Teogonija

Ravena gde Dante spava, a mozaici svetlucaju, putopis

pre sat vremena, ljerka je rekao/la:

Bila sam kao opčinjena kad sam ih videla

Opčinjenost je zaista tačno stanje, prava reč koja sublimira sve doživljeno.

Ja te carske u Stambolu nisam videla, nisam ni znala za njih...

Hvala Ljerka za čestitke :hvala:

Pre 12 sati, ljerka je rekao/la:

Čekam da se  situacija smiri i jednog dana obidjem i Gaziantep u Turskoj, pa ću se onda konačno izjasniti koji su najlepši :D

Mozaici u Gaziantepu  - nov, odličan muzej - tzv. Zeugma muzej - nije nešto što bi se merilo  (u pogledu mozaika) sa Ravenom ili Horom. Naravno, daleko je iza Bardo muzeja.... Ima u Hataju jedam mali muzej - malo mozaika, ali svi izvrsni, mada "skromnijih" dimenzija!!! Takođe, za ljubitelje mozaika - ako idete na Siciliju - ima i tamo mnogo lepog da se vidi...

Slažem se sa svime iznetim, sve su to sjajni mozaici, uključujući i ove iz potopljene Zeugme i Antiohije, jedino nisam siguran kolko imaju smisla ova poredjenja, s obzirom da se radi o baš velikim vremenskim periodima kada su stvarani.

Inače, ako sam dobro zapamtio, Ravena i danas važi za mozaički centar. Kada je početo sa ponovnom gradnjom Hrama Svetog Save, bila je priča da će SPC poslati u Ravenu poveću grupu studenata akdemije za konzervaciju SPC da tamo izuče ovaj zanat i posle ukrase unutrašnjost hrama. Od toga se, kolko vidim, odustalo.

PS. dobrih mozaika iz vremena tih u Raveni ima u Eufrazijevoj bazilici u Poreču. Verovatno su, ustvari, i delo ravenskih majstora.

Pre 48 minuta, baki70 je rekao/la:

... jedino nisam siguran kolko imaju smisla ova poredjenja, s obzirom da se radi o baš velikim vremenskim periodima kada su stvarani.

U pravu si - naravno... Svi su lepi, mada nisu iz ISTOG perioda - to nije ni bilo "na tapetu".

Meni su npr. veoma lepi i kasniji radovi (Palermo, Monreale) - kao da su radili učenici iz Ravene.

Pre 1 sat, Čika Zmaj Jova je rekao/la:

Nema šta, fenomenalni su i oni.

Ovog decembarskog kisovitog prepodneva sam odlutao malo u prošlost i  prelistao slike sa ovogodišnjeg putovanja i letovanja u Italiji. Ponovo, nakon pauze od nekoliko meseci sam pročitao Teogonijin divan putopis koji mi je puno pomagao pri planiranju putovanja i ulepsao mi ovaj sumoran dan.

Naišao sam neke slike mauzoleja Teodoriha Velikog koji je Teogonija lepo opisala ali je bez fotografija.  Moja mala dopuna ovom divnom putopisu.

DSCN6697JPG.jpg

DSCN6692JPG.jpg

rsz_dscn6689.jpg

Jel ima neko preoruku za smestaj u Raveni? Hvala unapred

Jel ima neko preoruku za smestaj u Raveni? Hvala unapred

Mi smo uzeli AirBnB, relativno povoljno, 395e 9 noćenja u Julu, za dve osobe, mada je stan za 4.

Pošto ostajemo duže video sam detaljno šta treba obići, ali ima lineko preporuke za neki jeftiniji restoran sa pristojnom hranom? Takođe neka upozorenja?

HvaL,zbog neke gluposti oko posla smo odustali od Ravene ,dobacilj samo do Istre i Trsta

Ali bice prilike