Teogonija

Kairo - daljina, dim i prasina putopis

Bas mi jedrago sto si ozivela ovu temu! Fotografije su odlicne, a epizoda sa frizerom je fantasticna. Moram da vam odam priznanje sto ste se vozili njihovim javnim prevozom (kombijem) ja nisam smela ni jednom, a bila sam u vise navrata skoro 3 meseca u ovom gradu.

Pozdrav

Hvala! :hello:

Vožnja kombijem se sastoji u tome da kad kombi malo zastane mi svi ulećemo u njega, stim da ako on može dalje da vozi, on polako vozi, a mi nastavljami da ulazimo. Isto je i sa izlaskom!

Uvek dobrodošli saveti od poznavaoca! :thankyou:

Šteta što ovo ne čitaju naši iz agencija i ne organizuju da vidimo takve interesantne stvari. Sami teško da u ovim uslovima smemo da zadjemo bilo gde!

Bravo Dujo!

Nadam se da ste uživali uz odličnog vodiča.

Maksa stvarno zna svoj posao. :klanja:

U nameri da vidim jednu kopsku crkvu - isklesanu pod ogromnom stenom (crkva Sv. Simeona) zabaso sam u jedan kraj grada (Mokatam) – “naselje đubretara” koji recikliraju sav otpad grada. Nimalo prijatna “šetnja”.

Jesi li uspeo da vidis tu crkvu u pecini? Kako to izgleda uzivo? Meni je bila zelja da je vidim, ali nisam se usudila bas zbog tog Grada djubretara. Ako imas neki slicicu i ne mrzi te, bilo bi lepo da je postavis, cini mi se da je retko ko to obilazio.

Crkvu pod stenom - u pećini sam video - poprilično velika i extremno popularna međ' Koptima. Ima i drugih koji tu dolaze - traže lek za svoje boljke, pa je mesto hodočašća. Gužava je bila mao žešća.

Slikao sam i to a i đubretarski kraj - slike su mi negde... DVD, USB - ko bi sada našao...Ima siguno na netu ...

ALI, fotke su JAKO bleda slika onoga što ti govore: NOS & UŠI. Oči prosto peku od smrada. Stomak se vrti ko' centiguga veš mašine...Uši zuje.... vrelina, znoj... Posle te "šetnje" - odmah po tuš.... Uz neku škotsku rakiju - preživi se, nekako.

Ako bi da ideš do crkve - obavezno taxi (i tamo i u povratku!).Zoabiđi "sekundarce".

Elem da se vratimo tamo gde smo stali. Kod crkve Sv.Simeona koja se nalazi na Mokatam brdu.

85c972e985b545c050f3707f985e607b.JPG

Ovo je slikano sa Salah Salem ulaza na Saladinovu citadelu, odakle se vidi Mukatam brdo a mislim da te bele kupolice koje se naziru ispod antena pripadaju crkvi, koja je kao sto CikaJova Zmaj rece u pecini. Odavde gledajuci ne izgleda daleko i cini se da je lako peske, kada ne bi bilo saobracajnice sa gomilom traka i tog neprijatnog Grada djubretara. Meni je tada ostalo samo da ceznutljivo gledam ka brdu, ne zeleci da nas tri osobe zenskog roda same tamo krenemo.

CikaJovo jel to to sto se vidi na slici?

Постоји и друга страна медаље.

Мене су цигани = египћани опљачкали у сред Каира. Полиција ми је тражила паре да бар запише моје податке у случају да пронађу лопове, пази да их не нађу. Мада су ми лопови дјеловали као дјеца пандурска. А само просе, јадна им мајка. Нико ту неће ништа да ради, само гледају да преплове Медитеран и докопају се Лампедузе.

А није да нема посла, па сам Аврам је ишао на гастарбајт у Египат својевремено.

Ima tamo svega i svacega, a kako i ne bi bilo u takvom mravinjaku koji ima ljudi ko dve i po Srbije! I ovde kada bi se skupilo toliko naroda bilo bi sareno.

Ima tamo i te kako ljudi koji rade posteno svoj posao, al su uglavnom slabo placeni. Ne pricam o najvisoj klasi koja ima privatne biznise i davi se u bogatstvu i obesti. Ima i skupljaca smeca i lekara, i umetnika i onih sto prezivljavaju cisteci cipele po ulici. Iskreno nisam dozivela da je bilo ko pruzio dlan proseci za neku kintu, mozda je to bila samo slucajnost... ali za par meseci tamo, ne znam...

Ima ih koji prodaju po par paketica papirnatih maramica, a i onih koji prodaju na konjskim zapregama prelepo povrce koje su sami uzgajili. Imala sam priliku da se druzim sa umetnicima koji rade u Operi, idu u pozorista, na izlozbe, studiraju, savrseno govore Engleski, da me je bilo sramota mog Indijanskog... ali razgovarala sam i sa baovabima koji cuvaju i ciste zgrade i zive ispod stepenista u nekim minijaturnim ostavama, pa tu crkavicu salju negde svojima u provinciji. Isto tako upoznala sam i prilicno stranaca i mladjih i starijih koji su dosli tu da rade i volontiraju.

Zaista su usporeni, kod njih vazi neka druga mera vremena, to zna i da nervira pogotovo kada neka administracija treba da se zavrsi, ali ipak ne treba generalizovati stvari pa bas sve strpati u isti kos prosjaka i neradnika.

A stvarno zao mi je sto si imao lose iskustvo, gde god je velika koncentracija ljudi i turista na zalost, takve stvari se desavaju, a covek se onda oseca besno i nemocno..

Знам, па и Аргусовци, и не само они, упозоравају да се припази на ствари при поласку са аутобуске станице. А шта ћеш, неком је то посао од кога живи.

Pogodi ga u srz. To je to, kratko jasno i tacno.

I ja napisah tamo u putopisu "Ko nema zivce ko konopce neka ne pokusava"

Hvala na preporuci za citanje (pozeljno pre puta), al ko sto rekoh tamo te tako drmne sve sto vidis da ni jedna priprema nije dovoljna.

Potpisujem ono što je Čika Zmaj Jova napisao!