flyche

Dubrovnik...iskustva, preporuke

429 poruka u ovoj temi

Pozdrav svima

supruga i ja planiramo u drugoj polovini juna putovanje po Bosni i Crnoj Gori. Jedna od ideja nam je da provedemo jedan dan u Dubrovniku. Imajicu u vidu celu sitauaciju sa korona virusom da li je moguce izvesti sledece:

- planiramo da uradimo brz antigenski test u Trebinju i da udjemo u Hrvatsku iz Bosne i Hercegovine.

- nakon poludnevnog obilaska Dubrovnika, produzili bi dalje ka Crnoj Gori.

Da li je sa negativnim antigenskim testovima uradjenim u Trebinju moguca ova varijantu prelaska granica imajuci u vidu da bi smo u Dubrovniku proveli samo nekoliko sati (verovatno bi smo isli kolima, posto koliko vidim turisticke agencije i dalje ne rade izlete za Dubrovnik).

Ukoliko neko ima bilo koji drugi savet kako da izvedemo obilazak, znacio bi nam.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pozdrav svima

supruga i ja planiramo u drugoj polovini juna putovanje po Bosni i Crnoj Gori. Jedna od ideja nam je da provedemo jedan dan u Dubrovniku. Imajicu u vidu celu sitauaciju sa korona virusom da li je moguce izvesti sledece:

- planiramo da uradimo brz antigenski test u Trebinju i da udjemo u Hrvatsku iz Bosne i Hercegovine.

- nakon poludnevnog obilaska Dubrovnika, produzili bi dalje ka Crnoj Gori.

Da li je sa negativnim antigenskim testovima uradjenim u Trebinju moguca ova varijantu prelaska granica imajuci u vidu da bi smo u Dubrovniku proveli samo nekoliko sati (verovatno bi smo isli kolima, posto koliko vidim turisticke agencije i dalje ne rade izlete za Dubrovnik).

Ukoliko neko ima bilo koji drugi savet kako da izvedemo obilazak, znacio bi nam.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Evo svezi utisci sa putovanja iz DU. Bila sam sa bratom, prvim sezonskim letom, 3 noci, petak-pon. Bilo smo smesteni u starom gradu, u apartanu koji je jeftiniji vise nego 50% nego inace. Posto smo GOT fanovi obisli smo Trsteno, kupali se na plazici iza, dole koja ima “prirodni bazen”, voda naravno ledena ali sta ces, ko ce da odoli da se bucne :-))) Da ne pominjem da u Trstenu smo u citavoj basti sredi jos samo jedan par, toliko nije bilo zive duse da smo u onom paviljonu gde ladu Olena upoznaje Sansu mogli da sedimo vise puta po 10-15min sami samcijati. 

Posle toga smo se vratili za grad i uhvatili bus br 10 za Cavtat, obisli ga prosetali, tek tamo nema turista ni zive duse, oseca se kriza svuda, mislili smo da rucamo tamo ali su nas potpuno prazni restorani odvratili pa smo na kraju jeli u DU kad smo se vratili. U Cavtatu smo se isto kupali sa zadnje strane gde je neki kafic i stene. Fino za kupanje.

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Inaca prvi dan petak cim smo stigli i smestili se isli smo da obidjemo zidine - impozantno sta vise reci, dalje plazu Pile, Lovrijenac i Gradski park. Sve prelepo, guzve nigde na zidinama smo mogli da se slikamo satima bez da smo ikoga igde sreli u blizini iza ili ispred nas. Dakle najjaci utisak od prvog do poslednjeg trenutka je da je DU prazan, nigde guzve nigde hordi turista, nigde kruzera, kineza, amera i GOT ludaka prosto je ovo jedinstvena prilika koja se verovatno pruza jednomu zivotu da se uziva u DU. 
 

Subota je bila rezervisana za Trsteno i Cavtata kao sto rekoh, a nedelja za Lokrum. Cena karte umesto 200 kuna sad je na -50% pa je 100 kuna plus -20% za DU Card 3 days pa nas je kostalo 80 kuna. Lokrum prelep nema se sta reci, po meni must see u DU nikako ne propustiti. Kad se iskrcate na brod skoro svi krenu na levo put ka botanickoj basti i samostanu a mi smo krenuli na desno i to je moja preporuka za izbeci tu prvu guzvu kad se svi iskrcaju i krenu na 1 stranu. Mi smo ma desno pa smo posetili napisteni Lazaret, staro pristaniste i sve redom, kulu na vrhu i taman kad su svi ovi koji su prvo isli na centar ostrva krenili ka kuli mi smo se spustili u centar i izbegli “guzvu”. Inace sa Lokruma predivan pogled na grad DU. Kupali smo se u “Mrtvom moru” naravno da smo bili sami i jedini koji se kupaju, posle kad smo kretali dosla je jos jedna porodica sa decom sa namerom da se kupa. Paunova na svakom cosku. Vrlo su domaci i ne plase se ljudi. Toliko su domaci da su se stalno vrzmali oko nas kad smo izasli iz vode jedva smo uspeli da se obucemo od njih, stalno smo se povlacili a oni isli ka nama i ka nasim stvarima valjda im zanimljivo...

Dakle Lokrum ne propustiti nikako. Posle se brat kupao i na “stenama” na moru a meni je Mrtvo more bilo dovoljno da se nazimim i da ostatak popodneva provedem suncajuci se u dzemperu i farmerkama :-) dok se on kupao i plivao :-)

Inace smo ostali na ostrvu od 14h do 19h hvatali smo poslednji brod i tu pred kraj sam se bas osecala nelagodno odnosno nista objektivno moj subjektivni osecaj posto smo tumarali ostrvom od 18:20-19h koje je potpuno ali potpuno prazno nigde zive duse nismo videli, pretpostavljam da je vecina otisla onim pretposlednjim brodom u 18h pa sam ja krenula da se tripujem da smo jedini na ostrvu i ko zna dal ce brod u 19h doci po nas ? naravno da je dosao i naravno da nismo bili jedini oko 18:45-18:50 skupilo se jos 10tak entuzijasta odnekud su se pojavili tako da je na kraju sve bilo u redu ali eto tih zadnjih pola sata sam na ostrvu cula samo sebe, brata i paunove kako kricu. 

Inace je i tu na Lokrumu sniman GOT i ima replika gvozdenog prestola, naravno nigde zive duse nije bilo tako da smo se brat i ja islikali, ne znam dal se inace placa ne deluje mi jer pretpostavljam da kad jednom platis kartu za brod koja je ujedno i ulaznica za rezervat sve na ostrvu je besplatno?!? U svakom slucaju eto slikasmo se i kako sedimo ma Iron Throne-u, verujem da se u gradu DU ovo sigurno naplacuje u onim oficijelnim GOT shopovima. 

3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

U ponedeljak smo iskoristili da se okupamo na plazi Banje, najbliza gradu i da popijemo pice u Buza baru na stenama. I vec je bilo vreme da se krene kuci. Od isplaniranih stvari sve smo obisli sta smo hteli, jedino nismo stigli na zicaru ali zaista smo videli dubrovnik iz svih uglova i sa Lokruma i sa zidima i iz Lovrijenca da smo na kraju ipak prednost dali kupanju na plazi umesto zicari.

Da napomenem jos da nikakvih neprijatnosti nigde nismo doziveli, stavise dobili smo u nedelje vece popust 20% na veceri u Revelin bistrou, kao i u Gradskoj kafani (25% na racun ceo) eto jer “smo nasi”. Decko konobar u Ravelin bistrou na moju opasku da nam se eto svidelo i da jedemo tu “treci put” odgovorio nesto na foru sve i da ste prvi put dosli kad kazete “dobro vece” vi imate popust. Tako nekako. Sve u svemu jako lep gest i covek se oseti dobrodosao. 

4

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Od restorana nama se jako dopao Revelin bisto, tu smo se vracali vise pita divne dagnje odnosno “musule” imaju, nekako nisu blatnjave nemaju kad se otvore one zelenkasto-braonkaste koncice koji daju neki blatnjav ukus, recimo takve blatnjave smo jeli u restoranu Kamenica i sve je ok, ali prosto kao da su u Revelini neka druga vrsta dagnji. Jeli smo tamo i riblju corbu, fina je i rizoto i kolac neki raw, glutem free sa jabukom i cokoladom sve je super. Pogled divan na grad. Cene nisu jeftine ali nije ni medju najskupljima. Takodje nam se jako svidela Gradska kafana, sedeli smo u delu koji gleda na Stradun, ne onamo spolja ka staroj luci, ne znam jel isti meni sa obe strane ili je nesto bisto a nesto restoran. Divni su im kokteli.

Restoran Kamenice isto super, eto te dagnje su malo “blatnjave” ali su im zato domaci rezanci sa racicima fantasticno i nije kao da dobijes 3 racica kao dekoracija vec ih stvarno bude pun tanjir. To mesto- Kamenice i picerija pored su uvek bili polu puno odnosno bilo je ljudi nisu bili prazni za razliku od ostalih.

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Zastave EU su ispred svih državnih institucija. U starom gradu su to Gradska uprava  i vječnica, županijska uprava gdje su još i zastave RH, Grada Dubrvnika i Županije Dubrovačko Neretvanske te državni arhiv u Palači Sponza. Zastava RH na slici je na tvrđavi Revelin,, a još nekoliko državnih zastava je na Minćeti i samom ulazu sa Pila. Ova zastava lijevo izndad samo ulaza u Grad sa istočne strane je zastava Grada Dubrovnika, na kojoj je kojoj je Sveti Vlaho (Blaž) i slova SB (inicijali  'Sanctus Blasius' ) .

"Igra prijestolja" je uistinu donjela gradu još veču popularnost zadnjih godina. Ture obuhvačaju sve lokacije u gradu a neke poslje grada vode i u botanički vrt Trsteno i otok Lokrum, gdje je i muzej sa kopijom željeznog prijestolja.

Nova istorija Dubrovnika je uvijek tema tura i mnoge goste zanima. Opčenito,, objašnjavaju se činjenice a često se neke stvar se čestoi moraju pojašnjavati, posebno gostima koji se i nisu rodili dok je bila Jugoslavija. Uglavnom, priča se o uzrocima i posljedicama rata, ali i o posljeratnoj obnovi .

 

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
 

Pozdrav svima

supruga i ja planiramo u drugoj polovini juna putovanje po Bosni i Crnoj Gori. Jedna od ideja nam je da provedemo jedan dan u Dubrovniku. Imajicu u vidu celu sitauaciju sa korona virusom da li je moguce izvesti sledece:

- planiramo da uradimo brz antigenski test u Trebinju i da udjemo u Hrvatsku iz Bosne i Hercegovine.

- nakon poludnevnog obilaska Dubrovnika, produzili bi dalje ka Crnoj Gori.

Da li je sa negativnim antigenskim testovima uradjenim u Trebinju moguca ova varijantu prelaska granica imajuci u vidu da bi smo u Dubrovniku proveli samo nekoliko sati (verovatno bi smo isli kolima, posto koliko vidim turisticke agencije i dalje ne rade izlete za Dubrovnik).

Ukoliko neko ima bilo koji drugi savet kako da izvedemo obilazak, znacio bi nam.

 

Pozdrav svima

supruga i ja planiramo u drugoj polovini juna putovanje po Bosni i Crnoj Gori. Jedna od ideja nam je da provedemo jedan dan u Dubrovniku. Imajicu u vidu celu sitauaciju sa korona virusom da li je moguce izvesti sledece:

- planiramo da uradimo brz antigenski test u Trebinju i da udjemo u Hrvatsku iz Bosne i Hercegovine.

- nakon poludnevnog obilaska Dubrovnika, produzili bi dalje ka Crnoj Gori.

Da li je sa negativnim antigenskim testovima uradjenim u Trebinju moguca ova varijantu prelaska granica imajuci u vidu da bi smo u Dubrovniku proveli samo nekoliko sati (verovatno bi smo isli kolima, posto koliko vidim turisticke agencije i dalje ne rade izlete za Dubrovnik).

Ukoliko neko ima bilo koji drugi savet kako da izvedemo obilazak, znacio bi nam.

https://mup.gov.hr/uzg-covid/hrvatski/286211

Moguče da će biti promnjena, zato je najbolje provjeravati ovdje. U CG  se trenutno ne traži ništa za građane Hrvatske, Srbije i Bi H.

 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Evo mojih utisaka, prva stvar koju smo primetio je bila lepota Dubrovnika. Grad je prepun impresivnih znamenitosti, a najpoznatija od njih su njegove zidine. Te zidine pružaju spektakularan pogled na grad, more i okolna ostrva. Šetanje po zidinama pravi je doživljaj koji te vodi kroz istoriju i omogućuje ti da se diviš arhitekturi grada iz različitih uglova...

Međutim, jedna stvar koja je mogla pokvariti utisak jeste cena parkiranja. Dubrovnik ima visoke cene parkiranja. Parking u garaži košta 7 eura po satu, dok je u crvenoj zoni cena 10 eura po satu. To može biti izazov za posetioce koji žele istražiti grad automobilom. Ipak, mnogi turisti se odlučuju za javni prevoz ili pronalaze alternative kao što su parkiranje izvan grada i korištenje autobusa ili taksija za dolazak do središta. 


Dok se šetate gradom, primetićete table koje prikazuju informacije o srpsko-crnogorskom napadu na Dubrovnik 1991. godine.  Evo slika
 

Dubrovnik2.jpg

Dubrovnik1.jpg

Izmenjeno (pexi)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905031
    Ukupno poruka