jelenait

Bologna -putopis

28 poruka u ovoj temi

Odlicna dopuna Jeleninog opisa Bolonje :klap: Volim ove poglede odozgo, ali me strah od visine uvek spreci da licno to i dozivim.

Divne fotografije, divan pogled na predivan grad..

Teogonija, ja nisam uzela ni razmatranje pentranje; platila sam da se popnem i popela se na crkvu Hrista Spasitelja u Kristijaniji u Kopenhagenu, ali nisam smela da izdjem na terasicu koja je okružuje. Platila i popela se liftom da žičarom predjem iznad luke Barselone, ali u žičaru nisma ušla, nego nalevo krug. Više i ne pokušavam.

Koliko dana je dovoljno za obilazak Bolonje?

Ja sam upravo u Bolonji, na dva dana, jedno noćenje. Čini mi se da je dovoljno za obilazak centralnog dela, bez izleta na okolna brda :)

Naravno, ne isplati se iz Srbije dolaziti na tako kratko, ali ako se uklopi sa drugim gradovima, kao što je kod mene slučaj, može da se obiđe dosta toga.

Nasli smo odličan smeštaj u neposrednoj blizini kapije Porta Saragozza, zgodan je i za onu šetnju do crkve na brdu, jer kolonada prolazi ispod našeg stana, ali ja nemam snage sad za to, možda nskom drugom prilikom.

Ako hoćete da prezalogajite nešto s nogu u Bolonji, odlična je pekarica na uglu, baš kod najvišeg tornja. Pojeli smo po parče pice za 1,5 evra i fenomenalnu pitu sa pečurkama i kačkavaljem za 4 evra. To nam je najlepši gastronomski utisak iz Bolonje ?

IMG_20190207_161505.jpg

Imaju i neke lepe hrskave testenine posute prah šećerom. Prodaju se na merenje. Talasaste su i nepravilnog oblika.

Ima ih u radnjama širom Bolonje.

To su chiacchiere (kjakjere), kroštule, tipične samo za period karnevala, nema ih u drugim periodima.

Ja sam rezervisao Bolonju za 28. maj i odusevljen sam vasim utiscima, slikama i iskustvom...ono sto mene zanima a sto niste spomenuli jeste da li je komplikovano doci do stadiona fc Bolonje i naravno gde je u centru najbolja kafica? Koji market je najbolji za kupovinu cokoladica, kafe i nekih sitnih poklona? Lokacija  jos neke pekarice gde bi mogao da uzivam u italijanskim testeninama? Hvala.

Dobru kaficu sa najlepšim pogledom smo popili na terasi ispred Turističke organizacije Bolonje, baš preko puta ulaza u baziliku Sant Petronio. Izgleda kao jako fensi i skupo mesto, ali je cena kafe bila zaista povoljna. Vidi se na prvoj fotografiji Jeleninog putopisa.

Ne mogu da pomognem oko stadiona, a pastu smo jeli u ovde (a i na drugim mestima) preporučenoj Osteriji del Orte (ali smo se ubili da je nađemo). Pasta je bila dobra (6 evra), probali smo razne varijante, a kolači su im, u odnosu na to, prilično skupi, kao i piće.

@outsider

Želim Vam lep provod u Bolonji!

Hvala puno :D

Kafa je svuda dobra, na žalost, ne znam cenu, jer nikad ne pijem kafu sedeći. Meni je jedno od najlepših mesta gde može da se sedne i nešto popije u Bolonji Piazza S. Stefano (7 chiese), cene su visoke, ali ne mogu da verujem da kafa košta više od 2,5€ (ne držite me za reč, to je samo moja pretpostavka). Za kupovinu bilo koji supermarket, ne Coop, pogotovo ne Coop in, jer su skupi. Uglavnom su van centra. Nisam najbolje razumela za pekare i pastu, ako se misli na svežu pastu, da se ponese kući, može dobra da se nađe u supermarketima npr. Esselunga, u pekarama (neke prave i pastu) i zanatskim radnjama je skuplja. A ako se radi o pasti koja bi se jela na licu mesta, preporučujem trattoriju dell'Orsa, tagliatelle al ragù i probajte pre toga tigelle (tiđele) al pesto modenese (vruće lepinjice s namazom od slanine, ruzmarina i belog luka). U centru, zona Univerziteta/Geta. Kolače preskočite po restoranima, radije se prošetajte i usput pojedite sladoled.

@jelenait hvala puno ali meni su pre neki dan poslali sms iz agencije da je put odlozen zbog slabe zainteresovanosti....a ceo godisnji odmor sam "namestao" za ovaj datum...sad sam malo razocaran ali cu gledati negde da odem cisto da ne ostanem kuci, U svakom slucaju vase informacije ce ostati za neki drugi pokusaj, hvala jos jednom!!!!

Izmenjeno (outsider)

proveli smo 1 dan u Bolonji, sasvim slucajno. Vracajuci se sa Korzike, u Livorno smo stigli oko 19h i onda smo gledali da sto duze vozimo ka Srbiji, pa smo tako stigli oko 22h u Bolonju i tu odseli. Pravo otkrice je Bolonja, mada se za mnogo gradova Italije moze upotrebiti slican komentar. U svom okruzenju nisam nikoga cuo da je ciljano bio u Bolonji, a u Pizzi mnogi. Pizza bi za nas bila razocarenje, da nas pre odlaska nisu na to pripremili. A Bolonja iznenadjenje, obzirom da nepostoji agencija koja vodi za Bolonju. Firenza je po mom misljenju ipak Nr.1 ali mi nije jasno zasto se na putu ka Firenzi ne poseti Bolonja, umesto Pizze (Pizza je samo zanimljiva oko krivog tornja, ostalo je samo obican gradic), a narocito bi bilo dobro iz tih tura izbaciti Monte Catini

Glavni utisak za Bolonju je kolicina mladih izmedju 18-25 godina. Valjda ima 80 000 studenata. Tu mozes doci po akademsko znanje ali mozes socioloski tako zalutati u tom konglomeratu: narkomana, alkoholicara, raznih dilera i probisveta iz svih delova sveta. Cerka je imala alternativu da u Bolonji nastavi skolovanje, ali posle ove posete, nekako sam srecniji sto se to nije dsilo. Mnogo, mnogo iskusenja ima, iako definitivno ljudi koji zavrsavaju Bolonjski univerzitet dobijaju vrhunsko znanje, ako ih  nesto ne skrene usput :-)