Ventimille

KRAKOV

297 poruka u ovoj temi

Aušvic 

Ovde cu navesti samo neke servisne informacije koje mogu biti od koristi ukoliko se ide  samostalno.

Mi smo koristili Lajkonik bus koji polazi sa autobuskog terminala kod glavne železničke  stanice u Krakovu, pravac Oswiecim.

Karte smo kupili on line unapred kako bi bili sigurni da ćemo se ukrcati u željeno vreme, a sve smo organizovali u skladu sa takodje unapred kupljenim ulaznicama za Aušvic, za vodjenu turu na engleskom jeziku. Treba voditi računa o vremenu, jer je potrebno doći na lokaciju pola sata ranije radi procedure ulaska. 

https://www.lajkonikbus.pl/krakow---oswiecim.html

Imali smo pozitivno iskustvo sa ovim prevozom, sajt je na poljskom, pa ubacite u translate za lakše snalaženje, nude neki mali popust za kupovinu povratne karte.

DSC05743.thumb.JPG.1137592d7c48025f31054

Bus staje tačno ispred parka koji vodi do samog ulaza. Sa istog ovog stajališta polazi i besplatan bus koji prevozi do Birkenaua i nazad. 

DSC05724.thumb.JPG.82260b179a59b1c3765fa

odmah preko puta je aleja kojom se dolazi do ulaza odakle kreću ture 

DSC05725.thumb.JPG.cd51a52fabf18758102f1

U obilazak je dozvoljeno poneti torbu (ranac) max  veličine 30X20X10, kako smo mi imali veći prtljag ostavili smo ga pre ulaza, upravo u ovoj aleji postoji kućica -  ostava za prtljag, plaća se, ne sećam se koliko. 

DSC05730.thumb.JPG.e82ddfe337b308d35a62d

 

Moguć je besplatan samostalan obilazak u odredjeno vreme, sto se sve može videti na njihovom sajtu, ali ja bih iskreno preporučila vodjenu turu. Kod rezervacije karata  bira se naravno vreme, jezik, i opcija individualno ( ne grupno) što ne znači da će vodič biti samo vaš, već ćete biti u grupi od max 30ljudi. 

 

DSC05728.thumb.JPG.9f9cf8552762239d763fb

Sve je jako dobro organizovano, samo treba doći malo ranije jer na samo ulazu vas još uvek neće čekati vaš vodič. Ovde prolazite proveru, prilično detaljnu, kroz skener, pregledanje torbi i sl. pokazivanje ulaznice. 

DSC05732.thumb.JPG.e8dc90124aba4d7f4e69d

Unošenje hrane nije dozvoljeno (kome bi normalno tako nešto i palo na pamet, ne znam da li postoji neko ko bi imao  apetita unutra) voda je dozvoljena i poželjna jer obilazak traje oko 3,5 sata. 

DSC05735.thumb.JPG.97b7df52598de5346436c

 

DSC05736.thumb.JPG.7f83542c1da24581573f0

Tik do ulaza sa strane je   ekspres restoran tako lepo sredjen i nekako vedar (bože me sačuvaj ali nekako još uvek u ovom delu nemate osećaj gde ste zaista)

Kada se prodje kontrola karata i ostalog, ulazi se u vrlo skučen prostor sa aparatima gde imate poslednju šansu da kupite vodu i sl. Tu su  knjižara, toalet i menjačnica. Toaleta ima još na dva tri mesta tokom obilaska, ali bolje je sve obaviti ranije, jer vas grupa neće čekati. 

DSC05734.thumb.JPG.9517de3931b689e7f3875

Odatle se izlazi na otvoreni prostor samog muzeja (nekako mi teško da to drugačije nazovem)  gde ćete potražiti vašeg vodiča, ima obeležje, nije problem uočiti ga.

Eto  tek tu napolju kreće tura u  vreme koje ste izabrali i zbog sve opisane prethodne procedure, mogućih redova, toaleta isl. potrebno je doći bar 30 min ranije. Dobićete slušalice i ne morate pratiti vodiča baš u stopu da bi čuli šta priča, mada se ne treba mnogo ni udaljavati. 

DSC05699.thumb.JPG.a7d9a0d754c443357a528

Prvo se dakle obilazi Aušvic i spolja gledano da nema bodljikave žice i već ranije stečenih slika u glavi to i ne izgleda kao jezivo mesto. Sredjeno je, održavano pod konac, mi smo bili leti, pa je sve bilo zeleno, zgrade na početku su kao u kasarni (to i jeste bila kasarna pre rata), solidne od cigle, sa normalnim prozorima. 

Tek kada se udje pa se ono znano od ranije poveže sa izloženim predmetima onda postaje gadno. Možda sam ja imala zakasnelu reakciju, jer sam stvarno teškom mukom pristala da idem u obilazak, a sada se ne kajem, jer treba i to videti i pretrpeti. Ne ulazi se u svaku zgradu, i zato je vodjena tura dobra, veliki je to prostor, vodič ima sistem i provede kroz izloženo ( u ovom delu su izložene fotografije, dokumenti, spiskovi i najgori deo sa ličnim predmetima na gomilama...)

DSC05706.thumb.JPG.0da698c22ae75ea796e85

Ja nisam htela da idem nikako, ali muž je navalio i pristala sam. Strašno je to sve što se zna od ranije pa je mučnina zato velika, ne bi ja ovde opisivala viđeno i prepričavala šta sam čula od vodiča, nisam ni slikala onako kako ja umem - gomilu fotografija, tek po neku da pokažem deci kako to izgleda i nisam nešto mogla više. Šta znam, ja volim da fotografišem pa posle da kažem E baš mi je  lepa slika. Kako za ovo da kažem baš mi je lepa slika.  

Kada se obiđe Aušvic, izadje se sa vodičem do autobusa koji vozi do drugog dela logora Birkenau. To je udaljeno oko par kilometara. 

DSC05709.thumb.JPG.abde4dda0699eeb701672

Birkenau je meni bio mnogo grozniji jer tu su one šine i kapija kroz koju su dolazili vozovi, pa se odmah iz voza odvajalo.

DSC05708.thumb.JPG.4f4cccafeee4c74c3309f

Ovaj logor je na ogromnom prostoru, ne ulazi se nigde, odnosno nema izložbe, predmeta, fotografija...

 

DSC05712.thumb.JPG.9ac57ca575b279e933005

Tu je mnoštvo srušenih objekata, peći koje nisam gledala i niske uboge gradjevine, sistematično poređane u pravilne redove.  Može se ući u jednu baraku  i videti kako je to izgledalo sa samo jednom maleckom peći i pregradama za spavanje. 

DSC05716.thumb.JPG.cc8aa4d989a4f5b0d395b

 

DSC05713.thumb.JPG.37b6387f83e9dcf34a71f

Postoji i memorijalni deo, spomenik sa nizom ploča na raznim jezicima

 

DSC05715.thumb.JPG.cec7ac56958a0c6e87f80

 

DSC05714.thumb.JPG.ff2a5f438121344f2d58c

 

Kada vodič završi turu, nemate obavezu da izadjete odmah iz kompleksa, nije ograničeno vreme boravka. Izlaz iz Birkenaua   je kroz istu kapiju gde se i ušlo, tu je odmah stajalište autobusa koji vozi nazad do parkinga,   ispred ulaza u Aušvic.

Tako da se ne može nakon završetka ove ture kroz Birkenau vratiti ponovo samostalno u Aušvic sa  ulaznicom koju imate, jer to podrazumeva opet prolazak kroz onu kontrolu. Mada ako neko želi možda može to da učini u okviru satnice  koja je određena  za samostalno obilaženje bez vodiča. Proveriti na sajtu kada je to

http://auschwitz.org/en/ 

Ovaj post sam postavila da bi pružila odgovore na bitna pitanja kako se organizovati ako se ne  putuje u agencijskom aranžmanu.

Meni je mnogo toga bilo nejasno pre puta i zato mislim da ovo može biti od koristi samostalnim putnicima (što ne znači da ako meni nije bilo jasno, nikom živom ne može da bude jasno) :)evo jedan smešak za kraj ove teške teme

Izmenjeno (Teogonija)
4

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

20190321_182511.jpg

4

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Divne slicice, vidim bilo vam je lepo vreme.

Kako ti se dopao Krakov, sta ste obilazili, kakvi su ti utisci?

Daj jos lepih slicica :cvetic:

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Prelepe fotografije,sad mi se opet ide:kmeee:Pisite utiske:)

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Znate li da li postoje agencije (iz Srbije ili BiH) koje imaju ture gdje se obilaze dijelovi Poljske (Krakov ili Varsava) i mozda Prag, ali da idu u septembru ili oktobru?

Ovo sve sto vidim idu oko Nove godine ili 1. maja.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Vreme u Krakovu je bilo lepo, ali uvece osetno hladnije, pa smo bili "prinudjeni" da se grejemo uz kuvano vino i masnu hranu na Malom Rineku. Kod "babe iz voza" je moj suprug probao hleb sa nekom mascu, lukom i cvarcima. Ja vec toliko hrabra nisam bila, za mene su i przeni ruski Pirogi bili premasni:shokiran:

prva.jpg

Nakon toga, zedj moze da se ugasi samo u "Pijalnia wodki i piwa", gde je konobar izvodio prava cuda sa koktelima, i sad mi je bas zao sto ga nisam snimala. Ja nisam neki ljubitelj piva, al moj muz kaze da mu je ocena visoka trojka:D

druga.jpg

3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Posetili smo rudnik soli. Veoma je lako to uraditi u svojoj organizaciji. Iz Krakova smo sa glavne zeleznicke stanice isli vozom. Cena karte 3,5 zlote, voznja traje 20-ak min. Karta se kupuje na automatu, ali ako uskocite u voz u poslednjem trenutku, kao mi, ni to nije problem. Samo potrazite konduktera, koji je obicno na kraju voza i kupite je po istoj ceni od njega.

rudnik.jpg

Povratak je bio busom 304, koji ide mnogo cesce od voza, karta je 4 zlote, voznja desetak minuta duza, ali na kraju idete duz Visle i imate pogled na Vavel sa te strane:srce:

Evo jos par iz rudnika, koji se inace koristi i u zdravstvene svrhe, narocito za lecenje astme. Ako je verovati vodicu, dovoljno je dva-tri puta nedeljno doci do jezera i tu raditi vezbe disanja, posto je vazduh bakterioloski toliko cist, da je prava blagodet.

velicka.jpg

tv.jpg

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Posto smo bili samo dva dana (dve noci), za Ausvic nije bilo vremena. Bila bih neiskrena kada bih rekla da mi je zbog toga bilo zao. Umesto toga, vise mi je prijalo da setamo uz duz i po preko.

a.jpg

b.jpg

20190320_163907.jpg

A ovog tvog lepotana @Teogonija sam morala da ti uslikam i u vecernjem izdanju:happy:

20190321_181805.jpg

3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pozdrav, samo kratko sa servisnim informacijama iz Krakova ... Kurs zlota je jako šarenolik i možete biti prevareni ako samo gledate table ispred menjačnica (kantor na poljskom). Iako piše bez provizije kurs ide od 3,19 zlota za jedan evro do 4,22 zlota. Sada je bilo najbolje menjati na drugom spratu tržnog centra Galeria Krakovia. Bliže centru imate u ulici koja ide od glavnog trga - Grodzka 61, menjačnica sa info centrom i kurs 4,2. Pitajte pre zamene koliko para dobijate, ako vam otkucaju račun više povratka nema. Što se tiče prevoza cena za 40 minuta vezane vožnje, bilo autobusom ili tramvajem, je 3,8 zlota. Karte kupujete na automatima blizu većih stanica i poništavate je samo jednom u prvom prevozu, zatim možete da presedate u okviru 40 minuta.

Evo i jedne mape koju sam koristio možda vam bude od pomoći. Izvinite što sam malo šarao idući prema jevrejskom delu Krakowa. Tako mi je bilo lakše prateći ulice. Inače veliki plus u ovom gradu što možda niko nije spomenuo je veliki broj javnih toaleta ... Šta ćemo, to je sastavni deo ljudskih potreba ;) .... Cena korišćenja najčešće 1 zlot.

IMG_20190415_214652.jpg

3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Neke nove informacije iz Krakow-a... Planiramo NG tamo, da li je gužva kao u Pragu (da odmah tražim drugu destinaciju...)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905040
    Ukupno poruka