ibi

Lisabon

519 poruka u ovoj temi

Ne znam kolika je bila temperatura okeana, nisam imao termometar pri ruci, hahahaha!

Subjektivni osećaj govori da je temperatura vode u Albufeiri dovoljna da se najnormalnije možete kupati... otprilike kao i u Crnoj Gori! Sa druge strane, u Kaškaišu je stvarno ledena, ja sam uspeo samo da se pokvasim!

Inače, nama je bilo zanimljivo da većina kupača na plažama stoji u plićaku, retko koga možete videti da pliva... mislim da je to iz navike, jer kada su talasi, otprilike je to glavna zanimacija... stajati i njihati se na talasima... sa druge strane, moguće da nisu naučili da plivaju, obzirom da je voda uglavnom ledena, hahahahaha!

Postoje sajtovi koji objavljuju temperaturu mora u celoj Evropi... negde sam na to naleteo... tamo sam video da je na severu Portugala temperatura vode bila od 19-21, a na jugu do 24 stepena.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Moja preporuka da kada dodjete obidjete busom palate... zatim obidjete Sintru, rucate... pa uhvatite bus za CaboDaRoco, tamo se zadrzite do sledeceg busa (oko sat), pa nastavite za Caiscais, gde imate voz do Lisabona za 2eu...

Pozdrav, lepo se provedite!

Hvala puno! Vec sutra idemo u obilazak gore navedenog...

Izmenjeno (DraganV)
skracen citat
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Imam i ja slican plan ali pocetkom poslednje nedelje septembra, ukljucujuci i par dana na Madeiri. Ako se vratis do tada, napisi koju rec o vom putesestviju.

Pozdrav,

Dragan

Nisam pratila temu nekoliko dana, i sad vidim da aladarinho već uživa u Lisabonu! Lep provod!! Takođe, mmax001 - hvala na prenetim utiscima! Ja brojim "sitno" još par nedelja, a onda... :D Dragane, mislim da će tvoj utisak o Portugaliji biti najpotpuniji, s obzirom da obilaziš i Madeiru :srce: Dečko i ja smo otprilike ovako isplanirali trasu - Porto sa izletom do Brage, Coimbra, Lagos i obilazak obale koliko stignemo, i Lisabon na kraju. U Lagosu smo našli odličan smeštaj preko booking-a, hotel Lagos Mar, 20€ noćenje sa doručkom po osobi. I u ostalim mestima otprilike smo za toliko rezervisali smeštaj, jedino je u Lisabonu bio malo skuplji. Ukoliko stignemo, napravićemo izlet do Setubala i Troje iz Lisabona. Ne znam, plan za svaki dan nam je prilično prebukiran, ali smo se naoružali gomilom informacija pa bi sve da vidimo :-P Nadam se da ću stići da odgovorim na neka pitanja dok ne odeš, vraćamo se 25.og sept.

Izmenjeno (komisura)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Plan zvuci sasvim dobro. Kod mene je doslo do male modifikacije plana jer je trebalo da se izdvoji 3 dana za Galiciju (La Coruna, Santiago de Campostella, eventualno Vigo sa obilaskom najlepseg ostrva na svetu po izboru " Gardiana " ), ali iz nekog razloga put iz Porta do tamo i nazad traje predugo (jako su lose sto autobuske, sto vozne veze), pa je umesto toga izbor ovoga puta pao na Albufeiru/Lagos/Faro.

25.septembar- prekasno, jer bi tada vec trebao da sam na putu ...

Izmenjeno (DraganV)
nema potrebe za citiranjem ako se odgovara na prethodni post
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

:D Dragane, mislim da će tvoj utisak o Portugaliji biti najpotpuniji, s obzirom da obilaziš i Madeiru :srce:

Nema potpunog upoznavanja sa Portugalom bez odlaska na Madeiru :cool: (a sto da ne, jednog dana valja otici i do Azora, mada je karta dosta skupa, jer portugalski " TAP " ima monopol za tu destinaciju).

Izmenjeno (Dragan)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Dragi forumasi, vi koji ste vec pohodili Portugaliju, ima li neko iskustva sa kupovinom prepejd kartica (brojeva) za mobilni i zna li se koliko to kosta? Koji operateri mobilne uopste egzistiraju tamo?

Za uzvrat nudim, informaciju te vrste za Spaniju. :D

Izmenjeno (Dragan)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Kaže se da slika govori više od reči... pa, evo malo slika sa našeg putovanja... u pitanju su video filmići!

Lisabon je jako lep grad, njegov istorijski centar je jako veliki i zanimljiv, tako da smo najvise uzivali u šetnji starim delovima grada, a naročito voznji starinskim tramvajema br. 28... evo snimaka sa rute tramvaja 28 (Bairo Alto, Bica, Alfama...)

No. 28 Tram Route (Lisbon) Soundtrack: Howe Gelb, Amalia Rodrigues Video: mmax picture 2010

Alfama je stara siromašna ribarska četvrt Lisabona danas je turistička atrakcija sa gomilom kafanica gde se izvodi fado. Poznata muzička tema iz Vendersovog filma Lisbon Story od Madredeus zove se Alfama, a tamo je i sniman film... evo kako to izgleda!

Alfama (Lisbon) Soundtrack: Madredeus, Howe Gelb Video: mmax picture 2010

Jedan dan smo išli u Sintru sa starim palatama, dvorcima iz bajki i obišli Cabo da roka, najzapadniju tačku kontinentalne Evrope... tamo je svetionik, oznaka geografske pozicije i predivne stene ispod kojih se lome talasi okeana. Sintra je malo piktoralno mesto u podnožju istoimene planine na čijem vrhu je palata Pena, letnjikovac njihovih kraljeva, kao i još nekoliko zanimljivih palata i parkova.

Cabo da roka & Palacio da Pena (Sintra, Portugal) Soundtrack: Mafalda Arnauth, Katia Guerreiro Video: mmax picture 2010

Najveći akvarijum u Evropi nalazi se u novom delu Lisabona, gde je svojevremeno održana izložba EXPO98... tu je poznati paviljon Portugala arhitekte Alvara Size, Kalatravina železnička stanica, sajmište, arena... Na snimku se vidi vožnja žičarom iznad obale okeana i poseta okeanijumu. Kao glavni glumac pojavljuje se jedan dabar...

Lisboa Oceanium Soundtrack: Dave Bartholomew, Surfjan Stevens, Little Mermaid Video: mmax picture 2010

I na kraju... Albufeira, Algarve, južni Portugal! Nema se šta mnogo reći... radi se o pravom turističkom mestu koje iza svog istorijskog centra ima neverovatno veliko područje apartmanskog smeštaja, kuća za odmor i hotela... Albufeira je najpopularnije mesto na jugu zbog karakteristične peščane plaže iznad koje je na steni istorijski centar Albufeire.

Albufeira (Algarve, Portugal), 2010. Soundtrack: Dan Penn Video: mmax picture 2010

Izmenjeno (mmax001)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Jako lepo. Muziku Amalije Rodrigez naravno obozavam, ali je veoma interesantan i muzicki doprinos jednog od heroja amerikane, legendarnog Howe Gelba (koji je inace pre 2 godine svirao u Beogradu cool.jpg)

Izmenjeno (DraganV)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

mmax imas pohvale i od mene. jel moze tacan naziv pesama madredeusa, mafalde i katie da nadjem na internetu jer tako je tesko naci veseli fado :D

p.s. na zadnjem snimku iz Albufeire se ne cuje ton...bar kod mene.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Pesma od Madredeus se zove prigodno "Alfama" i skinuo sam je sa kompilacije... a ove druge dve možeš naći na albumima KATIA GUERREIRO - Fado 2008 (pesma 1. Fado dos olhos)

MAFALDA ARNAUTH - Talvez Se Chame Saudade 2005 (pesma 8. Lusitana)

Ja sam sve ovo skinuo na jednom torrentu sa fado muzikom http://www.btmon.com...10.torrent.html

Samo pazi... tamo ima 2,4giga muzike, pa možeš da izdvojiš redom šta te zanima za download...

mmax imas pohvale i od mene. jel moze tacan naziv pesama madredeusa, mafalde i katie da nadjem na internetu jer tako je tesko naci veseli fado biggrin.jpg

p.s. na zadnjem snimku iz Albufeire se ne cuje ton...bar kod mene.

Pesma od Madredeus se zove prigodno "Alfama" i skinuo sam je sa kompilacije... a ove druge dve možeš naći na albumima KATIA GUERREIRO - Fado 2008 (pesma 1. Fado dos olhos)

MAFALDA ARNAUTH - Talvez Se Chame Saudade 2005 (pesma 8. Lusitana)

Ja sam sve ovo skinuo na jednom torrentu sa fado muzikom http://www.btmon.com...10.torrent.html

Samo pazi... tamo ima 2,4giga muzike, pa možeš da izdvojiš redom šta te zanima za download...

Sto se tiče zvuka na poslednjem snimku, piše ti ispod slike... u pitanju je kopirajt, zaštita autorskih prava! Koristio sam pesme Dan Penna, pa ih je neko cenzurisao, hahahaha... ne znam šta da radim... videću da kasnije ponovo okačim fajl, možda nisu tako revnosni u cenzuri!

Jako lepo. Muziku Amalije Rodrigez naravno obozavam, ali je veoma interesantan i muzicki doprinos jednog od heroja amerikane, legendarnog Howe Gelba (koji je inace pre 2 godine svirao u Beogradu cool.jpg)

Hahahhaa... e, znači da smo zajedno bili na koncertu! Jeste, Howe Gelb jeste legendaran i ja se svaki put oduševim njegovim novim radovima... pred put u Portugal sam preslušavao njegov poslednji album i već mi je u Lisabonu zujala njegova muzika za soundtrack... a u pitanju je saradnja sa jednom ciganskom grupom iz Španije, tako da nismo bili daleko ni od autentičnosti muzičkog podneblja...

Izmenjeno (DraganV)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

mmax jel moze mala pomoc prijatelja u vezi sa ostalim izvodjacima obzirom da sam krenula da se upoznajem sa fadom tek par meseci pre mog polaska za Portugal?:))dakle, skinucu celu katiu, mafaldu i madredeus a sta je od ovih ostalih sa tvog torenta veseli fado?Ponudjeni odgovori su:

ana moura, carlos paredes, deolinda, tuna de medicina da universidade de coimbra:)?ono sto sam od marize slusala na youtubu pretezno su one melanholicne i tuzne pesme.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Pa takav je fado ..

Izmenjeno (DraganV)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

mmax jel moze mala pomoc prijatelja u vezi sa ostalim izvodjacima obzirom da sam krenula da se upoznajem sa fadom tek par meseci pre mog polaska za Portugal?smajl.jpg)

Jaooo... nisam neki stručnjak za fado muziku... u prncipu volim sve da čujem, a za fado sam se zainteresovao pred put u Portugal... e, od onog što sam preslušao sa onog torrenta pored pomenutih izvođača koje sam koristio u filmiću, dopala mi se samo Ana Moura i Deolinda... Deolinda je grupa, slično kao Madredeus, pomalo džeziran fado, a Ana Moura je mlada pevaljka slična Mafaldi i Katiu... Mariza mi se čini najkomercijalnijom varijantom fada, tako da sam je odmah preskočio...

Što se tiče "veselog" fada, to je pomalo kontradiktorno... pošto je izvorni fado melanholičan i setnog prizvuka... na momente to može biti teško za duže slušanje, pošto su izviđači često pre-ekspresivni u svom izrazu! Slušajući Amaliau Rodrigues, sve pesme obeležava to ekspresivno i melanholično pevanje, u pratnji fado gitare... kod pomenutih novijih izvođača međutim ima pesama koje odstupaju od tog šablona, tako da ima i bogatiji spektar instrumenata i zvučnog karaktera, kako ti reče, i "veselog" fada...

Najbolje je da sama poslušaš i vidiš šta ti se dopada... pogledaj na sajtu www.allmusic.com njihove preporuke u diskografiji pojedinog izvođača (najbolje ocenjene albume), pa kreneš sa upoznavanjem slušajući njih... to nije loše kada imaš brdo albuma i brdo muzike smajl.jpg

Inače, 17. septembra u Sava Centru koncert ima Tereza Salgueiro, pevačica Madredeus...

Izmenjeno (DraganV)
skracen citat
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Znam da je fado tuzan i melanholican ali meni se ovaj drugi vise svidja. Evo moje preporuke veselog fada:

lisboa menina e moca

pre puta sam skinula ovu i jos jednu pesmu tog carlosa i u Lisabonu sam kupila njegov cd nadajuci se da su mu sve pesme takve. Ispostavilo se da su samo te dve koje sam ja vec imala vesele a ostalih 15ak tuzne :D

cula sam za Terezu ali nazalost ne zivim u Bgu tako da necu moci da je cujem...inace solidnu brzinu ima ovaj torent:))

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Hajde da ponovim pitanje,

Dragi forumasi- ljubitelji fada i Portugalije, ima li nekoiskustva sa kupovinom prepejd kartica (brojeva) za mobilni i zna li sekoliko to kosta? Koji operateri mobilne uopste egzistiraju tamo?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26313
    Ukupno tema
    877678
    Ukupno poruka