dujaspasa

Mahdija, grad svile - putopis

36 poruka u ovoj temi

@Barkmann

Antikvarnica je zaista mala ali sa raznovrsnim sadržajem. Prošle godine, kad smo bili u hotelu Primasol El Mehdi, vlasnik antikvarnice nam je rekao da je imao punu kutiju od cipela starog ordenja i sad pojma nama gde mu je! Možda ju je našao.

Evo na mapi sam stavila smajli na mestu gde se antikvarnica nalazi.

Najbolje je da ideš taksijem do kapije starog grada. Prodješ kroz kapiju i nastaviš pravo do prve kafanice ispod drveća. E sa leve strane je ta mala antikvarnica.

IMG_20240713_083606.jpg.988159f5e8752a6e

Da li to tvoje raspitivanje znači da ideš u Mahdiju?

Evo i mene da doprinesem vizuelnoj identifikaciji, nadam se da mislimo na isto mesto

66925f87e4811_204antikvarnica.thumb.JPG.66925fa8a5dd7_205.domalogparkia.thumb.JP66925fcbdf8a1_206.evoilada.thumb.JPG.50966925ff026247_207.podnevnascena.thumb.JP669260124ff00_208.Kairskitrg.thumb.JPG.d

Hvala forumasi na brzom odgovoru. Ja sam malo specifican putnik. Nisam lud za uobicajenim suvenirima poput magneta ili majice sa natpisom Red Sea Hurghada. Jedan or najdrazih suvenira su mi oleanderi koje sam doneo sa Korcule. Setim se lepih trenutaka sa tog letovanja dok ih gledam procvetale uz jutarnju kafu. Tako da neki orden ili medalja poput ratnog krsta iz Prvog svetskog rata bio bas lep suvenir (cena je oko 15-20 € na aukcijskim sajtovima), posebno sto je Tunis vezan za golgotu nase vojske u Velikom ratu. Nazalost kasno sam dosao don podatka da u Susu postoji memorijal koji se nalazi negde u sastavu saveznickog groblja a gde pocivaju tela i nasih ratnika.

@dujaspasa ako Bog da, letimo za 7 dana u Tunis. Pisao sam vam zimus i raspitivao sam se za Mahdiju jer smo prosle godine klinci i ja imali letovanje iz snova u Portu. Nazalost ove godine nisu htelu u akva park u Mahdiju ali to je neka druga prica. Mozda se nismo razulmeli. Svakako polovinom janura je rezervisan EM Mahdija.

Dogovorio sam sa lokalcima ronjenje u Mahdiji. Pikiram olupinu italijanskog ratnog broda Napoli koji se nalazi blizu Mahdije na maloj dubini od 12 metara. Nadam se da cu vam preneti lepa iskustva i otvoriti mozda zasebnu temu ronjenje u Tunisu. Naravno nije kao na Crvenom Moru ali Mediteran ima svoje drazi koje valja istraziti. Mozda ce biti zanimljivo nekim buducim putnicima koji su zaljubljenici u ronjenje. Na prvu loptu deluje slican koncept kao u Egiptu, Imaju grupe za potpune pocetnike i one sa sertifikatom.

Ako bude nekih nesporazuma oko kupovine vina u Carefouru psiacu vam sa lica mesta za savet kako da dodjem do 2-3 boce. Prijatelji bi se bas obradovali dobrim vinima a tuniska spadaju u bolja. Bas se radujem da ih pronadjem ti pre sto mi kupovina vina deluje teza nego hasisa koji su nam prosle godine nudili na svakom cosku. :shokiran:

Mala dopuna, Duja je pisala o kaficu El Salim. Tu je jedno od par popularnih mesta za ronjenje .

Jos nesto, ne mogu da ukacim gde se nalazi ostatak punske luke. Verujem da nema mnogo sto da se vidi ali mi je svakako zanimljiv istotisjki kontinuitet od 2.500 godina. Ako sam dobro razumeo onaj luk, ostatak kapije nije iz doba Kartagine vec iz perioda Fatmida.

Da li im je dobro arganovo ulje? Moja prijateljica ga korsiti pa mozda da uzme tamo na izvoru. Cujem da ga Tunizanke obialto koriste.

Imate li preporuku sta poneti prijateljima kao tipican tunizanski suvenir iz Carefoura. Obicaj u firmi je da se donesu sa putovanja neki slkatkisi ili proizvodi autenticni za zemlju ili gard koji posetite. Urme su mi nekako klise a retko ko ih od kolega jede. Znamo za neke koji be se obradovali vinu ili maslinovaom ulju

@Barkmann

Divno! Ideš na ronjenje!

Prvo na mapi sam ti obeležila žutom mrljom gde su ronioci, a crvenom crtom sam označila Punsku luku. ( Nadam se da ovo moje "šaranje" neće videti Hiron, tj mm. al' ne znam bolje. )

IMG_20240714_090820.jpg.8c3a7ab1b435c800

I evo ronioca koji se baš spremaju za zaron.

AirBrush_20240714091253.thumb.jpg.7fffc6

A ovo je Punska luka.

AirBrush_20240714091034.thumb.jpg.2cc436

Što se kupovine vina tiče, ponesi pasoš. Nama su davali po dve flaše vina po osobi. Raspitali smo se kod barmena u hotelu koje vino da kupimo i nismo pogrešili.

Arganovo ulje može da se kupi i odlično je. Gde da ga kupiš pitaj žensko osoblje u hotelu kao i okvirnu cenu. Ako planiraš da ideš u Maroko, tamo je mnogo bolji izbor. Dobre su i one kockice od ostataka kad se ulje pravi koje namirišu raznoraznim mirisima. U ormanima kod kuće držim po jednu i miriši blago i prijatno već 3-4 godine.

Maslinovo ulje u konzervama manjim ili većim su lep poklon. Mi smo često kupovali i razne voćne čajeve, ćeten alvu, pogotovo onu belu sa orasima, grumenje kamena iz pustinje i naravno nešto od svile, keramike, kože... Evo ideje: kupi muškarcima po jedan kožni kajiš. Mi većinu stvari kupijemo na Camel marketu (petkom) uz obavezno cenjkanje.

I bitno je, kao što sigurno znaš, da uvek imaš jako puno sitnog novca (najbolje njihovog)!

I najvažnije: sretan put!

hvala puno,k posebno za punsku luku i napomene o lokalnim proizvodima. To je izgelda sve tu blizu pa necemo mnogo da gormimo opo africkom suncu. Javicu vam se sa utiscima.