jelenap.

Albanija - zemlja Mercedesa, stada koza i sirove prirode - putopis

72 poruke u ovoj temi

Odličan putopis, lepo si me podsetila na moj boravak u Ksamilu 2013.

Svaka cast na odabiru ove, jos uvek egzoticne, destinacije i hvala na odlicnom i detaljnom opisu i sjajnim fotografijama.

Jelena,

Svaka čast! U par prvih članaka video sam sebe i moje staze i pomislih "deja vu"

U poslednjih člancima si mi otkrila nove destinacije koje sam ja do sada preskakao ali mislim da neću sledeći put.

Sarande, Ksamil, Butrint, Bistrica, Mesopotam, Modro oko.... su sjajni. Imao sam sreće da u Finiki naletim na devojku kustosa i blagajnika koji su nam uredno naplatili ulaznicu a i potrudili se da nas detaljno upoznaju sa istorijskim činjenicama tog lokaliteta.

U svakom slučaju mogu preporučiti Albaniju, takvu kakva je, sirova, surova, lepa, prljava, jonska, planinska.... pa ko šta voli.

Veliki pozdrav

U 29.9.2016. at 8:57, savicd je rekao/la:

savicd, prava rečenica na pravom mestu. Baš lepo rečeno. :)

Inače, hvala svima na komentarima. Eto, ostaje da se neko odluči za ovu destinaciju, pa da ostavi utiske. :)

Brže nego što si očekivala si se ponovo našla u poslednjoj egzotičnoj destinaciji u Evropi. Predivni opisi i fotografije. Nestrpljivo očekujem nastavak.

DAN ČETVRTI

Pošle godine se nisam okupala na plaži Manastirit. Ove odlučujem da to uradim. Dolazimo ranije zbog parkinga koji je ovde već nakon 10h teško naći. Čovek nam parking ne naplaćuje. Odmahnuo je rukom. Protumačih kasnije će.

Na plaži se nalazi jedan bunker iscrtan u obliku bele rade. Što je bukner tu, nije ništa čudno, a ovako ukrašen daje pečat plaži i nemoguće ga je ne videti. Sa plaže se lepo vidi Saranda.

DSC_1183.thumb.JPG.886e18c4ad0158e339944

DSC_1189.thumb.JPG.942ae4edfd8eb96e57f77

page11.jpg.5d11954c3bf21f4bb7d30d47314fd

DSC_1167.thumb.JPG.707a9534cbfdaeaf76746

Popodne odlazimo na ručak u Ksamil, a potom na jednu od njegovih uvalica. Ovde se mogu iznajmiti veće pedaline i njima otići do ostrvca nadomak Ksamila gde se takođe nalazi organizovana plaža. Cena za 1 sat iznajmljivanja je relativno skupa i iznosi 1300 leki.

DSC_1219.thumb.JPG.ddebde99328d557d0c1bb

DSC_1218.thumb.JPG.ba4860d998ad86fc45223

Izmenjeno (jelenap.)

DAN ŠESTI

Konačno... ustali smo na vreme, bili odmorni i uputili smo se ka Sivoti. Do Sivote nam je trebalo 2 sata. Grčka je kao što sam više puta rekla... van konkurencije... i generalno Sivota je van sezone, jedan božanstveni kutak planete Zemlje. Kako sam 2014. godine upravo van debele sezone (u oktobru) "jesenovala" u Sivoti, znala sam šta želim da ponovim i šta želim novo da vidim. Neću detaljisati, jer je akcenat na Albaniji, samo ću reći da smo posetili divlju plažu iza Dei, potom Mikri Amos i na kraju Mega Drafi. Ručali u gradu i malo prošetali unaokolo. Fotografije će pokazati koja je divota ova Sivota.

DSC_0123.thumb.JPG.1e5396ba7286f15b86db2

DSC_0127.thumb.JPG.288b6b84b22fa0666dc53

page.jpg.cb263d4f1117ea0b5293eaa2b143136

DSC_0126.thumb.JPG.0e7679fc4fb26458e89bb

DSC_0179.thumb.JPG.7a3da1ec3ac89991d1ec3

DSC_0214.thumb.JPG.3ead69a1fd57dcf58d88b

Izmenjeno (jelenap.)

DAN SEDMI

Kako smo se prethodni dan umorili od vožnje, a sutradan je sledio povratak za Beograd i trebala sam sama izvozati rutu, nismo više ništa želeli da obilazimo, već smo dan proveli na Paskyravi.

DSC_0238.thumb.JPG.a10219a927769be41203a

Povratak je bio preko Grčke i Makedonije. I ove godine je dugo trajao. Putovali smo 13 sati, uz jedno duže zadržavanje u Metsovu i par kratkih pauza.

UTISCI

Moram ponoviti isto što i prošle godine, a vezano za hranu, da je i dalje hrana jeftina, ali ne i dobra. Genealno, mi nismo pronašli dobar restoran, osim Ujevare koji je pristojan i girosa Koko u Ksamilu. Tu je i trileće kod Gostivaraca i odličan sladoled u Sarandi, takođe kod Makedonaca.

Mogu preporučiti albansko maslinovo ulje koje je odlično i jeftino. Recimo, marka Qeparo je 500 din litar u metalnim kanisterima od 3l. Ono što me je oduševilo je što sam se nakon mnogo godina ponovo podsetila mirisa i ukusa pravog maslinovog ulja, prisećajući se letovanja sa roditeljima na Hvaru i ulja kojim smo mazali kožu da bi pocrneli bez opekotina. Mogu reći da improvizovana italijanska i grčka maslinova ulja za široku masovnu upotrebu, više nemaju veze sa pravim ukusom i mirisom ulja.

I još nešto. Ove godine je kurs bio 130 leki = 1EUR. Možda informacija nekome zatreba. ;)

Generalno, Albanija i dalje ostaje jeftina destinacija. I dalje moraju da porade na uređenju i održavanju čistoće, kao i na kulinarstvu. Svakako je vredi videti i istražiti. Mogu samo reći: ostajem otvorena za novu posetu, ukoliko se kockice ponovo poklope. :)

Moram da priznam da me Albanija ne interesuje preterano, vidim svu tu  guzvu na plazama, to me odbija...ali ti umes sve lepo da opises, uzivanje je gledati lepe fotografije...na njima cak i jedan bunker odlicno izgleda :) uvek se obradujem tvojim postovima

Na stranu guzva na plazama, priroda je stvarno lepa, a ima i dosta zanimljivih lokaliteta

Teogonija, ni ja nikada nisam razmišljala o Albaniji kao destinaciji kojoj ću se vraćati, ali moram priznati da me ta egzotika koja se sada retko na ovim prostorima može naći, izuzetno privlači.

Na skroz južnom delu primorja je ta nesnosna, neprivlačna gužva. Ali što se ide severnije obalom tu situacija sa gužvom jenjava. Zato uporno dajem primer Himare, kao idealne baze za obilazak tog baš lepog, seoskog, starinskog dela Albanije. I plaže su na tom delu izuzetno zanimljive.