vule

Korišćenje kreditne i debitne kartice u Grčkoj i Makedoniji

176 poruka u ovoj temi

Ja nisam primetio da mi je naplaćeno ikada +1%. Imam račun u banci Inteza.

Računali su srednji kurs NBS.

Pripaziću ove godine koji kurs računaju, pa ću javiti. Može biti da računaju gornji kurs. Znam da mnogima ta informacija neće značiti ovog leta, ali čisto da uporedimo banke.

4

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja placam sa intesinom MC i nikad mi nista nije naplaceno.

Trosim u EUR i tako uplatim kad se vratim kuci.

 

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja nisam primetio da mi je naplaćeno ikada +1%. Imam račun u banci Inteza.

Računali su srednji kurs NBS.

Pripaziću ove godine koji kurs računaju, pa ću javiti. Može biti da računaju gornji kurs. Znam da mnogima ta informacija neće značiti ovog leta, ali čisto da uporedimo banke.

Kada se radi transfer u inostranstvu VISA system zahteva obezbedjenje sredstava pa je cesto zaduzeni iznos uvecan 3-4% pa stoga neko to odmah vidi kao losu kalkulaciju.AKo je racun 10eur moze da se desi da budes zaduzen za do 10.5eur

Kurs se racuna po VISA kursu koji je cesto nepovoljniji od nasih menjacnica ali godinama unazad su ljudi koji su placali karticama sracunavali da je jeftinije nego cimanje/razlika u kursu moguc zez sa kusurom koji ti daje i slicno.

MASTER je nesto povoljniji bio bar do pre godinu i po dana kada sam proveravao poslednji put, ne verujem da se nesto promenilo. Cak je bas za odnos sa denarom bio povoljniji nego njihove menjacnice. 

Inace, to je toliko smesna razlika sa nula rizika da prosto ne znam ni zasto ulazite u diskusiju.

Placam MASTERom i putarinu i benzin i gas i cokoladicu i kafu i ne razmisljam sta ce mi ko racunati, zajeb%ti i slicno ...a da samo znate kako sve mogu pri vracanju kusura kad su veci iznosi u pitanju...ne bi vam palo na pamet da vadite kesh.

Postoje nase banke koje uzimaju proviziju ili racunaju po nekim retardiarnim dodatnim kursevima ali znam za Intesu da to ne radi.

Ono sto sam u medjuvremenu saznao jeste da se ne isplati da imate na deviznom racunu (od kartice) bilo koju valutu sem EUR iz razloga duple konverzije. Kada se na pos terminalu/websajtu zaduzi iznos od XY valute, konverzija se odmah vrsi u EUR. U slucaju da na vasem racunu postoji recimo ciljano bas XY valuta, radi se dodatna konverzija da bi se ona zaduzila, po kursu banke XY/EUR. Jednom recju koristite samo EUR na racunu :).

 

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ma, niko se nije raspravljao vec ljudi komentarisu...

Ima nas ovde koji nismo toliko upuceni u sistem placanja karticama pa se malo informisemo :)

Meni je ovo prvi put da nosim karticu na more. Imamo master u dinarima.

 

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kada se radi transfer u inostranstvu VISA system zahteva obezbedjenje sredstava pa je cesto zaduzeni iznos uvecan 3-4% pa stoga neko to odmah vidi kao losu kalkulaciju.AKo je racun 10eur moze da se desi da budes zaduzen za do 10.5eur

Nisam upućen u bankarske propise, ali jedno znam.

Koliko god banka rezervisala i zaduživala moj račun, u konačnom plaćanju u matičnoj banci, uvek sam platio u eurima onoliko koliko me je koštalo i u inostranstvu. Zato sam napisao da mi nikada nije uzeta provizija.

Slažem se da su razlike u plaćanju karticom i kešom minimalne, ali je konfor u plaćanju karticom veći.

Pročitao sam da se upotrebljava reč rasprava. Ovu prepisku doživljavam kao razmenu iskustava i kao inicijalnu kapislu onima kojima je bankarstvo struka.

3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ma, niko se nije raspravljao vec ljudi komentarisu...

Ima nas ovde koji nismo toliko upuceni u sistem placanja karticama pa se malo informisemo :)

Meni je ovo prvi put da nosim karticu na more. Imamo master u dinarima.

 

Savet je da pročitaš ugovor sa bankom o izdavanju platne kartice u kome mora da stoji način obračuna potrošnje u inostranstvu.

Karticu koristim godinama na letovanju čisto iz bezbednosnih razloga a i ne volim novac u rukama. Kartica je VISA, kreditna dinarska i nikada mi njie obračunata ikakva dodatna provizija. Obračunski kurs je u skladu sa ugovorom i varira od banke do banke. Pri izvršenju može postojati neslaganje odnosno da iznos zaduženja bude veći u dinarima ali iznosi su mizerni a razlika je čisto obračunska (ona se naravno poništava i krajnji iznos jeste u skladu sa ugovorenim kursem banke).

Savet je takođe i da izbegavaš podizanje gotovine na bankomatu uglavnom zbog bezbednosti i troškova.

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Moj slucaj je sledeci..

Imam Master Card creditnu karticu sa limitom od 500e

I npr. uplatim jos 500e to je ukupno 1000e

Potrosim npr. 400e u tom slucaju mi banka ne naplacuje kamatu, jer sam trosio svoja sredstva a ako npr. potrosim

600e banka mi naplacuje 5% kamatu...na ovih 100e koje su sada bancine tj potrosio sam jos 100 e njihovih para..

U prevodu ako ne uplatim nista i trosim 500 e imam 5% kamatu na potroseni iznos, i u tom slucaju se ne isplati kartica...

A ako preko vaseg limita uplatite sumu, tu se isplati jer uplacujete dinarima na racun kartice( devizne) po srednjem kursu, a kes ( eure ) ne mozete da kupite u menjacnici po srednjem kursu...

I u tom slucaju se isplati, s tim sto treba voditi racuna da ne trosite ( novac za kreditiranje-limit) jer onda ide kamata...

Transakcije u inostranstvu mi se ne naplacuju!

Da se ogradim ovo je politika moje banke, jer svaka banka je prica za sebe...

 

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Evo izvod iz banke

Za svaku transakciju, još jedan od 1%

03.thumb.JPG.11493943324588ed993a163d64002.thumb.JPG.5c291514a3f80d2519fc73ede9701.thumb.JPG.0365dcd10fcc9e5babbffb5c4c6

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Transakcije vezane za plaćanja karticom u inostranstvu ni jedna banka ne naplaćuje. Naplaćuje se samo podizanje gotovine.

Ovo sa uplatom preko dozvoljenog limita jeste dobra fora ali bolje je novac sačuvati za nešto drugo. U čemu je onda poenta korišćenja kreditne kartice ukoliko se odmah pokrije?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kartice koristim za TNG i putarine u Makedoniji i isplati se...

U Grckoj samo kes...

U GR samo kes zbog? :)

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Milojke hvala :)

Nick034 i meni je palo na pamet da dodam kesa na karticu, samo se nisam raspitala kako to funkcionise u nasoj banci :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

 

Nick034 i meni je palo na pamet da dodam kesa na karticu, samo se nisam raspitala kako to funkcionise u nasoj banci :)

U AiK banci gde sam ja , prosto ide dopuna...

Odes na salter i po srednjem kursu NBS uplatis na svoj racun( kartice) koliko zelis i to je to...Kao sto sam rekao u tom slucaju se isplati koriscenje kartice jer Euro ne mozes da kupis po srednjem kursu u menjacnici nego po prodajnom te menjacnice...

Mada znam 100% da u Hypo banci ne moze da se doplati  na racun kreditne kartice...

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Mi imamo karticu u Efg-u pitacu :)

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Transakcije vezane za plaćanja karticom u inostranstvu ni jedna banka ne naplaćuje. Naplaćuje se samo podizanje gotovine.

Ovo sa uplatom preko dozvoljenog limita jeste dobra fora ali bolje je novac sačuvati za nešto drugo. U čemu je onda poenta korišćenja kreditne kartice ukoliko se odmah pokrije?

U pravu si za transakcije i podizanje....

A poenta po meni je samo ova koju sam pomenuo u razlici u kursu.

E sad za neke je to drugacije...neko vise voli plastiku od kesa, oseca se sigurnije ili sta vec, zbog kusura ... i da ne nabrajam, postujem svacije razloge...

Moj razlog je taj mada ni to nije neka razlika

u prevodu srednji kurs NBS i prodajni kurs neke menjacnice moze da bude, ajde da kazemo 2 din, na 1000e to je 2000din ili 16-17 eura

eto na cifru od 1000e ta je razlika, pa dobro ..ima za putarine kod nas, ili za giros:)

Ma kes u dzep , i nakrivi sesir:D

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nisam upućen u bankarske propise, ali jedno znam.

Koliko god banka rezervisala i zaduživala moj račun, u konačnom plaćanju u matičnoj banci, uvek sam platio u eurima onoliko koliko me je koštalo i u inostranstvu. Zato sam napisao da mi nikada nije uzeta provizija.

Slažem se da su razlike u plaćanju karticom i kešom minimalne, ali je konfor u plaćanju karticom veći.

Pročitao sam da se upotrebljava reč rasprava. Ovu prepisku doživljavam kao razmenu iskustava i kao inicijalnu kapislu onima kojima je bankarstvo struka.

pa ja i kazem da nema provizije :) vec da bude zaduzenje vece od realnog ali se to pri knjizenju sve regulishe.

AKo mislsih na mene, rekao sam diskusija...to nije isto sto i rasprava ;)

 

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905038
    Ukupno poruka