vule

Korišćenje kreditne i debitne kartice u Grčkoj i Makedoniji

176 poruka u ovoj temi

Toliko o karticama u Grckoj :lud:

Ako podignem pare sa kreditne kartice 10. jula i vratim ih 25.jula hocu li imate nekih troskova?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Imaćeš 3% provizija za podizanje keša sa kred kartice plus kamata za tih 15 dana ako ne razlažeš na rate bez kamate. Kada se podiže keš sa kred kartice kamata ide od dana podizanja, a sasvim druga situacija je za kupovinu robe. Ovo važi za Euro banku, a slično je i kod drugih :D

3

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Kartica je bas Euro banke :)

Hvala puno :thankyou2:

Nesto citam da u Grckoj ne primaju kartice i da nema para na bankomatima... Sta je od toga istina stvarno ne znam..

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

http://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2015&mm=06&dd=29&nav_id=1009557

Za Grke je dnevni limit 60e. Za nas, limit je definisala nasa banka. Zvao sam Intesu i rekose mi da mi je dnevni limit 3000E. Jos da ih imam, pfff... :)

Meni zbog plate, koja ce mi leci dan-dva posle polaska je ova informacija bila bitna (primoran sam da dam banci tih 2%). Ali, opet, nije mi svejedno, idem na Tasos koji nije bas bogat bankomatima, i idem prvi put, tako da sad gledam da uzelenasim od nekoga backup za slucaj da mi dizanje para ne bude omoguceno dole.

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Nesto citam da u Grckoj ne primaju kartice i da nema para na bankomatima... Sta je od toga istina stvarno ne znam..

Imalo para na bankmatu, nemalo, ne isplati ti se nikako da podižeš u drugoj zemlji ako baš nije neophodno jer imaš plus proviziju za podizanje u inostranstvu. Bolje podigni ovde. Ja lično sa kred karticom nikad ne podižem novac, samo je koristim za kupovinu i ovde i u inostranstvu. Lično mislim da će se situacija što se tiče pos terminala srediti jer sezona tek počinje, a zna se da turisti sa zapada uglavnom tako plaćaju.

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

dzaba limit, kad nema kesa u bankomatima...

Procitao sam danas na jednom drugom forumu na susjedne drzave, tipa koji se jutros vratio sa Krita/Atine:

"Grci su puni keša ko brod, samo ga ne žele dat Nemcima nazad".

Istina ili ne, prosudite sami

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

I ja sam tako nesto procitala. U sustini nosim para koliko mislim da mi treba ali smo hteli poneti i kreditnu, cisto da se nadje.

Tamo ne bih ni dizala, vec ako se ovako nastavi digla bih ovde i vratila kad se vratim, posto nemam nameru da trosim preko isplaniranog. :D

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Pa da mi nije nevolja, naravno ni ja ne bih dizao, ali, opet kazem. plata ce mi leci kad vec budem dole. Sa kreditne naravno da necu da dizem (cak i u Srbiji sa kreditne dizati je ludost). Kreditna ostaje za gorivo u povratku, za usputne izlete i mini shoppinge. Posto letujem sa dvoje dece, nije mi u interesu da budem u Grckoj sa minimumom kesa, moram da imam neki backup za svaki slucaj. Bas zbog toga mi je bilo bitno da saznam kako i koliko mogu da dignem. Ali, tu je ono sto je pomenuo Igor, ako bankomati na Tasosu budu opustoseni, dzaba mi limit i 30000E...

Neko ko je sada dole i prolazi pored bankomata bilo bi dobro da slika sta pise na njemu... :D

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

nameravam da koristim karticu vezanu za tekuci racun samo za gorivo u bugarskoj i za vinjete. Kartica erste banke je u pitanju. Zna li neko po kom kursu oni konvertuju to?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Evo iz prve ruke. Čitav dan smo proveli u Cosmosu i Solunu. Plaćala sam svuda , dakle svuda svojom master card ( debitnom karticom ) i nikakvih problema nisam imala , čak na moje pitanje u svakoj prodavnici da li primaju kartice , prvo su me pogledali pa uz osmeh odgovarali naravno kao i uvek, čemu takvo pitanje ?!  Ne verujte svemu što pročitate u našim novinama. Prodavnice su im pune robe, sniženja su počela gotovo svuda, goriva ima, jedino što je primetno su redovi na svim bankomatima, kako po Sitoniji tako i danas po Solunu, nikakvih problema nema. 

4

Podeli ovu poruku

Link do poruke

nameravam da koristim karticu vezanu za tekuci racun samo za gorivo u bugarskoj i za vinjete. Kartica erste banke je u pitanju. Zna li neko po kom kursu oni konvertuju to?

kurs je od sistema koji koristis.

AKo provuces VISA karticu gleda se VISA sistem za taj dan i konvertuje vezano za sredstva na tvom racunu.

Nisi napisao detalje.

Pritom zavisi da li je kartica vezana za dinarski racun ili devizni.

Ukoliko je kupovina u EUR a racun u EUR ne skida se NISTA sem tih EUR na slipu tj ono sto placas.

Ukoliko je racun dinarski, zaduzuje se racun za iznos u dinarima po kursu banking sistema. Ukoliko je racun u nekoj drugoj valuti, VISA kaze toliko i toliko je to EUR, a onda banka po svom kursu zaracunava tebi u dinarima recimo.

Zato je budalastina placati karticama koje nemaju devizni EUR racun vezan za nju i na njoj da bude EUR odobrenje naravno, ili da uplatis unapred u EUR.

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Koliko ja znam ,jer imam tu karticu Visa debitna kartica  je dinarska i ona sluzi za placanje iskljucivo u nasoj zemlji..

A reci mi molim te koju to platnu karticu koristis u inostranstvu, a da nije kreditna...

Mozda sam glup, ali eto pitam da bih znao...

VISA sistem kao takav ima vise modela placanja,

debitni - dinarski tj lokalna valuta

debitni - devizni - EUR racun recimo sa nekom stednjom i to je VISA kartica za inostranstvo vezana za devizni racun po principu kolko para toliko muzike. Nema konverzije ukoliko placas nesto preko u EUR, ako placas u nekoj drugoj valuti, VISA sistem kaze kolko to ce biti u EUR i zaduzen si za taj iznos. Naravno njihov kurs je uvek nepovoljniji od market-a u tom momentu ali je to u sustini na iznosima ispod 1000eur zanemalrjivo. Da radis 10000 transakcija, bolelo bi.

Revolving sistem (nije isto sto i kreditni) - 95% kartica kod nas je po tom sistemu i u najvecem broju imaju dva racuna, dinarski i devizni sa odobrenjem po KARTICI u nekom iznosu. Ukoliko nema devizni ne treba je koristiti preko i to su obicno prevarantske fore sa duplim kursevima koje placas itd.

Kada provuces 100eur u GR, zaduzen si za 100eur po devzinom racunu (ako imas dovoljno sredstava, tj nisi sve spickao na dinarskom racunu od te kartice u Srbiji) :D i na kraju meseca mora platis 5% tj 5eur. Da li ces uplatiti tako sto ces preneti sa tekuceg racuna dinarskog po kursu banke, ili ces uplatiti u banci svojih 5eur koje su kupio u menjacnici tvoja stvar.

:) 

Ukoliko uplatis pre 1. 5. 10.15. u mesecu zavisno od banke svih 100eur nemas ni kamatu.

Kreditne kartice kao sto su Diners funckionisu po principu kreditiranja iznosa za 30 60 90 120 dana zavisi od tipa ugovora, karticarske organizacije i da li je GOLD PLATINUM itd.

Diners je kolko znam 30 dana.

Za 30 dana ti stize ceo iznos uvecan za kamatu i to je to.

Mahom se to i ne koristi u inostranstvu, a Diners nisam primetio na vecini mesta po Grckoj a narocito na pumpama/marketima.

(Sad bi bilo fora da neko pita za Dina karticu da li moze) :D

3

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Mene jutros zvala drugarica iz Grčke, letuju u Stavrosu. Kaže da kartice za plaćanje ne primaju baš svugde, rafovi su u dosta prodavnicama poluprazni, a da su gorivo jedva nasli na jednoj pumpi i to samo dizel, tipa-imamo da se dovučemo do granice.

I baš me je zabrinula, mi treba da krenemo u petak na Lefkadu.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Evo iz prve ruke. Čitav dan smo proveli u Cosmosu i Solunu. Plaćala sam svuda , dakle svuda svojom master card ( debitnom karticom ) i nikakvih problema nisam imala , čak na moje pitanje u svakoj prodavnici da li primaju kartice , prvo su me pogledali pa uz osmeh odgovarali naravno kao i uvek, čemu takvo pitanje ?!  Ne verujte svemu što pročitate u našim novinama.

Ne mozes da meris Solun, Cosmos i neke lokalne prodavnice.

Naravno da u Solunu i Cosmosu primaju jer su tamo uglavnom lanci velikih medjunarodnih sistema koji ce do tog novca doci preko centralne banke.

Ovde se i ne prica o tome nego o bankomatima.

Neko ranije rece. Za Grke je limit 60€ a za nas 3.000€

Jeste, ali kad novca ima u bankomatima. Kad ga nema moze limit da ti bude neograncen, dzaba.

A novca trenutno u bankomatima - NEMA

Ovde ljudi kao da zaboravljaju kako je ovde bilo u kriznim godinama.

Naravno, ne treba sad panicite nego se samo prilagoditi. Kao i u svakoj krizi u Grckoj turisti i letovalista nikad nece osetiti probleme koje zemlja ima, ali pametan covek ide pripremljen sto znaci da nece racunati toliko na bankomate. 

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26046
    Ukupno tema
    869156
    Ukupno poruka