ibi

Lisabon

531 poruka u ovoj temi

Čuo sam da je u Lisaboni jako lijepo i da se isplati posjetiti... :cool:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

U Lisabonu je jako lepo. Već uglavnom sve piše, no da znaš: Portugalija je za obići, a ne za letovanje. Voda je užasno hladna, ali ima toliko puno toga da se vidi.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Planiramo da vidimo Sintru. Koliko je potrebno za obilazak iste? Odredile smo jedan dan za Sintru,i jos jedan za Cascais i Cabo da Roca. Milis li da je to ok? Daj nam neki dobar savet. Hvala.

Sintra je brdovito mestašce nadomak Lisabona, sa nekoliko palata. Ima ih 4,5 koliko sam ja uspela da prebrojim na netu, a ušla samo u nacionalnu palatu sintre. Iako samo palata nije velika početkom maja je bila velika gužva, prvo smo morali da čekamo u redu da udjemo tj. da neki turisti izadju tako da ako nju odabereš za obilazak trebalo bi i to da imaš u vidu. Ona se nalazi u centru, i jedina sa regulairom koja je u podnožju čini mi se. Ne verujem da ćeš uspeti sve da ih obidješ za jedan dan tako da je možda napraviti izbor sada pre polaska, da ne gubite vreme tamo. A super je što ste i ceo dan odvojili za Kaškaiš i Kabo da Roka. Kaškaiš je preslatko letovalište na atlanskom okeanu (meni je žao što nismo imali više vremena tamo), a Kabo da roka se već mora doživeti-na samom lokalitetu nema ničeg posebnog, ali je jako moćno mesto, sa posebnom energijom.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Supruga i ja smo sebi organizovali petodnevni boravak u Lisabonu za Uskrs, a deo priprema pocivao je i na ovom forumu, pa stoga svim buducim putnicima savetujem da urade istu stvar jer ce tu pronaci puno korisnih informacija. Grad je sjajan, a cini mi se da je pet dana prava mera da se upozna kako treba.

Necu da ponavljam opise prethodnika, nego cu pokusati da budem sto vise praktican sa nekoliko napomena. Za pocetak nemojte da ponovite nasu gresku u pogledu oblacenja. Portugal jeste juzno i jeste na moru, ali nije mediteranska zemlja, pa ga cak zaobolazi i topla Golfska struja, tako da sa Atlanskog okeana ume da duva ledeni vetar sve sa kisom pride.

Sledece je da ponesete sto udobniju obucu jer cete spasti sa nogu ako zaista zelite da upoznate grad. Tu je metro, tramvaj, autobus, zicare.... medjutim mora da se dobro "tabana" da bi se stvarno video grad, a konfiguracija terena je neverovatna jer najcesce da bi presli razdaljinu koja nije duza od Slavije do Terazija treba da se popnete i spustie na tri brda koja ih dele. Medjutim grad je toliko lep da je uzivanje prolaziti njime i otkrivati ga, pa cak tu i tamo zalutati.

Milsim da ipak treba imati neki plan obilaska koji bi bio prilagodjen duzini boravka, a osim fizickog napora uzeti u obzir da je javni prevoz relativno skup za grad u kojem nista drugo nije skupo cak ni za nas dzep. Ljudi su vec pisali o tome, ali evo i ja da ponovim da je karta u prevozu od 1,75 do 3,85 evra (zanimljivo je da je sto je gore prevozno sredstvo to je skuplja karta, recimo voznja starim liftom u centru je cak 5 evra) pa je preporuka kupiti za 5 evra dnevnu kartu za prevoz.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja kupih za mene i dragu karte za septembar -poranio jesam ali ok:)

Rezervisao sam na blic neki hotel kod trga(i metro stanice Markiz de Pombal.

Kakva je to lokacija po vašem mišljenju?

Vidim da oko te metro stanice ima hotela po prihvatljivim cijenama ali pojma nemam da li je to zato što je Lisabon generalno jeftiniji za smještaj ili je lokacija u pitanju ili prosto 4 mjeseca ranije pa je izbor veći.

Dakle kakva je to lokacija po mišljenju vas koji ste bili tamo?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Mislim da je lokacija savim u redu, cak sta vise radi se o jednoj od najreperezentativnijih avenija koju porede sa njihovim Jelisejskim poljima. Tu se ukrstaju dve linije metroa, park vazi za jedan je od najlepsih vidikovaca odakle puca pogled na reku, a duz celog bulevara su prestizne prodavnice (tipa Prada, Armani...), banke i svakojake institucije. Pri tom nije preterano daleko od onog istorijskog centra grada. Medjutim, nasi su prijatelji upravo sada u Lisabonu, takodje u nekom od tih hotela na toj lokaciji, pa kada se vrate ya koji dan mogu vam preneti i detaljnije informacije.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Slažem se sa elorom, mislim da je Markiz de Pombal odličan izbor za lokaciju hotela.I Street view na google mapsu je odlično uradjen za Lisabon pa i tamo možeš pogledati tačnu lokaciju svog hotela. A toplija odeća za Portugaliju-svakako. Nas vetar samo što nije oduvao na Cabo da Roca-i, ali je mesto fantastično:)))

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala na odgovorima-i ja sam imao takav utisak ali milo mi je kad to potvrde naši ljudi koji su već bili tamo.

Imamo vremena dovoljno do septembra pa slijedi proučavanje foruma,malo ću guglati kad imam vremena-vjerujem da će mi se iskristalisati

neki okvirni plan putovanja.

Dosta dugo planiram da odem tamo tako da sam malo i pregorio:)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sada gledamo da uklopimo par dana Lisabna sa veoma povoljnim Easyjet letovima za Madeiru i da ubijemo jednim udarcem i letovanje...

Easy jet- oprobana varijanta za letove do Madeire, isao vec 2 puta na taj nacin na ovo predivno ostrvo. Elem, ako karte budete uzimali barem 2 meseca ranije, mozda vam se posreci i uspete da nadjete i povoljnu kartu i preko nacionalnog prevoznika " TAP ".

Izmenjeno (DraganV)
skracen citat
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Za Portugal su i dalje najbolje 2 varijante iz susednog nam i bliskog Temisvara.

Da li postoji mogucnost da mi neko ili mozda Vi da mi detaljnije objasni kako bih mogao da kupim kartu iy temisvara do lisabona.

Hitno mi je!

Izmenjeno (DraganV)
skracen citat
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Vratila sam se pre par dana iz Lisabona, definitivno nezaboravno putovanje.

Sve je već napisano u forumu, samo uživajte.

Što se tiče avio karata, ja sam super dobro prošla, za 200e povratna AirFrance, sa presedanjem u Parizu.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nije me bilo duze vreme na forumu, trudicu se ubuduce da budem azurniji sto se tice obilaska foruma.

Neko je gore pitao direktno mene da pojasnim cene prevoza u Lisabonu. Dakle, kupite MESECNE karte koje izlaze na nekih 30tak eura, pa makar ostajali i 6 dana. Vaze vam za sve vrste prevoza u uzem i sirem gradskom jezgru (sa tim karticama mozete icui i do progradskih naselja kao sto su cascais, estoril i sintra btw). U zavisnosti od toga da li putujete do centra grada ili u okviru gradskog jezgra, ili putujete negde izvan grada (gorenavedeni estoril, cascais....) cena jedne voznje u jednom smeru iznosi izmedju 1.3 do 2.8e ako se ne varam (secam se sto posto da je lisbon-cascais vozom bilo 1.85). Ako se dobro secam, mislim da su cene nocnih linija nesto skuplje, ja sam jednom kad sam izlazio negde posle 1 za kartu do bairro alta dao 3.5 e !!!! Hteo sam da im prevrnem trolejbus. U svakom slucaju, procitajte moj post sa prosle strane i KUPITE MESECNE KARTE. Neko je gore pomenuo liftove u centru grada koji su 5e. Samo da se nadovezem da su oni skupi zbog toga sto predstavljaju svojevrsnu lisabonsku atrakciju, zbog toga su skupi, a i ova mesecna karta NE VAZI za voznju liftom jer je to maltene nesto sto platite da bi doziveli.

Neko gore pita za Marques de Pombal trg. To je trg u novom delu grada. Nije daleko od centra. Bukvalno idete niz jedan bulevar nekih 15-20 minuta i bicete na stanici Rossio. Deo grada koji po mnogome podseca na moderne svetske metropole, bulevar je pun velikih zdraga u kojima se nalaze sedista i poslovnice brojnih banaka, osiguravajucih kuca, automobilskih predstavnistava, administrativne zgrade, hard rock cafe, pozorista i ostale gluposti. Kod tog trga je i jedan od najvecih parkova u lisabonu koji je inace poznat po prostituciji. To je svojevrsna lisabonska stajga, tako da vodite racuna ako mislite nocu da odlucite da krenete u mirnu setnju kroz park. Ima puno kriminala, podvodjenja i ostalog. To su informacije koje su mi dali drugari kod kojih sam bio u Lisabonu, oni su lisabonci i imaju po 24-25 godina tako da znaju. Dobra je stvar sto je taj trg svojevrsni cvor saobracajni, zrakasto se odatle prostiru sve bitnije lisabonske ulice i ukrstaju gradske linije tako da mozete doci i otici manje vise svuda. Tu u blizini, ako nastavite levo od trga bulevarom (ukoliko stojite ledjima okrenuti parku, u pravcu centra grada kako je postavljena i statua njihovog heroja, inace nekog lika koji je obnovio lisabon nakon velikih zemljotresa ne znam koje godine) stizete i do Colombo trznog centra, preko puta njega je Jose Alvalade stadion Sportinga, a jednu stanicu dalje je i Da Luz. Po meni je Da Luz lepsi ali vi vidite. Proci cete i pored zanimljivih zgrada koje su grafitima isarane i predstavljaju takodje svojevrsnu lisabonsku atrakciju. Jedna od njih ima naslikan vrlo zanimljiv motiv sa zemaljskom kuglom videcete i sami i provaliti simboliku. Dosta je zanimljivo.

Sto se vremena tice, ja sam bio u februaru. Preko dana je bilo toplo, ali nocu... Tejo je OGROMNA reka i duva jak i hladan vetar, a ja sam bio smesten u zgradi koje nije imalo grejna tela tako da sam navuko bolest jer sam bio lagano obucen na spavanju. Vodite racuna.

Kroz centar dok idete gledajte da ne nasednete na fore i forice raznih cigana i muslimana koji gledaju da vam prodaju sve i svasta. Ako ste mladji kao sto sam ja, probacu da vam uvale 'hasis', koji nema veze sa hasisom, ili kokain koji takodje nema vezze sa kokainom. Ako ste stariji mislim da vas nece dirati.

Moj predlog je u svakom slucaju Alfama. Najpredivniji deo grada, guglajte i videcete. Ko je gledao Vendersovu Lisabonsku pricu zna o cemu pricam. Preporucujem da se operedelite da preko dana setate po Alfami jer je zaista predivna i tu se vidi i oseti dusa stare garde ljudi koji su zaista pravi lisabonci. Da ne duzim vise, sta vas konkretno zanima pitajte, bio sam u februaru i dosta se secam.

Dodatak, neko mi je gore rekao da sa Marquez de Pombala idu direktne linije za Freeport. Pitao sam, receno mi je da idu samo tokom leta tako da sam ja morao prigradskim prevozom. Ako sad idete verovatno ce biti tih famoznih belih autobusa.

Za Sintru odvojite ceo dan, Cabo de Rocca i Cascais mogu jedan dan takodje. Nisam bio na Cristo Rei (nisam stigao za 9 dana). Pozdrav i srecan put i dobar provod svima, pozdravite mi Lisabon. Mah mah

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Samo da se nadovežem sa svežim vestima... Mi smo uzimali dnevne karte od 5e, sa njima mogu i liftovi i tramvaji, busevi, metro.... Ona ne važi za voz do Cascaisa ili Sintre (karta do tamo je 2,05e), ali nama se baš isplatila. Takođe za 9 dana nismo stigli do Christo Rei, ali vidi se lepo i sa druge strane reke. Vreme-vetar, vetar, vetar... Kada je dnevna temperatura bila oko 25 stepeni, a vetar duvao, morala je jaknica, pogotovo uveče.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Gledam nešto opcije za tu mjesecnu kartu prevoza po Lisabonu pa mi nije jasno da li ja dobro razumijem da se ta 30 dana važeća karta može kupiti na svakom automatu po metro stanicama ili se mora poručivati pa čekati nedelju dana?

Dakle pitanje je da li se ta 30 dana karta može svuda kupiti,koliko tačno košta i da li je samo za metro ili za sve po gradu.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Zdravo svima! :)

Treba mi savet oko kupovine povratne avionske karte iz Beograda za Lisabon, treba da idem pocetkom oktobra na omladinsku razmenu na istoku Portugala, ali pre toga moram da dodjem do Lisabona :D , pa mi treba pomoc oko izbora avio kompanije sa najnizim cenama.. :)

Hvala unapred! :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905031
    Ukupno poruka