oljka

Istanbul,opšta tema

333 poruke u ovoj temi

 

Normalno se radi za vreme Ramazana. Eventualno se prekida rad na nekih desetak minuta, (ali ne sve radnje) u situaciji kad pocinje mujezin da poziva na molitvu sa minareta, naravno pod uslovom da je u blizini i da se cuje. Tad prekidaju rad tako sto prekrivaju izlozenu robu koja je napolju na par trenutaka, i odmah potom pocinje nesmetani rad do daljnjeg. Nemojte ici ulicom u toku dana i nesto jesti, moze se to pogresno protumaciti. Kako ostali tako i vi.. P.S. Bicete uskraceni na dosta mesta za neke ulicne obroke u toku dana, ali zato obilat dorucak u hotelu, i do navece nema jela.

Hvala na odgovoru, ali zato se moze jesti unutra ,u smislu u restoranima i slicno? Citala sam da ne treba jesti napolju, i to mi je ok. Da imamo placen dorucak u hotelu:)

 

 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Moze i po bastama restorana, i unutra u restoranima, nije problem, zaista, bez obzira na Ramazan. Turci su vrsni ugostitelji, videces i sama, ne treba da brines oko toga uopste.

3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
 

Moze i po bastama restorana, i unutra u restoranima, nije problem, zaista, bez obzira na Ramazan. Turci su vrsni ugostitelji, videces i sama, ne treba da brines oko toga uopste.

 

Ok, hvala

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pre nekih 10 godina sam iso u vreme ramazana ... sem malo vise cekanja na turskoj granici Kapikule jer im je (carinicima i granicnim policajcima) bila vecera, bas smo u to vreme negde naisli ... nismo osetili nista drugo nenormalno, normalno dorucak, rucak, vecera ...  (doduse nismo ni jeli na ulici sad kad malo vratim film ...) ... 

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

da li neko zna, da li se rade aranžmani za Istanbul u julu I avgustu?

 

Izmenjeno (tatjanado)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Za juli nisam sigurna, ali za avgust, obično oko 20- og, znam da su se pojavjivali.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ne, aranžmane za Istanbul u letnjim mesecima (u sezoni letovanja) teško da neka agencija radi jer su kapaciteti autobusa i vodiča usmereni ka primorju. A i obilazak po visokim temperaturama nije baš prijatan.

Izmenjeno (legija037)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

rekli su mi u agenciji da će možda imati ali ne znaju još, ali mogu da mi naprave  individualni aranžman. da li možda znate kako to funkcioniše. inače išla bih avionom

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Smatram da za individualni aranžman nije potrebna agencija, jer svrha aranžmana je da imate vodiča i da vam tamo organizuju sve što je potrebno, od polaska do povratka. Kada idete sami onda ono što oni mogu odavde možete i vi: rezervišete let, odlučite se za način transfera od aerodroma do hotela i rezervišete hotel. Zatim u zavisnosti od afiniteta isplanirate aktivnosti za sve dane boravka, uz ovaj forum i savete kojih su teme o Istanbulu prepune možete bukvalno satnicu da napravite šta i kada da radite. A za sve što ne možete da nađete na forumu ili vam nije jasno pitajte, zato smo tu.

3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Zanima me kakva je situacija u julu mjesecu? 

Da li je podnosljivo s obzirom na vrucine? Da li ce se moci obici sve? 

Bili bismo 5 dana i mozda bi ako stignemo otisli na neku od plaza? Kako vam se cine plaze, da li vrijedi ici ili je bolje obilaziti grad a plaze ne? 

 

 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Te 2014-te mi smo obilazili grad u julu mesecu

Nije  strasno,niste u pustinji.Niste konstantno na suncu.Obilasci podrazumevaju boravak iz objekta u objekat.Kad se umorite,sednete i rashladite se negde u nekom restoranu. Podnosljivo je u svakom slučaju.

Što se tiče plaža,i nisu neke baš,baš 

Postoje neke plažae gde se lokalci kupaju vikendom ali to je malo udaljeno od centra gde se nalaze same atrakcije. Pa recimo plaža Florya beach,nije losa.Blizu je Ataturkovog aerodroma,a tu je i njihov poznati Akvarijum ,bili smo tamo,(prelepa ponuda podvodnog sveta)topla preporuka.

Pogledajte na mapi.

Za pet dana,teško da ćete sve uklopiti.Obavezno napravite plan.

Mnogo toga ima za videti,pa nešto ćete morati ostaviti i za sledeći put.

 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sinoc se vratili iz Istanbula divan grad divni ljudi mnogo toga za videti gradski prevoz super funkcionise ali vozaci kola su katastrofa kako oni tamo poloze ja neznam. Htela bih svima koji planiraju put u Istanbul da kazem da hotel Istanbul my Assos 4* izbegavaju u velikom luku jer to nije hotel to je zgrada za snimanje horor filmova prljavo staro slike na internetu su od pre 100godina reklamiraju da imaju terasu sa panorama pogledom lazz tu terasu ima samo deluxe apartman.restoran u kojem sluze dorucak je na 6 spratu prozori nikad oprani nista se iz njega nevidi ma strasno zato kazem nemojte u taj hotel...mi smo se oprostili od para koje smo uplatili i otisli u Kent divan hotel cist sve ok kao na slikama.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
 

 Hotel mi je uvek na Taksimu, odlicno mesto 


Taj крај у општини Бејоглу ми се свиђа, да ли постоји још неки сличан крај ?

Правећи план за обилазак, дошао сам до неких првих закључака, мада немам још увек све информације које ме занимају.

Рецимо који део града је најлепши за избор смештаја ? Неки делови централне општине Фатих изгледају као гето. Док рецимо у следећој општини Бејоглу такође има таквих крајева, али зато је занимљив Таксим који одудара, као и Şişli (могуће је да је то и најмодернији део града).


Велики плусеви су географски положај и довољан број знаменитости, јефтин смештај, посебно преко еирбнба где је смештај и јако квалитетан, затим јефтина храна и све остало.

Минус је то што је Турска још увек земља у развоју и то се види, дакле граду недостаје реновирање, борба против дивље и нелегалне градње и нека нова урбанистичка решења.
Минус је и jaко слабо развијена метро мрежа која je почела да се гради јако касно, а то је 1989. године, касно за западне стандарде, а град по површини већи од скоро сваке метрополе.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Verovatno putujes u sopstvenoj režiji ? U slucaju da ideš  prvi put, preporucujem Sultanahmet zbog blizine atrakcija. Možeš naci povoljan smeštaj  u slucaju da rezervišeš par meseci ranije. Meni je to najlepši deo za smeštaj, ali o ukusima necemo ...Ponuda smeštaja je u toj oblasti velika, ali pazi da ne budes i nekoj ulici daleko ispod Sultanahmeta, ( prema moru)  jer moze da ti bude tesko da se penjes na plato Sultanahmeta gde  prolazi  tramvaj  T1 koji turisti najčešće koriste.

Za ljubitelje nocnog života, Bejoglu i Taksim gde je isto velika ponuda, smeštaj da bude u nekoj uličici oko Istiklal ulice, po mogustvu sa unutrašnje strane zbog moguće velike buke iz kafica i klubova. Sisli- moderan deo ali udaljen od glavnih atrakcija.

Agencije  najčešće  vode putnike u hotele na Laleliu ili Akasaray gde ima puno prodavnica a blizu je  i Grand bazar gde bas  i nije jeftino,  gde je zgodno ako dolazis sa glavnog aerodroma Ataturk,  a ni Sultanahmet nije daleko.

Sirkecii i Eminonu ko voli miris mora, i nesto  je izmedju Taksima i Sultanahmeta.

Kombinacijom metroa i tramvaja sve postižeš da vidiš, Saobracaj odlicno funkcioniše.   

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Да, путоваћу у својој режији и вероватно ћу букирати смештај преко еирбнб-а.

И да ... заборавио сам проблем буке, јер боље је имати смештај и у неком неугледном крају, а да је ноћу миран, него да буде обрнуто. Тако да, хвала за савет и у вези тога.

Што се тиче локација атракција, још је рано да их све обележим, али пошто је Истанбул у топ 10 по трипадвајеру, требало би као и у другим градовима да буде бар 150 локација. Првих 20 (а креће од најзначајнијих) које сам обележио и немају везе са Фатихом, тек 8 локација је ту, док су остале у другим дистриктима. Али претпостављам да ће ипак на крају бар 60% локација бити у Фатиху.

п.с. прочитао сам негде, да је тамо претопло у јулу и августу, али сам свакако планирао почетком јуна, тако да не би требало да буде лоше време ?

Међутим, могуће је да ће ме онда закачити рамазан, од 6 маја до 4 јуна. Да ли тих месец дана + један дан бајрама, утичу на свакодневницу нас туриста ? Да ли град постаје мирнији, мање трговаца је у послу, мања понуда, мање саобраћаја и остало ?

Да ли је чесмовача добра за пиће ?

И наравно прво што ћу пробати је börek. :D Надам се да их има свуда, јер гугл ми је углавно приказивао неке донере и слично.

 

 

 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905031
    Ukupno poruka