Teogonija

Kairo - daljina, dim i prasina putopis

ne vidim smisao pisanja ovakvih pojedinacnih slucajeva koji se mnogo ne doticu turizma,ali zaista..mene vise zanima kad napadnu turiste.

jovan ducic je bio spijun u egiptu :-)

Pre 14 minut, baki70 je rekao/la:

Ali ima veze sa političkim aktivizmom čime se dotični Italijan tamo bavio, kao i sa člancima koje je pisao protiv egipatske vlasti.

Tešak je i opasan posao biti strani špijun u nekoj arapskoj državi.

Javio Sputnjik?

Tu ne pise da je bio spijun. To mogu samo da budu pokusaji egipatske diktature da se opere, a za ono sto je taj mladic pisao i radio, moze samo da mu se skine kapa.

Pa, naravno da ne piše, to je moj zaključak, ali piše da je politički aktivista, da je u Egipat došao da ,,proučava,, nezavisne sindikate, da je napisao niz članaka protiv aktuelne vlasti. E sad za neke je možda ,,borac za ljudska prava,, , ali kao što rekoh po meni je špijun.

Jovan Dučić je bio diplomatski čovek Kraljevine Jugoslavije  - dakle, zvanično lice (& "zvanični špijun").

To što je on napisao o Egiptu - uz minimalne, kozmetičke izmene - važi i danas!  Vredi pročitati njegovo

"Pismo iz Kaira" - sve je čovek prelepo opisao.

Nesretni Italijan nije shavtio šta je arapska diktatura & policijsko-vojna država. A nije se ni pravio da je "zblenuti turista koga zabole za Egipat - glavno da se lepo i  jeftino zezam". (kako to i za Beograd kaži "oduševljeni gosti glavnog grada" - fuj!)

Ponovo je aktuelna Agata Kristi...

SMRT NA NILU...UBISTVO U KAIRU...

Da je živa čitali bi danas:  UBISTVO U HURGADI...SMRT U AVIONU...

Sve se nekako vrti u krug. Kako bi naš Rambo rekao - jedno te isto. Kao rep muzika. Logika je čudna zverka, a najlakše bi bilo analizirati sve postove ovde iteracijom i to od početka do kraja pa u nedogled.

Ako je Italijan mislio da moze da pise sta pise u sred tudje drzave,onda stvarno ne znam..a sta bi drugo turista radio negde sem da dodje na letovanje ili da obilazi sta ima da obilazi.da brstim njihovu politiku sigurno necu.ja ostavljam novac i to je dovoljno od mene.

Pre 1 sat, beogradjani je rekao/la:

Nisam nameravala da pisem vise na ovu temu, ali kad se neko nadje da komentarise nesto o cemu zaista nema pojma, ne mogu da ne odgovorim. A pogotovo ne mogu dane odgovorim zato sto imam sina istih godina, vrlo slicne profesije i pogleda na svet, idealistu, kao sto moze da se bude u tim godinama. Naravno, ne ocekujem da pogled na ljudska prava u Srbiji ili u Egiptu ili u Rusiji bude isti kao sto je u nekim drugim zemljama, u Srbiji je obicno predmet ismevanja, a u nekim drugim zemljama nije preporucljivo uopste se time baviti. Ipak, i sreca sto je tako, ima hrabrih ljudi koji se time bave ne strahujuci za sopstveni zivot, ne mislim na Giulija, nego na mnogobrojne Egipcane koji ostavljaju cvece i pale svece na mestu na kome je Giulio otet. On nije bio turista, neko doktorant Cambridga, briljantan mladi covek koji je govorio vise jezika, ukljucujuci arapski, i radio doktorat o egipatskim sindikatima. Napisao je nekoliko clanaka za italijanski list Il Manifesto (komunisticki). To sto nekoga ne zanima da bistri politiku, to je licni stav, kojim se neko hvali, a ima mnogo ljudi koji bojkotuju odlazak u takve zemlje.

"Ako je Italijan mislio da moze da pise sta pise u sred tudje drzave..." ova recenicame ostavlja bez teksta, a i ne zasluzuje komentar.

Ja ne bih lazno da patetisem,te ko hoce da ostaje bez komentara,nek ostane..vi ipak niste.

mogla bih da pisem zalopojke,ali jednostavno necu.jer je tako kako jeste.u 28 god.morao bi znati da sve ono sto radis moze imati posledice po tebe.te mi nekako dodje zao tog idealizma.

i nisam govorila o njemu kao turisti,vec bas o pravim turistima,a propos komentara cika jove zmaja.

naravno da necu da bistrim politiku,pa jos tudju pa jos arapsku.bistrenje tudje politike je posao za zaludan,siromasan svet ili ako ti je to posao.

Evo par "novih" naslova (samo za putnike u Egipat, TURISTI - nikako ovo ne čitajte! uzmite kofice pa se igrajte u pesku :rolleyes:)

Egypt Under al-Sisi: The Republic of Dread

(osećam da će uskoro novinara stići fatva!)

Egypt is one of the 'biggest prisons' for journalists, says watchdog

Sve u svemu svodi se da Egipćani mogu da biraju između Sisia i odsustva ljudskih prava i Muslimanske braće i u najavi šerijatskog prava. I nije neki izbor, ali treće opcije nema na vidiku.

Tačno tako. Prva opcija  - je po meri "spoljnjeg faktora", a druga - po meri ogoromne većine osiromašenog naroda (Mursi je posle "Tahrira" - na kojem nije učestvovao - na izborima umaltio sve druge "kandidate"). Treća opcija/put nije još "osmišljena/dizajnirana" - think tanks se bave "dugim pitanjima" - Ovakav Egipat im baš odgovara...