Ventimille

Sarajevo i Mostar

176 poruka u ovoj temi

I tako, mogu vam reci da je Sarajevo jezivo hladno, puno magle i snega. Crk'o sam dok se nisam prilagodio :)

Evo malo na tu temu...

Nisam ochekivao bash toliki 'orijent' u sred Balkana. Verovatno je to sad IN, kao shto je i kod nas IN gradnja crkava na svakom coshku. Sarajevo je prepuno dzamija i 'uvijenih' devojaka, sa svakog minareta se chuje pevanje hodza, shto mi je bilo chak i prijatno (ne znam da li je tako bilo ranije, prvi put sam bio sada, sramota) :)

Sve nekako vuche na Orijent. No dobro, to smo vec znali. Bashcharshija je definitivno najzanimljiviji i najzivlji delic Sarajeva, o fenomenalnoj hrani necu troshiti rechi, i to vec znamo. Sem cevabdzinica, mogu se naci (opet) dzamije, bazari, bezistani, i shto je meni bilo interesantno - staro svratishte, gde su se u proshlosti (navodno) zaustavljali karavani. Peshachka zona, Ferhadzija ulica nije ni upola lepa kao Knez, npr. Ni butici ni izlozi nisu toliko privlachni, a primetio sam i da u vecini stoji izlozena BiH zastava (ne razumem?). Cene su kao kod nas, ili koji dinar skuplje, jeftinije nije. U Ferhadziji mi se jedino dopala katolichka katedrala od kamena, sluzi im kao meeting place (kao, 'kod konja' u BG). Na putu do tvrdjave (malo iznad grada) proshao sam pored starog groblja (izgledali su mi chudno islamski nadgrobni spomenici, valjda nisam navikao)....preko puta je i novije groblje...uglavnom su svi pokopani '92, '93. i sl. Takodje ima mnogo tabli sa natpisima tipa: 'ovde je poginuo taj i taj, tad i tad'. Ne mozete se oteti utisku da su se ljudi stvarno napatili u tom gradu. 'Sarajevska ruze' su takodje razbacane po trotoarima (neka vrsta 'potsetnika', crvene mrlje, asocijacija na krv). Miljacka je bila strashno mutna, crvena, narandzasta, valjda zbog kishe i nanosa sa brda. Sarajevo jeste lepo, treba sve to videti i doziveti, ali vas malo rastuzi (iako tragovi rata vishe nisu tako vidljivi - nema razrushenih kuca, oshtecenih fasada i sl., potsetnici na tragichne dogadjaje su na sve strane). Centar grada je mali, brzo se obidje peshice, sve je kombinacije otomanske i habzburshke arhitekture, ali i to smo vec znali. Shteta shto mesto gde je ubijen Franc Ferdinand (obala Kulina Bana) nije malo bolje obelezeno, jedva da skontate da je to - to. Odmah tu je 'latinska cuprija', lep mostic, narochito kad ga osvetle nocu.

Mislim da Sarajevu malo nedostaje clubbing kultura, dogadjaji, koncerti, DJevi i te stvari. Npr. nisam video ni jednu reklamu za nekog stranog DJ-a, neki muzichki dogadjaj, veliku zvezdu, bilo shta, a i par stranaca koje sam upoznao zalili su se da u Sarajevu ne postoji 'izbor'. Scena je jako 'lokalna'. Mozda je to samo u ovo doba godine, ne znam. Za vreme sarajevskog filmskog festivala je verovatno drugachije. Sarajevo svakako nije metropola, ali je lepo :) Ipak, nije me fasciniralo kao Mostar.

Inache, nisam imao nikakvih problema zbog mog beogradskog naglaska, jedino kad sam trazio neke ulice...par ljudi nije htelo da mi kaze gde su te ulice, nekako su odbrusili: 'pitaj nekog drugog! ne znam!', ali whatever. Ne mogu da pricham ijekavicu kad ne umem :)

Sve u svemu, da ne davim vishe :D

IMG_0588.jpg

'Gradska vijecnica'

IMG_0591.jpg

Sibilj, nema golubova nocu :|

IMG_0596.jpg

Jedna od dzamija sa komplikovanim imenom, na Bashcharshiji

Izmenjeno (Ventimille)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Dakle, Mostar.

Ostavio je na mene jachi utisak nego Sarajevo. Mozda zbog lepsheg, toplijeg vremena, plavog neba, sunca. Ali, sve je to valjda stvar ukusa. Okolina i priroda su takodje lepshe. Najpre put koji prolazi kroz divne pejzaze, uz jablanichko jezero (dugachko, chisto, zeleno)...zatim kroz dinarske planine koje su oko Mostara kamenite i gole, sa ponekim zbunicem za razliku od Sarajeva gde su brda i planine shumovite i pod snegom. Vishe mi je 'legao' ovaj hercegovachki krsh :)

Prvo, jako je mali grad, oshtecen, neuredjen (za razliku od SA), ali Stari Grad i Stari Most su stvarno neshto posebno. Jasno je zashto su pod zashtitom UNESCO-a. Posebnu atmosferu Starom Gradu daju slapovi i brzaci koji prolaze kraj svakog kafica i ulivaju se u Neretvu (chista, bistra, zelena). Ima puno zanatskih radnjica i prodavnica sa suvenirima koje su poprilichno skupi, ulaz na kulu s jedne strane mosta je 5 KM, oko 2,5 eur. Ali vredi...jer odatle vidite most iz ptichije perspektive. Povratna karta Sarajevo - Mostar je 20 KM, oko 10 eur. Put traje 2,5 sata kad nema zastoja (a chesto ima).

Ukratko, po starom gradu i mostu moze da se provede ceo dan, uopshte nije dosadno.

1 slika = 1000 rechi.

IMG_0616.jpg

IMG_0624.jpg

IMG_0638.jpg

IMG_0642.jpg

IMG_0646.jpg

IMG_0649.jpg

Toliko za ovaj put:)

IMG_0672.jpg

A u povratku... sneg.

Pozdrav!

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Super tekst i slike!

Od one vrste posle kojih ti se baš ide tamo!

POzzz!!!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nadam se da ću tamo da budem za Božićne praznike ;)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Vec duze vreme razmislam o putu u tom pravcu, bila sam poslednji put 1989. godine ...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja cu da dodam malo. U Sarajevu u centru grada, imate sjajna dva kafica. Blizu parka ili parkushe, Metropolis, gdje mozete i doruckovati, pojesti sjajne kolace, piti divnu kafu, a ima prijatan ambijent, a drugi je Vatra. Naravno, pored vjecne vatre. To je ovako usput kada se neko nadje u Sarajevu, na glavnoj ulici, nekadasnjoj Titovoj. Na Bascarsiji, cevapdzinica Mrkva ili Hodzic. Hodzic ima bolje sudzukice. Postoji i nekoliko dobrih ascinica, gdje mozete pojesti razna variva, corbe, salate, kolace i sl. Na vrh Bascarsije, ima radnjica u kojoj se prodaju zacini, suvo voce, usecereno voce, cajevi. Licno meni, bolje su pite oko pijace, nego na carsiji. Da...ko nije probao, moze da kupi, ceteniju ili ceten alvu, bijelu, motanu, kao rezanci. To ima u radnjama, ne u poslasticarnicama. I nekadasnji cuveni Egipat, poslasticarnica, preko puta Ekonomskog fakulteta.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@Bubica

'89.? Wow...od tad se sigurno mnogo toga promenilo :)

@Teana

Jesi ti iz Sarajeva?

Bash sam se pitao shta znachi 'ashchinica' dok sam bio tamo. E, a ona glavna ulica (na kraju koje je vechna vatra), se i dalje zove Titova (Marshala Tita - bar na tabli pishe tako), ako mislimo na istu. Ona se kod vatre rachva na Ferhadziju i Mustafe Basheskije.

I tako, listajuci neki mali hostelski vodich o Bosni, video sam da tamo ima josh interesantnih mesta (sem Sarajeva i Mostara), verovatno cu se jednom vratiti...da posetim vodopad Kravice, Pochitelj, Travnik, most u Vishegradu... ali otom potom :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Bas tako se i zove i racva. Ko voli soping, mislim na zene, ima italijanska radnja, Skandal. Sjajna roba, a niske cjene. Na pocetku, sada Ferhadije, nekadasnjeg Vase Miskina. Po cjenama i kvalitetu, ona se izdvaja. Nisam iz Sarajeva, studirala sam u njemu, a sada poslom cesto idem. Nekih mjesta nema, neka su nikla.

Moze malo i o Mostaru. Tu se nece niko najesti cevapa, jer nisu ni nalik na sarajevske. U Mostaru treba otici na Bunu, na ribu, blizu kuce dervisa. I na Musali (trg), Musala poslasticarnica, sa ekstra sladoledom. Mada su i ostali kolaci odlicni i svjezi. U Mostaru se mogu kupiti divni akvareli, ali i uljane slike sa plavim, vedrim, mostarskim nebom i narovima, raspuknutim, crvenim. Nakit ni nalik na Bascarsiju, ali u starom gradu ima lijepih galerija. Kod male cuprije ima i Taurus picerija u kojoj se slusa Zeljko Samardzic i ostale dobre pjesme. U zapadnom djelu ima sjajan soping centar i dosta italijanske robe, sa mnogo manjim cjenama u odnosu na Beograd. A obuce...strava... Ako se ide na ljeto, mostarske tresnje pod obavezno. Najsladje.

A tamo gdje prestaje istocni dio, a nastaje zapadni, neke radnje umjesto burekdzinice, zovu se pitarnice.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Evo i ja da se pridruzim malo,

e pa dragi Ventimille, izgleda da nisi bio u Sarajevu preeee, inace ga ne bi prepoznao!

No dobro, sta je tu je. Otprilike tvoj utisak se uklapa sa svim ostalim koje sam cula zadnjih godina. Ja zaista nemam nista protiv bilo kojih verskih objekata, ali ono je prevazislo i Istanbul, ali Istanbul ipak ima neki smek, jer to valjda sve nekako deluje staro...Na primer, letos sam posetila Tunis, koja je 100% islamska zemlja, a videla sam samo 1 minaret, i to u Keruanu... A ko misli da mi imamo mnogo crkava, neka poseti Moskvu. Ali slazem se da Sarajevo svakako vredi posetiti, i osetiti njegoh duh.

A Mostar, sta reci, znala sam da ce te sunce i Neretva definitivno zavesti. Znam da se po Starom gradu krece dosta stranaca, pa su i suveniri dosta skupi. A sledeci put obavezno poseti, Pocitelj, Bunu, inace po Herc. ima dosta rimskih nalazista i zanimljivih ostataka, ako ti je to zanimljivo, zatim je tu Hutovno Blato( to je mali nacionalni park gdeje leti dolazila masa Italijana u lov na ptice i safari po prirodi, zaista je lepo, nalazi se ispod Capljine), i na kraju naravno Trebinje ako nisi bio i to najbolje leti, tad je pun grad (jedino ako ti ne smeta masa Beogradjana, salim se)tamo vrucine uopste nisu tako nepodnosljive , kad pijuckas kafu pod platanima... a Dubrovnik ti je na sat vremena...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Prvi snijeg u Sarajevu, 17.11.2007. godine, pogled sa Sedrenika.

Ne savjetujem penjanje, suvise je strmo, mada ima odlican lokal, Kod Kibeta, u etno stilu.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Malo sam trapava, mislila sam staviti fotografiju, ali ne ide mi od ruke.

Izmenjeno (DraganV)
Nije potrbno citirati ako se post odnosi na prethodnu poruku
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Joj, što su prelepe slike Mostara i ova snežna... Baš mi se ide dole.

Najviše mi se ide u Mostar i Trebinje.

Ako neko zna nešto više o Trebinju, kako je tamo, koliko koštaju prevoz i smeštaj, baš bi mi bilo drago da ovde napiše!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Za cijene u ovom trenutku ne mogu reci. Ja obicno spavam u selu Mosko, 10-ak km od Trebinja, tacnije od Bilece ka Trebinju, pa se onda sjurim u grad. Domacini su divni, hoce da ispune svaku zelju, a sobe su ekstra. Klima, tv, podrazumjeva se, sve cisto picikato i prosto domaca atmosfera. To je motel Konak. Jagnjetinu ispod saca, pod obavezno probati.

Naravno, ako se ide busom, drugacije je. Koliko znam iz Bg ide bus za Tb, samo treba vidjeti koliko kosta karta.

Znam da su hoteli Platani i Leotar sredjeni, ali tu je mnogo skuplje spavanje, to sam sigurna. Mozes da vidis preko gugla cijene.

Eh, sad...u Trebinju treba kupiti flasu vina Vukoje. Otici na pijacu, blizu platana (to je centar grada, glavna ulica), pa kupiti cajeva koji mirisu nevidjeno. Dobro je kupiti i meda od nekoga koga znas (kao ja), a ako ne i pijaca je sjajno resenje. Ima blizu nekadasnjeg Varteksa, radnja italijanske obuce, mislim Abc da se zove, koja ima sjajnih modela sa realanim cjenama.

Ako ti treba neko da ti proda domaceg vina, rakije, meda, javi na vrijeme da ti javim telefon.

Da, ima i sjajan restoran u centru grada MG.

Obici Gracanicu, hercegovacku, to se ne propusta. Manastir Tvrdos i manstir Duzi, o kome se ne zna toliko, a koji je prelijep. I vina iz manastira Tvrdos. I setati na zdravom vazduhu, sto vise. Kafica ima koliko hoces.

Do Mostara imas oko 2 sata, a Dubrovnik je na pola sata, sa granicom.

Sad mi nesto pade na pamet, da je krajem januara u Dubrovniku festa, Sv.Vlaho, tako da se ima sta vidjeti i u zimsko vrijeme u Du.

Nego, bilecko jezero i motel Vidikovac. Ni to ne treba propustiti. Priroda oko jezera, koje nije pravo, prosto je nevjerovatna. Nepredvidiva. Oblaci cudne prirode. Ovce po brdima, u nemogucim pozicijama. Cudesno.

Ako krenes za MO iz Trebinja, mozes preko Hodbine. Mada je malo losiji put, ali nista strasno. Odatle pucaju divni pogledi na Bunu. Kao dodir neba.

Ja u Trebinju volim da uzivam. Pod platanima. Uz cijedjenu narandzu, mirise mediterana, lijepe i krsne ljude, zamor, vjetric, milina. Od pogleda na ulicu od uglacanog kamena, prosto ti nesto lijepo. Kao da si princeza.

Nadam se da sam bar malo pomogla.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Čuj pomogla! Teana, divna si. I divno si to opisala, a poslednji pasus ( Uz cedjenu narandzu, mirise mediterana itd..) mi je mnogo poznat tj i ja takođe obožavam da uživam u istome...

Znala sam da ima tamo da se obiđe toliko toga lepog. Upoznala sam skoro jednog dečka koji je odatle i mnogo me je zainteresovao za Trebinje, mnogo.

Hvala ti stvarno na svim informacijama!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nema na cemu, tu sam, ako sta treba. Hvala na podrsci ;) . Momci iz Trebinja su super, bar na oko. ;) I imaju u govoru ono, eee, eee... ;)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905038
    Ukupno poruka