ArsicSasha

Prekoračenje ili ne u EU?

95 poruka u ovoj temi

Planiramo letovanje (Halkidiki) krajem Avgusta, međutim drugarica je poslovno provela 86 dana u EU (Nemačka, od sredine marta do juna), naravno firma joj nije obezbedila radnu vizu već je išla kao turista.

Koliki je rizik da je Grci vrate na granici, zna li neko za sličan slučaj? Hvala unapred

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Naš prijatelj je prekoračio i pri sledećm ulasku u EU su mu udarili zabranu ulaska u EU valjda na 6 meseci.

Tako da nije preporučljivo da drugarica prekorači 90 dana. Oni će nju pustiti da udje, ali može imati problema pri izlasku ili pri sledećem ulasku u EU. Jedino ako ostaje samo 2-3 dana na moru i ne prekorači tih 90 dana.

Iskreno bolje da drugarica preskoči odlazak sa vama.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Planiramo letovanje (Halkidiki) krajem Avgusta, međutim drugarica je poslovno provela 86 dana u EU (Nemačka, od sredine marta do juna), naravno firma joj nije obezbedila radnu vizu već je išla kao turista.

Koliki je rizik da je Grci vrate na granici, zna li neko za sličan slučaj? Hvala unapred

Boravak u zemljama šengenskog sporazuma je dozvoljen 90 dana unutar perioda od 6 meseci. Ukupno 180 dana za 12 meseci

Ako neko recimo ode u Nemačku 1.januara može da ostane maksimalno 90 dan to jest do 31.marta

Sledeći period počinje u tom slučaju 01.juna gde do 31.12 takođe može putnik da ostane 90 dana

Ako je tvoja drugarica krenula 15.marta u Nemačku, njen sledeći šestomesečni period je 16. septembar - 15.mart sledeće godine

Dakle drugarica može bez problema putovati 16 septembra i ostati novih 90 dana u EU.

Pre tog perioda može da ostane u EU (GR u ovom slučaju) samo 4 dana.

Niakko ne preporučujem da se oslanja na "možda me Grci neće gnjaviti" prilikom izlaska a ako ostane više od 4 dana.

Moći će da uđe bez problema.

Mislim da na granici imaju softver koji tačno određuje termine i da će već pri ulasku na granici sa Grčkom znati da je preostalo još samo 4 dana i najverovatnije podsetiti (desilo se jednom mom prijatelju, pa nije ni ulazio u Grčku)

A ako uđe i ostane više od 4 dana, verujem da će softver na granici odmah reagovati i tada može biti veoma neprijatno.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Planiramo letovanje (Halkidiki) krajem Avgusta, međutim drugarica je poslovno provela 86 dana u EU (Nemačka, od sredine marta do juna), naravno firma joj nije obezbedila radnu vizu već je išla kao turista.

Koliki je rizik da je Grci vrate na granici, zna li neko za sličan slučaj? Hvala unapred

Хм... а где је у јуну напустила шенгенски простор? Немци су ревносни, они ће лупити печат и на изласку из земље (и скенирати пасош, када се у компјутерском систему може евидентирати излазак), као и Грци али, рецимо Мађари - мени у последња два пута код изласка из шенгенског простора аутомобилом на Хоргошу, нису ни печат ставили нити скенирали пасош... ништа, мађарски полицајац стоји ван кућице, само отвори пасоше, погледа слике и види да ли су путници у ауту "одговарајући"...

Шенгенска правила постоје и ја сам увек за то да се поштују, али очигледно да је тај систем у последње време релаксиран. Наравно, ако те у'вате да радиш на црно, онда си га угасио наредних 5 година, то је сасвим сигурно.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Vratila se avionom iz Minhena direktno. Pitam za kontrolu jer sam prošle godine takođe išao kolima na letovanje u Grčku i prelazak je bio sve sem strogo kontrolisan - prebacuju te iz jedne trake u drugu da bi prošao što brže, pogledaju pasoš i pozdrave. Ako softver ne signalizira moguće prekoračenje pri samom provlačenju pasoša sumnjam da će iko da proverava bilo šta. Sa druge strane, ako rizikuje zabranu od 2 i više godina ja je ne vozim šta god ona rekla :)

Izmenjeno (ArsicSasha)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Na aerodromima se pasoši skeniraju prilikom cekiranja. Tada je u kompjuterima zabeležen i ulazak i izlazak, ne mora ni imati pečat u pasošu ako se zadesi.

Nije problem ući, problem je izaći. Još nikad mi se nije desilo da izlazim iz GR a da mi njihovi panduri ne provere pasoš (mada ni prilikom ulaska nisam nikad prošao bez pandurske kontrole pasoša kroz kompjuter).

U tom momentu može biti problem kad skeniraju pasoš a u bazi se nađe prekoračenje....

Da sam ja u pitanju, ne bih se zezao sa time, šta posle treba da mi zviznu neku zabranu za sve zemlje šengena i ode mas' u propas'...

OT

-----

Kad već pomenuh skeniranje pasoša na aerodromima. Još mi nijednom pasoš nije prošao skeniranje na aerodromu u Čikagu... Uvek neka baba mora da ukucava šta već ukucava ručno... Toliko o našim "najkvalitetnijim, najboljim, ekstra TTS de Luxe, vasionskiom tehnologijom napravljenim pasošima..."

Možda mi se zalomila serija, podigao sam ga u prvoj turi tih pasoša... Ali ipak, svaki put mi neprijatno, kao da nosim falsifikovan pasoš..

-----

END OT

Izmenjeno (codemaker)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hahaha da da vasionska tehnologija,vrh! Tako to biva kod nas...

Sto se tice drugarice i zabrane, ne bih se bas igrao s tim istekom roka i ostalo..

mislim ne mogu ti nista nesto,ne znam sta,ali mogu da te gnjave do besvesti ako im se hoce...

Izmenjeno (anion)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

cao svima

ove godine sam turisticki putovao u Nemacku

u periodu od 8.juna do 20.avgusta.Po broju dana

to je manje od 3 meseca pame interesuje kada imam pravo

na ponovni ulazak u EU?Ako neko zna,molio bih tu informaciju

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Koliko sam ja razumio sistem, imaš pravo boravka 90 dana u roku od 6 mjeseci od prvog ulaska u Šengen zonu. To bi značilo da je tvoj šestomjesečni period počeo 8. juna, a završava se 8. januara. Prema tome, u preostalom periodu imaš pravo boravka u zemljama Šengen zone još ukupno 17 dana, a nakon 8. januara počinje da se računa novi vremenski period.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Zahvaljujem na opsirnoj informaciji.

Ipak jos uvek imam neke sumnje u vezi ukupnog trajanja

boravka u Nemackoj.

Ako u toku jedne kalendarske godine imam pravo na 180 dana a iskoristio sam

recimo 73,meni je dovoljno do kraja godine da tamo provedem max.35 dana

pocev od 10.11.ogpa do sredine decembra og.

Ili ipak moram puna 3 meseca pauzirati da bih mogao da se ponovo pokusam

vratiti tj putovati u Nemacku?

Ako postoji u Srbiji institucija ili sluzba koja putem telefona ili preko e maila

pruza info.takve vrste molim tebe i sve ostale koji ovo procitaju za pomoc

Hvala

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Dragi forumaši,

pre par dana sam kontaktirala Grčku amabasadu za više informacija o boravku u Grčkoj duže od nama dozvoljenih 90 dana. Naime, ja planiram da tamo budem celo leto i da se vratim krajem septembra. Za sada imam još 83 dana za putovanje.

G-djica u telefonskom razgovoru mi je rekla (razlog posete je boravak kod momka-verenika) da mi tamo moramo potpisati "ugovor" da smo zajedno, jer nemamo zajedničku imovinu ili decu da bismo to mogli da potvrdimo, i da se to uradi pred advokatom, što znači da bismo mi praktično na taj način bili nezvanično venčani... Mi to ne želimo (ne na takav način, naravno ;) ), pa ja vas sada pitam : na koji drugi način ja mogu dobiti boravak u GR bez potpisivanja svih tih ugovora. Garanta imam, i sve papire koje ce mi tražiti. Da se "švercujem" produžetkom boravka po isteku dana ne dolazi u obzir :nea:

Hvala svima na informacijama !

Izmenjeno (belladonna)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

molim vas da mi neko kaze da li ovih 90 dana vazi i za kipar koji se ne nalazi u segenu? posto sam vec iskorisitla neke dane u evropi, zanima me da li ce se racunati i 10 dana koje planira da provedem na leto na kipru pa s eplasim d ane prekoracim neki dan...

hvala!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja sam cula da je to maksimalno 3 meseca u eu na svakih 6 meseci uz uslov da imas mogucnost da dokazes izvor finansiranja. Dakle mozes da budes u hotelu i da imas legalno zaradjen novac ili kod rodbine.

Mojoj drugaricu su trazili da dokaze od cega zivi ona je rekla da radi nije imala dokaz da imas kod sebe preko 1000e a prosli put kad je ulazila u eu bila je 3 meseca. I vrate je kazu za boravak od 60 dana vama treba 3 000e i ko zna kako se prosli put finansirali vas boravak mozda radom na crno..

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Зар вас неко заиста пита или сами трчите пред руду и говорите ? Била сам код тетке у Немачкој 2 месеца, нити ме је неко питао где и зашто путујем, где ћу да будем нити колико новца имам. Предала пасош, " Добар дан " и то је све.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da ali mene zanima Kipar konkretno koji se ne nalazi u sengenu, kakve veze on iam sa 90 dana? Da li neko zna?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905059
    Ukupno poruka