vule

Korišćenje kreditne i debitne kartice u Grčkoj i Makedoniji

176 poruka u ovoj temi

Znaci najobicnije Visa je najzastupljenija, a kako ti knjize u Srbiji?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

sve kartice prolaze (sem dine naravno). mastercard obračunavaju kao i dinarska sredstva, samo u evrima, znači standarna šema sa minimumom koji moraš da mesečno izmiriš. maestro se preračunava u dinare, po srednjem kursu na dan valute, i skida sa tekućeg, a visa electron je debitna, pa se skida direktno sa sredstava na deviznom računu za koji je vezana. ovako je kod inteze, i naravno, može da varira od banke do banke. jednu stvar imaj na umu, a to je provizija na bankomatima u grčkoj, koja je oko 3% - znači, digneš 100E, obračunaju ti 103E.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja imam razne kartice, ali se pokazalo da u inostranstvu ne umem da se kontrolišem i da to nije za mene. Uvek imam keš koji mislim da potrošim, a katice su tu za ne daj bože...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Veliki pozdrav svima, molim Vas recite mi ko je imao bilo kakva iskustva sa platnim ili kreditnim karticama u Grckoj? Koje od kartica prolaze na bankomatim aili u prodavnicama i kakvi su vasi utisci. Veliki pozdrav

Kao i kod nas, na svakoj radnji je istaknuto koju vrstu kartice prima, ako prima. U velikim mestima (npr. Solun) je to na skoro svakom mestu a u malim nije nešto mnogo zastupljeno, npr na Tasosu manji deo radnji i restorana prihvata kartice.

Dina je naša nacionalna karica i ide samo kod nas, Visa i MasterCard idu zajednički svuda dok AmEx malo manje a Diners nešto nisam video mada verovatno funkcioniše. Bankomati, koliko sam video, svi primaju ove prve tri.

Kolika će provizija da bude kod plaćanja robe i usluga, kao i kod podizanja na bankomatu, zavisi ISKLJUČIVO od tvoje banke koja ti je izdala karticu i od vrste kartice koja ti je izdata. Tako se može desiti da čak nemaš proviziju kad podižeš keš na bankomatu (što sada ne znam da li ijedna naša banka daje, a bilo je npr. 2004 u promotivnom periodu debitna Visa izdata od Srpske Banke - ja podizao u Grčkoj sa bankomata i kad sam posle dobio izvod nije bila obračunata nikakva provizija), do toga da te pristojno oderu.

Tarife su vrlo šarene, ali sve banke imaju prezentaciju i svuda možeš da pogledaš koliko te za koju karticu košta.

Prošle godine, u povratku s Tasosa došli smo u Limenas i pre nego što ćemo se ukrcati na trajekt, "skoknemo" do uličice sa radnjama i upadnemo u jednu gde se prodaje med, slatko... moja gospođa počne da bere po rafovima i začas sobali u korpu hrpu, dok sam uspeo da je zaustavim račun je prešao 70 €, ja vidim nalepnicu Visa na ulazu i dam mu kreditnu Visu (embosiranu) i on je stavi na slip mašinu, mislim da se tako zove, i napravi "otisak" na računu. To više niko kod nas ne koristi, ali eto tamo još radi :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

I jos da dodam, u inostranstvu mozes normalno koristiti dinarsku Visa karticu, limitiran si sredstvima na racunu + dozvoljen minus, a obracunavaju ti po srednjem kusu i provizija je 2% (kod vecine banaka je ovako).

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja imam razne kartice, ali se pokazalo da u inostranstvu ne umem da se kontrolišem i da to nije za mene. Uvek imam keš koji mislim da potrošim, a katice su tu za ne daj bože...

da, da...keš poneseš, staviš u zadnji džep, pa kad sedneš u tavernu da klopaš, osećaš koliko si solventan. kad počne da te žulja dupe, znači, istanjilo se...a kartice, kao bekap. i grci te više poštuju kad plaćaš kešom. porez ne voli niko.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Jedino Dina card(domaća) ne može da se koristi u inostranstvu,sve druge mogu! Tako da ako imaš Visu,Master ili Maestro nema potrebe uplaćivati bilo kakve devize na račun,jer su internacionalne kartice i kojoj god valuti pazario oni ti obračunavaju taj iznos po srednjem kursu NBS-a na dan kupovine! Tako da se kupovina isplati,jer ti je isto plaćao u kešu ili karticom!

Što se tiče dizanja gotovine sa bankomata nemam iskustva,ali mislim da im je oko 20evra minimum! Koliko tu banka zaračunava proviziju ne znam,ali ne može biti više 4-5%! Najbolje nazovi call centar banke i pitaj,oni će ti tačno reći!

Što se tiče kupovine sa karticama,mogu samo reći SPAS su! Nisam ih konkretno u Grčkoj,nego u Nemačkoj koristio! Nikakvu proviziju mi nisu zaračunali ni na jednu kupovinu a koristio sam kartice dve banke(kreditnu Intese i debitnu Raiffaisen-a)... Potrošeni iznos u evrima,su mi obračunali po srednjem kursu NBS-a na taj dan i skinuli sa računa! Tako da je to ok!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala puno svima na ovim iscrpnim informacijama. Hvala jos jednom. Pozdrav

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja sam koristio karticu u Grckoj, ali nije bas svugde zastupljena kao sredstvo placanja, ne primaju ih sve radnje, neke samo kes. Ja sam koristio VISA revolving karticu, ove godine planiram da koristim

MASTER card, uglavnom za gorivo.

Kao sto rece Roli minimum je 20 evra ali bas, bas retko. U 90 posto slucajeva minimum je 40 evra.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja sam koristio karticu u Grckoj, ali nije bas svugde zastupljena kao sredstvo placanja, ne primaju ih sve radnje, neke samo kes. Ja sam koristio VISA revolving karticu, ove godine planiram da koristim

MASTER card, uglavnom za gorivo.

Kao sto rece Roli minimum je 20 evra ali bas, bas retko. U 90 posto slucajeva minimum je 40 evra.

Na Krfu na jednom bankomatu minimum bio 50 evra! :besan:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Na Krfu na jednom bankomatu minimum bio 50 evra! :besan:

Boze 50 evra, pa gde ode nas standard kad je to kod njih minimum? Hvala. Pozdrav

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Zavisi koju godinu uzimaš kao referentnu.

Šalim se, naravno da nam je standard otišao u ...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pre par godina sam pazario u lidl-u i u tom evzoni free shopu visom gold. Uvek traze i jos neki dokument i ja uvek dam licnu kartu na cirilici. Imao sam evre na racunu ali to nije poenta. Poenta je da 4 meseca kasnije vec je bila jesen vidim da sam ``pokusao`` da podignem 100 evra u solunu a imao sam celih 2 evra na racunu. Posle sam pazario nesto za tih 2 evra a fizicki nisam bio prisutan na tom mestu. Elem sve pohvale drugovima u unikredit banci koji su momentalno sve blokirali i cak su vratili ta 2 evra na moj racun. U pitanju je bila klonirana kartica. Grci videli gold pa mislili ovaj ima puno love.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Dina kartica bi navodno trebalo da je moguce koristiti na mrezama bankomata (znaci ne banka nego neke mreze bankomata kao npr. Discover itd.), a i cuo sam kod nekih Grckih banaka koje inace posluju i kod nas (mozda Piraeus). Sada zanima me u praksi da li je neko nekada video bankomat gde moze Dina i jos bolje podigao novac?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Dina kartica bi navodno trebalo da je moguce koristiti na mrezama bankomata (znaci ne banka nego neke mreze bankomata kao npr. Discover itd.), a i cuo sam kod nekih Grckih banaka koje inace posluju i kod nas (mozda Piraeus). Sada zanima me u praksi da li je neko nekada video bankomat gde moze Dina i jos bolje podigao novac?

Ja koliko znam ovo nije moguce jer se odnosi na domaci platni sistem. Za pocetak da bi kartica funkcionisala kako treba, mora da postoji neki devizni racun vezan za nju.

Zavisno od banke i nacina poslovanja neke ti zaracunaju trosak u EUR (sto je povoljnije po tebe), a neke rade konverziju u DIN.

Pritom, koliko bi ti se isplatilo cak i da radi, da je koristis na bankomatu uz sve provizije koje tad placas?

Karticu ako i koristis o bi trebalo da bude za uslugu/robu, nikako za kes a na POS terminalima DINA kao takva ne moze da prodje.

Izmenjeno (banebg)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905037
    Ukupno poruka