klubva

Čarobna Ligurija, putopis

47 poruka u ovoj temi

izveštaj za avgust 2019. Cinque Terre

Krenuli kolima u sopstvenoj režiji (ne znam tačno cene putarina i goriva, jer smo prvo išli do Rovinja, pa preko Lago di Garda, do La Spezie...u svakom slučaju puno :D)

Granicu sa Hrvatskom prošli bez čekanja (Beograd-Rovinj 6 h), a posle sa Slovenijom isto, za 1 min.

La Spezia-prvi utisak pomalo sablasan (bio je 15.08. praznik u Italiji). Na ulici nigde nikoga, samo izbeglice iz Sirije i ko zna odakle. Odlazimo do glavne stanice i kupujemo (za sutradan) porodičnu jednodnevnu kartu za Cinque Terre (42 eura, 2 odraslih, 2 dece).

Parking u La Speziji zna da bude problem (parkinzi pored stanice su prepuni i nema mesta). Tražili i tržili u 7 ujutru, ali nema, ni da platiš, ni free.Na kraju smo parkirali na parkingu Lidla i prošetali se kroz tunel do stanice. Overili kartu na zelenom automatu (pre izlaska na peron) i uhvatili voz u 07:55h, pravac Riomaggiore. Gužve nema (prosto sam iznenađena), voz poluprazan, selo isto. Šetamo, fotkamo i hvatamo voz za Manarolu. Ovaj put u vozu stojimo, ali u selu još uvek nema gužve.Obilazak, fotkanje i prvo kupanje (nisam mogla da odolim, voda plava, plava, topla...).

Ponovo hvatamo voz i ovaj put sedimo sve do Vernazze (preskačemo Cornigliu, ostavljamo je za kasnije). E, tu je već bilo primetne gužve.Standardno, obilazimo, fotografišemo i kupamo se na malenoj plaži (počela vrućina). Pesak siv, tvrd, boja mora sivo-plava zbog peska.

E, sad ide zanimljiv deo...na prevaru, da idemo samo do vidikovca da uhvatim najbolju sliku, odvodim moje na put za Monterosso...i tako posle 1001 stepenika, na +40, (starije ćuti, mlađe pišti, muž komentariše "Ženo, platio sam kartu da se vozim, a ne da pešačim"), shvatam da ideja i nije bila baš najpametnija (sva sreća te smo imali dovoljno zaliha vode). Turista, tona, ali iz suprotnog pravca (ne zavaravajte se, nije ništa lakše, stotine stepenica i sa njihove strane...stepenicama nikad kraja...).Stazica uska (na pojedinim delovima jedva se mimoilazite), negde sa hladom, negde bez hlada i zaštitne ograde...i tako malo jače od sat vremena...

Stigosmo u Monterosso crveni k'o bulke :D i naravno, buć u more, sladoled, pa obilazak i fotkanje. Od ovog sela sam najmanje očekivala, a najviše mi se svidelo. Odlazimo da slikam Diva, ali se on restaurira, tako da ostadoh bez slike. Kupamo se na slobodnom delu plaže (jedva nađosmo mesto, sve je puno, peškir do peškira, gore nego u Sutomoru). Muž komentariše da bi se ubio da smo ovde uplatili letovanje, ovako, jedan dan i 42 eura može da prežali. Vrhunac su Indusi koji su se odjednom stvorili pored nas, okupali se obučeni, otvorili kofer, presvukli se, naparfemisali se...Odmah da napomenem (da ne bude, to je zato što ste išli na free beach), sve i da smo hteli, slobodnih ležaljki nije bilo nigde.

Na moj nagovor, odlazimo u Levanto i oduševljavamo se. Komentarišemo da je bolje da smo tu uzeli smeštaj, a ne u La Speziji, ali šta ćeš...Plaža lepa, pesak, kamenčići, ležaljke i suncobrani za 28 eura, mali slobodni deo plaže...

Hvatamo voz za Cornigliu (voz skoro prazan u 20h)...i mlađe dete zaspe...starije komentariše "Da nismo pešačili do Monterossa, penjao bih se 370 stepenika, ovako ne mogu"...muž gleda u mene, sleže ramenima i viče "Kako hoćeš, samo nemoj posle da mi kukaš kako zbog nas nisi videla selo"...sve mi jasno...pravac La Spezia.

Sumirani utisci:

previše očekivanja, pomalo razočaranja ( da li zbog toga što smo predhodno bili u Rovinju i Sirmioneu :neznam:)

Definitivno smo očekivali više (ako ništa, ono barem da se okreče kuće u svoje boje, ako već ne smeju da se menjaju zbog očuvanja duha sela...ako se ovako nastavi, da se ne vodi računa o fasadi, sve kuće u selima će biti sive zbog maltera koji se na većini kuća vidi)

Smeštaj u Cinque Terre...ni u ludilu...preskupo za ono što se nudi...izuzetak Monterosso, koji jeste skup, ali ima dobrog smeštaja...ostala sela, uzbrdo,uzbrdo, uskim uličicama, stepenicama, memla svuda.

Ovo je naš porodičan utisak, ali priznajem, živa ne bih bila da nisam posetila Cinque Terre, zato, napred, istražujte, pravite svoje doživljaje i utiske :D  (tako ja jednom davno, 10 godina nisam gledala "Hrabro srce", jer mi je neko rekao da je dosadan film...čuj, dosadan, film vrhunski)

 

IMG_20190816_082213.jpg

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ove godine se nadam da ce biti moguce ici u Italiju zbog poznatih razloga. Prijatelj ima stan u Recco i ne mogu da docekam da sve lepote opisane u putopisima i licno vidim, dozivim.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905038
    Ukupno poruka