GOTAM

IKARIA

29 poruka u ovoj temi

"Ovo grčko ostrvo poznato je kao mesto na koejm ljudi žive duže, za 10 godina duže nego u Evropi. Statistika veli da jedan od tri stanovnika Ikarije ima preko 90 godina, ne boluju od srčanih oboljenja, raka, ne pate od demencije ili depresije, i vode aktivan, seksualni život u poznim godinama. Kardiolog Kristina Krisohonu je ustanovila da način iskrane Ikarijaca (stanovnika Ikarije) obiluje pasuljem, nema mnogo mesa i rafinisanog šećera; lokalci piju koriste čajeve od bilja sa ostrva koje sadrži i do 10 puta više antioksidanata od vina ili kozijeg mleka. Frazui"The Blue zones" prvi je upotrebio belgijdski demograf Michael Poulianin, da bi autor Dan Buettner, pokušao da nadje vezu izmedju mesta na zemlji gde ljudi žive upadljivo duže nego ostatak populacije i to prikaže javnosti. Ta mesta, "blue zones" su: Okinawa U Japanu, Sardinija, Nicoya poluostrvo na Kostariki, Loma Linda u Kaliforniji i Ikarija, ostrvo Severnoegejske grupe u Grčkoj...." (Gardijan, "The island of long life")

 

 

 

Da li je neko bio?

Ja se spremam.. svaki info je dobrodošao :brm:

3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Znam da imas relativno jeftine letove iz Atine, a mozda cak i iz Soluna (neki low coster je u pitanju). I ja sam svojevremeno planirao turu Ikaria-Fourni-Iki Fourni-Samos, ali jos uvek nije doslo do realizacije.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nisam pronašla LC, samo jat/aegan po osobi 274e. Uz to u povratku ceo dan u Atini jer letovi nisu vezani.

Brod je nekomotniji, ali košta manje u multi opciji, kabina i auto, nego dve avionske povratne iz Beograda.

Možda ste nešto više saznali o Ikariji, maloj, velikoj? Vrlo su oskudne info koje pronalazim, posebno za malu I. :komp:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

I ja sam negde na netu naletela na clanak o coveku koji je bio smrtno bolestan i davali su mu jos malo zivota. Otisao je na Ikariu da umre a bolest se totalno povukla.

Bog je stvarno pogledao Grcku kad joj je dao toliko lepota. Samo stalno se pitam kako obici sva ta ostrva :unsure:

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nisam pronašla LC, samo jat/aegan po osobi 274e. Uz to u povratku ceo dan u Atini jer letovi nisu vezani.

Brod je nekomotniji, ali košta manje u multi opciji, kabina i auto, nego dve avionske povratne iz Beograda.

Možda ste nešto više saznali o Ikariji, maloj, velikoj? Vrlo su oskudne info koje pronalazim, posebno za malu I. :komp:

Leti iz Soluna skyexpress.gr ali vise nisu jeftini, mada bi u kombinaciji sa jeftinijim kartama ("Air Serbia") mozda mogli da prodjete i sa 20-tak eur jeftinije.

U ovoj kombinaciji bi svakako morali da nocite u Solunu.

Znam da mi je prosle godine jedan momak (koji zivi na Ikariji) kojeg smo upoznali na putovanju po Kikladima rekao da je plaza Sejseli fantasticna.

Izmenjeno (Dragan)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@ Dragan Hvala za info o lc. Malo sam računala i nikako da stignem do niže cene od one koju dobijem kada idemo kolima, brodom. Zapravo, koliko uštedim na vremenu i avionu, toliko sa druge strane uzme rentakar.

@Putnica. Ah ta divana grčka ostrva! :kapetan:

Toliko ih je i taku različta i posebna...

Moram priznati da nakon prošlogodišnjeg iskustva sa obilaskom ostrvskih plaža brodom, verujem da oni koji jedre ili krstare manjim barkama imaju znaju za plaže poput dragulja skrivene i lepe.

Evo sličice pomenute plaže Sejšeli. Autor je lucafeb93101

post-9873-0-07986400-1398258519_thumb.jp

Izmenjeno (GOTAM)
2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Konačno sam prelomila i potvrdila smeštaj na Ikariji. :yesss:

Ovako izdaleka "gledajući" Therma, koja se dosta često izdaje za Agios Kirikos je lokacija na kojoj se smešatj i ovih dana može naći za avgustovske termine (ovde najpre mislim na sedmicu pred 15.8. kada većina Grka hita na proslavu panagije / reli bismo Gospojine). Sa druge strane, smeštaja slobodnog gotovo da i nema na severnoj strani ostrva gde su Armenistis i Giaiiskari. U Evdoilosu (severnoj luci) na bukingu ostala dva hotela sa cenom preko 100evra za noćenje...

Naidjoh i na dva kapaciteta po 65e, jedan bez klima uređaja.

Zanimljivo je to da na sajtovima koji nude kontakte sa vlasnicima studija, soba i apartmana mahom pišu brojevi fiksnih telefona. Tek na nekoliko naidjoh na mobilne brojeve. Na mejlove odgovaraju dosta odloženo :D recimo nakon dva tri dana.

Mislim da je to u tom stilu da za sve imaju vremena, da nikuda ne žure i da što ne stignu danas, imaju kada - sutra sunca%20se.gif

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Jao super Gotam, jedva cekam tvoj izvestaj. Samo mi reci kako stizes tamo?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Putnice, stižemo brodom sa Samosa, Nelines. Ne umem lepo da prepričam telefonski poziv koji sam danas dobila od izvesnog gospodina sa ostrva koji mi se izvinjava jer je nešto uradio sa mejlom, pa mog mejla više nema.... :komp:

 

A rekla bih po glasu da ima baš mnogo decenija taj gospodin  :sunjalica:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ne mogu ti opisati sa kakvom radoscu cekam tvoje utiske. Ikaria je definitivno na mojoj listi zelja :klap:

Izmenjeno (Putnica)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

... i stigao je novi mejl od ljubaznog gospodina Kirila sa detaljnim upustvima za dolazak, ako i dva predloga: da izadje pred nas kada budemo u blizini i da nam posalje kartu ostrva, ali tek nakon sto je, kartu, u sedmici koja predstoji, nabavi u obliznjem vecem mestu....

:sunjalica:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Messakti beach, Ikaria. U blizini Galiskarija, bolje reći između njega i Armenistisa.

Pisah prve utiske baši sve mi se isključilo pa ih sada nemaa... :(

 

Zato se nadam da će slikice biti" opširnije" ;)

 

post-9873-0-72083700-1407757241.jpg.d6ba

post-9873-0-48984400-1407757269.jpg.9fff

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nas beach je sličica. Pogled je iz Artemis caffe bara.

Kao što se vidi i na ovoj plaži je dosta šatora, kao i na obližnjoj Mesakti Iako je kampovanje/"šatorovanje" ;) not allowed, mlađahnim Grcima u formaciji "pareo" ništa ne smeta.

Objekti u blizini Nasa su u prepodnevnim satima bili baš skroz popunjenisa mladima koji su pili kafu, doručkovali omlet ili samo koristili internet.

Možda je zbog datuma ( sutra je 15.8. Panagija - Gospojina kada smo uvek viđali najviše Grka na odmoru) ali meni je ovo pre previše sveta za ostrvo koje se navodi kao "escape the crowds destination" ;)

I ako je neko mislio da je ovde " penzija ekipa", zavaralo ga! ;) Omladina na sve strane, noćni život u punom obimu, zabava na plaži, talasi, surf... :) A onda oko svitanja, kada umor sustigne i svi se prevezu do svojih mesta za spavanje ( neko do kreveta, neko do šatora, a neko samo do peškira na pesku) počinje dremka, spavanjac za sve pare. Ni lokalci ne kreću u akciju pre 9-9.30h. I petlovi kukuriču kasnije, ni koze se ne javljaju, samo zrikavci! Ikarian morning! ;)

post-9873-0-74537400-1408012717_thumb.jp

Izmenjeno (GOTAM)
4

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

I vide li ti tamo te stogodisnjake, sta rade, cime se bave :) ?

Ne mogu da verujem da je cak i tamo guzva, doduse sutra je Gospojina, al opet . Ne voleeem guzve :'(

Izmenjeno (Putnica)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905059
    Ukupno poruka