Teogonija

Ravena gde Dante spava, a mozaici svetlucaju, putopis

26 poruka u ovoj temi

pre sat vremena, ljerka je rekao/la:

Bila sam kao opčinjena kad sam ih videla

Opčinjenost je zaista tačno stanje, prava reč koja sublimira sve doživljeno.

Ja te carske u Stambolu nisam videla, nisam ni znala za njih...

Hvala Ljerka za čestitke :hvala:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
Pre 12 sati, ljerka je rekao/la:

Čekam da se  situacija smiri i jednog dana obidjem i Gaziantep u Turskoj, pa ću se onda konačno izjasniti koji su najlepši :D

Mozaici u Gaziantepu  - nov, odličan muzej - tzv. Zeugma muzej - nije nešto što bi se merilo  (u pogledu mozaika) sa Ravenom ili Horom. Naravno, daleko je iza Bardo muzeja.... Ima u Hataju jedam mali muzej - malo mozaika, ali svi izvrsni, mada "skromnijih" dimenzija!!! Takođe, za ljubitelje mozaika - ako idete na Siciliju - ima i tamo mnogo lepog da se vidi...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Slažem se sa svime iznetim, sve su to sjajni mozaici, uključujući i ove iz potopljene Zeugme i Antiohije, jedino nisam siguran kolko imaju smisla ova poredjenja, s obzirom da se radi o baš velikim vremenskim periodima kada su stvarani.

Inače, ako sam dobro zapamtio, Ravena i danas važi za mozaički centar. Kada je početo sa ponovnom gradnjom Hrama Svetog Save, bila je priča da će SPC poslati u Ravenu poveću grupu studenata akdemije za konzervaciju SPC da tamo izuče ovaj zanat i posle ukrase unutrašnjost hrama. Od toga se, kolko vidim, odustalo.

PS. dobrih mozaika iz vremena tih u Raveni ima u Eufrazijevoj bazilici u Poreču. Verovatno su, ustvari, i delo ravenskih majstora.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
Pre 48 minuta, baki70 je rekao/la:

... jedino nisam siguran kolko imaju smisla ova poredjenja, s obzirom da se radi o baš velikim vremenskim periodima kada su stvarani.

U pravu si - naravno... Svi su lepi, mada nisu iz ISTOG perioda - to nije ni bilo "na tapetu". 

Meni su npr. veoma lepi i kasniji radovi (Palermo, Monreale) - kao da su radili učenici iz Ravene.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
Pre 1 sat, Čika Zmaj Jova je rekao/la:

 

Meni su npr. veoma lepi i kasniji radovi (Palermo, Monreale) - kao da su radili učenici iz Ravene.

Nema šta, fenomenalni su i oni.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ovog decembarskog kisovitog prepodneva sam odlutao malo u prošlost i  prelistao slike sa ovogodišnjeg putovanja i letovanja u Italiji. Ponovo, nakon pauze od nekoliko meseci sam pročitao Teogonijin divan putopis koji mi je puno pomagao pri planiranju putovanja i ulepsao mi ovaj sumoran dan. 

Naišao sam neke slike mauzoleja Teodoriha Velikog koji je Teogonija lepo opisala ali je bez fotografija.  Moja mala dopuna ovom divnom putopisu.    

DSCN6697JPG.jpg

DSCN6692JPG.jpg

rsz_dscn6689.jpg

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Jel ima neko preoruku za smestaj u Raveni? Hvala unapred

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
 

Jel ima neko preoruku za smestaj u Raveni? Hvala unapred

Mi smo uzeli AirBnB, relativno povoljno, 395e 9 noćenja u Julu, za dve osobe, mada je stan za 4. 

Pošto ostajemo duže video sam detaljno šta treba obići, ali ima lineko preporuke za neki jeftiniji restoran sa pristojnom hranom? Takođe neka upozorenja? 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

HvaL,zbog neke gluposti oko posla smo odustali od Ravene ,dobacilj samo do Istre i Trsta

Ali bice prilike

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905037
    Ukupno poruka