dujaspasa

Mahdija, grad svile - putopis

I treba otići opet, ako je srcu tamo lepo ... i ja volim da se vraćam na takva mesta.

Camel market

Petkom (njihova nedelja), je čuveni Camel market.

Obzirom da oni u gradu nemaju puno pravih radnji, sva kupovina za potrebe domaćinstva, oblačenje, za decu... se obavlja tog dana.

Camel market je nešto slično otvorenom tržnom centru na Novom Beogradu ili pančevačkom "buvljaku", samo znatno veće i sa raznovrsnijom ponudom. Gužva je velika i zato treba obratiti pažnju na sitne džeparoše.

Tu možete naći bogato dekorisanu keramiku iz Nabela, kožne cipele iz Sfaxa, kožne tašne, torbe, jakne, taburete, sandale, papuče... Cela jedna dugačka "ulica" provizorno natkriljenih tezgi je sa raznim materijalima, na metar, trakama, čipkama, koncima... Haljine, marame, pantalone, majice...ma, sve. Šerpe, čaše... krpe...Sve za održavanje automobila... Tepisi i staze...Za decu ama baš sve, od beba do tinejdžera. Jedan deo je sa seknd-hend robom. Nema firmirane robe (osim u seknd-hend ponudi).

Ko voli da "cunja" po takvim mestima, garantujem da će uživati. Mi redovno idemo.

Inače, Camel marketi su jednom nedeljno i u drugim većim mestima (mi smo bili u Susu i Nabelu i vrlo su slični).

Važno je i to da još uvek preovladjuje roba iz Tunisa i Afrike, ali polako sve više ima kineske robe. Kad smo , pre deset godina, prvi put išli na Camel market, nije uopšte bilo robe iz Kine.

Camel market se proteže od centra (stare tvrdjave) pa celom širinom od železničke stanice, iza luke pa ispred pijace i velike džamije sve do Cafe Sidi Salem. Za obilazak svega treba vam celo pre podne. Naravno, uvek možete prekinuti obilazak. Pa ko voli, nek izvoli.

Izleti iz Mahdije

Kako otići na izlet iz Mahdije?

Pored toga što će vam vodič još prvog dana punuditi fakultativne izlete, vi možete sami otići u okolna mesta.

Izlet u Monastir ili Sus ili Port el Kantaui:

Vozom, kog oni zovu i metro, sa stanice Zone turistique, koja je blizu hotela, možete za 5 Tun.dinara (povratna karta) otići do Monastira ili do Susa. Iz Susa vozićem za 2 TD do Porta.Ako imate planove grada lako ćete obići sve značajno. Red vožnje voza imate na recepciji hotela. Mi smo krenuli posle doručka, a vratili se da stignemo da se okupamo pre večere.

Izlet u Sfaks:

Sa početne stanice vozova koja je odmah iza luke, vozom za male pare odete do Sfaksa. Grad je velik i sasvim drukčiji od Susa. Prošetate gradom i nauživate se pravog Tunisa. Lepo kupite jedne cipele, i vratite se u Mahdiju.

Izlet u El Jam:

Iza železničke stanice je stanica za luaž (kombi prevoz). Sačekate malo da se kombi napuni i za oko 9 TD odete da vidite ogroman koloseum, popijete kaficu ili čaj, odete do muzeja i vratite se na kupanje pre večere.

img20141224035943.jpg

Kao što vidite, prevoz, odmor u nekoj kafanici, ulaz u neki muzej koštaće vas min 20 TD, odnosno oko 10 evra. Vi uvek možete potrošiti i više. Na primer, mi smo u Sfaksu dali taksisti 10 TD i on nas je dva sata vozio po gradu i pokazivao važnija mesta.

Ovako izgledaju njihovi vozovi. Nigde niko nije ništa našarao. Na početku je poluprazan, a kasnije se skroz napuni.

img20141224035621.jpg

Naravno, kao uostalom svi mi, obično pišemo o lepim doživljenim stvarima. Mora nešto da bude baš jako loše ili van dogovora da bi o tome pisala.

Tako da vam u pisanju iz Afrike ne pišem o pesku koji je svuda, koga svi čiste i peru a vetar ga nanovo donosi. Ne pišem vam o tome da oskudevaju u vodi iako to u hotelu ne primećujete. U nekim hotelima niže kategorije nije sve kako ste očekivali...itd. Zato, kao i inače kad birate gde ćete da idete i u ovom slučaju treba sve uzeti u obzir, želje i mogućnosti i tek onda odlučiti.

Samo  da vam dočaram plažu u Mahdiji!

Jedva  čekam, sad već ima manje  od 30 dana  do  polaska.

Ako  krenemo u  15.25 za  Monastir, kad najranije možemo biti u sobi?

Da dodam da su startne cene  smeštaja u Klub Selimi i Kap Mahdiji bile iste, a sad CM skuplja za 90  evra.

Bićete u hotelu oko pola devet, devet uveče (po njihovom vremenu ). Verovatno će vam reći da ostavite kofere i odete na večeru, pa tek onda da idete do sobe. Mislim da je večera do devet.

Nemojte žuriti, soba vas čeka. Birajte sobu sa leve strane, jer je desno prema moru disko i može da vam smeta buka (osim ako niste ljubitelj te muzike).

Put od Monastira do Mahdije je jako interesantan. Nas su vozili kombijem uz morsku obalu i neka mala mesta usput. Osećala sam se kao da smo na besplatnom proputovanju kroz Tunis!

Najranije možete biti u hotelu oko pola devet po njihovom vremenu.

Izmenjeno (dujaspasa)

Divno, i ja volim da prođem busom kroz zemlju u koju dolazim. Ove školjke bi lepo došle kao ukras u saksijama za cveće da prekriju zemlju.

Nisam baš neki gurman, ali tuniška kuhinja je nezaboravna. Ne znam šta pre da pomenem, možda zečetinu koju nisam do tada probala. I onaj mladi sir za doručak što služe, a nema tvrdoću mladog sira ali nije ni mileram. I ljubazno osoblje, ali ne sa izveštačenom, nego urođenom ljubaznošću. I onaj divni pesak, nije se tu mnogo otimalo od prirode.

K o r a k  d r u g i ,   H o t e l

Od kapije od kovanog gvoždja, koju je otvorio čuvar, niz put  koji vodi do kružnog skvera, kombi je polako prilazio hotelu El Mouradi Cap Mahdija.

Posle prijatnog putovanja i ugodne vožnje stigli smo pred naš hotel, pokupili stvari i krenuli ka recepciji. Mislim da samo nas dvoje jedini ostavili taj čuveni "bakšiš" vozaču. Kao što svi navale da tapšu kada pilot prizemlji avion, tako ostavljanje tog dinara predstavlja ustvari priznanje šoferu za uspešnu vožnju.

I ako nesvesni upijali smo prve utiske. Svi hoteli, bar oni u kojima smo boravili imaju ambiciju, tačnije, ljudi koji su ih projektovali da izgledom hotela nešto kažu. To svakako nije najvažnije za nas koji ćemo u hotelu provesti deset-petnaest dana. l pak pre no što je kombi stao pred zgradom primetio sam tri karakteristična detalja (normalno to je profesionalna deformacija). Na sredini fasade tu gde je ulaz u hol i recepciju je uvučeni deo koji čini svojevrsno  trostrano ogradjeno dvorište. Ono je opervaženo nizom stubova koji nose četvorostranu nastrešnicu.

IMG_20170713_172437.jpg.9056d177d623e0e6

Levo i desno su dugačka i ničim narušena zidna platna. Po sredini pristupnog dvorišta na visini krova prvog sprata je piramidalni krov koji nadkriljuje "svetlarnik" kroz sprat  i osvetljava centralni deo hola, ispred recepcije hotela, gde već stojimo sa pasošima u rukama u očekivanju da dobijemo sobu i kjučeve.

Elem široka zidna platna, centralno dvorište sa nizom stubova i dve simetrično postavljene fontane  kao i piramidalni krov pokriven crepom od zelenog fajansa neodoljivo asociraju na pilone na ulazu u neki Egipatski hram sa prednjim dvorištem gde vernici u hladu sede i čekaju da udju u hram u blizini Egipatske piramide.
U slobodnom prevodu to glasi: dobro ste došli u zemlju višehiljadugodišnje istorije, zaštićeni ste društvenom piramidom Tunisa!

IMG_20170712_204241.thumb.jpg.eab9e28c6b

Izbor soba, male promene i dopune su rutinska stvar, i iskustvo je  način kako ćete ispuniti sve svoje želje. Iako u tome imamo poprilično iskustvo, najčešće se prevarimo. Nikada nećete dobiti smeštaj koji ispunjava sve što želite, pa čak i ako dobijete apartman u kome ste već boravili pre neku godinu, to nikako ne znači da se u medjuvremenu nije uradila adaptacija koja je sve promenila. Miran razgovor sa recepcionerom, po mogućstvu na francuskom daje dobre rezultate, a desetak Tdn vas ubedi da ste velikodušni, a recepcioner  smatra da je učinio sve da ispuni vaše zahteve.

IMG_20170712_180206.thumb.jpg.4ed898d0de

Hotel Cap Mahdija je stari hotel u veoma dobrom stanju sa jednim izuzetno lepim detaljem. To je venjak koga pokriva stara vinova loza.

IMG_20170712_175916.thumb.jpg.003a5e1792

Od dvorišnog izlaza iz hola hotela, dužine pedesetak metara, sa obostranim kamenim sećijama  i platnenim dušecima, do dečijeg i bazena za odrasle je to vinovom lozom zasenčeno šetalište-štrafta.

IMG_20170712_180122.thumb.jpg.d36836d648IMG_20170712_222456.thumb.jpg.7f1674fd66

Tu se sedi i leži u svim pozama piju se pića, sluša muzika, sačekuju se oni koji idu na plažu i oni koji se vraćaju.

IMG_20170712_181106.thumb.jpg.e30b079e79

To je glavno mesto društvenog života. Ni jedan hol, lobi, dnevni bar, bilijar sala ne daje ni trunku prisnosti i druženja kao venjak vinove loze u Cap Mahdiji hotelu sa 3 (tri) zvezdice.

K o r a k   t r e ć i

Mnogi idu u hotele "all inclusive" baš zbog toga: sve je ukljuceno. Smestaj, hrana/piće, odmor i zabava, bez kontakata van hotela.

IMG_20170712_211040.thumb.jpg.6cdb6def2e

Ako je najvažnije odmarati se, onda je kupanje u moru zaista lep doživljaj, sunčanje i izležavanje na ležaljkama na plaži, uz bazene, u hladu palmi, u venjaku-prolazu pod vinovom lozom...

Oni koji žele mogu se baviti sportovima od stonog tenisa do streličarstva i jahanja, na vodi i u vazduhu.

IMG_20170712_210920.thumb.jpg.8a9b948b53

IMG_20170712_183708.thumb.jpg.fb5e58001d

IMG_20170727_192339.thumb.jpg.251427cbe5

U hotelu postoji ekipa mladih ljudi zaduženih za zabavu. Zaista su zabavni, umeju da zainteresuju i one sa "manjkom adrenalina". Vole muziku i igru u čemu su umereni. Uz šiša bar, "her stilistu" , maserku i butik sa sitnicama koje se obično kupuju za "poklanjanje" mogućnost prijatnog provodjenja vremena je velika, ali...

K o r a k    č e t v r t i

....Ali, kada smo se jednom, pre nekoliko godina aurobusom vraćali sa jednodnevmog izleta u grad Tunis koji je obuhvatao šetnju po gradu, posetu muzeju "Bardo",

IMG_20170727_163515.thumb.jpg.3a53626e55

Sidi bu Said,

HPIM5241.thumb.JPG.299d6096af7f772bdd837

IMG_20170727_163356.thumb.jpg.b315913a72

Kartaginu...

HPIM5210.thumb.JPG.6850ebc8adbaa1eda214b

u trenutku kada se autobus parkirao pred ulazom u hotel jedan momak je uzviknuo: "...bolje da sam ceo dan proveo na bazenu gledajući "lepotu oko sebe", nego što sam ceo dan gledao te kućerine i ruševine..." Zato je važan:

K o r a k   p e t i

Čim prodjete kapiju, na ulici će vam gotovo odmah prići taxi.

IMG_20170728_150425.thumb.jpg.c8e651b3bd

Krenete li desno, ići ćete uz kapije niza hotela: to je turisticki deo Mahdije. Mi smo pošli levo, kroz modernu i novu Mahdiju uz morsku obalu, do ulaza u staru Mahdiju.

IMG_20170727_163738.thumb.jpg.96f88c9d71

Uz malo nadmudrivanja za 4-5 Tdn taksista će vas odvesti gde god hoćete u mestu.

Ako ste simpatični i interesantan sagovornik voziće vas i duže do god može sa vama da ćaska. Gotovo svi turisti dodju na trg pred  "Tamni prolaz" gradsku kapiju tvrdjave koje odavno nema.
Sa ovog mesta više nema smisla "brojati korake". Na oko sto metara levo i desno je more. Tuda je nekada davno bio prokopan kanal koj je tako odvajao sam vrh poluostrva na kome je Mahdija od ostrva, tvrdjave koja je opasivala ceo grad u kome su stolovali pripadnici dinastije Fatimida. Iako su Arapi i muslimani, nikada nisu bili pod jakim uticajem Kaira ili Damaska o čemu govori i činjenica da u ne jako dalekom zaledju Mahdije u gradu Kairouanu postoji Džamija po značaju treća odmah iza onih u Meki i Medini.
Prodjete li tamni prolaz, gradsku kapiju koja je bila u rekonstrukciji u vreme kada smo mi bili tamo, stupili ste  na elipsasto ex ostrvo, sada poluostrvo dužine oko kilometar ipo, i širine pola kilometra. Svi koji razmišljaju kao gore pomenuti momak, ne treba ni da dolaze u tu staru Mahdiju; tu je sama istorija. Svi ostali će provesti vreme u ugodnoj i zanimljvoj šetnji.
Moguće je provozati se turističkim vozićem. Mi smo "šetali peške", krenuli smo u pravcu kazaljke na satu. Odmah pored gradske kapije su ulice koje vode po uzdužnoj osi starog grada. Levo ka moru u uličici sa desne strane je galerija. Ulja svih formata plene i bude želju za detaljnijim pregledom. Ipak to su samo "slike za turiste " veoma profesionalno uradjene, a neki akvareli kažu da tu verovatno ima i vanserijskih slika.

Iza ugla počinje ulica koja se malo dalje širi u trg sa palmama i klupama na šetalištu.

Niz butika i radnji su u zgradama sa druge strane trga. Na šetalištu ka moru je kameni zid na kome se lepo sedi.
Bacite pogled do obzorja, pravo na sever, nekako pored rta Cap Bon. Od njega do južnog rta Sicilije je samo 160 km. Odmah uz kameni zid šetališta, tri-četiri metara niže ljuljaju se ribarski čamci zatrpani mrežama. Put malo dalje naglo skreće  i iza ugla ide pravo na istok.

Pored nas prolaze automobili uzanom ulicom uz more. Iz kuća sa strane čuje se ritmičko udaranje. Prilazimo otvorenim vratima odakle čujemo te zvuke. To je tkačnica.

IMG_20170712_190755.thumb.jpg.e690125cdb

Četiri razboja su rasporedjena po uglovima prostorije, a za razbojem koji je najbliži otvorenim vratima, izvoru svetlosti, radi stariji čovek koji je, čini vam se sama kost i koža, a ustvari je sama "žila". On tka svileno platno izuzetnih boja.

IMG_20170712_190130.thumb.jpg.eb704012f1

Ne prekidajući tkanje, ozarenog lica što uopšte neko na njih obraća pažnju, rado su nam dozvolili da ih posmatramo kako tkaju i fotografišemo.
Za razliku od razboja sa V.V.Gogove slike koji je sav od drveta ovaj ima prostorni metalni ram: spreda je valjak na koga se namotava završeno platno, ono je zategnuto prema tkaču. Ispred njega su češljevi koji izdizanjem velikog broja uzdužnih niti svile, stvaraju prostor izmedju češljeva koji takodje mogu odizati ili spuštati niti. Potezanjem jednog od kanapa  u prostor izmedju podignutih niti baca se čunak, obostrano klinasta  drvena struktura koja u šupljini na sebi ima namotaje svilene niti, koja se zategne popreko na niti koje podižu češljevi. Tkač pod nogama ima, kao pedale kod auta, poluge kojima naizmenično podize češljeve. Svi ti pokreti ruku i nogu, pokretanje poluga let čunka levo desno, stvara niz zvukova, udaranja drveta o drvo, škljocanja, zveckanja, šapat kada uglačano drvo klizi preko takvog istog...

Po zvuku stari majstor tačno zna koja šara se tka. U vazduhu se osećaju mirisi sveže ofarbane tkanine i konaca koji u raznobojnim kalemovima leže po celoj prostoriji. Dodirujem tek izatkano platno na razboju. Poželim da probam ukus te tanane svilene prašine koja lebdi u vazduhu i na tračku sunca blješte kao sićušni svici.
Ne možemo kupiti tubu svilene tkanine, pozdravljamo se!  Ostavljamo 5 Tdn kao da smo posetili muzej ili izložbu.