Bubica

Manastiri Rumunije i banja Calimanesti

10 poruka u ovoj temi

Skoro sam cula da su rumunski manastiri (Cozia, Horezu i Tismana) jako zanimljivi, Horezu je i pod zastitom UNESCA. Na internetu sam videla da je u blizini manastira Cozia banja Calimanesti, sa jako povoljnom ponudom za spa vikend. Bas sam se zainteresovala za put u ovom pravcu pa me interesuje da li je neko bio, kakva su iskustva, pre svega da li su manastiri otvoreni za turiste i sl.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

ja sam posetila rumunske manastire u oktobru u okrugu moldavia.za sv petku u jasiju.isla sam preko aleksandrije i nikad vise snjima samo da se zgadi bog...bili smo u pristojnom hotelu moldavia.rumuni su mnogo cudni narod mnogo ispod nas i po siromastvu i kulturi.katastrofa bus.manastiri u jasiju i okolini su lepi ali nista posebno da mi neko nudi ponovo dzabe odbila bih sa zadovoljstvom...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ufff na žalost nije baš tako, samo niste videli ono najlepše što Rumunija ima, a zemlja je velika popout stare SFRJ i naravno da ima svakakvih krajnosti.
Temišvar, Bukurešt, Konstanca na Crnom moru, Sinaja, rumunski Karpati to je ukratko ono što treba obavezno obići i videti...
 Što se obrazovanja tiče i tu ste pogrešili Rumuni su dosta obrazovani i njihov obrazovni sistem je jedan od najboljih u Evropi o tome i svedoči ogroman broj stranih studenata koje smo mi izgubili za vreme ratova. Naročito su starije i srednje generacije obrazovane jer je njima nauka bila jedini prozor u svet jer zbog politike i tadašnjeg predsednika  Čaušeskua nisu mogli izlaziti van granica zemlje.
A što se standarda tiče tu smo i zvanično i nezvanično lošiji od njih. Možda baš i nije mesto da pišemo o zaradama ali primera radi jedna kasirka super marketa u Bukureštu ima i preko 500 € platu jer je ogroman odliv radne snage u zapadnu Evropu posle ulaska zemlje u EU učinio svoje pa su poslodavci prinuđeni da podižu zarade kako bi privukli ljude. 
Do pre 20-ak godina smo i za Rumune pa i za veći deo istočne Evrope bili Amerika, a sad svi znaju gde smo, nego da ne ode ovo u politiku ne daj bože da stavim tačku ovde. :) 

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ivanhoe, sve se slažem što si napisao,  jedino što se tiče obrazovnog sistema i stranih studenata, da dopunim malo, iako ovo nije mesto za to...Tokom  devedesetih godina prošlog veka, a možda i kasnije, Rumuni su imali veliki broj stranih studenata (najviše Grka, Rumuna iz Srbije i Srba), ne zato što im je školstvo bilo kvalitetno, nego što je bilo jeftino, a ispiti su se polagali za kilo Vegete. Živim u pograničnom gradu , pa znam jako dobro kako se u Temišvaru završavala medicina i psihologija (to mi je struka). Ko je hteo vredno da uči - mogao je, a ko nije - imao je na raspolaganju druge mogućnosti. Ovde svi to znaju,  Vegeta je ušla u legendu. Žao mi je ako se neko nađe pogođenim ovom mojom konstatacijom, ali to je zaista tako bilo. U međuvremenu se školstvo prilično urušilo kod nas, pa više nemamo pravo da pametujemo mnogo.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Možda u Temišvaru zaista nisam upoznat šta se tamo dešavalo tih godina i onako je 80% studenata bilo ili Rumuna iz Srbije ili samih Srba, a u Bukureštu je bilo i 90-ih jako teško studirati pogotovo prirodne nauke, a da je bilo jeftino za strance pa i za nas to apsolutno jeste. 

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Pre par godina pokrenula sam ovu temu i ovog februara iskoristili smo lepe dane i konacno bili u pomenutom pravcu, ali samo delimicno - posetili smo manastir Tismanu i grad Targu Ziju, pa da napisem utiske dok su jos svezi.

U Rumuniju smo presli na granicnom prelazu kod Negotina - Kusjak, potpuno nepoznat prelaz za koji smo se odlucili da bi smo izbegli guzvu kod Kladova i videli nesto novo. Put je prilicno los ali podnosljiv, kao i ceo put kroz Rumuniju do Targu Ziju (otprilike 2-2,5h). Grad je tipican rumunski, nekada je imao i do 100 000 stanovnika, sada manje, pun socijalnih kontrasta. Zanimljivo je obici parkove koji su u znaku poznatog vajara Brankuzija, rodom iz ovog kraja, centar grada... Odlucili smo se za ovaj grad zbog vrlo povoljne ponude za spa vikend koju smo nasli na booking-u. Cene su, inace, pristpacne, slicne kao u Srbiji, mozda za 10% jeftinije.  Moram takodje primetiti da su gradovi na severu, Temisvar i Arad, daleko sredjeniji.

DSC03203.JPG

DSC03204.JPG

Nekih 40-ak km od grada nalazi se manastir Tismana, jedan od najstarijih u Rumuniji. Ono sto je na mene ostavilo utisak je nesto iz XX veka: u Drugom svetskom ratu Narodna banka Rumunije sakrila je drzavno blago u pecini pored manastira, u kojoj je i vodopad, a danas je sve to pretvoreno u muzej.

DSC03178.JPG

DSC03167.JPG

3

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Šta predstavlja zadnja fotografija, je li to manastir Tismana? Djeluje mi interesantno.

Izmenjeno (Scorpio)
1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Jeste to je manastir Tismana

A ovo je ulaz u gradski park u Targu Ziju sa skulpturom Brankuzija koja predstavlja muza i zenu

DSC03202.JPG

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

evo mojih slika iz jasija ako uspem da ih stavim ovih dana sam se dvoumila segedin ili temisvar i resila rumuniji da dam drugu sansu.opet sa njima nikada nismo ratovali...

jasi1.jpg

jasi2.jpg

jasi3.jpg

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

evo mojih slika iz jasija ako uspem da ih stavim ovih dana sam se dvoumila segedin ili temisvar i resila rumuniji da dam drugu sansu.opet sa njima nikada nismo ratovali...

Што не значи да нећемо:)))

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26380
    Ukupno tema
    881478
    Ukupno poruka