Ventimille

KRAKOV

295 poruka u ovoj temi

Suviše malo vremena da obidješ sve što si planirao. Ja sam poslednji put išao u Krakov za Novu Godinu preko agencije i bio sam 3 noći, pa sam jedva uspeo da obidjem sve. U Aušvic bolje idi preko agencije, jer ti prevoz ide od hotela i ne razmišljaš. Tako je i za rudnik soli. Varšava vredi, ali bolje drugi put. To sve kažem pretpostavljajući da prvi put ideš u Poljsku, a imaš malo vremena. Pretpostavljam da slabo govoriš poljski, pa će ti to sve otežavati prvi put. Kada sve ispitaš, sledeći put možeš da planiraš. Možeš da vidiš moj putopis o Krakovu.

Izmenjeno (DraganV)
ne citirati ako se odgovara na prethodni post
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

PolskiBus je mnogo bolja i jeftinija varijanta za Krakov - Varsava put

Inace, meni je Varsava 10 puta lepsa i zanimljivija bila od Krakova

Te ... Vredi je posetiti ... A nekih 6,7 sati u gradu je ok

Da steknes neki utisak

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Pa meni se cini da je za Krakov dosta dva cela dana, Sindler, So i Ausvic, jos po nesto, plus setnja po gradu,ulicama trgovima i obali, probanje nacionalne klope i kolaca, jednom recju promuvavanje po gradu. I jedan dan za Varsavu. Mislim da je dovoljno - ipak je toliko mesta potrebno obici i kad bi se svuda baskarilo po vise dana...

Gledao sam i za Polski bus, karta povratna je 15-18 evra, ali se putuje 5 sati, dok je karta vozom 30 evra, a putuje se 3 sata, to je ipak 4 sata vise za Varsavu. Mi smo mislili krenemo vozom za Varsavu oko 7 ujutru, stignemo u 10, budemo do 18 i nazad smo oko 22 u smestaju. Meni se ovakav raspored cinio kao dobar, mada nisam previse isao u organizaciju i mislim da cu ovu turu ostaviti za neki drugi put. Hvala na pomoci, svakako :)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Suviše malo vremena da obidješ sve što si planirao. Ja sam poslednji put išao u Krakov za Novu Godinu preko agencije i bio sam 3 noći.

Da li je izuzetno hladno u Krakovu za NG? To me je prosli put odvratilo od odlaska.....

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Nisam bio za Novu godinu tamo, ali generalno svuda po centralnoj Evropi je poprilično hladno oko N.godine (pa i ranije), počev od Mađarske pa na gore. Treba uzeti u obzir i veličinu glavnog trga (jedan od najvećih u Evropi 200x200m) i blizinu reke Visle.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Hvala svima na korisnim informacijama ali imao bih par pitanja pa ko je voljan da mi odgovori hvala mu unapred :)

Zanima me koje su cene u restoranima i koje restorane preporucujete?

Postoji li servis za turiste gde se mogu dobiti zeljene informacije?

I zanima me postoji li mogucnost da se u sopstvenoj reziji ode u Ausvic i koliko kosta autobuska karta do tamo?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Da li je izuzetno hladno u Krakovu za NG? To me je prosli put odvratilo od odlaska.....

Uvek sam išao zimi i uvek je bilo hladno i sa snegom. Peti, poslednji moj odlazak je bio za poslednju Novu Godinu i bilo je prolećno vreme, toplo i bez snega što je i Poljacima bilo čudno i ne pamte takvo vreme. Ostali smo do kasno u noć i niko se nije žalio da mu je hladno. Da li će tako biti sledeće zime, ne znam.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Nakon provedenog produzenog vikenda u Krakovu imam utisak da je ova destinacija nepravedno zapostavljena u ponudama nasih agencija, a i na ovom forumu.

U pitanju je veoma lepo ocuvan grad, nekadasnja kraljevska prestonica Poljske, a nalazi se pod zastitom Unesco-a. Potpuno je turisticki zaokruzen sa ponudom istorijskih, muzejskih, verskih objekata i velikim izborom restorana, kafica, prodavnica.

Za 3 dana nije moguce sve videti sto grad nudi pa sam se za prvu posetu uglavnom bazirao na standardnim turistickim rutama, ali u sopstvenoj reziji.

1.dan - Plac Matejki (sa spomenicima Grunwald i neznanom junaku), Barbakan, Florijanska kapija, Florijanska ulica, glavni Rynek trg (sa Bazilikom sv.Marije (ulaznica 10zl, dozvola za slikanje 5zl, moguce uci posle misa 14h-18h), spomenikom Adamu Mickjevicu, renesansnom trznicom Sukenice (danas se prodaju suveniri), a na spratu se nalazi deo postavke nacionalnog muzeja sa slikama savremenih poljskih slikara (ulaznica 10zl, nedeljom besplatno), Gradskom kulom, spomenikom "Glava" Igora Mitoraja, crkvom sv.Andrije...), kraljevska ruta uz posetu crkve sv.Petra i Pavla, franjevackim i dominikanskim manastirima do kraljevskog dvorca Vavel i Katedrale sv.Stanislava i Vaclava. Na vrhu zvonika je i Zigmuntova kula sa pet zvona koja, po legendi, svojom zvonjavom teraju oblake i donose lepo vreme. Svaka devojka koja dotakne klatno biće srećna u ljubavi i brže će se udati. Ulaz u dvorac je u novembru besplatan za 2 postavke, a pojedinac moze da podigne 4 ulaznice, pa uz malo kombinatorike moguce je obici ceo dvorac za dz, ceka se red za karte i ogranicen je broj ulazaka dnevno. Zlaznica za katedralu kosta 12zl + 7zl audio vodic. Slikanje nije dozvoljeno unutar pa ce foto tura biti bez tih detalja.

2.dan - krenuli smo sa agencijskim vodicem u obilazak, ali veoma brzo shvatili da smo pripremljeni bolje od nje pa smo napustili grupu i zaputili se ka Jevrejskoj cetvrti. Obisli smo sinagoge (muzej u Staroj sinagogi nije bio otvoren), videli kuce u kojima su ziveli poznatiji clanovi zajednice, setali po pijaci. U ovom kvartu danas se nalazi veliki broj hostela, kao i veoma autenticnih kafica / restorana sa posebnom atmosferom. Zaista preporucujem da u ovoj cetvrti zastanete radi kafe / dorucka. U 14h imali smo zakazan polazak za rudnik soli koji je ostavio veoma pozitivan utisak i mislim da ga treba posetiti. Prostom racunicom smo utvrdili da je samo nasa grupa za ulaznice platila 900eura, da grupe u novembru ulaze na 5-10 minuta i prosto mi se namece pitanje zasto mi ne umemo da iskoristimo sve lepote Srbije.

3.dan - dugo smo se dvoumio da li da posetim Ausvic i na kraju odlucio da ostanem u Krakovu. Verujem da treba videti ovo mesto kao upozorenje sta je covek u stanju da ucini, ali mi je istovremeno bio i malo morbidan izlet. Umesto toga posetio sam Brdo Tadeusa Koscuskog. O ovom lokalitetu se nije pisalo na forumu pa evo par reci. Brdo je poptpuno vestacki napravljeno 1820god, visoko je 34,1m, serpentinama se penje na vrh sa koga se pruza veoma lep panoramski pogled ka gradu. Do brda se moze stici tramvajima 1,2,6 do terminala Salvator, a odatle autobusom 100 ili pesaka kroz izletiste lepom setnjom 20min. Ulaznica kosta 11zl. U okviru kompleksa se nalazi i muzej posvecen poljskom nacionalnom heroju Tadeusu Koscuskom.

ay3j.jpg

Posetio sam jos i Univerzitetski kvart, stari i novi deo sa spomenikom Nikoli Kopernikusu, u blizini se nalazi i poljski nacionalni muzej ali on nije radio 11.11 zbog praznika, kao i crkvu sv.Ane.

Nekoliko opstih informacija

- hotel Chopin: odlican hotel za ovu vrstu putovanja, na dobroj lokaciji sa vise tramvajskih linija i 2 stanice udaljen do centra, veoma cisto, bogata ponuda za dorucak, a i restoran / bar su lokalnim cenama.

- agencija Plana tours: bez ikakvog razloga promenila program putovanja, istumbala izlete i poremetila moj plan (ostao sam u Krakovu 11.11 kada vecina lokaliteta nije radila), vodic nepripremljen za bilo sta van programa, po meni neprofesionalno

- kurs za 1e dobija se od 4 - 4,13 zl, u prodavnicama racunaju 4zl, ispostavilo se kao najbolje placati karticom, npr. Intesa racuna 4,2zl, a i nema opasnosti da ce vam zloti ostati u dzepu

- restorani: sasvim ok cene, od bogate ponude ulicne fast food (6-8zl), ekspres restorana (Grodzka ulica br.6, kompletan obrok 15-20zl), brojnih restorana (ja sam isao u restoran Pod Sloncem na samom trgu, komplet vecera za dvoje 30-35e, preporucejm gulas supu u vazi od hleba), kafu, toplu cokoladu smo pili u lokalima Karamelo i Guliver

Dok su utisci jos svezi, mogu da napisem jos nesto ako vas zanima.

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Koliko dugo ste putovali autobusom? Dali je bilo zadrzavanja na granici?

Kakvo je vreme sada u novembru?

Vidim da je izlet u rudnik soli poludnevan - koliko traje sam obilazak rudnika?

Da li je i izlet u Ausvic poludnevan?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

U odlasku 14 sati, u povratku malo vise od 12. Zadrzavanje na granici 1 sat, odnosno 30 min u povratku.

Bilo je hladnije nego u Srbiji, temperature 4oC - 10oC, imali smo srece da nema kise.

Oba izleta su poludnevna. Sam obilazak rudnika traje 2,5h, transfer oko 30min, pauza za kupovinu suvenira 20-ak minuta. U drugom izletu obilaze se i Ausvic i Birkenau, oni se nalaze 60-70km od Krakova. Grupa je krenula u 09:00, a u grad su se vratili u 15:30.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Kakvo je vreme sada u novembru?

Vidim da je izlet u rudnik soli poludnevan - koliko traje sam obilazak rudnika?

Da li je i izlet u Ausvic poludnevan?

mi smo preko druge agencije putvali 15h u odlasku za krakov i 14,5h u povratku

na granici oko 1h zadrzavanja u odlasku i povratku

izlet u rudnik soli koji se nalazi nekih 12km od grada, mzoe se doci i idividualno i vozom .postoje vodici na srpskom jeziku, odlicno iskustvo, zanimljivo, puno suvenira, kristlana dvorana pod zemljom sjajna, odlicno ukrasena, pravo umenicko delo, fotografiej ne mogu da docaraju elpte vjelicke.do 136m pod zemljom se silazi stepenicama i delovima, koji se non stop spustaju, imaju 3 nivoa na 90m, 120m i 136m,prvi deo su neke stepenice mislim da je bilo oo 360ukupno.potom se obilaze male dvorane, mozete lsobodno probati so u tunelima na stenama, odlicnog je kvaliteta.ima nekoliko mini vestacih jezea.moze se videti zivot rudara u to doba, akko je kroz veove razvijano, atvoren je negde 1995-6godine i oda tad apsotaje turisticka destiancija.svuda se moze slikatisamo se u glavnoj kristalnoj dvorani placa 10zlota,mada ne moraju svi.zanimljiv je restoran na izlazu,kao i poslasticarnica i prodavncia.lift kojim se vracate povrsinu je pravi rudarski i veoma mali,tako da se upakujete ko sardine a stignete ocas posla.

sve pohvale za ovu atrkaciju u blizini krakova.

ausvic ej takodje poludnevni izlet,ima nekih 50ak km do mesta oswievisz gde se nalaze auschwitz i birkenau 1i2(psoledni veliki logori).vodic polajk na srpskom i gospdodja takodje.vodic je bio vrlo dobar,odlican orator.

smatram da treba svako da poseti ovo mesto,ne samo da bi se zapitao, vec i da bi sebe preispitao.

mesto strasne visegodisnje tragedije ljudskog roda od strane ljudskog roda.

veliki broj turista iz istocnih zemalja,kao i studenata i djaka iz izraela.

akos e dobro secam izleti su bili 20 i 25 evra.

hotel novotel sa 4* vrhunski, sobe da mzoes da uteras autobus u njih, klopa odlicna, pritom imaj i bazen ,jakuzi i saunu,besplatnu za koriscenje.

ono sto smo pored pesacenja korsitili bio j ei u bus 501 do centra tj do galerije krakowska

cena karata je 2.8zlota po voznji koja traje do 20mn a za kartu od 40minuta potrebno je izdvojiti 3.6zlota (spemiti kovanice i mozete upiti karte iu busu na auotmatu po sredini busa i overiti na drugom automatu)

1 evro u tom trneutku je iznosio u menjacnicama od 4,02 do 4,17zlota (u galeriji krakowska menjacnica kontur na 3 spratu pored carrefour)

postoji jos jedna galria shopping all u jevrejskoj cetvrti odmah iza mosta i njihovog groblja, pod nazivom galeria kazimirtz.koja je otprilike poput naseg delta city i usca, dok je galeria krakowska na zelznickoj i autobuskoj stanici bar tri puta veca od pomenutih.

centar grada fantastican, zbog proslave njihovog dan a republike na malom trgu iza crkeve u ulici sienna bio jepostavljeno puno satora sa hraom i picem iz razlicitih krajeva poljske i okolnih zemalja,kao i mini video bina sa mzuikom ,odlicno kuvano vino i kolenice za svaku preporuku.

brdo vavel fantazija, viidm da je prethodnik odlicno opsiao sve najvec znamneistosti, tako da samao mogu da podrzim i pohvalim.

jevrejska cetvrt ej taodje odlicnai pored velikog broja sinagoga, moze se videti veliki broj hotela, restorana ,barova i prodavncia pvrhunskog kvaliteta.kej pored visle je odlican i prepun kadaje lepo vreme

turisticke info kancelarije se nalaze pored ulice grodzka u centru i ispod brda vael prema parku i parkingu.

toalet se svuda placa i iznosi od 1-2 zlota.

cuveni zmaj ispod brda vavel, na svakih 10ak minuta bljuej vatru, tako da imate strpljena mozete usnimiti nesvakidasnji prizor.

saobracajni prsten okruzuje centralnu zonu krkaova i sastoji se od vise parkova po obodima centra.

trg je fantastican i zbo toga me podseca malo na veneciju sa slicnim trgom.veliki broj suvenirnica u gradskoj kuci, pozoriste na trgu, dve crkve na trgu, velika i mala crkva. sa veliek se s vrmeena javlja i trubac na vrhu.

puno puno turista iz celog sveta.

sve u svemu odlicno ali kao sto neko vec rece, tri dana malo da se sve obidje.treba ponoviti.

vrem u novembru dnevna od 5-10C, a nocu padne oko 0C.svej elepse kada je suncan dan.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

A preko koje agencije ste vi isli?

Planiram put u Krakov na prolece pa na vreme da se raspitam.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Kada sam išao u Krakov za poslednju Novu Godinu čekao sam užasno dugo, oko 4-5 sati. Bilo je na granici bar 50-ak autobusa za sve destinacije za koje se ide preko Horgoša. U povratku mnogo manje jer nije bilo nikoga. To mi je najduže čekanje na granici do sada i čudi me da nismo išli na drugi granični prelaz.

Možda će nekom pomoći ove informacije.

http://www.putovanja.info/iskustvo-putnika/poljska/krakov/krakov-5052

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

A preko koje agencije ste vi isli?

Planiram put u Krakov na prolece pa na vreme da se raspitam.

najvise nas je interseovalo preko novosadske karpati, ali niej nam oodgovarao termin jer je kod njih dan duze bilo ali i mnogo skuplje za 80evra, pritomje u tom trenutku u ovoj bilo jos dodatnog popusta , tako da smo isli preko agencije travellino.rs

kod karpata je dobro sto s eima jos jedan dodatni dan i mogucnost odlaska do varsave na taj dodatni dan, vozom i povratak i organizovan vodic tamo, tako da to isto nije lose iskoristit ,kad se moze.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Krakov je sjajan grad, svakome bih preporucio da poseti isti.

Da ne ponavljam sto su prethodnici rekli, pomenuo bih jos i Sindlerov muzej. Na odlican nacin je prikazan jedan period, veoma kreativno i do najsitnijih detalja. Simbolika je neverovatna. Jevrejska cetvrt nas nije odusevila. Treci most od onog kod Vavela sjajno izgleda uvece sa crvenim neonkama, pesacki je most u pitanju, neobicnog konkavnog oblika, sa puno katancica kao u Vrnjackoj Banji. Ausvic je ok, prica je ono sto ostavlja utisak ne toliko ono sto se ima videti. Vjelicka rudnik sjajno mesto. Cene u Krakovu su iste kao u Srbiji. Ljudi ljubazni i pristojni, cist i lep grad. Moj mali doprinos temi :)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26509
    Ukupno tema
    887873
    Ukupno poruka