marii

Landshut, bajka koja traje - putopis

Svako od nas nosi u sebi barem delić nečega iz detinjstva i što me godine više „gaze“ to ga postajem svesnija i dajem mu zasluženi prostor. Da budem iskrena, negde u meni čuči želja da kao tada verujem u bajke, barem u nekim trenucima.

Planirajući ovogodišnje putovanje (već godinama ne putujem preko turističkih organizacija, sopstvena režija mi je dobrano ušla u krv) sasvim slučajno mi je Mr. Google podmetnuo jednu ljupku fotografiju. Upsss! Grad vila, patuljaka ili likova iz bajki braće Grim? Dete u meni se radoznalo uzvrpoljilo i nije bilo teško nagovoriti ga.

Ostavljam kišni Minhen razmišljajući šta me čeka na 70 i nekom kilometru. Računajući na brzinu nemačkih vozova, putovanje će trajati nepunih pola sata.

IMG_3923_zpsa41252a6.jpg

Nižu se pitomi predeli duž puta

IMG_3916_zps00614654.jpg

Raduje me to da što sam bliže kraju puta to je nebo vedrije. To obećava lep dan.

IMG_4216_zpsb5eb3d00.jpg

Nekoliko usputnih stanica,

IMG_3904_zps95ffac52.jpg

nekoliko novih putnika

IMG_3912_zpsa3943ef4.jpg

i na odredištu sam.

IMG_3905_zps63233041.jpg

Grad je 1204. godine osnovao bavarski vojvoda Ludvig I Kelhajmski. Do 1231. postao je rezidencija Vitelsbaha. Kada se bavarsko vojvodstvo podelilo Landshut je 1255. postao sedište Donje Bavarske. Vojvoda Hajnrih XVI od Bavarske bio je prvi od tri čuvene bogate vojvode, koje su vladale Bavarskom-Landshutom u 15. veku. Landshut je bio na vrhuncu moći kada se 1475. vojvoda Georg oženio poljskom princezom Jadvigom. Nakon njegove smrti usledio je rat za nasleđe Landshuta, koji se okončao ujedinjem sa preostalom Bavarskom. Značaj Landshuta je opadao, da bi 1800. ponovo dobio na važnosti preseljenjem u njega Univerziteta iz Ingolštata.

Kratka šetnja do starog jezgra i onda širok pogled i još širi osmeh. Više od svih očekivanja. Divno, divno, predivno...

IMG_4116_zpsda8622c7.jpg

Plavo nebo sa paperjastim oblacima. Ulica obasjana suncem drema u popodnevnim satima. Ljupke, pastelne kuće , kamene ulice, zamak na brdu iznad grada. Ljudi zastaju da se pozdrave, deca na biciklima, mlade majke sa kolicima sa kojih lelujaju vezani baloni, stariji na klupama.

IMG_4166_zpsc15f694b.jpg

IMG_4215_zpsd8dcc26c.jpg

Opuštena atmosfera, bez ikakvog znaka užurbanosti.

IMG_4134_zpsb7ebefeb.jpg

IMG_4111_zps0eb3f74c.jpg

Bajkoviti prizori…

IMG_4117_zpsa05f9715.jpg

IMG_4142_zps3f78f376.jpg

IMG_4168_zps6e74c681.jpg

Landshut ima dve veličanstvene, paralelne kaldrmisane ulice. Jedna je ulica u Aldstatu (Stari grad) i ona je jedna od najlepših gradskih ulica u Nemačkoj,

IMG_4132_zpsacd91718.jpg

druga je u Neustadtu.

IMG_4196_zps3f54d5af.jpg

Povezuje ih niz malih, poprečnih ulica

IMG_4109_zpsf8b337a3.jpg

Gradska kuća, veoma zanimljive arhitekture sa prozorima prepunim cveća,

IMG_4212_zpse0bb8277.jpg

parking za službena vozila ispred ;).

IMG_4112_zps42286896.jpg

Bas lep gradic. Opis odlican. Svaka cast marii.

Marli, ja sam bila u jesen kada je dosta kisovitije i maglovito izjutra. Ali i tada sam primetila da užurbanost nije svratila u Landshut. U Trausnitz sam videla i venčanje - mlada i mladoženja: princeza i princ! ;)

Zaista je bajkovito, miran nemački gradić.

Marii, sad si uzvrpoljila i ono dete u meni :D

Odlican opis, divne slike, jedino mi je zao sto nece da mi otvori sve :angry:

Hvala!

Prvi put postujem sa ovolikim brojem fotografija, pa sam tek po objavljivanu shvatila da je ograničen prostor u jednom postu.

U Bavarskoj je mnogo lepih, manjih gradova koje vredi obići a Minhen je zgodan za bazu ;) .

Landshutski orijentir, bazilika svetog Martina je jedan od najvažnijih primera gotičke arhitekture u Bavarskoj.

IMG_4147_zpsb81405df.jpg

Izgradnja crkve je započeta 1385. godine i trajala je preko 110 godina.

IMG_4128_zpsbb6c9e99.jpg

Sa unutrašnjom visinom od 29m i zvonikom koji meri 130m spada u crkvu sa najvišim tornjem na svetu koji je od cigle

IMG_4143_zps3cde5b87.jpg

IMG_4150_zps67be37be.jpg

IMG_4174_zps2e19a769.jpg

Niz ulicu se šepuri red uzanih kuća različitih fasada, još različitijih oblika krovova .

IMG_4122_zps87051ec4.jpg

IMG_4120_zps5a9df6fb.jpg

IMG_4145_zps74546cb4.jpg

Padaju u oko uredne fasade sa lepim detaljima

IMG_4130_zps2165ff5b.jpg

IMG_4123_zps6f10206b.jpg

IMG_4124a_zps1f847ef1.jpg

IMG_4138_zps594d9563.jpg

i gvozdene oznake starih zanatskih radnji i kuća (Hausschild) koje čekaju prvi vetrić da se oglase škripom

IMG_4195_zps0261a05c.jpg

IMG_4199_zps536d99e0.jpg

Visoko iznad grada beli se zamak Trausnitz iz 1204.godine, zaštitni znak grada i stanište mnogih generacija „plave krvi“ . Dvorac, kule, kapela sa vrednim oltarima i skulpturama su srednjevekovnog porekla a arkade i nameštaj potiču iz renesanse. Ovim impresivnim utvrđenjem bajkovita slika dobija potpunu kompoziciju.

IMG_4193_zpscbe14d38.jpg

Laganim hodom sam se uputila ka spomeniku Herzog Ludvig der Reiche

IMG_4152_zpsb8e725d0.jpg

IMG_4153_zps26391b46.jpg

zatim ulicom koja se blago uspinje.

IMG_4157_zpsdac567bb.jpg

Negde po sredini ulice vodi stotinak stepenika do zamka.

IMG_4159_zps235c9ad7.jpg

Ovde se ni malo ne bih iznenadila da mi u suret naiđe koja princeza, kao ona koja je proslavila ovaj gradić. Mislim da je osamnaestogodišnjoj Poljakinji Jadvigi Jagelonskoj , nakon dvomesečnog putovanja iz rodnog Krakova bilo barem malo lakše kada je ugledala grad u kome će provesti ostatak života.

IMG_4162_zpsedcacbe7.jpg

Njeno venčanje nije bilo nimalo bajkovito, ugovoreno je čisto iz političkih i materijalnih razloga, ali je jedno večanje koje se ovde odigrava nadomestilo svu romantiku koja je njenom nedostajala. Landshudsko venčanje „Landshuter Hochzeit“ se sa velikom pompom obeležava svake četvrte godine, počevši od 1903 u periodu od 27. VI- 19. VII. To je najveći svetski festival srednjevekovnih običaja, kostima i muzike u kojem učestvuju skoro svi žitelji ovog grada. Uslov je da su tu stalno nastanjeni i da za vreme festivala izgledom i odećom autentično reprezentuju predstavnike svih srednjevekovnih staleža. Tih dana se sasvim odriču svih odlika savremenog doba ( telefon, sunčane naočare, žvake, sat, cigarete…) . Preko 5000 građana oživi atmosferu srednjeg veka na različitim dešavanjima. Koncerte srednjevekovne muzike, viteške turnire, burleskne predstave, žongliranje, umetnike vatre i svadbenu povorku prati preko milion gledalaca uživajući u volovskom i prasećem pečenju, koje se obilno zaliva bokalima dobrog bavarskog piva.

Poslednje u nizu je bilo prošle godine. Verujem da je poseban doživljaj naći se u Landshutu u vreme ceremonije, jer najveći broj turista pohrli u ovaj grad baš tada.

Prolećni i letnji festival, kao i Božićna atmosfera, kada grad zamiriše na cimet i kuvano vino i za koju tvrde da je jedna od najlepših u Bavarskoj, ga takođe čine interesantnim za posetu.

Po meni, lepota ovog gotskog grada u punom sjaju zablista baš u jednom običnom danu, poput današnjeg. U miru i tišini.

IMG_4160_zpsfb9a98f6.jpg

Uživala sam u svakom koraku načinjenom njegovim ulicama, čak mi ni kiša nije pokvarila utiske.

Njemu ni oblaci

IMG_4198_zpsae7d7f60.jpg

ni kratak letnji pljusak ne mogu da naruše lepotu.

IMG_4186_zpsceac5f4c.jpg

IMG_4184_zpse24f9c94.jpg

Koristim malu pauzu tek da popijem kafu u rustičnom kafiću.

IMG_4202_zps522e8513.jpg

Po izlasku se opet susrećem sa vedrim nebom, doduše bez onih fotogeničnih oblaka ali sa prizorima koji su nesumnjivo vredni da ostanu zabeleženi. Fotoaparatom i svešću.

IMG_1979_zpsfdc5b6fc.jpg

IMG_4188_zpsb8973a15.jpg

Ovde se od malih nogu uče tome da je bicikl vrlo važno prevozno sredstvo a ne samo rekreacija

IMG_4185_zps20df36c0.jpg

Zanimljivi izlog putničke agencije koja vam nudi izbor peska na kome ćete se izležavati ovog leta

IMG_4178_zpse07f6b76.jpg

IMG_4180_zpsc2ca45ca.jpg

U skladu sa bajkom,

IMG_4173_zpse1f4e1c3.jpg

da sam mogla kupila bih ne celi izlog, već celu radnju

IMG_4175_zpsaff84ee7.jpg

Zadovoljna i srećna što me je put (tj. dragi Google ) naveo na ovu starnu, ostavljam ovaj idilični gradić da mirno drema na reci Izar.

IMG_4208_zps0efa00ac.jpg

Ostavljam njegovu uglačanu staru kaldrmu i njegove srednjevekovne fasade u harmoniji boja i stila. Da blistaju na suncu i da se ogledaju na mokroj kaldrmi, da oduševljavaju sledeće posetioce. Posle današnjeg dana, znam da dodajem još jedan grad na listi gradova u kojima bih volela da živim. Ono dete, s početka priče, ga čak stavlja na prvo mesto .

IMG_4206_zpsc44f6e67.jpg

Dug je još put pod nogama :)

IMG_4219_zpsd518f164.jpg

lepa reportaža! Eto meni ideje kuda iz Minhena na izlet.

Hvala!

"Ponekad mi se učini da mi beže pod nogama putevi i daljine...."

Divan ti je potpis, isti kao moj na jednom drugom forumu :D !

Ako već nisi obilazio taj kraj onda još obavezno dodaj i Regensburg, koji je u istom pravcu, zatim Augsburg I Ulm. Ja sam "skoknula " još i do Salzburga.

Topla preporuka za hotel Antares (Booking.com) u Minhenu. Ljubazno osoblje, dobra lokacija (kod Pinakoteke), savršeno čisto, udobno i OOOdličan doručak (naročito za ljubitelje lososa i francuskih sireva ;) ) , pristojna cena.

Izmenjeno (marii)

Odlicno! Moram da priznam jako je lep gradic. Podseca malo i na Regensburg.