dujaspasa

Kala Nera, Pilion - putopis

U 27.1.2017. at 17:44, Tirkizna je rekao/la:

Ja ne videh taj duh u Pefkiju, bas nista mi se tamo nije svidelo, cak ni luka, jer nema ni klupe, ni manji zidic na koji moze da se sedne. Zato je Orei, samo malo juznije, pun duha, sa divnom lukopm, tavernama pored vode i plazom za sve koji vole malo kupaca i lepe vile da gledaju dok se kupaju :-)

Meni se Kala Nera bas svidja. Cak i ako na samo 1 istocnu plazu odemo kolima, bice mi dovoljno za lep odmor.

Sto se cena voca i povrca tice, iste su ili veoma slicne kao u Neos Pirgosu i u Oreiju, mozda 1--20 centi vise.

@dujaspasa, niste isli na izlete? Znate li sta oni obuhvataju? Ja bih otisla bar na 2.

Ocigledno da se nisi mnogo zadrzavala  u Pefkiju kad nisi videla klupe , a ako ce manji zidic biti toliko bitan za ocenu da li mesto ima dusu ili ne.... , da nisi videla plazu dugu 4 km i gde teoretski ne da nije moguca guzva vec nije moguce da se neko kupa na razdaljini od vas blizoj od 50m....Ali koliko ljudi toliko turistickih agenata.

Ha, ha, ja nisam tur.agent, ali imam sasvim dovoljno iskustva kao tursita, da mogu reci ima li nesto dusu ili ne.

Plaza je dosadmna, bas zato sto je ogromna i jednolicna. Bila sam na njoj. Nema nesto zanimljivo da se gleda dok ste u moru, nema neke velike stene, neka ostrvca. Klupa nema u marini, ima dalje. Nema starih kamenih kuca, nema neki trgic, nema uzbrdice-nizbrdice, nema park, tvrdjavu, nema bas nista za dusu. Ovo sev u poredjenju sa Oreijem, Edipsosm, Limenasom, Pargom, Sivotom, Krfom, Afitosom, Pilionom, Skijatosm, Skopelosom, Sirosom, selima na Taosou, Kritu i da vise ne nabrajam. Ne znam gde vidite tu dusu, u cemu konkretno.

Izmenjeno (Tirkizna)

Dobro je da nisi pomenula i Bahame.....:D ali je  uzimajuci u obzir cena-kvalitet i dalje Pevki je  bolji od vecine mesta koje si pobrojala.Nemam nameru vise da odgovaram na tvoj post ma sta ti napisala , jer mi nije bila namera da raspravljam sa tobom gde si se lepse provela.Pozdrav i puno srece u daljem radu.

P.S. Samo iz moje foto ture mozes da vidis gde sam pronasao dusu tog mesta ali nema svrhe niti potrebe da ti to objasnjavam.

U 8.9.2016. at 19:56, Boba i Sloba je rekao/la:

Samo pazite red vožnje u septembru je drugačiji.Nisam bio u ovom mestu,ali u drugima jeste.

Na Redu voznje pise da do 11.9. vazi ,a posle je verovatno dosta smanjen broj polazaka.

Sta sve nije napisao "nas" turisticki agent i sta je napisao a nije tacno? Dosta toga ali posle ovog utiska koji cu pomocu copi-paste preneti sa drugog sajta veoma sam se zainteresovao za ovu destinaciju

Tako je bilo i prošlog leta kada sam dospela u prelepo mesto Kokkino Nero za koje nikad nisam čula ranije ispostavilo se da je to letovalište poljskih turista koji godinama tu letuju. Crvena voda je naziv ovog divnog mesta, zbog lekovite vode pune gvožđa ovde ljudi dolaze zbog banje koja se nalazi na samom ulazu u mesto. Banja je na otvorenom, ima nekoliko bazena, malih, plitkih, lekovito blato i veoma hladnu vodu. Postoje izvori sa vodom za piće koja je malo čudnog ukusa, ali veoma lekovita.

Krenete li dalje spuštaćete se skroz mesto do mora, kroz guste krošnje kestenova, koje je karakteristično za ovo mesto, izobilje kestena se može videti na suvenirima, gde su prikazani meštani kako prosejavaju plodove kestena kroz sita napravljena baš za tu svrhu. Početkom jeseni se može kupiti pečeni kesten, možete dobiti i po koji recept za pripremu specijaliteta od njega. Put će vas dalje voditi do plaže i skretaće u desno do velikog parkinga jednog lepog hotelčića.

Uglavnom su vile, hoteli, restorani usput u toj, rekla bih jednoj, glavnoj ulici. Nema ih puno, ali dobićete sve što poželite, jer je hrana preukusna. Ušuškano u zelenilu, Kokkino Nero ima i rečicu koja šušti i planinu i banju i more. Tako malo, a tako bogato mesto, uživa u podnožju planine Osa, u hladovini kestenova i plavom moru koje će vas opčiniti, za čas mene jeste i još me greje, zbog toga se, moje srce uvek smeje, na pomisao samu o tom, mestu savršenom.

Hleb, peciva, kolače možete kupiti u jednoj od dve pekare koje mame mirisima svojih divnih pita, kifli, baklava. Na svakom koraku može se kupiti voće koje često prodaju po ulicama, vozeći kombi pun voća.

Plaža je šljunkovita, sa ponekim većim kamenom, a postoji deo sa sitnijim šljunkom. Pešice se može doći do velike peščane plaže Platia Ammos i do susednog mesta Kucupia koje takođe ima peščanu plažu sa prirodnim hladom.

Na udaljenosti od oko 40 km se nalazi grad Larisa koji je glavni grad ove oblasti, Tesalije. Inače poznat po neverovatnom broju kafića, a tu se nalazi i vojna baza. Nešto više o ovom gradu saznaćete ako odete na izlet koji se organizuje, a na koji ja nisam išla.

Umesto Larise odlučila sam da posetim Meteore, nestvarne manastire, sa fantastičnom pričom koju će vam vodiči ispričati, a koja se tiče same izgradnje manastira i dalje života monaha u njima, njihovom radu i stvaralaštvu. Na izlete smo išli sa poljskim turistima koji su u većini, tako da smo imali prilike da slušamo i njihovog vodiča i da spoznamo koliko su svi slovenski jezici slični.

Posebna priča je izlet na ostrvo Skiathos na kojem uglavnom letuju Italijani. Čim smo se ukrcali na brod počela je prava zabava, uz pićence dobrodošlice, užičko kolo za nas malobrojne goste iz Srbije i kratak kurs sirtakija, koji su svi na kraju igrali kako su znali i umeli, uz osmehe i aplauz. Posle obilaska grada otišli smo da uživamo na najlepšoj plaži  Koukounaries beach, u prevodu Šišarka, sa zlatnim, finim peskom, čistom i toplom vodom, i labudovima koje smo hranili pa  zakasnili na brod koji nikoga ne čeka. Tako da znate da se ne zezate :D
Sreća je da se drugi brod koji je kretao kad i naš vratio po nas, jer su nas uočili i čuli dok smo mahali i vikali da nas sačekaju.

U 1/28/2017 at 15:15, Tirkizna je rekao/la:

Svi mi od plaze i mesta u koja idemo  ocekujemo razlicite stvari. Ja npr. ne volim dugacke pescane kilometarske plaze koje nemaju stene.. Volim bas sve ono sto je napisala Tirkizna....

U 1/28/2017 at 20:21, Rajkovic je rekao/la:

Smatram veoma korisnim i ove informacije jer mi pomazu da sagledam objektivnije i sa vise strana mesta u koja idem..A Eviju  planiram za sledece leto..Pogledaću i fototure, jer i one mnogo kazu o mestu u koje zelim da idem...

A sto se tice Kokino Nere idem u avgustu i pisacu izvestaj po danima kao i uvek pa ce svako videti da li mu takvo mesto odgovara ili ne..

A posto smo na temi Kala Nera smatram da je odlicna baza posebno za one koji se na Pelion hrabro usude bez auta....Auto se na Pelionu preporucuje ali  čak i bez auta izbor Peliona nikada ne moze da bude greska..Vazno je samo lepo se pripremiti..A zato i služe ovi forumi...

Izmenjeno (sandraivlada)

U 1.5.2017. at 21:34, rajkovic je rekao/la:

Opet spamujes pod istim nickom, ovo je tema Kala Nera, a ne Kokino Nero, pa nam ne treba detaljan opis tog mesta, dovoljno je reci da ga treba poisetiti zbog tog i tog.

Mesto na Eviji se zove PeFki, ne PeVki. Na foto turi su samo slike dugacke plaze, dusu i dalje ne vidim, ako je ti vidis, super ;-)!

(previse turista koji govore srpski na plzi je meni sasvim dovpoljno da me odvuce od mesta. Na zidicu u Oreiju moze da se uziva, jer se sedi, na ovom u P.ne moze, sluzi samo da neko ne upadne u more. Stajem sa drugim destinacijama na ovoj temi.)

Izmenjeno (Tirkizna)

Pozdrav svima :)

Za pet dana cemo biti u Kala Neri, hotel Argo. Rezervisale smo preko Booking-a. Recenzije su dobre, ali me ipak zanima da li neko od vas zna nesto o tom hotelu?

Ipak je bolje iz prve ruke :)

Hvala unapred.

Da li neko ima preporuku za app ili hotel u KN?

Isli bi smo vec u toku nedelje. Nasla sam slobodno Parisis i hotel Viktorija, pa ako neko nesto zna, bila bih zahvalna na informaciji,

@dujaspasa

Slatko se nasmejah Vasem opisu hotela. Zgrada sa veselim penzionerima  koju pominjete je hotel Izela u kojem smo mi boravili. Smo sto smo mi tada bili par sa malom decom (pre 8 god). i vidim da se tu nije nista promenilo osim vaseg hotela koji je tada bio bolji..

@dujaspasa Hvala na divnom opisu i svim informacijama koje ste podelili sa nama.

Mi smo za drugu polovinu septembra ( 17.-24.) rezervisali vilu Irida.

Cena za trokrevetni apartman je 30e .

Vila na slikama izgleda jako lepo i nalazi se na kraju plaže u Kala Neri. Da li je neko možda bio u ovoj vili i kakva su iskustva?

Šetali smo se pored te vile i ulazili unutra da se raspitamo. To je ustvari veliki park u kom su vile. Samo jedna, spreda, je sa pogledom na more. Sreli smo naše ljude koji tu dolaze godinama.

Ovim putem uz more se dolazi do vile koja je na kraju mesta. Iza nje je vojno odmaralište. Tamo je lepa plaža, pa pretpostavljam da ćete se tamo i kupati.

IMG_20160828_100254.thumb.jpg.4411a1d6d1

IMG_20160828_101026.thumb.jpg.b1129b9c0c

Kad udjete u taj park, tu su i vile.

IMG_20160828_100801.thumb.jpg.2f97138b3f

Kad izlazite pravo je uska kamenita plaža.

IMG_20160828_100936.thumb.jpg.f2d91e482e

Ako se prošetate prema mestu, na jedno 200-300 metara je senovita plaža, a još malo dalje plaža sa ležaljkama.

IMG_20160828_093433.thumb.jpg.36b3337445

@dujaspasa  Hvala na detaljnom odgovoru :)

Mi smo išli samo autobusom u Volos.To je najbolje da idete sami.

Inače, dopala mi se ponuda za obilazak sela ili ona za vožnju njihovom "ćirom" do sela Milies u brdu. Nismo išli, jer nam je tada bilo dosta putovanja za tu godinu.

Do sela Milies moze pesackom stazom iz Kala Nere  kome nije problem..Na kraju prema vili Irida ima obeleženo ..Mali žuti znak sa nacrtanim pešakom.. Mislim da je oko 5km...

Pozdrav svima.

Evo nekoliko informacija i nadam se da ce nekome biti od koristi. Pre nekoliko dana smo se vratile sa Peliona. Bile smo smestene u Kala Neri koja nam je sluzila kao baza za obilazak. Necu se preterano zadrzavati na opisu Kala Nere jer je ovde vec sve i vise nego odlicno opisano. Takodje, necu se preterano baviti ni opisom Peliona, osim da je 17 dana malo u tom raju.

Ono sto bih ovde detaljnije opisala je nas smestaj u hotelu Argo. Nisam ni priblizno zadovoljna i ne bih ga nikome preporucila! Rezervisale smo preko Booking-a, dobro pogledale fotografije pre toga, procitale sve recenzije i "na papiru" je sve bilo odlicno. Ono sto nas je tamo sacekalo ne zadovoljava ni minimum nekih nasih ocekivanja. U principu, soba ima sve, ali je sve nekako sklepano i na ivici funkcionalnosti. Sobama fali prirodna svetlost. Osim terase nema ni jednog prozora. Kupatilo nema gotovo nikakvu ventilaciju, jako je malo i cini vam se da cete upasti komsiji u njegovo, jer vas deli vrlo tanak gipsani zid. Kuhinja je ocajna; sacekali su nas "oprani" sudovi sa tragovima hrane prethodnih gostiju, masne plocice... Jedan zid, pretpostavljam cela vertikala je u jednom trenutku poceo da vlazi. Svake veceri, nakon povratka u apartman nas je cekao otpali malter. U celoj sobi postoje samo dva stekera i pristup stuji je omogucen poluraspalim "lopovima". Pritom, jedan steker se nalazi na onom famoznom vlaznom zidu. Jedino sto mogu da pohvalim je izuzetno cesto menjanje posteljine i peskira, i vrlo ljubazni vlasnici koji su se trudili da odgovore, u skladu sa svojim mogucnostima na svaku nasu sugestiju, da ne kazem prituzbu. Ali, svesna sam i ja toga da od babe ne mozete napraviti devojku! Samo da napomenem da nismo ni malo razmazene :)

Sva sreca, te je Pelion prelep i nas plan je bio da obidjemo i vidimo sto vise, sto smo i radile, tako da se nismo uopste preterano zadrzavale u sobi, osim prespavljivanja i tusiranja.

Pelion, uvek DA, hotel Argo, vise nikada.