Malti je moguce i malo uzivanja na brojnim kruzerima u organizaciji Captain Morgan Cruises.Svakodnevno ili nekoliko puta nedeljno imaju razne zanimljive celodnevne ture medju kojima su krstarenje oko Malte ,Plava Laguna i Komino,krstarenje oko sva tri ostrva Malteskog arhipelaga itd..Zaista se moze provesti jedan lep dan na brodu uz kupanje u moru,lagunama ,snorkeling.Ukoliko se odlucite za ove izlete cene su od 18 do 50 e,zavisno od izleta.U svaki izlet je ukljucen ekstra bogat rucak , vino,voce i transfer od hotela do luke.Agencija Kon Tiki isto ima u ponudi ove izlete i takodje mesto mozete bukirati direktno preko naseg predstavnika jer su cene svuda iste i odstampane u katalogu firme Cpt Morgan Cruises.Takodje su veoma zanimljive i nocne ture.Provesti jedno zanimljivo vece na guletu uz dobru nuziku,igru,rum punch,veceru i vino a moguce je i nocno kupanje u blizni St Paul ostrva.Sve inf o ovim krstarenjima mozete dobiti od predstavnika na Malti.

Slicna krstarenja organizuje jos nekoliko lokalnih agencija kao sto je na primer Hera,mada su cene iste ali Cpt Morgan ipak to radi najbolje.Ko bude otisao videce da je u lukama upravo najvise brodova ove firme.Zaista svima preporucujem bar jedno krstarenje u organizaciji cpt Morgan jer je dozivljaj neponovljiv i sama atmosfera je pozitivna uz drustvo ljudi svih godina iz citavog sveta.

Na Malti postoji nekoliko low cost agencija kore rade obilaske Malte medju kojima je Executive .Ukoliko se odlucite za obilazak unutrasnjosti ostrva na ovaj nacin obratite paznju da li imate transfer od hotela do mesta polaska autobusa ( ili morate da krenete u 6 ujutru iz hotela da bi stigli na mesto polaska u 8 ),da li su uracunate ulaznice ili vas samo dovedu ispred neke zgrade i kazu to je to ,da li se nesto samo panormaski obilazi iz autobusa ili se i tu zadrzava ,taodje je bitna neka saznajna dimenzija izleta .U principu bas pazite ukoliko se odlucite za ove agencije jer nije poenta samo proci pored necega vec potpuno doziveti odrejdeno mesto ili lokalitet.Za ove izlete sami bukirate mesto u nekoj od lokalnih agencija.

Takodje je moguce i samostalno obici ostrvo.Ukoliko vam kao meni dolazak na Maltu nije prvenstveno odmor na plazi i moru,mozete sami autobusom i peske obici sve sto vas interesuje na samom ostrvu.Ukoliko se odlucite za ovu varijantu takodje sve inf mozete dobiti od Suzane pa polako uz njenu pomoc , mape,knjige koje tamo kupite,prospekte ili inf koje ste vec kuci na netu pokupili krenete u obilzak svega sto vas interesuje.Za ovaj vid obilaska potrebno je vise vremena ali zato imate slobodu da se zadrzite koliko god zelite na mestu koje vas interesuje ,sami odlucite sta cete videti i sednete u koji hocete restoran kada god pozelite.Jedina losa strana moze biti gubljenje vremena na cekanje autobusa pogotovu na mestima gde autobusi idu retko.

Sa Malte takodje postoji i izlet za Siciliju.Polazi se katamaranom ujutru a povratak je uvece.Koliko znam postoje dve kombinacije izleta .U jednoj varijatni obilazi se Polzalo,Taormina i Etna a u drugoj Polzalo,Katania ,Etna i Modica,Ja licno nisam isao jer Siciliju planiram drugacije da obidjem ali ko god je isao bio je pun utisaka.Ako neko ima zelju da na nekoliko sati oseti Siciliju to moze uraditi bez problema jer je i Malta u Schengenu.

Sve u svemu Malta se moze obici na vise nacina.Zavisi sta ko preferira.Ko zeli vise vremena da provede na plazi u nekoj relax varijanti i da ne misli kako ce negde stici,ne zeli da slusa vodice ili lokalne kustose po palatama i muzejima na engleskom ,ne zeli da ceka autobuse ili ide po pola dana peske najbolje je da se odluci za organizovan islet.Svakako ce se obicni ono najzancajnije sto ima na Malti u sklopu malteskih tura a nesto moze i samostalno.Za razliku od predstavnika na pojedinim destanicijama koji nisu bas nesto pricljivi kada ih pitate za neko samostalno obilazenje , Suzana spada u onu manju grupu vodica koji rado daju sve informacije.Vec dugo godina sa porodicom zivi na Malti tako da nema sta ne zna i sve sto vam kaze tako je.Ja sam svasta dozivljavao na nekim putovanjima pa cak i da imam vise informacija od vodica ali Malta mi je bila na neki nacin jedno prijatno iznenadjenje kada su predstavnici u pitanju.Lako je uvek mozete dobiti telefonom,pitati sta vas interesuje,otici sa njom na kafu i slicno.Ukoliko imate neke problema brzo je nadjete i pomogne odmah.