brada70

Varsava

61 poruka u ovoj temi

Hvala na odgovoru. Vidim da su letovi takvi da je dolazak rano ujutru, a polazak za Bg kasno uvece. Planiram 3 noci, dakle skoro 4 puna dana. Ja licno volim zimu i ne smeta mi hladnoca, ali ne idem sam :D. Najverovatnije cu izabrati oktobar, a kad god da otputujem napisacu zanimljivosti. :) 

 

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Oktobar, definitivno. Varšava ima užasan vetar zimi.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pozdrav,

Da li neko mozda zna kako i gde se moze kupiti vozna karta Budimpesta - Varsava?

Planiram u julu da idem vozom, i pretpostavljam da mi je to najjeftinija varijanta - preko Budimpeste?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pogledajte na sajtu Madjarske zeleznice,mislim da mogu da se kupe online.E,sad,ako niste striktno vezani za voz,ima i kombinacija autobusom.Budimpesta-Krakov(Orange ways),Krakov-Varsava(Polski bus).Polski bus cesto ima super popuste,mogu da se nabave karte za male pare.
Ne bi bilo lose da pogledate i Wizz Air(Budimpesta-Varsava) ,mi smo prosle godine naleteli na povoljne karte,povratna je bila oko 80 evra.:rolleyes:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala puno na info!

Pogledacu Wizz Air, da li znate mozda koliko je komplikovano i kako stici od zeleznicke stanice do aerodroma u Budimpesti u tom slucaju?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pogledajte na podforumu Budimpesta,sigurno je neko pisao i o tome.:rolleyes:
Sad nesto gledam na sajtu Air Serbia,imaju i onu neku promociju za Varsavu.Navodno, karte mogu da se nadju za oko 105-110 evra(samo gledajte da izbegnete vikend ako je moguce,jer se putovanja vikendom doplacuju).Mozda i to nije losa opcija,nemate malteretiranje do Budimpeste ,plus za te pare ukljucen je i cekirani prtljag.
Ako treba jos neka informacija,tu sam.:happy:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nije najjeftinija varijanta :)

Od ove godine Polski bus i Lux expres idu za smesne novce :) 

Lux Expres moze na akcijama da se nadje vec od 10-ak eur, a regularne cene su 20 Eur.

Polski bus je koliko cujem nekad i jeftiniji od toga :) 

 

Takodje, ima opcija: Orange ways do Krakova, pa onda za Varsavu, isto ispadne do 20-ak Eur...

 

 

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja sam prošle godine u oktobru išao Wizzom iz Pešte za Varšavu, i povratnu platio 30e.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kakvo je generalno vreme u Varšavi sredinom oktobra, jel pada puno kiše u to doba ?

 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nedavno sam se vratila iz Varšave, gde sam bila poslom, treći put od prošlog septembra. Prvi put sam posetila Varšavu u julu 2015., u sopstvenoj režiji, pisala sam u par navrata na ovoj temi, i oduševila se ovom izuzetno lepom i prijatnom prestonicom. Bilo mi je krivo što nismo mogli tada da ostanemo duže, nego smo vreme bili podelili na Krakov i Varšavu,  pa kad su mi nenadano iskrsle ove tri  sluzbene posete, kao da sam dobila na lutriji. Medjutim, ispostavilo se da sam najvise videla i obišla prvi put, ovo kasnije je samo nadogradnja, u vidu boljeg upoznavanja kafana:bez-zuba: i restorana, kako to već biva službeno, ali i kulturnog života, pre svega zahvaljujući izuzetno gostoljubivim domaćinima.

 

Sto se avio prevoza tice, pre dve nedelje sam krenula 14:05, a vratila se letom iz Varsave u 14:35, sto nije bas neko sjajno vreme, manje vremena je za obilaske, a placate vise nocenja. Postoji i  let  iz Bg u 16:55 i iz Varsave u 11;55. Dakle, nista preterano zahvalno za kombinovanje, za razliku od pre dve godine, kad je Er Srbija imala odlicne letove, ujutru iz BG , uvece u pola devet iz Varsave. Plus su karte poskupele drasticno, vise nego duplo, tako da je sada definitivno bolje ici iz Budimpeste.

 

Sa aerodroma Šopen je odlicna konekcija do grada metro, tj. voz.  Direktno iz aerodromske zgrade, ne izlazeci napolje, ulazite krajnje desno u prizemlju na stanicu voza. Linije su SKM S2. koji ide do stanice Centrum, ili SKM S3 ili KM9, koji idu do stanice Warszawa Centralna. Obe stanice su u samom centru grada, pa birate liniju shodno blizini smestaja. Cena karte je 4.40 Zlota, sto je karta za voznju do 75 minuta. Do 20 minuta voznje je 3.40 PLN, a do 90 min. je 7 PLN, dnevna karta 15 Zlota.  Karte za ovaj voz kupujete na automatu, kojih ima nekoliko u prizemlju aerodromske zgrade. Autobus 175 je dosta sporija opcija i sa vise guzve,  za istu cenu karte. Novac samo u neophodnoj kolicini promenite na aerodromu, jer je kurs losiji dosta nego u gradu. Kurs u gradu je sada bio 1e=oko 4.24 Zlota. Menjacnica ima svuda po gradu, obelazene su sa ''kantor''. Menjacnica u ulici Krucza, blizu ugla sa ulicom Zurawia, radi do ponoci, ako nekom bude trebalo. Takodje, opcija  od/do aerodroma je taksi, koji kosta oko 32-38 Zlota, ako ste u centru grada (siroki krug sa obe strane  Al.Jerozolimskie). Moram da napomenem da su varsavski taksisti medju najuctivijim taksistima na koje sam nailazila na putovanjima, veliki plus. Uzmite kartu grada na aerodromu odmah, te sto su besplatne su odlicne, mogu I u hotelima da se uzmu, ubelezene su sve znamenitosti.

 

Varsava je vrlo lep i upecatljiv grad, dopadljive atmosfere, prepun zelenila i parkova. Leto je pravo vreme za posetu, definitivno, kako bi se dozivela u punoj lepoti. i videla sva raskos parkova kojima obiluje.  Kada sam bila pocetkom decembra, bilo je bas hladno, vetrovito, mada je grad bio impresivno dekorisan, sav u Bozicnom ruhu, pa je i to imalo svoju draz. Lazienki park je svakako najupecatljiviji medju parkovima, sa palatom, paviljonima, bujnom vegetacijom, jezerom i kanalima, muzejima, statuama, umiljatim i neverovatno pitomim vevericama, gizdavim paunovima, patkicama, cvecem... prava oaza mira i uzvanja usred grada. Kod spomenika Sopenu i na drugoj strani, u ''amfiteatru'' su ceste priredbe, razliciti dogadjaji, sto je sjajno, ako se bas tada zateknete tamo, sto meni nije poslo za rukom. Do njega vam treba oko pola sata neforsiranog hoda od Palate kulture i nauke, i to kroz vrlo lep deo grada, duz ili ulicama oko Marszalkowske, pa do trga Zbawiciela, sa impresivnom Crkvom Svetog spasa, u barokno-renesansnom stilu, koja dominira citavim trgom, pa skrenete levo u Al. Wyzvolenia i njom idete pravo do Lazienki parka. Kada se nauzivate u parku Lazienki, preporucujem da predjete Belwedersku ulicu, gde se odmah nailazi na stajaliste busa br.180, koji ce vas odvesti do zamka, muzeja i parka Wilanow. Po meni, Lazienki i WIlanov je najbolje obici u istom danu. Takodje, u blizini Lazienki parka je i Belwedere palata, koju mozete posetiti samo spolja, ranije je Belwedere bila predsednicka rezidencija, a sad sluzi za razlicite cermonije i prijeme. Inace je skoro svaka raskrsnica odlicno obelezena. U Wilanovu je ulaz besplatan bio cetvrtkom, sto je razlicito od svih ostalih muzeja i Kraljevskog zamka, gde je mahom ulaz besplatan nedeljom.U Wilanowu je park otvoren od 9 do 22h.  Individualne ture po palati krecu od 9;40h, pa do 14h na svakih deset minuta. Muzej kralja Jana III je zaista sjajan.  U okviru Wilanow poseda postoji i muzej plakata, u koji nisam ulazila. Svakako bih posebno istakla i Saksonski park/Ogrod Saski u samom centru grada, kod trga Dabrovskiego, sa brojnim statuama, fontanom, vodotornjem, jezercetom, fantasticno mesto. Na njega se nadovezuje i Spomenik neznanom junaku, svakako stavka koju treba videti. Takodje, parkovi Krasinski i Marszalka, park ispod  Narodnog muzeja prema Visli, park ispod Varsavskog univerziteta...

 

Kljucne stvari u Varsavi cete videti ako krenete od nezaobilazne palme na Trgu Sarla de Gola u ulicu Novy Swiat, na koju se nadovezuje  predivna Ulica Krakowskie Przedmiescie , puna upecatljivih zgrada, do Trga zamkova, pa preko Rynek Staroga Miasto, Barbakana do Nowe Miasto. Na ovom potezu su brojne grandiozne crkve, pocevsi od Crkve Sv.krsta, Crkve sv.Josipa, Crkve Sv. Ane... Tu je i Poljska akademija nauka, ispred koje je Kopernikov spomenik, zatim kompleks Varsavskog univerziteta, sa svojim brojnim ulickanim delovima i besprekorno uredjenim vrtom, a ispod njega, ka Visli, je i zdanje Univerzitetske biblioteke. Nesto sto je zanimljivo obici ako se spustite do pomenute biblioteke, narocito ako idete sa decom ili mladjim tinejdzerima je i Centar nauke Kopernik, na samoj obali Visle. Ulaz je 27 Zlota za odrasle, 18 za decu, studente i seniore, ponedeljjkom je zatvoren, U blizini univerziteta je i Sopenov muzej sa zanimljivom prodavnicom muzicke literature ispod muzeja. Nadovezuju se Predsednicka palata, spomenik Adamu Mickiwewitzu, elegantno zdanje hotela Bristol... sve do Trga zamkova koji je doslovno kao nacrtan, toliko kolorita i prelepih zdanja nikako necete lako zaboraviti, isto kao i Rynek Staroga Miasta sa zastitnicom grada, sirenom. Kraljevski zamak obavezno posetiti, potpuno razusen 1944., kao I citav grad, a potpuno rekonstruisan od 1971.do 1984., sa njegove fascinantne 32 odaje. Ulaz je 30 Zlota za odrasle, a 1 zlot za decu do 16 godina za turu po zamku. Naravno, svuda od pocetka ulice Novy Swiat su nebrojeni restorani, poslasticarnice, pivnice, barovi, fast food....tako sve do ''izlaza'' iz Nowe Miasto. Od Trga zamkova pored glavnog trga Starog grada, proci cete pored izloga brojnih zivopisnih antikvarnica, staklara, prodavnica porcelana... Caroban je ovaj deo Varsave. Od Nowe Miasto ka Visli je park fontana, nesto kao multimedijalni park. Muzej Marije Kiri i rodnu kucu ne mozete promasiti. Na drugoj strani je barokna palata Krasinski, otvorena prvobitno krajem XVII veka,  park Krasinski, a u blizini je i Spomenik palim ustanicima iz Drugog svetskog rata. Odatle Bonifraterskom ulicom mozete doci do Spomenika zrtvama palim na istoku, koji je vrlo efektan na mracan nacin, zastrasujuc, bas kao sto I treba da bude, da  ne padnu u zaborav neke bitne stvari.

 

Moram da napomenem da mi je narocito drago sto je svuda istaknuto kako je Varsava bila surovo razorena, koliko je zrtava bilo, kako je vaskrsla iz pepela i kako su rekonstruisani neki delovi do perfekcije u smislu ranijeg izgleda. Bas je osetno koliko su ponosni na sve to, sto mi se mnogo dopalo kod Poljaka.

 

E, da,  postoji odlicna stvar, Warsaw Pass, turisticka kartica sa kojom imate brojne benefite i besplatne ulaze, izmedju ostalog, na terasu Palate kulture i nauke, u POLIN- muzej istorije poljskih Jevreja, Wilanow palatu, Sopenov muzej, Kopernik naucni centar i planetarijum, Kraljvski zamak, turu sa vodicem po Legiji,  tj.varsavskom stadionu….  U svakom slucaju, vrlo korisna, ja je nisam uzimala, evo sajta, koga zanima www.warsawpass.com

 

Svakako preporuka za posetu Muzeju Varsavskog ustanka, blizu je, a ko nije navikao na setnju, moze i prevozom. Odlicno koncipiran i vrlo zanimljiv muzej. Ulaz je 20 PLN po osobi, moze da se iznajmi audio oprema i vodic, ali mozete se i sami ‘’spremiti’’ za muzej, bar ja to praktikujem uglavnom. Utorkom zatvoren. Takodje, Muzej istorije Jevreja u Poljskoj je nesto sto treba posetiti, ulaz je 25 ZLota, takodje, audio oprema se moze iznajmiti I kupiti vodic.

 

Palata kulture i nauke je jedan od novijih simbola Varsave, meni se mnogo dopalo zdanje, zaista respektabilno deluje.  Unutar njega su biblioteka, bioskop, pojedini ogranci naucnih institucija Poljske… terasa na 30.spratu je otvorena za posetioce,  u letnjem periodu radi od 10-20h. Petkom i subotom uvece tokom leta, od pocetka maja do kraja septembra, radi od 20-23h. Ulaz je 20 PLN za odrasle, za studente i decu 15,  a nocna poseta je 22 PLN. 

 

Novi deo grada, pored Palate kulture i nauke je vrlo lepo zamisljen i uredjen, podseca na nove gradjevine u centru Berlina, kod Alexanderplatz-a, samo sto su u Varsavi i ovde stabla i vegetacija, svaka cast na tome. Ima lepo uredjenih pasaza, raznih zelenih kutaka, prijatno sve izgleda bas. Tu je i najveci soping centar, Zlote Tarasy, apsolutno preporucujem  :D , I kada nisam stigla zbog obaveza zbog kojih sam dosla da glavu promolim iz hotelske sobe, naslo se vremena za ovaj TC. Postoji jos jedan veliki soping mol, Arkadia, nesto je manji, ali odlican i on, njega mozete obici ako posetite Muzej istorije poljskih Jevreja I Umschalgplatz, gde je bio sabirni centar za Jevreje nakon cega su bili deportovani u logore. Pored trga Sarl de Gol I palme je zgrada gde su locirane prodavnice vecine relevantnih high-end brendova, a duz I u ulicama oko Marszalkowska ulice mozete da naidjete na fenomenalne radnje sa koznom galanterijom, poljske izrade, odlicnog kvaliteta, ne mnogo skupo, npr, odlicnu, veliku zensku koznu torbu u koju  staje doslovno sve, mozete da kupite za od 110e, neku srednje velicine za od 65e.

 

Gastro Varsava je posebna tema :)  Ovde mozete da odlicno jedete po vrlo povoljnim cenama, kao sto sam pisala ranije na temi Krakow, samo sto je Varsava ipak povoljnija nego Krakow, sto se odnosi na cene po lokalima, kao i na smestaj. Po mom iskustvu, Varsava je najjeftinija evropska prestonica. Hrana je preukusna I raznovrsna, kako fast food, tako i u regularnim restoranima. Ja sam se navukla na zapekanke, poljsku vrstu brze hrane, sa najrazlicitijim sadrzajem (po zelji). To je toliko ukusno, da mi je zao sto nema ovde neceg slicnog :D  Mogu da se nadju od 5 Zlota, pa navise, vec u zavisnosti od priloga, koji joj odredjuju krajnju cenu. Savrsen su tandem sa pivom, koje se u Varsavi obilato toci i koristi. Takodje, vrsta fast food-a  je gulas sa pecurkama u, lepinjia, od 7 Zlota, a inace je ogromno. Postoji dobar restorancic, speijalizovan za zapekanke, Zapiexy Luxusove se zove, a lako se pronalazi, u ulici Widok, prvoj paralelnoj ulici sa Al.Jerozolimskie, a u blizini ugla sa Marszalkowskom.  Zapekanke su ovde 7-15 Zlota, sokovi 4-5, pivo 5.5, koka kola 6… Poljaci prodaju odlicne vafle, svuda ih ima i nasla sam ih od 4.5 Zlota. Roleri sa belim kremom su od 1 Zlot, kugla sladoleda (ogromna, kao dve standardne) od 3.5 Zlota, sladoled je fenomenalan, svuda, bez izuzetka, gomila ukusa. Kad sam isla u svojoj reziji, sa muzem, posetila sam super restoran u ulici Nowy Swiat 44, proci cete pored njega vise puta sigurno, zove se Specjaly Regionalne, rasturili smo se od klope, a I od piva, ovo mi je mesto za preporuku svima, nije skupo, jos imam fotku sa cenama na meniju. Jela sam kolenicu sa krompirom I salatom za oko 40 Zlota. Takodje je dobar, a ne mnogo skup, mada skuplji od prethodno pomenutog, restoran Portretowa, glavna jela su od 22-50 Zlota, na njega mozete naici ako se iz smera spomenika Deci-ustanicima zaputite ka Velikom teatru, tj Narodnoj operi. Kad sam kod nje, zahvaljujuci  ljubaznim domacinima, gledala sam balet jesenas u ovoj Operi I stvarno je bio izuzetan dozivljaj, to svakako ne bih imala prilike da gledam bez njih. Takodje, vodili su nas po restoranima, koje sasvim sigurno ne bih u sopstvenoj reziji pohodila u Varsavi. Potpuni pobednik I jedan od najboljih restorana generalno gde sam jela, nezavisno od Varsave :D je restoran/restauracja Dom Polski. Restoran je vrhunski, po svim parametrima, stvarno kulinarski dozivljaj u jednom idilicnom ambijentu. Mogu da se nadju fotke na netu, na Tripadvisoru, npr,  I sve sto se vidi tamo, zaista je realna slika ovog fantasticnog restorana. Bila sam sa domacinima jos u bar- restoranu Winosfera, gde sam probala odlicno vino, kao i u restoranu PAPU.  

 

Sto se smestaja tice, kad sam isla samostalno, odseli smo u hotelu Mercure Warszawa Grand u ulici Krucza, odlicna lokacija,  posto je sve bitno  lako dostupno. Posle sam sa firmom dva puta bila u Westin Warszaw hotelu I jednom Double Tree by Hilton Hotel & Coference Center. Sva tri odlicna. Meni se najvise dopao Westin, ambijent I pogled su top, ali je dorucak bez konkurencije bio najbolji u Merkuru. Hilton je na lokaciji koja nikako nije za neko istrazivanje grada, nalazi se 13 km od centra :). Generalno se moze naci dobar I povljan smestaj u Varsavi.

 

Grad je sjajan- upecatljiv, lep, topao, prijateljski. Uvek bih otisla ponovo.

Fotke iz Kraljevskog dvorca

http://www.putovanja.info/foto-ture/kraljevski-dvorac-varsava/

 

 

 

 

 

Izmenjeno (shania)
3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Odličan opis :klap:,nedostaju samo fotografije. :turista:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala, Biljana :happy:!  Imam gomilu fotki, ali se strasno sporo ubacuju u foto turu, a i dok izdvojim one na kojima nisam ja :D , ispadne temeljan posao.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Uh, stvarno si se zadala u opisivanje. :D Mogu samo da se složim sa svime, kao da čitam svoj putopis iz Varšave od prije dvije godine.

P.S. Sad provjeravam letove na Air Serbia sajtu, i je l' mi se čini ili više nemaju direktan let za Varšavu?

Izmenjeno (Scorpio)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hehehe, Scorpio, rekoh, da ispisem nesto :D ,kad sam vec isla cetiri puta, a zao mi je sto ovde slabo ljudi zele da posecuju Varsavu, niti se interesuju, sto je prava steta, imajuci u vidu sta sve nudi ovaj grad.

 Sada direktno iz BG leti samo LOT, oni letovi gore u postu sto sam navela, iz BG u 14:05 I 16:55, a iz Varšave u 11:55 I 14:35. 

 

Izmenjeno (shania)
2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja sam letio 2015. godine sa Air Serbiom za Varšavu i bio je jedan od povoljnijih letova, čini mi se oko 115 eura. Šteta što više ne lete, a Varšava je sjajan grad koji ima da ponudi izuzetno mnogo u turističkom pogledu. Svi hrle u Krakov, a ovaj grad nepravedno zapostavljaju.

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905040
    Ukupno poruka