Ventimille

KRAKOV

297 poruka u ovoj temi

jos uveh svezih utisaka o Krakovu ( bio za prvi maj) evo da kazem ponesto o tom gradu.

Dugo sam se mislio dal da idem u Krakov.Znam istorijski bogat, znamenitostima bogat grad ali mi se sve cinilo da je nekako siv, ne sredjen dovoljno, atrakcije zapustene..... Ali posto mi ne zazive varijanta za Napulj ( znam recicete kakave veza ima Napulj sa Krakovom-NARAVNO DA NEMA NIKAKVE VEZE , sasvim teritorijalno , vremenski...druga prica) rekoj ajd da odem do Krakova kad sam vec ranije razmisljao o njemu.....

Smesteni smo bili u hotelu Chopin-900 m od centra grada, 2 tramvajske stanice ili 15 min pesice.Hotel veliki, 3*, udoban, cist, sa vrlo obimnim, raznovrsnim doruckom do 10.00

Poljaci spojili vikend , 1.maj, 3 Maj ( njihov nacionalni praznik) i sledeci vikend.Tako da je grad bio pun ljudi.U medjuvremenu doznajem da je Krakov omiljeno turisticko mesto zapadnih turista. Sve to daje zaista svetsku notu gradu.Zivost na trgovima, ulicama, restoranima....Temperatura je bila 27-30 stepeni C.I tako Krakov inace kazu, zaista lep ali i siv , zbog geografskog podrucja hladan grad ( a to mi pricao kolega koji je radeci u ovdasnjoj poznatoj inostranoj firmi, i koji je tri meseca sluzbeno ziveo i boravio u Krakovu-kaze vapili su za malo sunca) mi je zaista sijao i blistao na suncu pun razdraganog zagora na ulicama, smeha ljudi sto se prskaju vodom iz fontane iza bazilike sv.Marije. Na obali Visle, na travnatim padinama ispod dvorca Wawel ljudi se suncaju u kupacim kostimima.Glavni trg krcat i danju i do kasno u noc ljudima, unaokolo divne baste restorana sa udobnim foteljama a na trgu muzika-pocev od valcera, folklora do kazacoka-a bele otvorene kocije unaokolo voze turiste....nudi se i krstarenje Vislom

Ne bih se mogao sloziti sa iskusnim putnikom srcetova_srcetina da ne govore engeski. U svim restoranima, kaficima, ...radnjama...taxisti....svi govore savsren engleski.Prepoznaju li da ste Srbin lako ce vas razumeti i na srpskom.

Interesantno je da oni zele od svega da naprave svoj brend.U radnjama brze hrane nude i sarme ( nisam ih probao-ni kuci ih nesto ne jedem) , ali sam probao kuvano pivo sa medom, pivo i votku sa bivoljom travkom žubr, divna peciva na ulici...i .italijanski sladoled.....

U jevrejskoj cetvrti zaista , na oko , kao da je stalo vreme, cak smo komentarisali izgled jedne devojke koja je zakucavala na drvenim kapcima jedne radnje neku reklamu ( posle sam ja uzeo cekic da dokucam taj plakat :rolleyes: ) , pomislismo-da ova devojka nema moderan okvir naocara-po frizuri, kecelji, cipelama, haljini...kao da je izasla direktno iz neke 1930-e godine. ALI TO NIKAKO NIJE NEKA PRLJAVA I ZAPUSTENA CETVRT. Narocito nocu kada se popale diskretne lampe, kandelabri tu je steciste, zbog restorana sa divnom obimnom i pristojne cene hranom, mnogih turista-tako da sve dobije neku boemsku notu.

Cini mi se dosta siguran grad.U parku oko grada ( gde su nekada bile zideine) do kasno posle ponoci mala deca igraju bagminton, poneko sedi ispod kandelabra i cita knjigu....( da li zbog neradnih dana ili zbog ovako toplog vremena ili i inace???)

Zidine dvorca i unutrasnjost-blistaju, zidine crkvi i unurasnjost-blista, stilske fasade-blistaju.Radnje sijaju od nakit aod cilibara starinskog i moernog dizajna, Galerija Krakovska ( shoping centar) sa zaisa povoljnim cenama zbog snizenja svestkih marki, brendova PREPUN KUPACA.

Tako sve u svemi sumnje o Krakovu kao nekoj osiromasnijoj, nesacuvanoj turistickoj atrakciji sam razbio sam sebi na licu mesta. Grad iam zaista svetski izgled.Pricali mi oni koji su vec bili u ovom gradu i koji im se jako dopao kakva je u njemu svetska atmosfera zbog sveg atoga, zbog mnostva ljudi danju i nocu , zbog turista-SUMNJAO SAM. Bio video i razuverio se-ZAISTA SVESTKI DELUJE.

I tumarao sam, sve po centralnom delu grada i malo po nekij bocnoj ulicici, trgu pride pa ond amalo i preko mosta po delu grada na drugoj strani reke.Zbog blizine hotela sve pesice-i tek zadnje vece kasno posle ponoci, kada vise nisam osecao noge uzeh taxi do hotela.Kostalo me 12 zlota ( oko 3 evra), i taksista mi sam dovezavsi me do hotela , uredno vratio kusur i sam dade racun.

O znamenitostima, nazivima trgova, ...istorijatu.... st.Florian gate, Barbican-u, Slowacki Theattru,...crkvi sv Petrai sv.Pavla i 12 apostola, ....Gradskom holu....Sinagogama,....brdu vavel...Kazimirecu (jevrejskoj cetvrti) necu sada ovde detaljno-to vise volim kroz FOTO TURU kroz sliku i pricu da ispricam, takav putopis mi "vise lezi";nego da ovde kacim red slika red prica.

E jedino mi zao sto je Czartoryski muzej u kom se nalazi Leonardaova "dama sa hermelinom" i Rembrandtov "dobri Samaricanin" zatvoren bio zbog rekonstrukcije a ove dve poznate slike su nekde u nekom evropskom muzeju na pozajmici, te eto ne videh i to.

Obidjoh, silazih u rudnik soli Wieliczha-svima preporucujem da ga obidju.Vodic obucen u staru rudarsku uniformu, vas vodi pesice do 150m dubine i na perfektnom engleskom jeziku pric ao rudniku, objasnjava nastanak, simboliku skulptura od soli....

…dalje se mogu obici na ovoj destinaciji i najpoznatija svetska stradalista, mesta najvece strahote.Ausvic najveci i najologlaseniji nacisticki koncentracioni logor u II sv.ratu. U Krakovu je sniman i film Sindlerova lista-jer na drugom kraju grada se nalazila i danas dostupna posetiocima Sindlerova fabrika

....sve u svemu Krakov je grad ravan drugim turistickim mekama i SVAKAKO GA TREBA OBICI.

E PA NAPISAH I SREDIH KOOOONACNO OVAJ POST I TO U SRED ZEMLJOTRESA :smorilo:

Izmenjeno (BOJKO)
4

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Jedva cekam da dozivim Krakov!Muci me samo jos jedna stvar:(klaustrofobicna sam,dvoumim se da li,uopste, da idem u rudnik soli Wieliczha?Jel ima neko sa slicnim problemom,a da je bio u rudniku da mi kaze da nije strasno?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Koliko se sećam taj rudnik je dug preko 300km ima nekoliko hiljada raznih prostorija, ma nije tako strešno. U rudniku uvek ima puno turista, holovi su poprilično veliki, e sad stepenište kojim se silazi na nekih 90-ak metara dubine, odakle počinje turistički obilazak jeste malo uže i taj silazak traje li traje.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@ gizmo82

idi slobodno u rudnik soli.To su siroki hodnici, koridori, velike prostrane dvorane u rudniku.Temperatur aje oko 20 stepeni C, vazduh fino struji, puno ljudi.Dole su i restorani, toaleti, koncertne sale, kapele....-nema neke guzve, nema ama bas nikakvog klaustofobicnog efekta, nije atmosfera tipa Indijana Djons.Naprotiv -to su sve divne umetnicke tvorevine od soli, pa onda eksponati savremene umetnosti, sve je lepo osvetljeno-lokalni vodic vodi sigurnom mars sutom-nisu to neki lavirinti, katakombe.... Silazi se udobnim stepenistem do dubine oko 150 m.Vec na 300 m su vec prostorije sanatorijuma za obolele od plucnih polesti ( radi medicinskog efekta -poput popularnih slanih soba ).A povratak je liftom.

... tako dok se silazi ovim novim lepim , prostranim stepenistem-prolazi se pored nekadasnjeg , primitivnog stepenista uklesanog u stene soli.E tim stepenistem su nekada rudari , sa tovarom soli od po 30 kg na ldjima isli po ceo dan gor edole.Kazu dnevno su se min trojica povredjivali silazeci -penjuci se tako sa teretom.

Rudnik je jos iz 13v-a zatvoren je 1996godine.A jos u 18 v su dolazili posetioci-pa pored lutaka rudara mogu se videti u uglu jedne jame kostimirane lutke koj eprikazuju gospodina i damu sa devojcicom-tj porodicu iz 18 v koja turisticki dolazi u obilazak rudnika.E pa kada su mogli u kompletnoj garderobi-sa sesirima, dugim haljinama, sa decom da dolaze -mocices i ti. :rolleyes:

1013513.jpg

A pricali nam dole-posle cist emanufakture,konji su u neko vreme vukli tovare soli u rudniku-bas kao i u svim rudnicima sveta u staro doba.Samo u svim drugim rudnicima, konji bi obolevali od slepila -a u rudniku soli ne.

Izmenjeno (BOJKO)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala svima na detaljnim informacijama :thankyou:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

 

trzni centar M1 u krakovu izuzetan centar bio u prolazu nisam ni znao da Krakov ima tako lepih stvari inace zima je bila 15.01.2012

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

kako je najbolje doci do krakova ,kojim prevozom ,mislim da dodjem u sopstvenoj reziji .i sta obici i koliko kostaju u laznice za izlete .hvala

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Vozom preko Budimpešte, a možeš i da kombinuješ voz do Budimpešte sa busom (Orange ways npr.) do Krakova.

A od izleta: Wieliczka ( rudnik soli), Auschwitz i Birkenau i zimski centar Zakopane. Neke agencije organizuju i izlet do Varšave vozom (mislim da je oko 60-65 eur). Ova dva prva su oko 25 eur svaki. Od samih znamenitosti Krakova tu su mnogobrojne crkve, jevrejska četvrt, glavni trg (Rynek Główny) , zamak Vavel, Barbakan reka Visla i dr.

Izmenjeno (tristan1)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

pošto planiram da doček Nove Godine provedem u Krakovu zanima me ako neko može da mi kaže kakvo je radno vreme radnji-restorana-kafića-prodavnica (i tome slično) za 31.12 i 1.1. (: nadam se da bar nešto radi ...

i kako je organizovan doček na trgu? ima li npr. još onih lepih drvenih kućica kao za Christmas market ...i neke hrane - pića da se kupi? (:

i svi ostali saveti su naravno dobrodošli (:

hvala :D

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Jedva cekam da dozivim Krakov!Muci me samo jos jedna stvar:(klaustrofobicna sam,dvoumim se da li,uopste, da idem u rudnik soli Wieliczha?Jel ima neko sa slicnim problemom,a da je bio u rudniku da mi kaze da nije strasno?

po mom misljenju moze da bude problem lift, a mislim da ne moze da se izbegne... bas mi je bio nekako sablastan, inace nemam klaustofobiju.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Huh Zekane,

i mene to zanima, jer se još premišljamo da li da se uputimo na taj put, naročito jer bismo vodili i ćerku sa nama (13g), pa nam je važno da li i šta radi 31.12. i 01.01. Ako ima iskusnijih, molimo da pišu svoje utiske i iskustva :thankyou:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ljudi, mene interesuje da li je neko bio u skorije vreme u Krakovu ko bi mogao da mi kaze kojim prevozom mogu da stignem do Velicke? A volela bih da odem sama, da sednem na neki prevoz i da tako lunjam sama tj. sa momkom :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

secam se samo da bus do tamo krece od trznog centra Galeria u Krakow-u... tu staju dva busa privatni i gradski... cena je slicna, samo sto pivatnik ide cesce... prosle godine sam bila u oktobru/novembru.

treba da pitate nekog gde da sidjete za rudnik, ima malo da se pesaci, ne vidi se iz busa...

u okolini muzeja su suveniri mnogo povoljniji sto se tice cene, a i izbor je veci

iskreno, mi smo kupili studentsku kartu (traze index, ili jos bolje onu studentsku karticu) sa poljskim vodicem, jer je dosta jeftinije, a posto ide grupa za grupom, moze lako da se prikljuci kasnije vodicu koji govori na engleskom ili nekom drugom jeziku, mada po mom misljenju mnogo brzo prolaze grupe, jedva da se ima vremena za fotografisanje. ali vodici kazu zanimljive stvari :)

u svakom slucaju, posto smo dosta vremena posvetili svakoj figuri, na kraju smo izasli sa nemackom grupom...

i ako se ide sa srpskom turistickom agencijom, ne postoji mogucnost srpskog vodica u rudniku.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kao prvo Srecna Nova Godina!

Upravo se vratih iz Krakova,pa bih da podelim ili da uputim,pomognem nekome...Preko Rapsody travela sam isla,posto su oni bila najpovoljniji i agencija je sve ispostovala.Put do tamo nam je bio 17 sati,posto smo 4h izgubili na granici i zato sto se od Slovacke ide puteljcima,nema autoputa.Vreme nas je sve vreme posluzilo,bilo je suncano i oko 2-4 stepeni.01.01. nista nije radilo,a 31. nesto su malo skratili radno vreme,02. sve normalno radi.Bili smo u hotelu Chopin(odnosno izgovara se Sopen),koji je udaljen samo dve tramvajske stanice od centra,a peske nekih 10 min...tako da pripada sirem centru grada.Sobe su bile male,al dorucak vrhunski.U hoteli,a i uopste u Krakovu,ljudi su preljubazni.Cak i dosta starijih,znaju engleski jezik.Kad sam pitala na recepciji,gde je Ikea,oni su m i odtsampali mapu i napisali koji prevoz ide tamo,gde treba da sidjem...Prevoz im savrseno funkcionise.Postoji tabla sa minutazaom i tacni su.Karta za 15 min voznje je 1 zlot,sto je oko 30 din(delite sa 4 i dobijete cene u evrima)...al mi smo se sve vreme svercovali.... :-) Obisli smo sve te poznate gradjevine i predivne su,zamak Vavel,setali pored Visle,jevrejska cetvrt...To stvarno vredi videti...Bili smo sa agencijom u Ausvicu,al ja nisam odusevljena.Imaju samo dva vodica koji govore srpski,tako da je premija dobiti ih...vodic ide,ti slusa na slusalicama i nemas mnogo vremena za slikanje i razgledanje...a pritom moze samo u par zgrada da se udje i vidi postavka...A opet ako odete u sopstvenoj reziji,ne mozete da dobijete vodica,i saznate mnoge detalje i zanimljivosti.Hrana i pice su im JEFTINI i to jako!Vole dosta zacinjenu hranu...vole kupus i pecurke u svim oblicima.Moja preporuka je da obavezno jedete u restoranu Pod Wawelom,jer je to dozivljaj...kako funkcionise sve,kako sluze hranu,pritom je hrana extra i jeftina...Moja preporuka da probate kolenicu(ne moze manje od 1kg da se naruci,sto je ok za 4,ali mnogo za dvoje) i raznjic,koji je ogroman...Mozete da rezervisete danas za sutra mesto u restoranu...ili da odete,pa ako bude guzva,da se ne uplasite,red brzo ide i necete dugo cekati...probajte njihovu zapekanki...U jevreskoj cetvri preporucujem kafic,pub Krokodil...Za Novu godinu smo bili na trgu i bio je super provod...Imaju taj Trzni centar,Galerija Krakowski,koji je veci od naseg Usca,uglavnom sve marke kao kod nas i mozda neka koje nema,al cene i modeli su bili isti kao i kod nas...tako da tu nisu bas jeftini...Moj opsti utisak je da svakako treba posetiti Krakov,videti sve sto treba da se vidi,jesti njihovu hranu...al mi je zafalio jos jedan dan da odem do Rudnika soli u Zoo vrt...pa se nadam ponovnom odlasku...

Izvinite ako sam oduzila...ako treba jos neko putanje,tu sam... :-)

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905037
    Ukupno poruka