jelenap.

Albanija - zemlja Mercedesa, stada koza i sirove prirode - putopis

72 poruke u ovoj temi

Nadam se da je ok na ovoj temi da postavim pitanje :) trenutno sam u Ksamilu, planiram da sutra nastavim ka Himari pošto ova gužva nije moj fazon :). Interesuje ne kakav je put do tamo? Gde su te serpentine i sulude krivine? Takođe, pošto posle planiramo da idemo do Tirane, koji nam je najbolji put iz Himare? Hvala na putopisu, mnogo je pomogao nama koji prvi put idemo ovde!

Verovatno ste već stigli u Himaru, ali evo mog odgovora, budući da sam tek sada videla pitanje. :) Put do Himare je širok magistralni, trasiran po obodu brda uglavnom. Do Lukove je sa blažim krivinama, ima pravaca, a od Lukove se penje naviše i ima krivina, ali one nisu ništa strašno. Prilagodite brzinu putu i sve prođe u najboljem redu. Dakle, jedan sasvim dobar planinski širi put, jer tu drugačije ne može, pristojnog kvaliteta. Zbog same konfiguracije terena, put traje duže, jer tuda ne možete juriti.

Preko prevoja Ljogara je put takođe dobar, ali se penje gotovo na vrh brda i deluje malo zastrašujuće. Taj prevoj je kada krenete iz Himare ka Valoni. U Tirani nisam bila, ali logično bi bilo da idete ili preko Drača ili preko Elbasana. Mape kažu da je razlika i vremenski i u kilometraži skoro pa neznatna. Put do Elbasana je jako dobar, od Valone do Rogozine je auto put u velikoj meri.

Pogledajte na Street view kakav je put, biće vam lakše da planirate putovanje. :)

Izmenjeno (jelenap.)

Hvala svakako na odgovoru :) Upravo smo u Valoni, jeste put malo naporan - posebno jer su sad gužve u sred sezone - ali je vredelo. Predeli su fantastični, hteli smo svako malo da zaustavljamo kola da bi uživali u pogledu. Sutra nastavljamo preko Drača i Skadra za Ulcinj, pa gde nas put dalje nanese :D

sarashvili, napiši kada se vratiš utiske, gde si odseo.... ma sve zanimljivo :smajl:

Auu pa kako ja do sada nisam videla ovaj poslednji putopis?

Divan :wub: Odusevljena sam!

Moram da priznam da mi se bas svidja albansko primorje. Kad je Jonsko, ne moze ni biti lose :rolleyes: Cak sam, ja kao veliki grkofil koji vec deceniju iskljucivo u Grckoj letuje, malocas napomenula suprugu da bi neke naredne godine mogli da izadjemo iz zone komfora i da iskombinujemo Albaniju sa Grckom.

@jelenap. Koji je plan za ovo leto?

Izmenjeno (gagana ks)

Hvala. :)

Evo nas na Pelionu, ovaj put na jugu. Za sada sam samo ovo isplanirala i to u poslednjem trenutku, par dana pred put. Nakon toga idemo standardno u Ohrid. Nešto sam razmišljala da u septembru skoknemo do Albanije. Možda ne more, već Berat, pa i Korču ponovo.

A Albaniju toplo preporučujem svima, treba to videti i izboriti se sa predrasudama. :)

Pozdrav

Uzivajte na predivnom Pelionu. Moja zelja je bila da ponovimo ovog leta Pelion, makar na dve noci, ali sam preglasana.

Naravno, ocekujemo putopis :D

``Moram da priznam da mi se bas svidja albansko primorje. Kad je Jonsko, ne moze ni biti lose``

Sa Wiipedije  ``Međunarodna hidrografska organizacija (eng. International Hydrographic Organization, IHO) definira granicu između Jadranskog i Jonskog mora kao liniju koja spaja ušće rijeke Butrint u Albaniji s rtom Karagol na otoku Krfu, preko rta Kephali do rta Santa Maria di Leuca na Apeninskom poluotoku. ``

Po ovome skoro cela albanska obala je Jadran. Kao i severna obala Krfa.

Pojma nemam sta kaze medjunarodna hidrografska organizacija, ono sto ja znam, a i iz geografije smo tako ucili, da je moreuz Otranska vrata granica izmedju Jadranskog i Jonskog mora. Po tome - Jonsko more je sve do Valone.

Po istoj toj Wikipediji, Himara npr izlazi na Jonsko more.

Pogledala sam njihov turisticki promo spot. Ne svidja mi se ideja, ali tako su privukli ljude da ga odgledaju do kraja:D Zemlja, sto se tice prirode, zaista ima sta da ponudi!

Otisla bih da je posetim, ali za sada nemam sa kim, sama da idem nema sanse.

Pozdrav svima.. Da li neko moze da preporuci privatan smestaj? Ili sajt gde ima ponuda? Da je blizu plaze posto bi isli sa malim detetom. Za sad sam nasla samo na airbnb i booking, a interesuje da li ima jos negde? Konkretno za deo oko Himare..

Hvala,

Izmenjeno (Karolina82)

Hvala,

Pa gde ćeš više od airbnb i Bookinga pa tu je 98%cele svetske ponude ???