ZekaZmaj

Halkidiki (Kasandra, Sitonija, Atos) polupansion

460 poruka u ovoj temi

Mislio sam da pricamo o vanpansionskoj pitr9snji u Turskoj, jer na to moze da utice slabljenje domace valute. Stoga konstatacija da me ne zanima jer tamo imam all inclusive islugu pa vrlo malo i trosim van toga.

U Grckoj je najmanji problem ta vanpansionska potrosnja. Za cetiri godine je cena pica po plazama neznatno skocila. Mada, po meni je 4.5€ za onah buckuris od kafe svakako mnogo, ali ok. U hotelu je voda sa 1.7 otisla na 2€, giros u gradu sa 2.7 na 3 itd. Cene u prodavnicama su iste. Nisam primetio neke znacajne promene.

Ono sto je mnogo znacajnije je porast cene hotela i smestaja. Na temi vezanoj za Assa Bomo club hotel, konstatovali smo da je cena za nekoliko godina otisla skoro za duplo.

Apartmane ne gkedam, ali se mnogi zale da suni oni skuplji svake godine.

Meni vlasnica hotela jos uvek daje neku cenu koju sam placao od prve godine. Ali i to tek posle intervencije jer i sa ranim bukingom i ostalim popustima, ponuda koju mu posalje menadzment je losija od te. Isto vazi i kada uporedim ponude i nasim agencijama.

Videcemo sta ce biti s Turskom. Misljenja sam da ce cene sigurno izbaciti 01.11. i da nece biti nize (ili ce biti neznatno). Gledace da uzmu sto pre nesto strane valute. Ulaze u carinski rat s Amerikom. To ce dodatno oslabiti liru. Kako ce sve to uticati na posecenost i na cenu ne znam. Znam da i posle krize sa Sirijom i napadima ekstremista po Istambulu cena i pored ogromnog smanjenja broja turista nije znacajno pala. Stotinak evra po aranzmanu, sto je na 2500 (za cetvoroclanu poridicu) je oko 4-5%, sto realno nije nesto znacajno.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Turci dosta grade nove hotelske kapacitete. Grci ne grade, ili grade jako malo, Nisam skoro video neki novosagradjeni hotel u ponudi.  Ispravi me ako grešim, voleo bih da čujem da se u Gr.na severu Gr sagradio neki novi hotel zadnjih godina.

Ovako je logično da će i pri organskom rastu poseta ili noćenja od 5% da podižu cene.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Grcka je turisticki dosta starije trziste od Turske. Turci su imali stotine kilometara prazne obale. Zato se i gradi. Kvalitetno i uz adekvatnu infrastrukturu koja sve to prati.

Gradi se i u Grckoj gde ima uslova. Pre par godina je otvoren luksuzni hotel Miragio kod Puljarija. Dosta novuh hotela je na potezu od Nea Mudanje do Nea Potidee... Ikos hoteli su novi...

Drugaciji je koncept. Iako ima dosta velikih hotela, rizortskog tipa, postoji i mnogo apartmanskog smestaja. Problem, ako se tako moze nazvati, u Grckoj je i taj da ne mozes prodati plazu kao u Turskoj, pa pravih zatvorenih rizorta i nema.

Gradi se puno apartmanskog smestaja. I to sve kvalitetnijeg. Pristo i traznja raste. More je prelepo. Sa slabljenjem interesovanja za Tunis, Egipat, Tursku zbog teroristickih napada, pojacava se pritisak na Grcku. Dosta se turista vraca na ove destinacije, alu je i dalje nesigurno. Danas citam da Turska ulazi u neki carinski rat sa Amerikom. Uz dalju "sultanizaciju" i to ce se negativno odraziti na broj turista iz zapadne Evrope. Popunice nesto Rusi, ali tamo su Nemci najbrojniji.

Sve u svemu, i pored nekih nedostataka, ocekujem da ce Grcka beleziti rast poseta. Siroka je ponuda. Ima od najjeftinijeg smestaja za tzv paradajz turizam, do elitnih hotela u cije marine se moze doploviti jahtama. Da ne sirimo dalje prucu na ostrva koja su tek posebna prica.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja sam stekla utisak, ne znam da li gresim, da cene najvise dizu u severnoj Grckoj i da tu prednjaci Halkidiki. Malo malo pa cujem da je neko platio 80 ili 85e za apartman na Halkidikiju. To, ne da je mnogo nego je bezobrazno skupo. Gledala neki dan Booking, Nikiti za jul sledece godine nema iapod 7500 din dnevno. Dok npr za 50e mozes da biras smestaj u Retimnu na Kritu. I to ne bilo kakav, vec smestaj sa ocenom preko 9. 

 

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ponuda-traznja, nema tu mnogo misterije. Popunjeni su odlicno. I "nas" hotel je bio pun u januaru.

Halkidiki je najblizi nama, ali i Bugarima, Rumunima, Madjarima... A njiima i nije problem da nas nadmase sa cenama kada krene licitiranje medju agencijama.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

 

Halkidiki je skup naravno jer ima prelepe plaže kao ova južna ostrva, a nalazi se u unutrašnjosti kontinenta. Ako ste zapadnjak koji hoće kolima na more, konkurent Halkidikiju je Hrvatska a ne ostatak Grčke. U Hrvatskoj je mnogo laše naći smeštaj na divlje i na bum, pai kad je gost prijavljen ne mora se plaćati gomila besmislenih nameta poput ovih koje je uvela vlada Sirize u Gr. Hrvatska ima isti profil: najam apartmana može da bude smešno jeftin na prelepim mestima, a risorti su relativno malobrojni i preskupi.

Ako ste Bugarin, Rumun ili Srbin koji ide na more kolima Halkidiki nema konkurenciju. Nema nigde drugo blizu a tako lepo.

 

Grčka razvija apartmanski vid putovanja jer to za razliku od risorta podstiče lokalni biznis, dok kod risorta sav prihod ide u korporativnu kasu. Za vile je mnogo lakše dobiti dozvolu, a oni koji tu odsedaju će vanpansionski trošiti kod lokalaca. 

 

Sad je jedno veliko pitanje. Šta je jeftinije, tj. manje skupo:

 

1. imati polupansion ili AI u risortu

2. imati apartman i jesti u restoranima, bez spremanja i kuvanja u apartmanu. Čuo sam da neka mesta imaju restorane sa pansionskom ishranom, recimo 10 polupansionskih obroka 100-150 Eur po osobi, ali nemam nikakva iskustva sa time.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Solun je drugi grad po velicini u Grckoj. Ima aerodrom. Ja sam vrlo malo zapadnih tablica vidjao na Halkidikiju. Nas hotel je stalno pun. Ima jako puno Britanaca, Holandjana... Parking je pun jer svi oni iznajme automobile i voze se.

Slazem se "avionom" da je Grcka drugacije koncipirana. Oni su zemlja bez, ili sa jako malo prirodnih resursa. Prinidjeni su sve osim maslina, sira i mora da uvoze. Zato je i zgodno da se svi nekako uposle u tercijarnim delatnostima (turizam, usluge..). Zato svako ko moze izdaje neke apartmane, drzi prodavnicice, taverne...

Traznja je velika, ali se i ponuda povecava. Dobri smestaji su puni, oni losiji ni sa velikom traznjom ne mogu da popune kapacitete.

Iskacu stalno reklame po instagramu, tviteru..., i primecijem da veliki hoteli daju last minute ponude. Nisu do kraja popunjeni.

Tu i ne racunam Porto Caras koji je odavno zreo za ozbiljno renoviranje pa je praktucno cele sezone na nekom popustu, a i sa tim popustom je skup za to sto nudi.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Slazem se da Halkidiki ima prelepe plaze, jedne od najlepsih u severnoj Grckoj, ali ima jos lepih lokacija do kojih se moze automobilom - obala Jonskog mora je prelepa, Tasos, pa i Pelion nije toliko daleko. 

Primecujem i da je Tasos sve skuplji, stize Halkidiki. A nije bilo tako davno kada sam smestaj u Toroniju u prvom redu do plaze placala 25e i na Tasosu na samoj plazi 35e + besplatne lezaljke. Doduse, nije u pitanju spic sezone, vec jun i septembar, ali opet, danas je to misaona imenica. 

Sto se mene tice, mislim da me Halkidiki vise nece videti, upravo zbog bezobrazno niskih cena i guzvi na plazama. Radije cu dodati 200e i ici avionom na Krit pocetkom sezone. 

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nisam bio u Porto Carrasu ali se nameće utisak da oni imaju pet zvezdica više iz istorijskih razloga nego što zaslužuju. To je prvi hotel te kategorizacije na severu Grčke,  To je izvor nekog njihovog ponosa i zbog EU samita 2003, i činjenice da su bili jako siromašni u vreme otvaranja hotela, tek oslobođeni vojne hunte i u trenutku kad je čak i Bugarska imala više stranih turista nego Grčka.

 

A ovo sa Kritom i Rodosom je odlična stvar, ali mi iz Srbije moramo da istrpimo zidanje cena domaćeg avioprevoznika i ispaštamo zbog polu-zatvorenog neba, jer Direktorat civilnog vazduhoplovstva daje dozvole na kašičicu da bi zaštitila nacionalnog avioprevoznika. Grčke koanije dobijaju jedva nešto malo slotova, i naravno cene letova su nerazumne.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hajde uskoro ce first minute da krene za GR. Sta uplatiti, sta se pokazalo dobro u smislu odnosa cena-kvalitet.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Uplatio neko nešto???

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Philoxenia 4* Psakoudia (ex Philoxenia Bungalows), 20,06,-30,06, 2+2 PP, double bank bed, deca su 10 i 8 godina i idu gratis, sopstveni prevoz, 805e, Uplaćeno krajem oktobra. Razmišljali smo i o Koviou Holiday Village, on je bio povoljniji, mislim za oko 100e, ali zbog saveta iskusnijih članova foruma i činjenice da je hotel pre prošle sezone kompletno renoviran i dobio još jednu zvezdicu, a i solidnih ocena na net-u, odlučili smo se za taj hotel. Videćemo, izveštaj sledi po povratku...

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Odličan izbor...

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
 

Ja sam stekla utisak, ne znam da li gresim, da cene najvise dizu u severnoj Grckoj i da tu prednjaci Halkidiki. Malo malo pa cujem da je neko platio 80 ili 85e za apartman na Halkidikiju. To, ne da je mnogo nego je bezobrazno skupo. Gledala neki dan Booking, Nikiti za jul sledece godine nema iapod 7500 din dnevno. Dok npr za 50e mozes da biras smestaj u Retimnu na Kritu. I to ne bilo kakav, vec smestaj sa ocenom preko 9. 

 

generalno je smestaj na Kritu jeftiniji i daleko kvalitetniji od onog na Halkidikiju, a razlog tome je dostupnost Halkidikija sirokom istocnom i jugoistocnom trzistu koje dolazi automobilom i autobusom u 90 % slucajeva. Mi, S.Makedonci, Madjari, Rumuni, Bugari, Ukrajinci cinimo trziste od oko 70 miliona stanovnika sto nije nimalo zanemarljivo.. Onda tu dolazi vikend turizam za Grke pa plus i iz ostalih zemalja sto dolaze tako da je Hlkdk skuplji od ostalih regija i ubedljivo je najveca guzva na istom.. i ja sam se iznenadio kad sam video da je na Kritu bukvalno sve jeftinije nego na Halkidikiju..

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
 

Philoxenia 4* Psakoudia (ex Philoxenia Bungalows), 20,06,-30,06, 2+2 PP, double bank bed, deca su 10 i 8 godina i idu gratis, sopstveni prevoz, 805e, Uplaćeno krajem oktobra. Razmišljali smo i o Koviou Holiday Village, on je bio povoljniji, mislim za oko 100e, ali zbog saveta iskusnijih članova foruma i činjenice da je hotel pre prošle sezone kompletno renoviran i dobio još jednu zvezdicu, a i solidnih ocena na net-u, odlučili smo se za taj hotel. Videćemo, izveštaj sledi po povratku...

 

Jel bio izveštaj, nisam ispratio? 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905059
    Ukupno poruka