komisura

Belgija na blic - putopis

42 poruke u ovoj temi

Putopis koji je napisala komisura za Belgiju mislio sam da ce mi koristiti mnogo ranije ali evo tek sada isplanirah put tamo i kupljene su karte,aleluja.

Najsmjesnije mi je sto putujem isti dan 26 april kad je i komisra odputovala tamo doduse prije 4 godine :)

Nadam se da mi nece biti kisovito vrijeme kao njoj.

Stalker, sjajno, Belgija je bombonica, sve slatko, malo, blizu... Nadam se da ćeš imati lepo vreme, tamo je to u proleće lutrija (a sve je naravno lepše kad grane sunce...), ali sve bašte kafića i restorana su opremljene grejalicama i prekrivačima. Ne propustite Briž! Eh, posle tog putovanja Belgija+Pariz ostavih cigarete, smučilo mi se smrzavanje napolju ? Kako idete do tamo?

Ima iz Podgorice let doduse slijece na aerodrom Charleroi koji je oko 60 km udaljen od Brisela.

Dakle letimo sa aerodroma koji mi je na 15 minuta od stana sto je neprocjenjivo- tamo smo 10 dana i uzecu rentakar odmah na aerodromu jer planiramo i do odemo na nekoliko dnevnih izleta izvan Belgije.

Plan je jedan dan Luksemburg pa jedan dan Amsterdam i treci izlet Lil i Ruben u Francuskoj. Naravno belgijske gradove namjeravamo da vidimo Briz Gent Ostende Antverpen i Lijez.

Smjestaj smo uzeli u Briselu svih 10 nocenja-razmisljao sam da se selimo i pakujemo nekoliko puta ali odustali smo. On je nekako centralno pozicioniran i mislim da je dobra baza,vidjecemo. Uzeli smo stan tako da cemo imati komoditet a i parking besplatan u okviru objekta.

Kola jos da rezervisem i Boze zdravlja 25 aprila da otputujemo :)

Izmenjeno (stalker)

Odličan plan, svašta ćete da obiđete. Iz Brisela je svuda lako, mi smo se isto razmišljali da li da menjamo smeštaj iako smo bili samo 4 dana. Moja želja je bila da spavamo u Brižu, ali na kraju smo odustali.

Moj ti je predlog da u Luksemburg nikako ne idete vikendom, posto je sve zatvoreno. Mi smo jedva nasli neku pekaricu gde smo uspeli da jedemo i da se malo ugrejemo.  Ali inace Luksemburg je prelep. Sto se tice Briza obavezno idite na krstarenje kanalima, grad iz totalno drugacije perspektive. Ja sam 2017. bila na  Beneluks turi, samo smo umesto Amsterdama bili u Roterdamu. Belgija je romanticna i ususkana zemlja. Po mom misljenju je nepravedno turisticki zapostavljena.

Ja sam bila ceo april pre 6 godina koliko se sećam... Nije bilo kišovito...koliko su me plašili... Niti je bilo nepodnošljivo onda kada je kišilo. Sećam se, dečak je bio u kolicima, nosila sam onu kabanicu za kolica i možda par puta iskoristila. Dan dugo traje, tek blizu 22h zalazi sunce. Ako stignete obiđite Louven... Studenski shoping grad, lep, uređen. Na istoj putanji ako idete iz Brisela nedaleko je Tienen, mali miran grad, tako lep i ušuškan, tu je pivara Hoe gaarden i muzej. Ako planirate Holandiju preporučujem Mastriht. Ima vozova iz Brisela, kao i za Amsterdam.

Evo i kola uzeh i sad samo da sacekamo kraj aprila :)

Hvala na savjetu u vezi Luksemburga,poslusacu ga. Ja sam inace bio ranije u Holandiji i obisao sam te vece gradove ali saputnici nisu pa zato u Holandiji izbor je Amsterdam.

To bi vidis bio lijep jednodnevni izlet Leuven-Tienen-Mastriht onda bi Lijez preskocio jer bi bilo previse , a sasvim moguce je da ga uopste ne obidjemo jer svi koji su bili nisu nesto odusevljeni.

Meni se hrana tamo jako dopala. Uglavnom je to meso i vocni sos, odlicna kombinacija. Odaberes posebno koje ces meso i koji ces sos. Ono sto meni nije bilo ok jeste da pomfrit uglavnom donose uz sve, to im je osnovni prilog, kao i sto secer stavljaju u skoro sve, mislim da sam kupila bar 5 razlicitih vrsta mleka dok sam nasla prirodno mleko bez secera, ukusa vanile, jagode itd. O cokoladi i pivu da ne pricam, to je zemlja za hedoniste.

U malim gradovima nista ne radi posle 18h, cak ni restorani, kafici, osim vikendom.

Lijez je luka, poplocano pored reke, pa kako grane sunce tako svi izlaze i sedaju pored reke, tu jedu, piju, druze se....ali to ces vec videti u Gentu u mnogo vecem obimu (po meni najlepsi grad u Belgiji) ...ima u Lijezu jedan akvarijum/muzej, zanimljivo je sto sadrzi dosta prepariranih zivotinja i kosti zivotinja-spojenih kako zaista izgled kostur u telu zivotinje.

Antverpen nisi spomenuo, kao i cela Flandrija, goticki stil gradnje, tvrdjava, a tu je i muzej mode, pa i dijamanata.  Dobar shoping je  zagarantovan, mislim da svi svetski brendovi ovde imaju radnju.

Sada vidim da ipak jesi:rolleyes:

Izmenjeno (mananna)

A zanimljivo mi je da su prakticno sve top turisticke tacke smjestene u Briselu i ovom flamanskom dijelu drzave-da li je moguce da u Valoniji nema bas ni jedna must see stvar da se moderno izrazim :)

Valonija ima  3.5 miliona stanovnika i evo malo ceprkam po netu,bas siromasno.

Vidim da je grad Mons bio 2015 evropska prestonica kulture,pominju se neki mali gradovi jos Nivel,Mehelen,Dinant i ta banja Spa-ovi veci gradovi su zatrpani lavinama komentara tipa ruzni,nista nema,gubljenje vremena itd cak je najveci grad njihov Sarloa proglasen u nekoj anketi za najruzniji grad u Evropi.

Ima li mozda koga da svojim iskustvom ovo demantuje i eventualno ukaze na neka lijepa mjesta u Valoniji?

Čini mi se da Lijež nije tako loš.

Valonija je valjda nerazvijenija (dok je industrija bila na zavidnom nivou, bilo je obrnuto -Šarloa) pa onda i  siromasnija od Brisela i Flandrije. Ovde se govori francuski jezik, u nekom delu čini mi se i nemački, ali kao i u celoj Belgiji, svi znaju engleski: bake, deke, deca.

Mehelen je jako lep grad, tipičan belgijski grad, veliki trg, katedrala, opet isti stil gradnje, ima i zoo vrt, reka, lepo, uredjeno. Ali, mislim da je to Flandrija.

Šarloa jeste prljav , ali prljav je i Brisel, razumimo samo da su kriterijumi belgijskih gradova po pitanju čistoće na jako visokom nivou. Klošari, alkoholičari i narkomani leže i ispred glavne železničke stanice u Briselu. Šarloa je , koliko se sećam proglašen najdepresivnijim gradom u Evropi...tu je bio onaj slučaj pedofilije/serijskog ubice, pa postoji kuća strave-tu je držao žrtve, ne znam da li je u turističkoj ponudi, ne bi me čudilo.... pa prva bela žena terorista je bila odavde, koliko ima ovo veze s etiketiranjem, ne bih znala. Ono što ga definitivno izdvaja jeste nedostatak velelepnih trgova i katedrala što je  asocijacija na belgijske gradove.

Zanimljivo: svest o reciklaži i separatnom skupljanju otpada je na zavidnom nivou. Pri kupovini proizvoda u npr. staklenoj ambalaži placa se staklo, ali ga pri iskorišćenosti proizvoda prodajes i to tako što postoje kupasti kontejneri sa rupom kroz koju ubacis staklo i dobiješ novac. U manjim gradovima ne postoje kontejneri, nego određenim danima na određenim mestima izbaciš određenu vrstu otpada u određenim bojama kesa: papir, plastika, pet ambalaža itd.

Razumno trošenje prirodnih resursa takođe, energije prevashodno. U svakom hotelu/smestaju bilo mi je hladno. Navikla na 36 stepeni koliko beogradske toplane greju beogradske stanove, tamo mi na 22 max nije bilo prijatno. Baždareno-ne mogu povećati.

I neću više, jer ako se piva uhvatim, tek tada necu moci stati.

Druze, uzivaces:yesss:

Jeste,Mehelen je takodje u Flandriji.

Daleko je do polaska nego u ovim zimskim danima imam vremena pa cackam po netu i krenuo sam presiroko - moracu da brusim mnogobrojne zelje i da svedem to na razuman neki plan,ne mogu cijelu zemlju obici i sve okolne pride :)