vule

Korišćenje kreditne i debitne kartice u Grčkoj i Makedoniji

176 poruka u ovoj temi

S tim sto treba imati u vidu da Intesa rezervise 4% dodatnih sredstava na placeni iznos u slucaju promene kursa od trenutka obavljanja transakcije do trenutka knjizenja (2-10 radnih dana). Tih 4% se nakon knjizenja vracaju na stanje ukoliko nije bilo promene kursa,

Izmenjeno (Stevang)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@bokiilic

Meni ta varijanta ogovara zbog toga sam i otvorio racun u intesi.Trajni nalozi za placanje komunalija a kartica za kupovinu u zemlji i inostranstvu.Jutros sam zvao banku,rekli su mi  da se uvek koristi novac sa dinarskog racuna za placanje,a na moje pitanje sta je sa novcem na deviznom racunu kazu da uvek konvertuju npr EUR u dinare.E sad mi nista nije jasno,u cemu je svrha znaci kupim nesto van zemlje za 100 EUR,oni zamene tu sumu sa deviznog racuna u dinare,pa onda opet konvertuju u EUR?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

ja sam ih pre neki dan pitala, a takodje sam i korisstila karticu. za placanje u inostranstvu se skida sa deviznog dela racuna ukoliko ima sredstava, po srednjem kursu se konvertuju euri u odredjenu stranu valutu. ukoliko nema eura ili neke druge valute na deviznom delu onda se skida sa dinarskog konvertovanjem dinara u stranu valutu. bez provizije, po srednjem kursu. za dizanje sa bankomata provizija 2-3%. govorim o INTESA HIT racunu

Izmenjeno (suki)
nema potrebe da se citira post iznad vaseg
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Definitivno ne menja dinare u evre ako imaš sredstva na deviznom računu. Što se tiče plaćanja u zemljama koje ne koriste evro probao sam u Rumuniji, Makedoniji, Bugarskoj, Mađarskoj i Švajcarskoj i nikad nisam mogao da provalim po kom kursu su menjali domaću valutu u evre, ali je uvek bilo povoljnije nego na menjačnicama u tim zemljama. Što se tiče menjanja evra u dinare i obratno kad nemaš sredstava na računu mislim da bokica greši i da banka ne koristi srednji već kupovni ili prodajni EUR-HIT kurs za korisnike INTESA HIT računa     

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
U 31.5.2016. at 21:49, besttim je rekao/la:

U maju smo koristili Master karticu (vezanu za dinarski račun/Komercijalna banka) za plaćanje u Grčkoj i Makedoniji. Kada se proračuna iznos koji su nam skinuli sa računa, dođe da je kurs evra u Grčkoj 123.50 dinara. A, toliko je slično i ovde u menjačnicama.Benzin u Makedoniji, posle obračuna banke, iznosi za Super 98-128,57dinara, a za Super95-126.26 dinara.

Citiram sebe jer je u međuvremenu došlo do izmena. Greškom piše da smo koristili Master, a u stvari je bila Maestro kartica Komercijalne banke. Prilikom kupovine, benzina u Makedoniji i u marketima u Grčkoj, dobijali smo obaveštenje na mob. u valuti kojom smo plaćali (denar/evro). Kada smo došli kući, posle 5-6 dana od kupovine, na e-bankingu Komercijalne banke smo imali iznos u dinarima, koji smo podelili  i dobili kurs od 123,50 što je bilo baš povoljno (to je bio neki srednji kurs banke), a takav kurs bio je i u menjačnicama.

Posle 10-15 dana od kupovine (a, i posle prvog u mesecu) na računu imamo drugačiju situaciju. Uradili su novo preknjižavanje i sada je kurs 125.50, znači skuplji za 2 dinara. Kartica se isplati u slučaju da ne želite kod sebe novca u kešu, ali je kurs nepovoljniji bar za 2-2.5 dinara od kursa u menjačnicama. 

Tragajući za odgovorima kako se vrši obračun u Komercijalnoj banci dolazimo do informacija: Za potrošnju u inostranstvu u Evro zoni vrši se konverzija originalne vrednosti transakcije u dinare primenom prodajnog kursa Banke za devize (na dan finansijske obrade, ne transakcije).

Za potrošnju u inostranstvu van Evro zone, za nekonvertibilne valute (a to je u ovom slučaju MKD), vrši se konverzija iz valute u kojoj je plaćena transakcija u USD, pa onda iz USD u EUR po Reuters-ovom kursu (po datumu valute) plus 1% provizije.

U zavisnosti od raspoloživih sredstava na računu, dnevni limit za podizanje novca na bankomatima u inostranstvu je od 30.000-50.000 din (u protivvrednosti), plus provizija banke 2 posto. Za plaćanja van automata ne naplaćuje proviziju.

Banka Intesa - VISA Electron vezana za devizni račun (limit određen visinom sredstava raspoloživih na deviznom računu), nema troškova odžavanja, obračunava se u evrima, bilo da je plaćenje izvršeno u inostranstvu ili u zemlji.  Za izvršenu potrošnju u inostranstvu Banka će zadužiti devizni račun u valuti EUR na dan knjiženja transakcije. U tim slučajevima, rezervacija sredstava je uvećana za 4% u odnosu na stvarnu potrošnju. Ovo uvećanje se vrši  zbog mogućnosti nastanka kursne razlike od momenta autorizacije transakcije do momenta zaduženja partije deviznog računa (nije mi jasno zašto se to radi i u slučajevima kada je transakcija evro za evro_?). Naravno, plus se naplaćuje provizija u slučajevima podizanja gotovine na bankomatima. Posle završenog knjiženja zaduženja potrošnje u inostranstvu, automatski se skida uvećana rezervacija, vraćaju vam se onih 4%. Pa kad na kraju ispregledate račun, sve je tu, nema provizije, ali vi ipak niste mogli da koristite celokupan iznos. Primer, na računu imate 100e, od njih u Evro zoni možete potrošiti 96e, posle knjiženja transakcije vi još uvek na računu imate razliku od 4e koji su "zadržani" zbog rezervacije a koje možete podići u banci, ali se u bankama isplaćuje samo do iznosa za isplatu u papirnim novčanicama - do 5evra (metalci se isplaćuju u dinarima po kupovnom (nižem) kursu banke)). Ako novac ostavite na računu, nema kamate po viđenju…

Kako okrenete, banke na dobitku.

Izmenjeno (besttim)
1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Meni sa vise uvek skida sa dinarskog racuna, i uvek nam je bio bolji kurs nego da smo u zemlji koriscenja menjali novac. Radije koristim master koja mi racun odmah zaduzuje u Evrima, pa kad dodjem sama pokreijem dug. U Intesi sam godinama, hit racun i karticu sam koristila u raznim zemljama i nikada nismo imali problem da je kurs toliko razlicit.

Da rezervisu malo veca sredstva par % ali se to uvek ispegla na kraju obracuna.

Takodje mi je jako vazno da me u inostranstvu odmah obavesti SMS-om o transakciji, kako bih znala koliko je rezervisano i koliko ostaje + za ne daj Boze situaciju da izgubim karticu.

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Mi u Intesa banci nemamo tekući/hit račun. VISA Electron karticu smo vezali za devizni račun, koji smo ciljano otvorili jer tu nema konverzije, koliko se evrića uplati na račun toliko je raspoloživo za potrošnju (sem onih 4% za rezervaciju).

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Je l' koristio neko visa Intesa inspire karticu sa osnovnim racunom?
To je ova

visa_inspire.png

Ne uzima mi se hit racun niti otvara devizni, koristim samo osnovni zbog plate.

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

U Grckoj samo jednom provukao -  uglavnom provlacim Revolving Master zbog boljeg kursa (Master sistema, jer se po njemu racuna a ne po HIT kursevima niti bilo kojim drugim). 

Po logici stavri ovo je debitna kartica i potroseni iznos ce zaduziti u dinarima (posle konverzije) u odnosu na valutu racuna. Samo je pitanje za ovu karticu kako ce ti racunati. Moze se desiti onaj ne bas povoljni scenarijo za MK recimo a to je Den->EUR->Rsd.

Ukoliko ti je pitanje da li vazi, vazi gde primaju Visu i ukoliko imas sredstava na racunu. :)

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Koristite Telenor banku, nema provizije, nema skrivenih troškova.

Ako vam je lakše, uplatite evre na račun pre puta, i skidaće vam samo evre dokle god ih imate.

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Bas sam to hteo da pitam :D idem na put za dvadesetak dana i placao bi telenor master card karticom, znaci mogu da se placaju putarine u MK i GR sa telenor master card?

Izmenjeno (pilauda)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

stigli u ponedeljak, koristila sam kartice za sve od putarine, preko restorana pa nadalje

Koristila visa elektron na kom imam samo dinare i prolazilo bez problema, kao i master revolving, i odmah da kazem da nema razlike u kursu na masteru (vezan za devizni) i na visi (vezan za dinare) 

Nikakvih problema nisam imala, cak mi ni pasos nisu trazili kao prethodnih godina

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ja koristim Intesinu, Visa Classic Paralympic donatorsku kreditnu karticu. Nije vezana za Hit racun.

Za sva placanja u inostranstvu, pumpe, rampe, hotele, restorane, prodavnice...:D 

I kurs im je uvek bolji, nego da menjam novac. Recimo, 60 denara je 1e u Makedoniji, na naplatnoj rampi, ako placas u evrima, naplate ti 1,5e, a meni sa kartice skinu 0,98e. To je samo jedan primer, ali uvek je tako, proveravala sam u raznim zemljama. 

I cisto, ako neko uzima Visu u Intesi, da zna, da mu je sa Paralympic karticom, malo niza kamata, nego sa obicnom, takodje i godisnja clanarina, a cini i dobro delo :)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Plaćao master karticom, ništa bolje. Bez provizije. 

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke
U 5.7.2016. at 17:31, pilauda je rekao/la:

Bas sam to hteo da pitam :D idem na put za dvadesetak dana i placao bi telenor master card karticom, znaci mogu da se placaju putarine u MK i GR sa telenor master card?

Ja imam telenor karticu, imao rsd i € na računu, u srbiji mi skidali dinare a u inostranstvu €. U grčkoj nije htela da mi uzme karticu kao ne primaju ih ja se zabezeknuo izvadim 5~10 € u papiru sad se više i ne sećam i platim. Kad sam preračunao kurs u makedoniji MasterCard mi računao 61,2 što je boje nego pumpa i posle nemaš razmišljanja šta da radim s preostalim denarima. 

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

25962
    Ukupno tema
    866135
    Ukupno poruka