Nikola S.

Knjige putopisa

9 poruka u ovoj temi

... inspirisan temom Top5 destinacija.

Vidim da ima ljudi koje privlače Tibet i Himalaji, pa mi je palo na pamet - dok ne odu tamo, odlična knjiga koju sam čitao i koja može da se smatra i vrstom putopisa na tu temu je "Treće Oko", autor Lobsang Rampa. Savršeni opisi života na Tibetu, običaja, religije, prirode... Nastavak knjige je "Doktor iz Lase". Sonju Lapatanov, "Pod skutima Himalaja" takodje imam par godina, ali sam dobacio do 5 strane, mislim.

Druga knjiga putopisa koju ja mnogo volim je za ljubitelje Jugoistočne Azije, "Prozor u žadu" Maje Herman Sekulić. Dakle sve - Burma, Tajland, Singapur, Hong-Kong, Vijetnam... Polja smrti, Angkor, pagode, mango, durijan, ljudi, običaji, sve...

Odlična je jedna knjiga, putopis PLUS vremeplov čijeg se naziva na žalost ne sećam. Radi se o našem čoveku, seljaku iz Šumadije, koji je negde 30-ih godina prošlog veka prodao neku svoju njivu i bez reči znanja nekog stranog jezika otputovao u Ameriku, na svetsku izložbu, mislim u Njujork. Pa je sve to lepo opisao, vidjenjem čoveka iz onog doba, sa ovih prostora. Susret sa Menhetnom, oblakoderima, Teslom...

Ako neko ima još neki predlog, neka ostavi ovde...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Citao sam trece oko...jako zanimljiv putopis..a i sramota bi bilo da nisam...sa obzirom na nick...;)

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja sam pocetkom 90 - ih slucajno procitala knjigu Stevana Pesica, Katmandu, zaljubila se u Nepal, godinama sakupljala pare da otputujem tamo i ... kao sto cesto biva, dugo zeljena zelja se u nekom medjuvremenu izgubila i izlizala, tako da sad pokusavam da se setim da li se knjiga zvala Katmandu ili nesto drugo, cak ne znam ni gde mi je. A jedne godine na sajmu knjiga naisla sam na zalihe pomenute knjige, bile su mnogo jeftine, pokupovala sam ih i delila svim poznanicima.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Citao sam trece oko...jako zanimljiv putopis..a i sramota bi bilo da nisam...sa obzirom na nick... ;)

Toliko je sugestivan da sam ja kući improvizovao čaj sa puterom (samo ne od jaka) i jeo neko suvo pecivo, kako sam zamišljao da je ona njihova tsampa...

:)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Поздрав,

е па ја знам још једну бољу књигу -"Земље лотосовог цвета", Марија Савин је путописац , путопис је феноменалан, није онако једноставно тра-ла-ла штиво као што пише Соња Л., препоручујем од срца.

Иначе, дефинитивно најбоља књига о Тибету је легендарна "Седам година на Тибету", филм је - по мени - лош, али аутобиографска књига покојног Х.Х. је савршена. Ко воли Тибет ово дело би, свакако, морао да прочита.

Ако волите путописе типа Соње Л., предлажем и "Записе из белог света", Наде Мијатовић, питки и једноставни, пуни личних импресија.

Ако волите Кину - "Змајеви долазе", не могу да се сетим писца - наш човек је написао књигу ( око 400 страна), обимно аутобиографско-историјско штиво, које прати дешавања у Кини од 1976-2000, тј, прати дешавања између кинеских година змаја.

Писац је у том раздобљу био у Кини у својству запосленог у дипломатији СФРЈ и описује верно и живописно кинески бум.

Ако волите Финску и Скандинавију - Чедомир Цветковић, рецимо "Финске слике", био је наш амбасадор у Финској, био је и Титов преводилац за фински језик, човек говори 10-так језика, пише питко и занивљиво, сликовито дочарава те дивне северне пределе кроз приче о људима, њиховим обичајима, култури живота, уз симпатичне анегдоте.

Толико, дописаћу сигурно још неки занимљив путопис ускоро.

П.С.

Рецимо - "Шта прича река Конго" - од истог писца и путопис о Камбоџи ( радио као професор неколико година током 60-тих и 70-тих у тим земљама, е сада - не могу да се сетим имена писца али ко живи у БГ, у Градској библиотеци може наћи обе књиге.

Izmenjeno (Margarita)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

-Pisma iz Norveske – Isidora Sekulic. Pisan divno, davno, i aktuelan zauvek.

-Ni ovde ni tamo – Bil Brajson.

Duhovit putopis o Evropi od Hemerfesta do Istanbula

Tu smo i mi kao Jugoslavija, jer je putopis pisan 1990. god. I vrlo smo zanimljivi :)

-Iscezli kontinent – Putovanje po malovaroskoj Americi - Bil Brajson. Putopis o 38 americkih drzava.

-Kita boli more - Efraim Kison. Saljivi putopis koji vas povremeno tera da se glasno smejete :hahaha:

Izmenjeno (lamar lamar)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

jel ima neko neki link za elektronske knjige/putopise, cita mi se "prozor u zadu"

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Moj favorit je Zuko Dzumhur i njegovi putopisi.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da li imate preporuku za knjige, putopise. Da je neko pisao iz svog ugla, da je pracena prica fotografijama...

Ako ste nekada primetili u casipisu “Gloria” pa ima rubrika putopisi. Bas mi prija za citanje i opustanje, pa me takav stil pisanja zanima.

Dosta me Island zanima, ali ne mora mogu i neke druge zemlje.

 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905038
    Ukupno poruka