makičak

Maldivi u sopstvenoj režiji - putopis

Maldivi se sastoje od preko 1000 koralnih ostrva rasutih na teritoriji većoj od Srbije, a s ukupnom kopnenom površinom od samo 300 km2. Oko 200 ostrva je naseljeno, a još oko 100 zauzimaju hotelski kompleksi, koji koštaju od 300 do 3000€ za noć, i koji su doskora bili jedini način da se turistički poseti zemlja.

post-23079-0-63148400-1425333125_thumb.j

Međutim, da bi se podstakao ravnomerniji razvoj, od 2009 vlada dopušta osnivanje malih hotela (guest houses) i stanovnicima lokalnih ostrva, koji su, od toga uskoro napravili dobar biznis, i turisti s plićim džepom su uskoro počeli da pristižu. Hotelčići imaju od 3-4 do 30-tak soba, a uz njih se onda otvaraju i restorani, prodavnice suvenira i potrepština, agencije za lokalne izlete, i sve što čini jednu standardnu turističku ponudu. Maldivci se još uvek uče turizmu, ali im dobro ide.

post-23079-0-82633800-1425333469_thumb.j

Nas dvoje smo se uputili na Maldive privučeni cenama avionskih karata, koje su preko Aeroflota na liniji Beograd-Moskva-Male iznosile oko 430€ po karti. Još uvek su po te pare, za mesec i više dana unapred; ipak, vodite računa da je glavna (suva) sezona od decembra do aprila, dok je kišna od maja do decembra, kada je i poseta slabija. Ipak, i u suvoj sezoni uvek bude kratkotrajnih pljuskova, a i u kišnoj sunčanih perioda, a i cene su odgovarajuće.

post-23079-0-34562100-1425333734_thumb.j

S obzirom na udaljenosti, i prevoz unutar Maldiva je značajna stavka, jer su već i gliseri dosta skupi, a do udaljenih ostrva se mora hidroavionom. To praktično ograničava izbor ostrva na širu okolinu prestonice Malea, gde saobraćaju lokalni feriboti. Javni prevoz vrši MTCC (http://www.mtcc.com....rtprovince.aspx ), a brodovi voze samo jednom dnevno ili u dva dana (pogledajte pdf na dnu strane); petkom ne saobraćaju. Cene karata su simbolične. Saobraćajno su najbolje povezani Severni Male atol, gde su ostrva Huraa i Thulusdhoo (surferski raj), i Južni Male atol, gde su Gulhi, Maafushi i Guraidhoo. Čuo sam da su vredni pažnje i Ukulhas i Mathiveri zapadno od Malea, te Fulidhu nešto južnije. Od navedenih, daleko je turistički najrazvijeniji Maafushi, sa preko 40 hotela, za koji smo se i mi odlučili.

post-23079-0-54490100-1425333702_thumb.j

Iako generalno zaziremo od gužve, na Maafushiju je ipak najveći izbor smeštaja i svih drugih sadržaja, a količina turista je još uvek sasvim podnošljiva. Ipak, gradi se bar još desetak, sve većih hotela, a i meštani obnavljaju svoje kuće, i celo ostrvo je veliko gradilište. S obzirom da se intenzivno gradi (u odnosu na YouTube snimke od prošlog avgusta, već su sredili pristanište i napravili javnu rasvetu duž cele obale), sve što čujete o njemu će se brzo promeniti. Maafushi ima vrlo lepu bikini plažu sa palmama i omanjim koralnim grebenom; mimo nje, obala je dosta neuređena i puna šuta.

post-23079-0-85184200-1425333867_thumb.j

post-23079-0-02554700-1425333891_thumb.j

Imajte u vidu da su Maldivi islamska zemlja, te na lokalnim ostrvima nema alkohola (niti ga je dozvoljeno uneti u zemlju), a očekuje se i pristojnije oblačenje (kupaći kostim je ograničen samo na određenu plažu). Takođe, stanovništvo je dosta siromašno te uglavnom stanuje u udžericama, a ima i dosta razbacanog smeća. Sve to zaista ne smeta uživanju u tropskom raju, samo ne očekujte Majorku. Međutim, iako mestimično deluje kao cigan-mala, veoma je bezbedno, svi su vrlo ljubazni, i niko nas nije startovao da se žica, prosi ili slično.

post-23079-0-06343600-1425333922_thumb.j

Guest houses koštaju okvirno 50-120$ po sobi za noć. Generalno su vrlo čisti, sobe imaju sopstveno kupatilo, klimu ili ventilator, i nude doručak i eventualno druge obroke u sopstvenom ili susednom hotelu. Nećete naći studije (sa kuhinjicom) da biste kuvali sami, a i ne isplati se: prodavnice su skupe i slabo snabdevene, ne možete u njima kupiti meso, ribu ili mlečne proizvode (ima sladoleda), a hrana u restoranima povoljna i ukusna. Ručak za dvoje u restoranu košta 15-25$, a lokalna riba je najjeftinija. Generalno je dobra i bezbedna hrana, samo imam utisak da se još malo vežbaju sa zapadnjačkom kuhinjom, te često presole ili čudno začine jelo (Worcester sos u piletini s pečurkama? Pica sa slatkim kečapom?). Ali može sasvim lepo da se jede. S druge strane, ima štandova s voćem gde vam pripreme kokos za 2$, ananas za 6 ili veliku voćnu salatu za 8.

post-23079-0-29631200-1425334112_thumb.j

Svuda na Maldivima možete samo da se sunčate, kupate ili, najbitnije, uživate u podvodnim aktivnostima. Podvodni svet koralnih grebena je neopisiv, čak i ako niste ljubitelj ronjenja ovde morate početi. Dovoljan je i običan snorkeling s maskom, za koji opremu možete povoljno iznajmiti ili dobiti od domaćina, dok postoje i mnogobrojne škole ronjenja s bocama, naravno po višim cenama. Maafushi ima solidan, mada proređen, koralni greben na plaži, dok za 10-30$ možete u agencijama i hotelima otići na ronilački izlet sa vodičem na bolja mesta (greben u blizini, morske kornjače, raže) koji apsolutno ne treba propustiti. Postoje i izleti za noćno pecanje, gledanje delfina, džinovskih manti i plivanje s kit-ajkulom, koji koštaju 50-90$. Naravno, nema garancije da ćete iste i videti jer žive u divljini, te vam valjda vrate deo para ako se to ne desi. Nismo probali. Za sve izlete cene padaju s brojem prijavljenih, te je bolje otići u veće agencije gde se lakše nakupi. Preporučujem lokalnu agenciju iCom, zaista su profi, sa nama su išla dva vodiča, jedan je išao s polu-plivačima a drugi s nama "iskusnima".

post-23079-0-33649900-1425334135_thumb.j

post-23079-0-51918500-1425334154_thumb.j

post-23079-0-91453300-1425334177_thumb.j

post-23079-0-02712400-1425334244_thumb.j

Svakako treba iskoristiti i priliku da se ode na jednodnevni izlet u hotelske komplekse (resorte), koji su otvorili vrata "dnevnim migrantima" i omogućuju dnevne posete s konzumacijom. Po internetu ćete naći razne cene, ali one uglavnom rastu, i ove godine su posete išle od 60$ do 150$ dnevno, plus troškovi transporta (koji rastu s udaljenošću od Maafushija), te računajte na minimum 80-85$. U to je uključen boravak, ručak ili konzumacija, te korišćenje nekih sadržaja (ležaljke, bazen, zavisi gde). Računajte da mimo aranžmana cene ubijaju (kafa+kola=11$), te ako želite popiti najskuplje pivo u životu, ovde imate priliku... Mi smo se odlučili za Rihiveli, nešto skromniji resort s bungalovima na obali (oni sa sojenicama su redovno ekskluzivniji i skuplji), s najviše francuskih turista. Ostrvce je veoma lepo, ali i izuzetno malo, te je lepo na njemu provesti dan, ali za duže od toga i njegovi stanovnici moraju ići na izlete. Moram priznati da me je smorila i izuzetno plitka laguna koja se u pličini od 50 cm prostire stotinama metara unaokolo.

post-23079-0-14815300-1425334411_thumb.j

post-23079-0-24357500-1425334430_thumb.j

post-23079-0-19648700-1425334451_thumb.j

E da, imaju i hranilište ajkula i raža. Ne ujedaju :). Bar ne dok su site.

post-23079-0-12958800-1425334760_thumb.j

Uopšte, dosta gostiju praktikuje "island-hopping", po par dana na više lokalnih ostrva, ili kombinaciju s resortom. Nama je više prijalo otpadanje na Maafushiju uz par izleta, a i klima i jet-lag malo ošamute čoveka. Gostiju ima sa svih strana; na Maafushiju je ponajviše iz istočne Evrope, verovatno zaslugom Aeroflota, a u istom periodu je s nama bila i jedna srpsko-hrvatska ekipa.

Troškovnik za dve osobe, okvirno: 850€ karte, 650€ 11 dana smeštaja s doručkom (10 Maafushi + 1 Male, da bi stigli na povratni let), 700$ (600€) sve ostalo (hrana, u proseku 1.5 obrok u restoranu, izleti na Rihiveli i ronjenje, porez u hotelu, sitnice).

Eto toliko za ovo javljanje, uz standardno "sve što vas zanima slobodno pitajte". Cenio bih da moderatori ne spajaju teme, kad sam se već potrudio da ispričam priču od početka do kraja.

P.S. Kao dopunu ovom putopisu možete pogledati ovaj blog, koji prati okvirno isti narativ, uz nešto više praktičnih detalja.

Izmenjeno (makičak)

hvala. fotke su ti po obicaju odlicne..

da li bi se vratio na maldive? msm zaista je kod nas cica zima kada je tamo sezona..

i mozda neko poredjenje sa drugom destinacijom?

Za proteklih 10 godina nisam se ni na jednu destinaciju vratio, tako da i nisam neko merilo. :) Jedino planiram da se vratim na Sardiniju, ono je meni raj.

Lepo je otići tako u februaru na more, skroz promeniti godišnje doba. Bojim se samo da ću se navući. :D Ipak, meni je Mediteran najlepši i mislim da ni sami ne znamo koliko imamo sreće što smo mu tako blizu. Maldivi su neki drugi svet, ali vredi ga videti, naravno ko može da to priušti. Od tih egzotičnih destinacija najviše me privlači Mauricijus, pa videćemo da tamo odemo jedne zime, bože zdravlja...

slazem se za sardiniju. nije jelena bas toliko luda sto stalno drvi za to ostrvo... :vestica:

ovi maldivi mi nisu privlacni koliko sejseli recimo. msm da je tamo ipak malo ''zivlje''. ali nista dok ne odem..

za maldive mi taj odnos dobijeno/ulozeno nekako nije bas najsrecniji. mozda za neki medeni mesec pa kao ''aj se tamo istopimo kolikogod mozemo'' ali ni ja niti zenka nismo u tom fazonu..

nadam se da imas neki zli plan za leto... :hladjenje:

komplimenti za putopis. nista preopsirno, taman po mom ukusu...

Super putopis, hvala. Planiram da posetim Maldive na putu nazad u Evropu, pa su mi ove informacije bas dobro dosle.

I ja bila na Mafušiju i tamo se ne bih vraćala iako mi je drago što sam videla kako to izgleda. Ali u Sun island bih se vrlo rado vratila. :D

koliko ste platili sun island / koliko dana?

Vidim da sam zaboravio jedan bitan podatak, pa da kompletiram: lokalna valuta je maldivska rufija, a američki dolar se prima praktično svuda. Kartice slabo prolaze. Savet je da ponesete veću količinu dolara u sitnim apoenima (uključujući 1$). Kusur uglavnom vraćaju u rufijama, ali će dati i dolare ako tražite i imaju. Osetljivi su i na kvalitet dolarskih novčanica, te umeju da zakeraju na stare i izgužvane. Na aerodromu razmenite 20-tak $ da imate za karte za brodove i taksi. Taksi u Maleu košta oko 1.5$ fiksno, ako me pamćenje služi; grad je nekih 2-3 km u prečniku ali je zbog gužve, vrućine i uskih ulica muka vući kofere peške.

Ako morate da prespavate u Maleu zbog aviona, verovatno je bolje da izaberete aerodromsko ostvo Hulhumale (nadomak grada), manja je gužva nego u prenatrpanom Maleu.

Po ko zna koji put ja iščitah ove strane....

@makičak, šta misliš koliko bi bilo zanimljivo letovati, tj biti smešten u Hulhumale, pa odatle praviti izlete kad se smorimo?  Koliko vidim na netu ok su plaže, ima i restorana, hotela, povezano je mostom sa aerodromom, a ni Male nije daleko, vidim idu trajekti do njega?

Svaki savet i mišljenje je dobrodošao!

@mananna: Ne bi. :sorry: Kao kad bi otišao u Grčku na more i zabio se u, šta znam, Volos ili Igumenicu. Hulhumale, je prosto veštačko ostrvo, verovatno ima nekakvu pristojnu veštačku plažu, ali to prosto nije ono zbog čega se ide na Maldive - a to su koralni grebeni i priroda. Sam Male je potpuno nezanimljiv za turiste, Hulhumale je tek malo lepši njegov deo.

Na Maldivima, prosto, nije jednostavno ili jeftino praviti izlete. Osim po užoj okolini Malea, javni prevoz je redak, a taksi-gliseri su dosta skupi. Izabereš neko ostrvo i to ti je uglavnom to. Eventualno neki hop on-hop off na nekoliko susednih, čisto da se manje smoriš ako baš ne možeš da se svrtiš na jednom mestu ceo odmor.