GOTAM

Salento

73 poruke u ovoj temi

Salento je oblast, geografski pojam, koji označava sam vrh italijanske štikle, Apeninskog poluostrva, svojevrsno "dodatno" poluostrvo. Nalazi se u regiji Apuliji, Puglia. Razdvaja Jadransko od Jonskog moraZamišljenom crtom gledajući reč je o predelima oivičenim na zapadu Tarantom, na istoku Brindisijem i na jug sve do Santa Maria di Leuca. 

Za Italijane, ovaj kraj je poput odmarališta: dolaze zbog sunca, mora i izuzetno dobre hrane, ulovljene i netom izvadjene iz dva mora ili gajene i ubrane na obližnjim farmama, te da bi pili lokalna vina: negroamaro, primitivo di Manduria i Salice Salentino.

Messapia (od grčkog Greek Μεσσαπία) je antički naziv za ovaj današnji deo Italije. U etimologiji, kažu da reč bi mogla da znači "amid waters" - . Ponegde se može naći i naziv Terra d'Otranto. 

:neznam:

"Salento je zemlja miraggi, ventosa, fantastico, pieno di dolcezza, resta nel mio ricorda piu come un viaggio immaginario che come un viaggio vero" ( Guido Piovene, Viaggio in Italia,1957) 

xxx 

Podaci su kombinacija turističkih letaka, gugla i mog skromnog poznavanja italijanskog. Tekst od Guida, nisam se usudila prevesti "iz glave". 

Ovaj kraj je veoma zahvalan za gastronome, za ljubitelje hodanja, biciklizma, ali i uživanja u moru i plažama ( naglašavam, u julu/avgustu, isključivo na italijanski, masovka, način :D)

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Evo, da pomognem: Salento je zemlja iz fata morgane, vetrovita, fantastična, puna blagosti, u mom sećanju ostaje vise kao imaginarno, nego stvarno, putovanje.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Hvala Jelena! 

Specchia, unutrašnjost mesto sa uskim uličicana, dosta loše obeleženim za snalaženje. Vidljivo je da se ovde radilo na uredjenju i da žive duše od domaćina nema izmedju dva i  šest

Crushers Hypogeum, frantoio ipogeo, ako sam dobro razumela, reč je o podzemnim mlinovima za ulje, u ruralnim predelima se koristio i davao dobre rezultate. To je u ovom mestu glavna atrakcija. Ima ih u ovom kraju više od stotinu. Datiraju iz devetog veka, i stepenicama se silazi oko tri metra, i tu je tebila optimalna temperatura za proizvodnju ulja, 6 stepeni. Tu su bile i prese , a ponegde i prostorije za spavanje radnika. 

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Otranto je lep primorski gradić sa starim gradom koji je u vreme poodnevnog odmora bio vrlo živ - radnje uglavnom otvorene, lokali rade. Nudi se se sve i svašta, od magneta za 2evra , preko testenine 400 gr za 2.5e do brendiranih krpica u buticima . Kupanje je moguće odmah tu ispod zidina. Kao da je deo pristaništa koje se više ne koristi, voda topla, a pesak ispod. 
U Otrantu od zanimljivosti, primetismo i umetninu posvećenu emigrantima sveta. Reč je o olupini broda na kojoj je uradjena umetnička intervencija u pleksiglasu i taj brod stoji na platou i podseća na sudbinu albanskih emigranata iz 20.  veka

Galipoli je veelik grad i turističko središte, jonske obale. Stari grad je na svom ostrvcetu i čarobno je "izgubiti se" u njegovim uličicama. Nudi mnogo smeštaja, a kretanje je mahom biciklima ili skuterima. Na plaže se ide okolo. Ima i gradski prevoz. Kao i u Otrantu, i ovde videh ekipu  da se kupa ispod zidina, na vezu za čamce. 

Ultralamb je uvek u pravu! :D Stvarno taj stakleni objekat na samoj obali ruži pogled na Galipoli.  Da je bar negde malo više ka unutrašnjosti i početku grada.... Avaj, gde se dade razum ! 
1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Molim vas smanjite font. Deluje strasno napadno.

Hvala

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Posle obilazaka ovoih predela, u oči upada - smeće. Nisu to kese pune na svakom ćošku, naprotiv, neupadljivost kanti za bacanje smeća, onako dok šetate pa da bacite papirić od slatkiša - tako ih je malo. Bar ovde gde smo prolazili. 

Na ulicama ima kanti za plastiku, staklo, limenke, ali najmanje onih, kontejnera, za obično smeće. Sigurno da ima veze sa onim vestima o smeće-mafiji na jugu Italije. 

Mesta u kojem smo i okolna imaju pijačni dan, kada se dešava pijaca na otvorenom - mercato. Pravo mesto za cenkanje, kupovinu nonejm sandalica, lokalnog voća ili semenki. Videh i one što prodaju materijale za izradu garderobe kod krojačice, posteljine, peškiri, a posebno me oduševio kamion sa hemijom. To je red da se iz kamiona kupe kupke, toalet papir i sl. i za sve se uredno dobije račun. Ne razumem zašto je i koliko isplativije, ali taj dan u supermarketu, žive duše. Svi na toj otvorenoj pijaci. :rolleyes:

I dalje  sam u potrazi za maslinovim uljem. Ponovo imam jedan nagoveštaj da bih ipak ga mogla nabaviti. 

Vino koje god da probamo, svako je dobro, za nas laike. Ovde su lokalne vrste primitivo, negroamaro. 

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Šta bi na kraju sa ovin putopisom, GOTAM?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Da li je neko letovao negde u Salentu krajem septembra, pocetkom oktobra?

Sta mislite, Lido coco loco ili pescoluse? Ili neko drugo mesto?

Dobro dosli su svi predlozi ...prioritet je pescana plaza i da nije bas pusto, tacnije da ima restorana i  kafica, nista pompezno...

Do Barija cu trajektom ili avionom, a odatle autom-svojim ili iznajmiti, tako da odatle do kraja kopna juzno (Apulija) planiram smestiti se a i napraviti par izleta.

Sta preporucujete? Siguran je samo  obilazak  Matere.

15-tak dana imam.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Mananna, pretpostavljam da si iscitala (o?) i temu Apulija, jer i tamo imas dosta. Kraje septembra/pocetak oktobra nigde na Mediteranu nemas zagarantovano lepo vreme. Za obilazenje je ok, moze da bude i za kupanje, ali to ti je lutrija.

Sto se tice plaza, i Lido coco i Pescoluse su super, tj. Pescoluse je mestasce, tu je cuvena plaza Maldive, a i sve druge su sjajne. Pescane plaze su i na jadranskoji na jonskoj obali, tako da, s obzirom da ces imati auto, mozes da obilazis. I obicno, kad je vetar s jedne strane, s druge je mirno. 

Ako hoces naseljeno mesto, gde imas gde da izadjes, imas Porto Cesareo, Gallipoli, Otranto, Santa Maria di Leuca...

Ja idem krajem jula, pa ako primetim nesto sto nisam vec pominjala, napisacu.

I da,u to doba godine sunce prilicno rano zalazi. Mada, u odnosu na Beograd nije velika razlika, tj. mozda 5-10 min kasnije nego u Beogradu.

Izmenjeno (jelenait)
2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Procitala sam, da,  sve sto se tice ove pokrajine, ali ne nadjoh nekog ko je letovao ovde u doba u  kom ja planiram. Nekako vise volim te zive informacije.

Ostrva mediterana su fantasticna za letovanje upravo krajem leta i pocetkom jeseni, jer je jako malo UV zraka, nema guzvi, more je jos uvek toplo i temperatura vazduha je podnosljiva. Ovde prvenstveno mislim na to da nije pretoplo, tj da ne przi, da nemoram da se sklanjam, da jurim sa suncobranom za detetom, vec da ga lepo pustim da trckara sa faktorom 50. Cak i povremena kisa ne predstavlja nikakve probleme, bude topla i kratkotrajna. E, sad ja pretpostavljam ako je krajem oktobra, pocetkom novembra, npr Kipar fantastican kao destinacija za letovanje, onda mesec dana pre i malo severnije moze da bude opet pun pogodak...ne znam...videcu:) pa cu ostaviti info.

Svakako, tamo ima toliko toga za videti, ako se setis necega sto mislis da je za preporuku, napisi...hvala ti!

Dobro su dosle preporuke restorana, koliko sam videla, najbolji riblji su u Galipoliju...kao i sve sto bi se dopalo jednom 4-godisnjaku...

P.S nikako da nadjem trajekt do Sicilije odatle, sta mislis da li je vredno potrositi dan-dva, koliko mogu videti?

Izmenjeno (mananna)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Boravila sam u to doba godine i na Kritu i na Santoriniju i u Tunisu i svuda je bilo i dana za plazu i dana na kojima se nije moglo na plazu. Kipar je nesto drugo.

Usput, nedavno sam procitala da SPF 50 stiti samo 5% vise od faktora 30.

Naravno, kad odlucis definitivno, napisacu, mada mi se cini da sam pre nekoliko godina detaljno pisalao Apuliji.

Nemas trajekt do Sicilije, Sicilija je sa suprotne strane "cizme", da kazemo da je ovo peta, a Sicilija je "lopta" koju sutira vrh cizme. Ostavi Siciliju za drugi put, ona je kontinent za sebe.

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Kupila karte, rezervisala smestaj...

Da, pisala si o Apuliji, otvorila temu...znam, hvala ti na tome.

Ima dosta vremena do tada, ako se setis pisi, nema puno podataka ovde...zbog toga aludiram na clanove da pisu....teme koje su krcate brojnim putopisisma i informacijama ja sama ne dotrpavam, ali ovde su one pravo blago...

Sicilija, kazes drugi put, jeste u pravu si, ona ostaje za zasebnih 10-tak dana,  .. p.s. znam gde je :D pitala sam se da li do nje  ima trajekt:)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ne znam da li cete imati vremena i volje za sever Apulije, poluostrvo Gargano ("mamuza") i Vieste..na jugu svakako Ostuni, Alberobello, Lecce, Otranto, Locorotondo...

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ništa severnije od Barija, a ni sam Bari, planiramo samo južnije...

Upamti dobre restorane....

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Zrtvovacu se...

Danas bila teska zeleznicka nesreca, ima dosta mrtvih, kod Barija, a ja idem vozom, spavacim kolima, mada, to je neka lokalna pruga bez duplog koloseka.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26507
    Ukupno tema
    887854
    Ukupno poruka