penelopi2006

HIOS

81 poruka u ovoj temi

Ja sam inače zaljubljena u Halkidiki, pre svega, a onda u Kiklade, ili sva ta divna ostrva sa onih lepih razglednica, bele kuće sa plavim prozorima i tirkizno more..I svako drugo ostrvo koje to nije imalo za mene nije bilo ostrvo :lol: a sem toga me nije nimalo privlačilo...Međutim priča kreće u drugom pravcu...OSTRVO HIOS...

306Hios2007.jpg

1.jpg

2.gif

3.gif

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hios je vulkanskog porekla, površine 842 km², sa populacijom od 54.000 stanovnika, od čega polovina stanovnika živi u gradu Hiosu. Ima 213 km obale. Najviši vrh je Pelineo 1297m.

20Pelinaiopeak.jpg

Geografski je ostrvo podeljeno na severni deo planine I neplodno tlo I južni «Mastichochoria», t.j mastika, maslinjaci. Klima je mediteranska. Hios obuhvata samo ostrvo Hios i 2 ostrva Psara (poznata po slavnim vojskovodjama) i Oinousses (poznato po izgradnji brodova i brodovlasnicima). Ostrvo je udaljeno samo 7 km od Turske, i gleda na Češme i Izmir. Celo ostrvo je jako brdovito, mada nije velika nadmorska visina, putevi su odlični ali krivine jako podsećaju, na primer, na put kroz kanjon Morače ili penjanje na Ostrog (ubiše me moji crnogorski koreni :lol: ), tako da sam u pojedinimtrenucima imala glavobolju.

Ostrvo Hios drugačije zovu «Makri» ili na engleskom long, dugačko, što i zaista jeste, obzirom da je po veličini 5 ostrvo u Grčkoj. Osim ovoga takođe ga zovu i «Myrovols» (mislim da se tako piše) misrisno, pre svega zbog mastike, koja je zaštitni znak ovog ostrva, «Lalades» ili divljih, samoniklih lala, kada u Martu kada celo ostrvo postane šareno, polja limunovog drveta, polja badema, mandarina i vinograda. Postoji priča da su lale u Holandiju preneli holandski moreplovci.

4lalades.jpg

Mastika je, kao što rekoh, ono po čemu je Hios poznat i zbog specifične mediteranske klime i položaja ostrva, jedino mestu na mediteranu gde ona uspeva. Naučnici su je odneli u Ameriku i u specijalnim prostorijama, na veštački način, stvorili uslove kao na Hiosu, drvo je živelo ali ploda nije bilo. Takođe u vreme vladavine pod Turskom, koja je trajala oko 350 godina, građani Hiosa su imali protekcije i bilu su povlašćeni zbog mastike, i proizvoda od nje, jer su je prodavali sultanu i po čitavom Turskom carstvu. Danas, mastika se uzgaja u južnom delu ostrva, deo koji nazivaju «Mastichochoria» i ostalo je samo 24 mesta koja je uzgajaju, od kojih je najveće Pyrgi.

5mastixa.jpg

6mastixa2.jpg

7mastixa1.jpg

8mastixa3.jpg

Posred mastike i divljih lala, i zbog čega ga nazivaju mirisno, tu i je proizvodnja limuna, mandarina i badema. Od svega oni prave «spoon sweets», tj. bukvalno prevedeno «slatkiši na kašiku», gde svo voće potapaju, kuvaju, mariniraju...u specijanim, slatkim, sosevima i od njih dobijaju marmelade, slatka, likere...Treba probati slatko od cveta limuna i pomorandžine kore. Ja sam se oduševila, Malo čudno izgleda za slatko ali je fantastično. Takođe sam probala, domaće kolače od badema, koji i da ne znam kao izgleda - jedem ...savršeno! Obožavam badem. Od badema prave sok, ono što zovu «soumada». Ono što nisam probala ali su mi preporučili su voćni likeri.

Takodje ono po čemu je Hios specifičan, poznat jeste mesto Pyrgi. Grad je ukrašen ornamentima, u crno-beloj boji. Takav rad i oslikavnje nazivaju «xysta». Mesto Thymiana je pozato po istoimenom kamenu, koji je specifičan po boji crveno-braon-bakarno, kojim su ukrašene mnoge kuće i manastiri na Hiosu. Pored toga poznat je i po keramici, a samim tim najviše mesto Armolia, gde ima dosta radnji koje prodaju razne stavri od keramike.

Ono što će vam svi sa Hiosa reći, ako ih pitate po čemu se oni poznati, je Homer, koji je rodjen na Hiosu i gde postoji mesto gde se nalazi kamen, odakle se pruža predivan pogled na Tursku, i koji se zove «Homerov kamen» gde je, po predanju, Homer držao časove svojim učenicima.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Grad Hios

310Chiostown.jpg

311Chiostown.jpg

23chiostownmap.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=7XzmRWaR89M

http://www.youtube.com/watch?v=sYLgTCwMQdQ

http://www.youtube.com/watch?v=XDJ3I24f-UI

http://www.youtube.com/watch?v=viCTvziE_aE

http://www.youtube.com/watch?v=js3XG3maHUc

http://www.youtube.com/watch?v=w4dsxxG8Z4o

http://www.youtube.com/watch?v=-HBXLQar7bI

Grad Hios se nalazi na mestu stare luke, koji je i danas najveće pristanište. Pored samog doka je ulica i preko ulice, uz samu obalu, se nalze kafići, prodavnice, restorani i taverne. Luka je u obliku latiničnog slova «C» i formira luk, oko koga je glavna ulica, i oko nje sporedne, poprečne, male uličice pune raznih lokala. Na samom ulazu u luku je veliki hotel. Dalje u nizu su uglavnom kafići, butici i razne radnjice. Ono gde smo svako veče izlazili je kafić «Satva», koji je kao iz 1001 noći, sav u tom nekom arabijskom fazonu. I uvek je bilo krcato, pogotovo vikendom. U principu to nije i klasičan kafić, jer je prostor unutra ogroman ima svog DJ-a i dosta mesta za stajanje, tako da mu više to dođe kao neki klub. Postoji radnja koja prodaje samo mastiku i proizvode od nje, takodje i više turističkih agencija. U nastavku ulica pravi luk, tu su uglavnom taverne i to je deo gde brodovi pristaju. Gde god da sednete nećete pogrešiti. Na kraju ulice, pošto je luka u obliku latiničnog «C», se nalazi mali dok i predivan kafić «Burtsi» (mislim da se tako piše). Sedeli smo stalno tamo, pogotovo je lepo uveče gde imate odličan pogled na grad. Cene po lokalima su šarenolike, zavisi naravno gde sednete, ali u principu nije toliko strašno kako sam ja očekivala. Večera / ručak za dvoje je od 25-30e. Na primer, meze (obično male, vruće lepinje i puter), grčka salata (u kojoj sam se davila), pečeni krompir sa nekim savršenim sosom od pečuraka i pasta, plus 2 pića bilo je 22e. Za dve odrasle osobe sasvim dovoljno. Kafa, uz koju uvek dobijete gomilu raznog keksa, je oko 4e sok otprilike isto. Išli smo u malo seoce koje se zove Pitouos gde se nalazi mala, stara, drvena taverna okružena drvećem gde smo jeli neke tipićne grčke stvari, na primer, pite, na 100 načina, uglavnom mali komadi i uz to par vrsta kojekavih raznih salata uz neobilazni tsatsiki. Onda neko prženo testo, kao lokume, sa sirom, jagnjetinu u sosou, ćufte, mleveno meso na roštilju, koje je imalo savršen ukus i išlo sa sosom od limuna. Pili smo vino sa Hiosa, savršeno, uz to još domaće i na kraju lubenica. Mesto, taverna, ručak za pamćenje!

Ono što je specifično za grad su uske, na pojedinim mestim i strme ulice, i skoro tokom celog dana je gužva. Grci kao Grci se parkiraju gde im je volja, što kolima što skuterima i ostalim prevoznim sredstvima pa je vrlo često totalni haos. Najbolje prevozno sredstvo je, po meni, motor ili skuter. Mi smo kola koristili jedino kada smo išli u nabavku ili kada smo išli negde dalje. Oko same luke i par okolnih ulica je glavno dešavnje u gradu. Ulice su uske sa uglavnom starijim, tipino mediteranskim zgradama, prepune raznih lokala, butika, kafića. Naravno postoji i više radnji poznatih robnih marka, naravno moj omiljeni Svarovski, na primer ;-) U ulici u luci postoji i Gudis (za savršene domaćice poput mene  Da, sram me bilo) koji se nalazi na početku ulice koja ide pored samog doka.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

U samom gradu postoji dosta stavri koje bi vredelo videti:

- Tvrđava (Kstro).

24FortressofHios.jpg

25FortressofHios.jpg

26FortressofHios.jpg

27FortressofHios.jpg

To je kao jedan mali grad koji je opasan zidinama. Kuće su i dalje očuvane, večina je restaurirana i u njima i danas ljudi žive. U tvrđavi se nalazi crkva Svetog Đorđa, koja je prvobitno je bila katolička crkva a kasnije se kosristila kao Turska džamija.

21aghiosgeorgiosfortress.jpg

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Tu se nalazi i Muzej («Justiniani palace»).

10justinianipalace.jpg

Sarkofag sa Turskim pismom i dizajnom iz vremena Turaka.

22aghiosgeorgiosfortress.jpg

16Marblesarcopaghus.jpg

- Na centralnom skveru je park i u njemu statua Konstantina Kanarisa, koji je poveo grčku revoluciju 1821. Tu se nalazi i kafić i letnji bioskop.

17KonstantinKanaris.jpg

18Park.jpg

19Park.jpg

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

- Pomorski muzej.

- Arheološki muzej.

Muzje je veoma bogat sa predmetima iz svih vremenskih razdoblja. Najpoznatiji izloženi primerci su statua boginje Nike i velika amfora.

- Vizantiski muzej.

91vizantijskimuzeij.jpg

- Koraes libary & Argenti folklore museum

Je jedna od najvećih biblioteka u Grčkoj sa oko 130.000 knjiga. U istoj zgradi se nalazi i Folkolorni muzej sa narodnim nošnjama, odećom i ostali predmetima iz svakodnevnog života iz preioda 17. i 19. veka.

12bibliotekaifolklornimuzej.jpg

- Chios City Public Aret Gallery

13Artgalerija.jpg

- Fontane:

Fontana Melik Paše iz 1768.

14melikpashafountain.jpg

Vounaki fontana

15Vounakifountain.jpg

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ulice grada Hiosa

290Chiostownstreets.jpg

291Chiostownstreets.jpg

292Chiostownstreets.jpg

293Chiostownstreets.jpg

294Chiostownstreets.jpg

295Chiostownstreets.jpg

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

296Chiostownstreets.jpg

297Chiostownstreets.jpg

298Chiostownstreets.jpg

299Chiostownstreets.jpg

300Chiostownstreets.jpg

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

- Kambos

Po meni, jedan od najlepših delova ostrva. Ono što je specifično za njega jeste da se nalazi u prostranoj dolini, karakterističnoj po proizvodnji limuna i po svojim voćnjacima. Ovaj deo nazivaju još i «aristokratska area», jer su je još iz ranijih dana naseljavali najimućniji predstavnici ostrva, što se do danas održalo. A ono što se može zapaziti je arhitektura ovoga mesta. Kuće su građene u specifičnom stilu, sa lukovima, i specijanim dekorima. Uglavnom su opasane visokim zidinama sa bogato u krašenim ulazima i vratima. Gotovo sve je sazidano od crveno-braon kamena iz Tyimiane. Svaka kuća ima bogato uređene vrtove ukrašene sa dosta cveća uz nezaobilazne fontane. Tako da je pravi doživljaj biti u njima.

28Kambos.jpg

29Kambos.jpg

- Crkva «Panagia Voithia»

je ženski manastir i još uvek u upotrebi danas a nalazi se nedaleko od samog glavnog grada. Par monahinja je u njemu da bi još uvek slavile ime sv. Anthimosa, koji je je sam napravio ovaj mamastir.

308PanaghiaVoethia-SAnthimos.jpg

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Jugo-istočni deo ostrva

- Tagma beach

277Tagmabeach.jpg

- Karfas

Najveći turistički centar na ostrvu. Ime «Karfaleos» znači suv i priroda nije podarila ovom mestu bogate izvore ali mu je podarila prelepu peskovitu plažu, jednu od najlepših i najposećenijeih. U njemu ima dosta taverni i kafića, radnji.

http://www.youtube.com/watch?v=O4WWcwWvNXM

31Karfas.jpg

32Karfas.jpg

- Agios Konstantionos manastir

Se nalazi na Frangovouni nedaleko od grada Hiosa. Osnovan je 1898. godine i muškarcima je zabranjen ulazak.

191AgiosKonstantinos.jpg

- Agia Ermioni

Jedan od turističkih centara sa hotelima i apartmanima.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

- Thymiana

Thymiana nalazi na 7km od glavnog grada. Poznato po kamenu istog imena, koji je crvene-braon boje, i kojim je ukrašeno dosta kuća, crkava i manastira na ostrvu, od koga je napravljena i crkva u ovom mestu «Agios Eustratios» . Poznata je i po svom karnevalu nazvanom «Mostra».

33Thymiana.jpg

34Thymiana.jpg

- Agioi Anagiri

Manastir sagrađen 1639. godine. Poslednjih godina dolazilo je mnogo ljudi, posebno onih sa mentalnim problemima, da na ovom svetu pronadju izlečenje. Sami Anagiri su bili doktori. Prema legendi broj sestara u manastiru je uvek bio 28. Kadgod se pojavila nova sestra, čime je broj uvećan, uvek se događalo da se broj svede opet na 28 smrću neke od njih.

35AghioiAnargyri.jpg

- Nehori

36Neochori.jpg

- Agios Minas

Ovaj manastir se nalazi na vrhu planine, blizu mesta Nechori, odakle se pruža fantastičan pogled na istočni deo Hiosa. Građen je u periodu od 1572 – 1595 godine. U manstir je bilo sklonjeno 300 ljudi u naletu Turaka 1822. godine koji su i pored toga pronađeni i brutalno ubijeni. O tome još i danas svedoči unutrašnjost manastira kao i mauzolej 40 mučenika u dvorištu.

37Neochori-AghiosMenas.jpg

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

- Agia Fotia

Još jedna lepa plaža, sa ležaljkama i više lokala, kafića u blizini.

http://www.youtube.com/watch?v=YEi2raKgV_8

38AgiaFotia.jpg

40AgiaFotia.jpg

- Kallimasia

Idilično mesto sa crkvom «Pagania Plakidiotisa» koja je izgrađena 1625. godine.

314Kallimasia.jpg

41PaganiaPlakidiotisa.jpg

42PaganiaPlakidiotisa.jpg

- Agios Emilianos beach

240AghiosEmilianosbeach.jpg

- Myrmigi

Malo živopisno mesto na oko 13 km od glavnog grada. U njemu se nalazi crkva svetog Jovana, i izvor Karaman Age i tunel koji vodi do samog izvora. Na žalost, izvor je presušio ali je ostala legenda o Karaman Agi.

230Myrmigki.jpg

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

- Katarraktis

Malo primorsko, ribarsko mesto. Nedaleko od njega nalaze se ostaci starog Katarraktisa koji mami arheologe i istoričare zbog srednjovekovnih ruševina i ostataka Vizantijskih crkava. Jedna od njih je «Agios Ioannis o Argentis» sa svojim drvenim ikonostasom.

43Kataraktis.jpg

- Koini

232Koini.jpg

- Panmegiston Taxiarchon

Mansatir se nalazi u Neniti i sagrađen je 1305. godine ali je svoje sadanje ime dobio kada je pronađena ikona «Arhangel Mihail». Legenda kaže da je monah Parthenios sa Peloponeza naslikao ikonu koju je potom bacio u more. Talasi su izbacili ikonu na obalu kod Timiane. Stanovnici koji su pronašli ikonu složili su se da sagrade crkvu ali im se Arhangel pojavio u snu i rekao im da je odnesu u ovaj manastir.

44Nenita.jpg

- Vokaria beach

284Vokaria.jpg

285Vokaria.jpg

- Gridia beach

192Gridiabeach.jpg

- Agios Ioannis beach

239AgiosGiannisbeach.jpg

- Pagida

233Pagida.jpg

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Messa Didyma

46MessaDidima.jpg

- Agia Matrona

Manastir sagrađen 1470. godine nedaleko od mesta Mesa Didyma a sagradio ga je plemić Roidis. Po legendi onje planirao da napravi letnjikovac ali se Agia Matrona pojavila u njegovom snu i naredila mu da na tom mestu napravi manastir. Roidisove dve sestre su bile prve monahinje ovde. Za vreme Turske okupacije sveti Nikiforos je glavni sveštenik.

- Kalamoti

47Kalamoti.jpg

48Kalamoti.jpg

- Panagia i Agrelopou

Blizu mesta Kalamoti nalazi se ova crkva. Ona se nalazi na vrhu brda na predivnom polju. Veruje se da je crkva sagradjena 1381. godine.

481Kalamoti-VirginAgrelopou.jpg

- Komi

Kosmopolitska plaža sa svim pratećim sadržajima, restoranima i kafe barovima, radnjama. U mestu se nalaze i hoteli i apartmani.

49Komi.jpg

50Komi.jpg

51Komi.jpg

- Viri beach

282Viribeach.jpg

283Viribeach.jpg

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Jugozapadni deo ostrva

Ono što je možda vredno pomenuti za mesta u ovom delu Hiosa a to je da su gradjena izmedju 14-16 veka, sa utvrdjenima i kapijama, uskim, strmim ulicama kao zaštita od pirata a onda od Turaka.

- Vassileoniko

Ovo mesto se nalazi na oko 6 km jugo-zapadno od glavnog grada. Ime dolazi od reči «Vasseleon» i «Oikos» što u prevodu znači da je mesto bilo rezidencija kraljeva. 1881. godine snažan zemljotres je uništio celo mesto ali su se do današnjih dana očuvalo par kuća sa centralnom crkvom, sveti Đorđe.

- Vavili

511Vivali.jpg

512Vivali.jpg

- Panagia tis Krinas

Crkva je sagrađena 1287. godine kao replika manastira Nea Moni.

52Vivali-PanaghiaKrena.jpg

53Vivali-PanaghiaKrena.jpg

54Vivali-PanaghiaKrena.jpg

55Vivali-PanaghiaKrena.jpg

- Tholopotami

226Tholopotami.jpg

- Panagia Sikelia

Crkva se nalazi blizu mesta Exo Didymes. Prvobitno je bila katolički manastir i napravljena je izmedju 12. i 13. veka.

56PanaghiaSikelia.jpg

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905038
    Ukupno poruka