falcon

Sijarinska Banja

34 poruke u ovoj temi

Nalazi se na jugu srbije. Slucajno sam bio nedavno i bio iznenadjen onim sto sam video. Imaju prelepe bazene i setalista. Naravno tu su i izvori lekovite vode, dobre za probleme sa varenjem, ocima i sl. U svakom slucaju ako vas put nanese vredi odvojiti malo vremena i posetiti ovu banju.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kakvi su putevi do ove banje? Hotel kakav je a posebno bazen da li se moze koristiti zimi?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Бања се налази на 50 км од Лесковца према Приштини. Пут је регионални, релативно добар, с тим што од Лебана до Бање има кривина, тунела нема. Бања је јако мала, има стотинак становника, можда и мање, има пошту, основну школу, апотеку, дом здравља. Потпуно очувана природа јер у пречнику од 100 км нема никакве индустрије. Има 2 природна гејзира топле воде, један висине до 8 метара и испод њега је могуће купање током целе године (док нису оградили комплекс), и 10-ак извора минералне лековите воде, лековито блато... Хотел је пристојан (није са 5 звездица). Природа је предивна, на све стране шума, цвркут птица. Шетња околним брдима је право уживање. За опуштен одмор је пун погодак. Ово није место за оне који воле урбану средину и ноћни живот.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ima li nekog da je bio smesten u hotelu, jer sam cula da je tipa stacionara, samo penzioneri na lecenju i sl. 

Sto se bazena tice, citala sam u novinama da su izgradili fenomenalne spoljasnje bazene (valjda neka donacija), pa me interesuje da li imaju unutrasnje?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hotel je u losem stanju. Put do tamo je onako. Nije los ali nije bas ni sjajan. Spoljasnji bazeni su divni, za setanje je ok. Smestaj je bezveze. Ima par apartmana koji su pristojni, ako vas bas put nanese. Moze da se ode na dan, dva, tri ali ne duze od toga...

Smestaj u hotelu je bezveze, jedino je hrana odlicna. I sluzi se na posudama od oniksa sto je prosto neverovatno, ali vrlo lepo. Priroda je okolo divna ali nema uredjenih setackih staza (osim malo oko bazena).

U svakom slucaju, sigurno je mnogo lepse leti...

Usput, obavezno obici Caricin grad...

Izmenjeno (ljerka)
obrisan citat, direktan odgovor na post
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala na informacijama, obici cu obavezno i banju i Caricin grad kad otopli.

Izmenjeno (ljerka)
obrisan citat, direktan odgovor na post
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja sam bio u ovoj banji pre 4-5 godina, poslom.

Bio sam leti i u to vreme je bila puna, pa sam jedva dobio sobu.

Inace, bazeni i okolina su odlicni. Hrana je bila OK, zajednicke prostorije hotela su bile dobre, ali je sama soba bila uzasna. E sad, vrlo je moguce da sam dobio neku jadnu sobu koja je zato ostala prazna, a da ostale nisu takve.

Inace, sve je bilo veoma jeftino, a primetio sam i da ima dosta starijih ljudi iz Vojvodine, pa pretpostavljam da imaju ugovor sa nekim vojvodjanskim udruzenjem penzionera ili sl.

Ovo bi bilo predivno mesto, kada bi se privatizovao u smislu da ga preuzme neko ko zna kako se zaista gazduje. Kod nas je uvek problem sto u drzavnim hotelima nedostaje gazda.

Jos da se ogradim, veoma je moguce da se stanje promenilo od kada sam ja bio tamo.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

I ja sam bila u banji, doduse na jedan dan (izlet)...

Odusevila sam se. Ja licno jako volim prirodu, a tamo... raj.. Bazen u sred sume. Zaista raj.

Nema buke, nema kafica sa glasnom muzikom, mir tisina.

A sto se smestaja tice, ne znam kakav je hotel, ali svakako ako bih se odlucila za sijerinsku banju, sigurno bih otisla u neko selo pored, seoski turizam + banja..

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Banja ima potencijal. Dosta šume, interesantna rečica, gejziri i drugi (lekoviti) izvori, i solidna infrastruktura ... ali to je samo potencijal (koji postoji kod hiljada destinacija širom sveta). Da bi nešto od toga (potencijala) bilo iskorišteno potrebno je mnogo rada.

Hotel jeste stacionar, drugih hotela nema. Kao arhitekta radio sam na projektu jednog većeg hotela sa spa centrom, bazenima (****) ali je investicija na čekanju, možda će se od nje odustati (lokacija tog hotela je dobra, ali konfiguracija terena užasna). Projektovao sam i jedan mali porodični hotel koji je u izgradnji, ali on nema ni izbliza kapacitet i sadržaje kao prethodni.

Koliko je banja zelena možete videti na satelitskom snimku :)

 

U 11.4.2010. at 17:14, Festomanka je rekao/la:

A sto se smestaja tice, ne znam kakav je hotel, ali svakako ako bih se odlucila za sijerinsku banju, sigurno bih otisla u neko selo pored, seoski turizam + banja..

 

 

Misliš, multikulturalni turizam :kez: Sela oko banje su uglavnom etnički albanska uključujući i selo Sijarina po kojoj je banja dobila ime. U samoj banji nacionalni odnos je pola-pola. Uzgred, multietničnost i multikulturalnost, kao i blizina Kosova i Prištine, predstavljaju jednu od najznačajnijih (neiskorišćenih) prednosti Sijarinske banje, naročito ako se uzme u obzir činjenica da na Kosovu nema mnogo banja.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sela oko banje su uglavnom etnički albanska uključujući i selo Sijarina po kojoj je banja dobila ime.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ово баш и није тачно, јер у општини Медвеђа, којој Бања припада, према званичним подацима, одувек је већинско српско становништво, преко 60%, а сада је тај проценат и већи јер се већина Албанаца после 1999. год. из околних села одселила на Косово, углавном у Приштину, а само повремено долазе да обиђу своја имања и подигну пензије које овде редовно примају.

Tačno je da je albansko stanovništvo manjinsko u opštini Medveđa, i taj odnos je 70 prema 30 u korist srpskog stanovništva, ali oblast oko same banje je naseljena pretežno Albancima.

Pogledaj kartu prema popisu iz 2002. godine.

U samoj banji je odnos 50:40:10 između Srba, Albanaca i Crnogoraca respektivno, ali to je zato što je banja najrazvijeniji deo opštine i za razliku od ostalog dela opštine ima pozitivnu migraciju stanovništva srpsko/crnogorske nacionalnosti uz (verovatno, mada ne mogu da tvrdim) iseljavanje Albanaca krajem osamdesetih.

Kretanje broja stanovnika Sijarinske banje po popisu:

1981. 580

1991. 530

2002. 630

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

 

U 10.6.2010. at 14:18, A l e x je rekao/la:

Banja ima potencijal. Dosta šume, interesantna rečica, gejziri i drugi (lekoviti) izvori, i solidna infrastruktura ... ali to je samo potencijal (koji postoji kod hiljada destinacija širom sveta). Da bi nešto od toga (potencijala) bilo iskorišteno potrebno je mnogo rada.

 

Pa ovo mi baš i nije neka preporuka. Kad sam ovog proleća bila u Prolom Banji, svi su me odvraćali zbog blizine sa Kosovom, a tamo u celoj opštini ni jednog jedinog Albanca!

Kao što rekoste, toliko neiskorišćenih potencijala ima i u Srbiji i u svetu! Ali bogami, dok ne izgrade pristojan hotel, ne pada mi na pamet da idem tamo. Btw, i ja sam čula da je smeštaj blagi užas.

 

 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Iz lista DANAS od pre par dana

DOPISNICA: Sijarinska banja

Venčanje na vulkanskoj zemlji

Autor: Zorica Miladinović

Jel’ sigurno da ovde dolaze samo bolesni?, pita kolega dok mu „oči ispadaju“ zbog „rečne vile“, bronzanog tena i u fensi kupaćem, koja se rasterećeno brčka ispod slapova gejzira u Sijarinskoj banji. I doista,ova banja i njeni gejziri mogli bi predstavljati i turistički, a nesamo zdravstveni toponim. Neki dobronamernici je, uostalom, zbog njenihpotencijala odavno porede sa francuskim banjskim centrom Viši iličeškim Karlovim Varima. Poredjenje nije sasvim adekvatno, možda i zbogtoga što Sijarinska banja nije „tamo“, već u zemlji koja je „lider naBalkanu“, i u kojoj skoro nikad „nema problema“, a njene ljude „niko nemože tako malo da plati koliko oni mogu malo da rade“.

- A imamo sve što može da ima jedna banja.I vodu za piće, i gas, i vodu za kupanje, i blato- govori direktorSpecijalne bolnice „Gejzir“ Milorad Babić, inače neurohirurg, profesorna niškom Medicinskom fakultetu i banjski entuzijasta. Voda za piće,objašnjava, leči bolesti probavnih organa, bubrega, jetre i žuči, gas-sve respiratorne organe, a voda za kupanje i blato- kosti, mišiće inerve. Banja pomaže i kod „ženskih bolesti“. Voda za piće ima 37stepeni C i različit sumpuroviti, gvoždjeviti, radioaktivni iugljenokiseli sastav. Termomineralna voda u gejziru dostiže 76 stepeniC, a „izvire“ do deset metara u visinu. Blato je i radioaktivno isumporovito. Banju okružuje vulkanska zemlja, sa gustim bukovim ihrastovim šumama. One stvaraju neobičnu „oazu kiseonika“ zbog koje,kažu banjci, ovde nikada nema vetra, niti je ikada bilo magle.

Uprkos ovakvim prirodnim čudesima, u banji postoji samo Specijalna bolnica, uokviru koje je samo jedan hotel, sa 277 mesta. Gostima se nudi i oko1500 postelja u privatnom smeštaju. Specijalna bolnica ima dva bazenskakompleksa, jedan olimpijski, a drugi terapijsko- rekreativni. Unjihovoj blizini su tereni za odbojku, košarku i malifudbal. Banja je skrajnuta, negde izmedju Medvedje i administrativnegranice sa Kosovom, a do nje ne vodi ni jedan magistralni put. Posećujuje uglavnom domaći turisti koji ne insistiraju na visokim turističkimstandardima, već bi do zdravlja po što nižoj ceni. Pošto to ovde moguda dobiju, banjski kapaciteti su uglavnom puni. Dnevna cena aranžmana,koja podrazumeva sve- boravišnu taksu, pun pansion i kompletnumedicinsku uslugu i tretman, kreće se od 1290 do 1390 dinara, uzavisnosti od sezone. - Jeste, sve je skromno, ponešto je i staro izapušteno, ali je uglavnom pristojno, a banja je lepa- tvrdi starijaVojvodjanka, koja je došla „zbog kostiju“.

I doktor Babić je realista, ali veruje da bi moglo biti bolje. Govori o ambicioznim idejama i planovima. Postoji ideja, kaže, da samo jedna bušotina, nadubini od 1232 metra, sa 30 litara vode u sekundi i pritiskom od 7,6bara, greje celu banju, Medvedju, Lebane i deo Leskovca, a ne samo banjski hotel, jednu stambenu zgradu i bazene, kao sada. Postoji iideja da se ta voda flašira i prodaje. Projekte za njenu eksplataciju već su dogovorile Privredna komora Leskovca i jedna kompanija uToskani, koja je takodje bogata ovakvim izvorima. Napravljen je i konkretan projekat da se kod olimpijskog bazena izgradi „čistoturistički“ hotel od 70 ležajeva. Generalnim urbanističkim planom predvidjena je gradnja hipodroma i terena za golf, nešto dalje od banje, kao i jednog veštačkog jezera i Omladinskog kampa, prema Sijarinju.

- Par ruskih investitora već je kupilo pola hektara zemljišta od Srpske pravoslavne crkve, kako bi gradili hotel sa depandansima. Sravnili su teren, a onda je nešto zapelo papirološki i administrativno. Ipak, Rusi nam uskoro dolaze, ali kao gosti banje.Stići će masovnije u julu i avgustu, preko niškog arerodroma, a u organizaciji jedne beogradske turističke agencije- kaže. Dodaje da će ruskim i domaćim gostima banja ponuditi tradicionalni kulturno- zabavniprogram „Gejzirske noći“. „Noći“ će trajati od 24. jula do 2. avgusta i biće okončane „Venčanjem pod gejzirom“, za sve zainteresovane parove.Venčanje i smeštaj tokom prve bračne noći biće besplatni.

Nije da nisu zaslužili, uspeli su da pronađu i „ludi kamen“, pored svih tih gejzira.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Iz lista DANAS od pre par dana

Bila sam u Sijarinskoj banji od 17.avgusta 10 dana. Put iz Beograda nije los, sem krivina od Leskovca do banje, ali mali broj automobila prolazi putem tako da nije strasno. Priroda je predivna, bazeni su lepi, dva su sa toplom mineralnom vodom, a jedan je sa obicnom vodom, plus ima olimpijski bazen udaljem od hotela 1 km. Hotel je u stvari stacionar, dolazi dosta ljudi preko socijalnog, ali sobe su pristojne, sa terasom koja gleda na gejzer i brda. Hrana nije losa, ne sluze vise u posudju od oniksa. Dosta ljudi iz okoline dolaze sa malom decom i vidim da stvarno uzivaju. Steta sto se malo vise ne uredi, bio bi pravi raj na zemlji. Preko dana je veoma toplo, ali cim zadje sunce, mozete setati u trenerci i noci su odlicne za spavanje.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

sta je vredno videti u Banji i okolini od crkava,gejzira,plan.vrhova.izletista..........

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905040
    Ukupno poruka