vule

Korišćenje kreditne i debitne kartice u Grčkoj i Makedoniji

176 poruka u ovoj temi

Pretpostavljam da moju situaciju niko nije imao lol. Sva primanja su mi u americkim dolarima. E sad kako nasi menjaju dolare u evre.

Prvi ti zamene za dinare pa onda u evre. Po njihovim kursevima je to mnoooooooogo nepovoljno. Elem da li je neko menjao pare u grckoj. Recimo jel postoje menjacnice kao kod nas ili iskljucivo u bankama

hvala

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

To i mene zanima, ista situacija. Primanja su mi u dolarima, placam Masterkarticom. Prosle godine sva POS placanja na pumpama, Masutisu i sl. u Grckoj su bila odlicna. Veoma dobar kurs dolar-evro. Medjutim, ove godine bih prvi put da podizem sa ATM bankomata i voleo bih da znam kako to ide tamo. Konkretno, treba mi Pefkohori, a moze i Hanioti - ako moze savet za dobar bankomat.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Imate primanja u dolarima, verovatno nadprosečna za Srbiju, letujete u Pefkohoriju, i brinete zbog par centi kursne razlike!?!

I to pišete na forumu, gde polovina članova ove godine ne ide na more, jer nema uslova?!?

3

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Moja primanja su u dinarima i prošle godine sam plaćao Mastercard karticom komercijalne banke. Ni u Makedoniji ni u Grčkoj nije bilo provizije vredne pomena. Možda je i bolje ispalo nego da sam u Srbiji kupovao evre.

A i službenica banke mi je rekla da slobodno plaćam karticom ali da pokušam da izbegnem dizanje novca na bankomata (što sam ja shvatio kao 'nemoj ni slucajno').

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Hvala Sikander. Moja iskustva su slicna tvojim, veoma pozitivna, ali ce ove godine biti potreban i bankomat. Znam da masterkard uzima uvek 3% provizije, ali se i pitam da li tu ima dodatnih haraca zbog bankomata u turistickim reonima.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ja koliko znam ovo nije moguce jer se odnosi na domaci platni sistem. Za pocetak da bi kartica funkcionisala kako treba, mora da postoji neki devizni racun vezan za nju.

Zavisno od banke i nacina poslovanja neke ti zaracunaju trosak u EUR (sto je povoljnije po tebe), a neke rade konverziju u DIN.

Pritom, koliko bi ti se isplatilo cak i da radi, da je koristis na bankomatu uz sve provizije koje tad placas?

Karticu ako i koristis o bi trebalo da bude za uslugu/robu, nikako za kes a na POS terminalima DINA kao takva ne moze da prodje.

O ovome imas na vise mesta:

http://www.naslovi.n...ranstvu/2146823

http://www.b92.net/b...0&nav_id=475898 (na b92, s tim sto se radi o agrobanci koja vise ne postoji. da li je uopste radilo i agrobanci neko vreme?)

http://www.rts.rs/pa...ostranstvo.html

itd.

To je planirano, sada ne znam dokle se otislo, zato pitam da li je neko koristio u praksi. Pretpostavljam da nije, ali eto da proverim. Evo jednog teksta sa sajta Dina tj. www.dinacard.nbs.rs :

DinaCard se prihvata i u inostranstvu

Posle sedmogodišnjeg rada i blizu 150 miliona uspešnih plaćanja i podizanja gotovine u Srbiji, nacionalna platna kartica DinaCard prihvata se i u inostranstvu zahvaljujući ugovoru koji su potpisali kompanija Discover Financial Services i Narodna banka Srbije. DinaCard platne kartice mogu da se koriste na mreži kompanije Discover Financial Services na više miliona prihvatnih mesta širom sveta.

DinaCard kartice koje se prihvataju i u inostranstvu moraju na poleđini imati logotipe prihvatnih mreža Discover Card, Diners Club International i PULSE.

Banke koje su već krenule sa izdavanjem takvih DinaCard kartica su Razvojna banka Vojvodine, Agrobanka i Privredna banka Beograd. Do kraja prve polovine 2011. godine, najveći broj banaka izdavalaca DinaCard kartica počeće sa izdavanjem kartica sa internacionalnom funkcionalnošću.

Discover Financial Services (NYSE: DFS) jedan je od najvećih izdavalaca kreditnih kartica u SAD. Njihova poslovna mreža se sastoji od Discover Network, s milionima prodajnih mesta i bankomata; PULSE, jedne od najvećih mreža bankomata u SAD, i Diners Club International, globalne mreže koja je prisutna u više od 185 zemalja sveta od 1950. godine.

Takodje znam da su neke banke htele da uvedu da moze Dina u inostranstvu samo kod njih, npr. Alpha banka u Grckoj, pa su odustali.

Izmenjeno (bongo)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Kakvo je stanje sa placanjem karticama na pumpama i naplatnim rampama u MK i GR? 

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ja gorivo godinama placam karticom da se ne bih natezao za kurs i sl.

Sto se tice naplatnih rampi ne znam.

Mene zanima kakvo je stanje puteva kroz Srbiju.

Priljatelji krecu veceras a ne znamo koliko je uradjeno i da li ce se obilaziti kao prosle godine.

Hvala

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Kartice koristim za TNG i putarine u Makedoniji i isplati se...

U Grckoj samo kes...

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Kako se isplati? Zar nije svejedno, mislim, istu količinu novca ćeš dati, zar ne?

Može li neka kratka računica kako ćeš platiti manje ako plaćaš karticom?

Hvala.

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Koristite kreditne kartice za gorivo? Kako se to posle placa, 5% ?

Nismo koristili kartice u inostranstvu i nemam pojma ;)

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Obično ide po srednjem kursu. Naravno nema provizije.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Zavisi od banke.

Uglavnom je po "onom najvišem" kursu, a za svako plaćanje u inostrantvu se plaća + 1% usluga.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

A, vracamo po 5% ili...?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26052
    Ukupno tema
    869358
    Ukupno poruka