Баџа

Изнајмљеним аутомобилом у Грчку

75 poruka u ovoj temi

Moderatore, sve to stoji ali...

Mislim da sam jedini shvatio zašto je čovek otvorio novu temu.

Svi Vi koji ste se upecali i krenuli u priču o kolima treba da pređete na temu - Automobili kojim putujete na more.

Moj posao je vožnja svaki put drugog auta. Kako Igor reće - puno dugmića...zamislite mene koji svake nedjelje vozim drugo auto, redovno šleper ili po narudžbini neki Audi, sutra Škoda pa onda BMW itd...

Četiri osobe ili bar dva para imaju jako puno razloga da unajme RAC - pogotovo ako sumnjaju u svoj auto ili krenu na put sa tek kupljenim ljepotanom koji je prešao 130000km i samo sjedi i vozi...

Plati se više ali se razmišlja manje. Da ne bude zabune, ovo ne važi za porodice sa djecom koje putuju svojim autom kakav god bio, ali mislim da je pokretač teme sljedeće htjeo da kaže:

Nemam 1000 Ojra da ih nosim za slučaj sitnih kvarova pa mu ovo dođe kao neka vrsta osiguranja.

P.S. U slučaju da sam promašio temu, primam na sebe svo drvlje i kamenje od strane za četnika iste.

Izmenjeno (stojadin)
3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Таман посла, Стојадине, јер си погодио суштину! Немам ауто у који бих имао поверења да ме лепо одвезе и врати од/до Тасоса (на пример), а можда ни до Ниша. Свима осталима, хвала што сте се укључили у дискусију. Идемо даље...

Рачуница о тамо рентираном аутомобилу је заснована на МЕНИ познатим премисама.

Ако се путује агенцијским аутобусом, цена четири карте (за одрасле, али то су ценом и сва деца старија од 12 година!) је од 65-75€, с тим да неки за те паре обезбеђују карту за трајект, а неки не, па сам 70 € узео као гарантовану цену.

На то иде цена изнајмљивања кола на острву, а то је за ауто класе "Пунто" око 350-380 € за 12 дана. Наравно, цена зависи од дела сезоне и од договора са газдом/газдарицом, али се тешко може спустити испод 330 €. Да, ја бих можда и могао да спустим и на 300 € (мада не "Пунто"!), али не и неко ко тамо иде први пут и досад није рентирао кола. Уосталом, Грци су постали немилосрдни и слабо се шта може са њима цењкати, иако многи тврде другачије. Једно је када вам је Грк дугогодишњи "пријатељ", а сасвим друго је када идете на непознат терен.

Стога, "Пунто", 12 дана - 350 €. Јул месец.

Бензин тамо кошта лепе паре, 1.56 €, скоро пола евра по литру више него код нас! Био је и скупљи раније, и до 1.70 €.

Претпоставићу на основу свог искуства да возите барем 50 км дневно, јер шта ће вам ауто ако нећете кружити острвом и уживати у крајолицима и плажама? Ја сам тамо обртао скоро пун круг око острва дневно (око 100 км), али то не могу да претпоставим за свакога. Стога, писао бих 600-650 км, мада је то мало за 12 дана. Пре ће бити 800 км.

Рентиран "Пунто" троши сигурно око 7 литара на 100 км (Тасос НИЈЕ раван, а и макадама има доста!) па је то око 55 литара горива у том периоду (95 октана).

Значи:

280 € - аутобус

350 € - аутомобил

85 € - гориво

===============

715 €

Ето, можемо да почнемо од ове рачунице. Можда ће некоме изгледати много, али не заборавите да возите рентиран ауто све време док сте на острву, практично од тренутка када се истоварите у собу па до тренутка када је напустите и чекате аутобус за Србију (Београд, у овој рачуници).

Изволите.

Izmenjeno (Баџа)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Badžo, računica ti u takvoj varijanti nije najbitnija stvar, nego odabir vozila. Na stranu udobnost, ali sigurno ti je potreban malo veći auto. tačnije, sa malo većim gepekom, jer ipak se ne ide od plaže do plaže pa da može poso da završi i punto ili neka od onih koreanskih zujalica.

У овој првој рачуници, ставио сам "Пунто" јер је то сасвим довољно великО ауто за четворо и њихов евентуални багаж по острву. Веруј ми, годинама сам рентирао искључиво А и А+ класу тамо. Мада, као да па сви Срби возе велика кола по Грчкој. Има људи којима је "Клио" или "Корса" све и свја, па натрпају децу и напуне гепек и кров... и терај!

Obrati pažnju i na vrstu osiguranja koja ide uz auto. Nisam siguran, ali mislim da je kasko obavezan ukoliko se rentiranim autom izlazi iz zemlje. Sad, tu neke agencije imaju posebne cenovnike za kasko, a neke ga uračunavaju u cenu, tako da nije uvek najjeftije stvarno najjeftije.

Грци имају стандардни пакет осигурања, који НЕ УКЉУЧУЈЕ лом стакала, пуцање гума и оштећења на трапу. Капирам да је то довољно да се вози опуштено (што се кварова тиче) али и опрезно, јер нема ломатања по грбинама и лудовања по кривинама. Све сам пробао и све што пишем је из мог искуства (а и пар других људи којима верујем).

Што се тиче сложености аутомобила, сви су у стандардним пакетима опреме, где је максимум ЦД-плејер, подизачи стакала напред, као и основни борд-компјутер. Најчешће ништа више од тога. Чак су редовно са најслабијим моторима, па пун ауто по оним грбинама сиса бензин значајно, јер треба одржати неки квалитет вожње.

Механички, одржавани су коректно, јер то су им основна средства за рад. Често буду малчице прљави, али то већ не спада у тему.

Izmenjeno (Баџа)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja sam moju racunicu bazirao na vecem vozilu C klase (karavan, van, limuzina), tako da ona nije relevantna u ovom slucaju.

Izmenjeno (Igor Lukač)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Какве везе има? Изнеси је, нису сви спремни да се мало гурају. :) Мене занима и твоја рачуница.

Само постави сличне премисе око удаљености, дужине најма или како већ.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kod nas Fiat Punto na više dana može da se nađe za 12 evra. Tako mi bar kaže drugar koji se bavi izdavanjem automobila.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

To je bilo 2012. tako da se ne secam detalja. Ja sam racunao najam na 14 dana posto ne putujemo u jednom danu. To bi me izaslo najmanje 500€ plus razna osiguranja ako nisu ukljucena u cenu. Ne secam se sta sve pokriva osiguranje a sta ne. Jos mi treba i sediste za dete. Nisam isao u agencije da se raspitujem vec sam samo guglao na netu.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Na 10+ dana opel astra uz dogovor 20e dan mislim da nema dalje racunice..

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ја сам горе причао све време о Грчкој, а не о нашим агенцијама. Њих и ту другу рачуницу ћу тек да изнесем.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Tema je iznajmljenim autom u Grcku,shodno tome clanovi ti i daju predloge...mislim ti auto mozes da iznajmis i u Bugarskoj,Makedoniji..pa da ides u Grcku..

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ок, али ниси написао где има та Астра за 20 или више евра дневно? У Србији можда да, али у Грчкој не, па ће људи бити доведени у забуну. А и написао сам одакле докле је рачуница (у мом случају).

Ко иде из Ниша или Лесковца има сасвим други рачун. Исто тако и неко из Новог Сада или Ужица. Пар реченица објашњења уз коментар никоме није шкодило.

Izmenjeno (Баџа)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Prošle godine drugar je išao samnom RAC. Tek je kupio bio auto i nije hteo da ide sa njim. Uzeo je polo 2013 godine 1.4 benzin presao 15 000 km. Po danu ga je platio 22 eura. Isli su on i zena i dete. Potrosnja benzina je bila 5.5 litara.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

У овој првој рачуници, ставио сам "Пунто" јер је то сасвим довољно великО ауто за четворо и њихов евентуални багаж по острву. Веруј ми, годинама сам рентирао искључиво А и А+ класу тамо. Мада, као да па сви Срби возе велика кола по Грчкој. Има људи којима је "Клио" или "Корса" све и свја, па натрпају децу и напуне гепек и кров... и терај!

Грци имају стандардни пакет осигурања, који НЕ УКЉУЧУЈЕ лом стакала, пуцање гума и оштећења на трапу. Капирам да је то довољно да се вози опуштено (што се кварова тиче) али и опрезно, јер нема ломатања по грбинама и лудовања по кривинама. Све сам пробао и све што пишем је из мог искуства (а и пар других људи којима верујем).

E, vidiš, moja greška što nisam napomenuo (mislio sam da se podrazumeva) da je u pitanju put od Srbije za Grčku. Naravno da je za rentiranje na moru dovoljan i najmanji auto - staviš suncobran i frižider torbu i to je to. Punto je tu već i klasa više. Ali, za duže putovanje sa svim stvarima koje ponesete je ipak bolje da imate malo komocije. A mislim da par desetina evra više ipak vredi dati za tako nešto.

Za osiguranje takođe važi priča za iznajmljivanje u Srbiji pa izlazak iz zemlje.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ако да наставим даље... сада идемо у Грчку рентираним аутомобилом и комплетно избегавамо туристичке агенције и њихове аутобусе и шарене, често неуклопиве распореде.

Елем, агенција код које обично узимамо кола (да је не именујем, јелте) за 14 дана најма аутомобила који сме за Грчку тражи 243 €. Аутомобил је Опел Агила, Сузуки Вагон, те мале коцкице (A+) које су минималан захтев да би се сместило четворо и нешто пртљага. Ако подигнемо све за класу горе (Б или II), Авео, Корса и Поло коштају 281 €. Ми пртљага имамо мало, и заиста нећу да улазим у расправу око тога шта коме одговара од возила, јер правим основно поређење, без претеране "кастомизације". Ово је основа испод које се не може. Ни у аутобус не можете са пуно ствари, али ипак стане више него у гепек ових мањих кола.

Зашто 14 дана најма? Па, ауто узмете на дан поласка ујутро, па онда бирајте када крећете доле да би сте сутра преподне били на Тасосу (Тасос наводим јер ми је он репер, не и тема овог писанија). У повратку, ако стигнете увече кући, сигурно нећете јурцати онако уморни да вратите ауто, већ искористити додатни сутрашњи дан да се аутомобил среди, опере, можда развезу ствари по фамилији, па га тек онда вратити агенцији. Стога, 14 дана најма, а не 13. Неко ће хтети да преспава успут ка кући, па и то додатног луфта добро дође.

Сада да одмеримо колико ћемо прећи и имати додатних трошкова путарина.

16065739363_1beece89b5_z.jpg

До Лименаса од Београда има око 830 км ако се иде на Солун, а 750 км ако се иде преко Бугарске. Није исто јер су трошкови другачији.

Путарина у Србији је oко 6 € ако се иде само до Ниша, а 8 € ако се иде према БЈРМ. БЈРМ путарине су 3 € у једном правцу , а налепница за Бугарску (месец дана важења) 13 €.

Међународну возачку дозволу (2730.- дин) не рачунам у трошак, јер вам она свеједно треба и за грчки рентакар (опција путовања аутобусом). Ни зелени картон не рачунам, возило је осигурано у агенцији и то је њихова уговорна обавеза.

Наставићу се...

Izmenjeno (Баџа)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

120 litara je drugar potrošio prosle godine. Benzin je u putanji. Presao je blizu 2000 kilometara u pitanju je Sitonija.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905040
    Ukupno poruka