Hornet

[AktivanVikend] Ostrvica - Rudnik

3 poruke u ovoj temi

Ostrvica - Rudnik

Ostrvica (mnogi je zovu i Ostrovica, a i ja sam do skoro) je jedan od vrhova planine Rudnik. Nije najveći, ali je svakako jedini stenovit, vulkanskog porekla, a svojim izgledom podseća na čuveni Matterhorn na Alpima (ili na Toblerone čokoladi :)

Do Ostrvice se jednostavno stiže sa Ibarske magistrale, tako što se na rudničkom prevoju isključi ka selu Rudnik. Odvajanje za Ostrvicu je levo, pre samog sela. Do Rudnika je moguće doći i iz pravca Topole, preko Vinče i Šatornje.

Uspon na ovaj (predivan) vrh ne zahteva vikend, pa čak ni ceo dan, tako da ga je moguće izvesti bukvalno u proputovanju. Ipak, sama konfiguracija terena i pogled sa vrha vam daju najbolji mogući odnos uloženo/dobijeno. Postoji nekoliko deonica na kojima se moraju koristiti ruke, tako da nije poželjno voditi decu.

Ovaj vrh obilazim redovno, kada sam god kratak sa vremenom, a sledi opis jednog od uspona:

Ostrvica - oktobar 2013.

Subota, 26.10.2013. godine je obeležena usponom na Ostrovicu. Ovog puta društvo su mi pravili burazer Marko Vujinović, komšija Vlada Obradović i njegov sin Janko. Dan, Bogu hvala, prelep i idealan za pentranje u prirodi.

Pogled sa Ostrovice:

post-15888-0-13617500-1408955261_thumb.j

Ono što me je u startu razočaralo to je ponašanje vlasnika dela zemljišta u podnožju Ostrovice. Tip se našao pametan da ogradi drvetom i žicom pola podnožja, jer pravi kuću u blizini, a samim tim je izmestio prvi deo planinarske staze na drugu lokaciju. Sada je početni uspon mnogo veći i nezgodniji, što nije poželjno dok organizam ne pošalje signal srcu da pumpa brže. Ne mogu da shvatim takvu bahatost?!? Ostrovica je opšte dobro, svačije, i šta znači pregrađivanje livada i onemogućavanje pristupa. Tu se (između ostalog) sprovode i letnji i zimski alpinistički kursevi. Besan sam!

Inače, da bi se došlo do pogleda kao na prethodnoj fotografiji bilo je potrebno prevaliti interesantne uspone.

Komšija vlada na sajli:

post-15888-0-49513800-1408955293_thumb.j

Janko u usponu, a Marko čeka svoj red:

post-15888-0-17815100-1408955283_thumb.j

Naravno, kao što to uvek i biva, priroda vas nagrađuje na svoj način. Veličanstven pogled prosto izmamljuje osmeh na lice i formira se osećaj koji je teško opisati.

Vlada, Janko i Marko na nižem vrhu:

post-15888-0-30720600-1408955278_thumb.j

Marko (razumem čoveka - lepo je zbrisati od dece):

post-15888-0-21712300-1408955267_thumb.j

Na vrhu smo sreli družinu, sastavljenu od jednog zaljubljenog para i (valjda) zajedničkog prijatelja. Cura je sa sobom vukla flašu rakije, pa mi nije bilo sve jedno kako će se spustiti.

Jedan od odmora posle dela uspona:

post-15888-0-46156400-1408955287_thumb.j

Povratak je bio uspešan, niko se nije povredio, a turu smo završili u šumskoj kući Srbija šuma, na domaćoj lepinji sa kajmakom i srnećem gulašu. Obrni - okreni, u prebijenom stanju nismo ostali uskraćeni ni za jednu jedinu kaloriju.

Preneto sa: http://ndasic.blogspot.com/

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Unistavaju i Rudnik.

Na fb stranici naseg poznatog fotografa, Dragoljub Zamurovic Photography i na sajtu  direktno.rs/vesti/srbija/229291/preti-ekoloska-katastrofa-zbog-otvaranja-auto-puta-zatvorena-deponija-u-ljigu-sav-otpad-zavrsava-u-sumi-foto.htmlmoze se videti djubre usred sume, na obronciam Rudbika, a sve zbog zatvaranje zvanicne deponije u Ljigu, zbog auto-puta Milos Veliki.!

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Evo malog ovogodišnjeg update-a sa Rudnika. ?

Ostrovica

Arheološko nalazište Prljuša

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26851
    Ukupno tema
    901715
    Ukupno poruka