marco polo

Porto

21 poruka u ovoj temi

Izuzetno mi je drago sto je neko spomenuo ovaj grad i Portugal, pa jos i okacio fotografije koje su izuzetne...naime...vec neko vreme planiramo da odemo do Portugala u Porto, odnosno do jednog manjeg mesta pored grada (nekih 20-ak km), tamo nam zive kumovi i vec neko vreme nas pozivaju da dodjemo (kuma je udata za portugalca i interesantno je da se prezivaju kao naziv sa prve slike Ribeiro)...medjutim nikada do sada nismo videli na slikama koje od njih dobijamo ovakvu sarenolikost kao na na ovim koje si stavio marco polo (zaista si zagolicao mastu)...posto kumovi do Srbije dolaze 1-2 puta godisnje, stvarno je doslo vreme da i mi spustimo kofere na ovo interesantno tle. Pohvale za ovaj foto driling!!!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Divne fotografije!

Mi smo obisli Lisabon letos i odusevilj se, pa nam je plan Porto krajem Oktobra, ja ne mogu da docekam.

Moze slobodno jos neki info i fotografije poput ovih :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Porto je proglašen za najbolju evropsku destinaciju u 2014. god.! Za prestižnu titulu najbolje evropske destinacije u 2014. god. takmičilo se 20 evropskih gradova. http://www.europeanbestdestinations.org/top/europe-best-destinations-2014/#PORTO

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Dragi forumasi, 17 dana provodimo u Porugalu, i poslednjih 5 je rezervisano za Porto. Vec smo dva dana ovde i mnogo nam vise prija nego Lisabon. Lisabon je ipak turisticka jaka destinacija, a Porto nam mnogo vise lezi. Manje je okrenut turizmu a mnogo je lezerniji. Predivna destinacija koju cemo pamtiti celoga zivota. Napravicemo putopis po povratku

Gresku jednu nema

3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Jutros sam odleteo iz Porta u kome sam proveo 5 divnih dana,pa da napišem ponešto o ovoj nepravedno zapostavljenoj destinaciji,verovatno zbog daljine a i agencije rade samo Lisabon.Aerodrom je povezan metroom sa gradom što je jako bitno,Andante tour za 1 dan košta 7 € a za 3 dana je 15 € i sa tom karticom se mogu koristiti svi prevozi u zoni 2 ako ne grešim,ono što je najbitnije može se do aerodroma i plaže Matosinhos.Veliki deo vremena sam proveo na toj plaži i baš mi je legla,izlazi se na stanici Matosinhos sul a linija je plava Senhor de Matosinhos,obično sam hvatao metro na stanici Trindade.Kada izađete na stanici Matosinhos sul na putu ka plaži je i Lidl što je jako zgodno,čak imaju ohlađeno pivo u frižideru što retko gde imaju,odlično im je Argus pivo.Na toj plaži Portugalci uživaju,surfuju,igraju fudbal i odbojku na pesku.Vidi se po njima da su izbegli 1. i 2. svetski rat i zato su prirodno opušteni i srdačni ljudi,nisu nervozni.

Porto je nekako dosta sređeniji od Lisabona,normalno i mirniji jer je manji grad.Prošle noći je tamo bio festival  Sao Joao a ja sam imao let za Bergamo i našao sam se u problemu jer sam čuo da metro radi celu noć,ali nije vozio do aerodroma kao što sam mislio.Ipak,srećom je radila linija Povoa de Varzim pa sam otišao do stanice Verdes gde su bili stariji čovek i žena koji su takodje tu izašli i iako ne znaju engleski ipak su bili ljubazni da podju samnom kako bi mi pokazali smer ka aerodromu,jako dragi ljudi i neka ih Bog čuva.U centru su glavna dešavanja na Ribeiri,oko ovog mosta čiju je sliku postavila Biljana,jako je lepo sa obe strane.Oko metro stanice Sao Bento je bilo dosta likova koji su baš napadno prodavali drogu,tj. verovatno ih uvek ima,ciljaju turiste.Sve u svemu žao mi je što sam propustio festival Sao Joao,ulice su bile prepune ljudi svih generacija pa i malu decu su vodili iako je bilo dosta pijanih,a udarali su se u glavu onim igračkama što se kao nasmeju ili zapište,dosta otkačeno.Čak mi je bolje legao Porto od Lisabona,prelep grad kojem ću se vratiti nadam se.Obišao sam i Estadio do Dragao,stadionska tura,a u blizini stadiona je ogroman tržni centar,u suterenu je i market Continente koji je portugalski lanac marketa ipak malo skuplji od Lidla.Planirao sam obilazak i Brage ili Gimaraeša,ali me je Praia de Matosinhos osujetila u toj nameri.

 

4

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Odlučio sam da postavim neke fotografije iz prelepog i veoma zanimljivog grada Porto.Radujem se ponovnom odlasku u novembru u ovaj divan grad na ušću reke Duro u Atlantski okean.

Portugal 219.JPG

Portugal 195.JPG

Portugal 206.JPG

Portugal 167.JPG

Portugal 180.JPG

Portugal 186.JPG

Portugal 176.JPG

Portugal 221.JPG

3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da li su karte vec kupljene i koja je kombinacija leta  u pitanju?:rolleyes:

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Platio sam već Ryanair letove,a relacija je Niš-Bergamo-Madrid-Porto-Bergamo-Niš.Malo sam zbrzao sa uplatom pa se malo kajem što nisam ukalkulisao i Sevilju ili Valensiju,ali šta je tu je.Radujem se Portu i svima bih preporučio ovaj grad i prijatne ljude,prelep ženski svet,posebno su mi simpatične portugalske crnkinje u Portu.Daleko lepša i zdravija sredina za život od kontinentalne centralne Evrope po meni.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala na odgovoru Leicester. Vec odavno planiramo put u ovu zemlju, ali nekako uvek skrenemo na drugu stranu sveta :D. Ipak ne odustajem u planovima, nije ništa hitno, ali me interesuje preporuka  za povoljnu kombinaciju leta iz Beograda do Porta ili Lisabona?

 

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Jedino što mi pada na pamet iz Beograda je Vueling u sezoni do Barselone a onda Ryanair do Porta jer vidim da Ryanair nema liniju Barselona-Lisabon.Ako ste spremni da malo žrtvujete komfor onda je najbolja kombinacija ova koju sam ja koristio,Niš-Bergamo-Lisabon-Porto,ubedljivo je najjeftinija jer transfer do Niša i u povratku nazad nije skup,ali morate biti spremni da provedete noć na aerodromu u Bergamu ili da se eventualno prenoći u Milanu i malo obiđe grad pa da se sutra nastavi do Portugala.Mnogi ljudi sa severa Srbije koriste niški aerodrom jer se dosta isplati,za Portugal nema bolje varijante što se tiče letova iz Srbije.Sve kombinacije iz Beograda puno više koštaju definitivno.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Wizz leti iz Pešte i za Porto i za Lisabon.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Stigao sam u Porto posle Madrida,po drugi put sam u ovom gradu uz okean.Dosta manji i skromniji grad,sve je mirnije sada nego preko leta ali stranih turista ima dosta.Dobra je ova kombinacija ali bih preporučio prvo Porto pa onda Madrid,uz nezaobilazni Ryanair.Prilično su povoljne cene a lepo je i rusticno,puno tradicije.Metro ide sa aerodroma kao i u Madridu i Lisabonu,praktičnije je to ovde na Iberijskom poluostrvu dok u srednjoj Evropi gledaju da turistima extra naplate taj prevoz.Nesto je toplije nego kod nas,za nekoliko stepeni možda.

4

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Smestaj mi je u Rua Santa Catarina,to je jedna duga ulica i do nje se mora uzbrdo ako je Trindade polazna tačka,moram da priznam da lutam vec dva dana kada krenem tom trasom jer je mnogo slicnih i lepih ulica sa šarenim pločicama na fasadama,dominira plava boja u kombinaciji sa belom,pa sam zato krenuo sa odlaskom metroom do Marques stanice i onda ide lagano spuštanje nizbrdo tom mojom ulicom Rua Santa Catarina od vecih brojeva ka manjim.To je po meni must do u Portu,spuštanje od Marques-a skroz do Bolhao ili Trindade,u dnevnoj varijanti da bi se uživalo u pločicama i svratilo negde na fine i jeftine zalogaje plus najbolju Delta kafu.Ovde sam pio najbolju kafu u životu a Super Bock je najbolje pivo koje sam probao.

Za uvece je najbolje ici od Trindade do Aliados trga,zatim cuvena Sao Bento stanica i onda lagano nizbrdo lepim ulicicama do Ribeire,pa i preko mosta u Vila Nova de Gaja ako ste za obilazak vinskih podruma.Jezgro grada je svo u kamenim kockama koje su često ukrašene mozaicima i na ogromnim su površinama pa se divim ljudima koji su to uradili u Portu,verujem da se svako divi.Ima i novijih delova grada uz okean,posebno Matosinhos a i kod Dragao stadiona.Preporučio bih da se obiđe i Alameda,sjajni shopping mall.Najatraktivniji autobus je po meni 500 i preporučujem ga jer krece sa Praca da Liberdade,preko Sao Benta i Ribeire i onda vozi rekom Douro do usca u okean pa onda duz okeana pored mnogih plaža,a krajnja stanica mu je Matosinhos mercado

.Ljudi su ovde dosta sportski nastrojeni i mnogi trče tu uz okean jer je ravno,u starom jezgru bas nije zgodno jer su uske ulice i uzbrdice.Baš nisam nigde video toliko aktivnih sportista.Neki su se čak i kupali u okeanu,bio je sunčan dan.Sve u svemu lepo je,jeftinije od Beograda i ima vise tradicije i istorije jer ovde nije rušeno,izbegli su svetske ratove.Ipak oprez jer sam malopre video grafit "Tourist go home",to znači da ima lokalaca kojima smeta masovni turizam koji ih je iznenada zahvatio,setio sam se odmah Barselone i Venecije jer su i tamo mnogi protiv turizma.

 

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905037
    Ukupno poruka