jelenap.

Albanija - zemlja Mercedesa, stada koza i sirove prirode - putopis

72 poruke u ovoj temi

Baš sam se iznenadila da su uspeli da te nađu. Mislim jasno je da preko kartice mogu to da urade, ali mi je iznenađujuće da su potegli celo to pitanje i to još van granica svoje države. :)

Realno, koliko koriste kartice, odnosno ne koriste, toliko su i upućeni kako da sa njima rade.

Meni je još fascinantnije da u Grčkoj putarina ne može da se plati karticom... :neznam:

Feneomenalan putopis. Meni je takođe želja da istražim bolje Albaniju, jer sam bio u prilici vidjeti samo Skadar. Ovo dole me je nasmijalo, jer me je podsjetilo na mene kad pokušavam ostale nagovoriti da nešto vidimo. :hahaha:

"Polako navodim vodu na svoju vodenicu i počinjem sa objašnjavanjem da manastir nije daleko od puta, da nema sunca, neće nam biti teško, pokazujem rukom na svetinju u daljini i kažem: „Eto vidite“. Oni me gledaju i misle se: „Bolje da prihvatimo, udaviće nas, ako i ove godine ne ode tamo“. Tako i bi. :) "

Scorpio, to je odavno moja realnost. :D Večita borba sa vetrenjačama. Ja sve želim, druge moram da guram... :) Tako da... razumemo se. ;)

Elem, znam da si obilazio Skadar, čitala sam utiske i mislim da bi ti se Albanija dopala. Moj predlog je Korča, u nekoj skorijoj budućnosti. Recimo da ponoviš Ohrid (možda i promeniš mišljenje o njemu ;)), pa iz Ohrida kreneš u Korču i Voskopoje. Mi smo zimus obišli ova mesta i Korča mi je baš ostavila utisak. Doduše, bio je sneg, pa smo nekako prećutno odlučili da po boljem vremenu ponovimo izlet. Mogu ti reći da je gradić živahan, uređen, iznenađujuće ima šta da se vidi i blizu je Ohrida (manje od sat i po vožnje kolima).

Nisam još definisao planove za ljeto, ali ako se spustim do jugozapadne Grčke, razmišljao sam da odvojim koji dan za Ksamil i Butrint. I sam imam problem što želim da vidim sve i svašta pa sam htio u sedam dana da strpam Solun, Meteore, Pargu, Butrint i Ksamil. :shokiran: Moram se presabrati i presložiti sve da vidim kako i kojim redoslijedom da vidim sve, a da ne padnem s nogu. Volim dinamične odmore, ali na kraju se to pretvori u umor, a ove godine bi mi baš prijao odmor. :)

Solun i pet puta da obilaziš malo je. Parga je cela u stepenicama.

Meteori su priča za sebe. Mnogo je to za 7 dana. Smanji malo izbor.

Nisam stekao utisak da je Solun toliko atraktivan, barem ne u pogledu onoga što mene zanima. Mada ja sam i Prag uspio preći za dva dana, tako da se moj tempo ne može porediti sa prosječnom osobom. :D Ali svakako ću nešto morati žrtvovati.

Pitanje za Jelenu ili nekoga ko je bio u okolini Ksamila. Zanima me, ako se dolazi iz pravca Parge, da li je moguće do Ksamila doći preko ovog dijela koji sam označio crvenim krugom, da ne idem skroz na Sarandu. Koliko sam vidio tu postoji neki moreuz ili nešto preko koga vozi skela. Ima li neko iskustva sa prevozom preko te skele?

ksamil.PNG.77f76f92610f82912020b3a1b702b

Po meni, glavne atrakcije Soluna možeš videti za dan, tvojim tempom sigurno. Mi smo Solun obišli u januaru 2016. godine. Stigli smo predveče, obišli uži centar, prespavali jednu noć i sutradan do popodne obišli ostatak planiranog. Doduše bila sam u Solunu na kratko i 2006. godine, mada tada i u Aqua park-u, pa nisam dala veliki akcenat obilascima.

Za Meteore ti je takođe dovoljan jedan dan, s tim da verovatno nećeš obići sve manastire, jer neće svi raditi isti dan. Mi smo 2011. godine pri putu za Kefaloniju obišli četiri manastira od ukupno šest. Onaj najjednostavniji za obilazak, jer se nalazi na putu i do njega ne mora da se penje, nismo, jer je bio zatvoren ponedeljkom. Dakle, pet možeš sigurno obići, ako si u dobroj kondiciji. Proveri svakako kakvo im je radno vreme, možda se nešto i promenilo, pa rade svi svaki dan.

Parga je simpatična. U njoj sam bila više puta u prolazu i obilasku, ali nijednom nisam boravila/letovala. Po meni zanimljivija je Sivota i plaže oko nje. Mada ako budeš iz Parge išao do Butrinta, možeš proći i kroz Sivotu i obalom pored tih lepih plaža. Sivota i Parga su tu negde na 25km-30km jedna od druge. Najlepša plaža u regiji Parge, po meni je Sarakiniko.

Što se tiče prelaska skelom, ja i savetujem taj put, jer je daleko brži i kraći. Put od granice ka Ksamilu je sada obeležen znakovima i jedan deo puta je odličan, jer je nov urađen. Ostatak puta je lošijeg kvaliteta, sa oštećenjima kolovoza, ali samo ne jurite (da ne ostanete bez točkova ;)) i normalno ćete tuda proći. Čim pređeš skelom kanal, sa desne strane je ulaz u Butrint, a sa leve je veći parking. Prevoz auta skelom je prošle godine bio 500 leki ili 4EUR, a ulaz u Butrint je bio 2016. godine 700 leki. Butrint je na mene baš ostavio utisak. U prvom delu ovog putopisa, tačnije na prvoj strani sam pisala sve o prelazu skelom, ima i slika da vidiš kako to izgleda. Sve u svemu zanimljivo iskustvo, koje traje manje od minuta. Računaj da put od Sivote do Ksamila traje okvirno oko dva sata. Znači iz Parge još 30-40 min dodatno. :) Ksamil nema nikakvih zanimljivosti, osim da odeš do tih prebukiranih plaža i vidiš kako to izgleda. Saranda je već uređenija, pa možda nije loša ideja da kad si već tu, pre odeš do Sarande (14 km od Ksamila) i možda do Lekuresi tvrđave.

Generalno za 7 dana, ako je to sa sve putom, nećeš baš imati mnogo vremena za odmor uz sve ovo što planiraš. ;)

Izmenjeno (jelenap.)

Scorpio, pogledaj i na Street view put od skele do granice, da vidiš kakav je kvalitet puta. Ko što rekoh, uzak je, sa oštećenjima, ali može se voziti tuda.

Hvala na savjetima. Imaš li neki prijedlog gdje bih oko Ksamila ili Sarande bilo najbolje odsjesti dva tri dana radi kupanja.

Ja sam prošle godine bila u Visi apartmanima u Ksamilu i odlični su. Nalaze se na glavnom putu i blizu su centra. U Sarandi nisam bila smeštena, ali nije ni to loše da ti bude baza. Možda i bolje od Ksamila, zbog večernje šetnje. Po Ksamilu uveče i nije baš primamljivo šetati, jer većina Ksamila nema trotoar i više sve izgleda kao buvlja pijaca. Dakle, Ksamil i nije toliko atraktivan. Plažice Ksamila mogu biti zanimljive, ali tu ima premnogo ljudi. Bolje da izađete na neku plažu van samog Ksamila. Recimo na Pema e thate, Pulebarda, Pasqyrave ili Manastirit (mada i tu bude velika gužva).

Ako ostaješ dva tri dana, onda imaš prilike da odeš i do Syri i Kalter ili Plavog oka, manastira Sveti Đorđe, Sveti Nikola, eventualno Finiq.

Ako ti ne bude problem da mi obilježiš na google maps atraktivnije i ne previše pretrpane plaže na potezu između Ksamila i Sarande, bilo bi mi korisno. :)

Hoću, nije problem. Kaži mi samo, molim te, u kom periodu ideš? Od perioda zavisi i popunjenost plaža. :)  Ujutru je bolja situacija, a preko dana su one baš, baš pune. Plaže od Lukova ka Himari su rasterećene, jer su duge uglavnom i uvek se može naći prostora, pa čak i osamiti. Da li ti je tih 7 dana fiksno ili možeš produžiti odmor na još koji dan?

Mogu produžiti odmor, a još nisam ni odlučio koja mjesta definitivno obilazim, tako da je sve sklono izmjenama. Razmišljao sam ili o zadnjoj sedmici avgusta ili o prvoj septembra.

Rasterećenija je za nijansu prva nedelja septembra.

Na prvoj mapi su plaže na kojima je moguće da ujutru ne bude prevelika gužva. Na svakoj ima suncobrana i restorana. Svakako, možeš očekivati gužvu popodne. Možda će najpre na Manastirit da bude najmanja gužva i na desnom delu Pasqyrave.

Ksamil.jpg.23a21ae2f677d77f77c14f94beac8

Na drugoj mapi je plaža Pema e thate i ona je peščana, duži je plićak, ali je simpatična, osim ako ne bude previše okupirana.

5b5984c3b2787_Ksamil1.jpg.3e5eda698838f2

Do svih je neasfaltiran put.

Ako budeš imao vremena bolje idite do Lukove, posle Sarande, duža je plaža, može se naći parče gde nema nikog.

Plaže u Ksamilu su sve načičkane. I tu se možete spustiti do obale, pa prošetati da vidite koja plaža vam odgovara.