Ventimille

KRAKOV

297 poruka u ovoj temi

Spajke: Dragi posetioci sajta,zeleo bih da na ovu temu pisu svi koji znajunestovise o ovom gradu i koji su tamo bili.Planiram da tamo idem zaNovu2008. godinu i svaki savet bi mi dobro dosao.Pored toga,mislim dajeovaj grad nepravedno zapostavljenim u ponudama nasihturistickihagencija i to vidim kao jos jedan razlog da se o njemuvisepise.Dakle,navalite!!!:)

Chini mi se da sam negde vec video temu o Krakovu, pa probaj da nadjesh, mozda tamo ima korisnih saveta i opisa.

Primetio sam da za NG agencije nude samo 2 izleta (Aushvic + Vjelichka, ili Zakopane + Vjelichka). Nigde nemaju sva 3, a ranije je bilo. To je bash shteta.

Secam se i da je Shumadija turs jednom imala lepu ekskurziju za Poljsku - 'velika poljska tura'. Krakov sa izletima, Varshava, Lodj, Vroclav. Shteta shto vishe nema, valjda premalo interesovanje.

Nego, lep provod u Krakovu i baci neke fotke! :)

Izmenjeno (Roli)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala na savetima.Samo ne znam sto se tice tih fakultativnih izleta.U Ausvic moram da odem jer izmedju ostalog i zbog toga idem a sto se tice druga dva lokaliteta koja si naveo/la nisam upucen.Pozdrav!!!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pa mislim da su sva 3 lokaliteta vredna paznje, mozesh da se raspitash i u agenciji, trebalo bi da znaju neshto o tome.

Vjelichka je najstariji aktivni rudnik soli. Nisam bio, ali sa slika mi se jako dopada, u rudniku imaju koncertne dvorane, teniski tereni, kojeshta. Evo site: www.kopalnia.pl

A Zakopane su poznato zimovalishte i nacionalni park na Tatrama, uz granicu sa Slovachkom. Isto jedno lepo mesto. Vidi na Googlu ako hocesh.

Pozdrav;)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

I ja sam zainteresovana za Krakov, cak sam planirala neko prolecno putovanje tamo, sa Vivom, u martu. Putovala sam vec sa Vivom, u Prag, i imam poverenja u njih, pa su me malo zabrinuli oko viza, navodno mozda ce se nesto izmeniti od 1. januara. To su mi rekli jos pre mesec dana tako da me interesuje da li neko zna nesto novije, a iz principa i trauma iz 90 - ih bojkotujem sva putovanja koja podrazumevaju cimanje oko vize.

Inace, postavila sam ovde temu o Poljskoj jos jesenas, a od tebe ocekujem opsiran izvestaj kada se vratis, jer sigurno ce mi ako ne ovog proleca, onda jedna od narednih destinacija biti u tom pravcu.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nisam bio u Krakovu, ali planiram da idem na prolece. Proletos sam bio kod druga u Varsavi, i on i svi njegovi prijatelji su mi rekli da bolje da nisam ni dolazio u Poljsku ako nisam isao u Krakov. Posto sam tada isao na svadbu i na samo nedelju dana, nisam ni imao vremena da idem tamo. Znam samo da ga svi porede sa Pragom i mnogo hvale.

Btw., do sada je vizu bilo lako dobiti (uz pozivno pismo ili vaucer hotela, i jos 2-3 papira), a kako ce biti sada kad su pristupili Sengen zoni... videcemo <_<

Poz

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja idem sa Vivom u Krakov,nisam do sada isao sa njima...Inace,u Pragu sam bio pre godinu dana i mnogo je dobro...Agencija je bila Robinson adventure team.Podnecu izvestaj kada se vratim:)Jako malo ljudi je bilo tamo pa nemam bas mnogo informacija ali posto sam po prirodi avanturista,nema frke:)Mislim da nece biti nikakvih problema oko vize posle 1. januara,jedino se kostati 35 eur jer je do sada bila besplatna.Pozdrav pa se pisemo...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Поздрав свима!

Планирам Краков са Закопанима, али у соло режији. Углавном имам све потребне информације и о једном и о другом месту, и једино би ми значило да ми неко препоручи проверен добар хотел са три звездице у Кракову?

Хвала унапред!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pozdrav svima,

U Krakowu smo bili za Novu godinu i bilo je ludo i nezaboravno :).Grad obiluje kulturno istorijskim znamenitostima od kojih je najeminentniji dvorac Wawel na brdaschcu u centru grada.Poljaci kazu da je Krakow srce Poljske,da je Wawel srce Krakowa a da je katedrala srce Wawela.Fascinantan mi je bio glavni trg za koji je vodich rekao da ima oko 40 000m2 i da je najveci u Evropi.Krakow je univerzitetski centar i ima oko 150 000 studenata,inache sam grad ima oko 1 000 000st.Bili smo u hotelu Galicia sa 3*,hotel je udaljen 4-5 km od strogog centra i sasvim je Ok.Gdje god da smo ishli ishli smo taxijem jer je pristupachan,voznja do trga je u prosjeku iznosila 15-20zt(1eur=4zt).

Sto se hrane i pica tiche,jeftinije je nego u Beogradu,toplo preporuchujem klub 'Lozha' koji se nalazi na trgu,extra je namjeshten i ima josh bolju klopu a za one koji bi voljeli da kushaju poljsku kuhinju izdvajam restoran 'Veshtice' koji je sav u srednjovjekovnom fazonu sa tradicionalnim poljskim specijalitetima.Inache hrana im je nevjerovatno zachinjena za nash ukus i uz vecinu jela kombinuju izmedju ostalog i slatki sos od ribizli :)...

Za shopping bih preporuchio Galeriju Krakowsku,shopping moll u centru grada koji je malo veci do Delta City-a i ima par brendova kojih nema na nashem trzhistu,inache cijene potroshne robe su kao u Beogradu...

Od fakultativa bih predzlozhio posjetu Auschwitzu pod obavezno.U ponudi je bio i rudnik soli Welichka koji meni nije bio toliko interesantan tako da sam ga iscoolirao.

Toliko od mene :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@Pablito

Ako ti nije problem da kazes preko koje ste agencije isli i da li ste zadovoljni sa istom. I koje su cene ta dva izleta, znaci za Ausvic, i za rudnike soli (iako nisi isao mozda znas, jer mene bas taj izlet takodje izuzetno zanima).

Hvala

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pozdrav,

ja sam u svojoj reziji boravila u Krakovu i Zakopanima, pre tacno 2 nedelje.

Ulaznica za Rudnik soli, koji je svetsko cudo, to je svakkako izlet koji ne bi trebalo da preskocite je 64 zlota.

Obilazak malog dela rudnika traje 2 sata, plus sat vremena obilazak Muzeja rudnika ( koji se takodje nalazi pod zemljom).

Ja za Ausvic, hvala lepo, ali stomak nemam... Imam osecaj da kada bih to videla, mesecima ne bih mogla iz depresije da se izvucem..

Ja sam vec poodavno poveci simpatizer Poljske, simpatije posle ovog putovanja su mi samo jos vece...

Ne znam puna sam utisaka i informacija, mogla bih do sutra pisati o ovom gradu u kome bih mogla i ziveti, ali necu da gusim, sve detalje, ako su nekome potrebni, poslacu na PP.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Маргарита, овај форум управо служи да као путници пишемо о свим детаљима, нећеш нас тиме угушити, напротив!

Izmenjeno (DraganV)
Ne citirati ako se poruka odnosi na prethodni post
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ок, Зоки, ево делић мојих импресија...

Као прво, ишли смо нашим аутом, имали смо GPS, који нам је свакако користио, јер је аутопут до Будимпеште, а онда се иде путем преко планинских превоја, преко Ниских и Високих Татри, значи призор је леп, али је зими прилично отежано кретање овим путем.

Ми смо путем интернета резервисали унапред оба хотела, и у Krakowu, и у Закопанима, понуда смештаја је заиста одлична, али смо имали малих проблема да у Закопанима у овом периоду нађемо слободан смештај у самом месту ( тражили смо хотеле са 3 звездице), и то зато што је због празника све попуњено (Закопане су прилично посећене од стране Руса).

Преноћиште у новом хотелу са 3 звездице на периферији Krakowа, плаћали смо 40 еур по соби, без доручка, у Закопанима, хотел 3 звездице у центру места, 70 еура по соби са доручком.

Krakow је краљевски град, давњашњи главни град државе,

а кроз векове је био познат и као културно и универзитетско седиште Пољске.

Од XIV века узвишење на обалама Висле, састављено од краљевског дворца, краковске катедрале (некропола краљева) , опасано с одбрамбеним зидинама, и названо Вавел ( Вавељски брег), представља седиште владара Пољске. Улазница за катедралу се наплаћује, и то 10 злота, али заиста вреди, осим што ј некропола краљева, у катедрали су сахрањени и многи уметници, а ту се налази и гроб Свете Јадвиге, за коју се верује да помаже младима ( када је у XIV веку на њен наговор основан Универзитет, она је била нешто попут данашњег школског психолога, умрла је на порођају, после дуго чекиване трудноће).

Катедрала је велелепна, увек када посећујем катедрале помислим како је католичка црква имала добар буџет:-))

Приметићете колико су поносни на Војтилу, иако сам знала да су изузетно религиозни, оно што сам видела је био прави шок... СВИ иду у цркву, као да се дешава неко општенародно весеље... типа свадбе код нас, е, тако код њих изгледа призор испред и око цркве у време мисе ... ИЗУЗЕТНО су религиозни!!!

Главни трг је димензија 200 X200, усред трга се налази Sukiennice, зграда у којој се некада трговало сукном, тј. платном, а данас се ту продају разноразни сувенири.

(Пољска је била позната по платну, ако се сећате "Вечитог младожење", радња креће тако што наши трговци из Војводине иду у Пољску по платно).

Најпознатија црква је ипак Mariacka crkva, у готичком стилу, са два торња и са једним од најзначајнијих главних олтара у Европи, који је радио Вит Ствош.

Мене је одушевила Црква Светог Патра и Павла, у којој су се одржавали Новогодишњи концерти ( Бетовен, Бах, Моцарт), и која је занимљива због лепог решења трга испред цркве, који је затворен и украшен са оградом на којој се налазе камени кипови апостола.

Некада посебан град са друге обале Висле, затим јеврејски гето Kazimierz је неопходно посетити, у њему време као да је стало... Ја препоручујем кафе и ресторан Ariel, у коме сам јела одличне јеврејске пирошке, и пила сјајно кувано вино...

Када сам код куваног вина, желим да напоменем да у Пољској у продавницама имате посебно вино за кување, које је већ припремљено ( не треба да у току кувања додајете шећер и зачине ( каранфилић, цимет)).

То је било пиће које смо уобичајено наручивали у ресторанима, и то да би се мало огрејали, није баш свеједно када на минус 8, по цели дан шетате по граду, али ми је некако зима право време за обилазак ових крајева, мислим да је права драж да се доживе баш зими, када су оковани ледом и снегом, то је њихово природно стање.. Због већих минуса су, ваљда,и све чизме у продвницама, па и ове са штиклом , дамске, постављене, за разлику од ових флис папира које код нас продају...

У просеку, Краков је јефтинији град од Београда, двоје у супер ресторану у

центру могу да једу и то све и са пићем за 20 еура или јефтиније од тога.

Толико за сада.

Izmenjeno (Margarita)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@mikap

Isli smo preko Rapsody Collegium agencije,nema greshke sa njima,godinama koristim usluge iste i zadovoljan sam,uglavnom ide omladina tako da je provod zagarantovan ;)

Shto se tiche Auschwitz-a,posjeta je koshtala 18eur a ovaj rudnik soli Welichka je bio 40 eur ako me sjecanje dobro sluzhi.

@Margarita

Auschwitz zaista nije za osobe slabog stomaka tako da nisi pogrijeshila,zbilja je nevjerovatno shto su nacisti radili tim muchenicima...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Krakov je divan grad, trenutno uzivam na trgu, a veceras krecem za Zakopane...Vreme je predivno, nema onih vrucina kao u Srbiji..pravo prolece......Od znamenitosti koje treba posetiti izdvojila bih pored vec pomenutih, Jegalonski univerzitet, najstariji u Evropi , gde su studirali Nikola Kopernik i nas Ivo Andric, na svakih sat vremena, svira studentska himna Gaudeamus igitur......predivno...Zatim muzej Cartorskih,Nacinalni , Etnografskii sve ostale za koje stignete, jer ima ih dosta, a ja sam usputno obilazila dok setam i gde ugledam...Vec mesec dana sam ovde, a nisam uspela jos uvek da sve obidjem, jednostavno fizicki ne stizem. Pored muzeja ovavezno treba obici i crkve, koje su predivne. U Krakovu postoji i pravoslavna crkva koja je jako mala, sto je i razumljivo, ali je lepa. Od trznih cenara pored Galerije krakovske, mozete da obidjete i Krakov plazu, Galeriju Kazimirc, gde ima svega , ali nema guzve i puno su prijatnije,bar meni ,jer ne volim da cekam u redu po 15 min kad hocu nesto da probam. Veliki pozdarv za sve ljubitelje Krakova od mene iz ovog divnog grada!!!!!

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Uskoro planiram da posetim ovaj prelepi grad, pa me interesuje da čujem nešto više, neki koristan savet. Svaki detalj i savet su dobrodošli, hvala unapred! :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905040
    Ukupno poruka