Todorovic

Slike iz Belogradčika

11 poruka u ovoj temi

Na desetak kilometara od Zaječara nalazi se jedan mali gradić obdaren neverovatnom lepotom. Ono što je za Srbiju Đavolja Varoš, za Bugare su stene Belogradčika.

Pogledajte, pa planirajte svoju eksurziju:

Srednji-deo.jpg

Stene-izmedju-stena.jpg

Zamisljeni-pozeri.jpg

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Wow!

Zaista divno! Da znas, da cu isplanirati neku 'ekskurziju' do tamo ...

Hvala

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Privuceni informacijama sa foruma resili smo da jedan lep, jesenji vikend provedemo u ovom kraju. Prvobitni plan bio nam je da za novi drzvani praznik (11. novembar) provedemo prosireni vikend na relaciji Sofija - Belogradcik - Vidin ali u strahu da ce nam se vreme pokvariti (culi smo da ce sledeceg vikenda da pada kisa) odlucili smo da Sofiju ostavimo za drugi put, u Vidinu smo vec bili i ovog puta opredelili smo se za Belogradcik.

Prvi utisak bio nam je razocarenje: okolina i sam grad su stvarno siromasni i zapusteni, cak i stene sa tvrdjavom su svuda okolo zapustene, mada sam kompleks zivi i bilo je iznenadjujuce mnogo turista. Da ne bude zabune, ne uporedjujem ih sa nekim zapadnoevropskim destinacijama, vec npr. bili smo juna u Rilskom manastiru i u Banskom, sve je neuporedivo sredjenije od ovoga kraja kao da je Bog digao ruke. Mada priznajem u Belogradciku su prelepi vidikovci i citav kompleks je jako interesantan.

Ali, iskreno receno, ma koliko bilo lepo - samo po sebi nije vredno dolaska na vikend. U kombinaciji sa necim drugim da, ali samo po sebi ne.

Medjutim, ono sto niko nije spominjao je pecina Magura - nesto sto je prevazislo sva nasa ocekivanja! Nalazi se 25 km od Belogradcika, mada je nas izaslo vise jer su putevi neobelezeni, putokazi krajnje zbunjujuci, kruzili smo okolo naokolo ali kada smo primetili vecu guzvu automobila u nedeljno popodne bilo nam je jasno da smo na pravom mestu. Moj muz je nekada davno bio u Postojnskoj pecini i kaze da je to slicno, ali ja nikada nisam bila u bilo kakvoj pecini i sve me je fasciniralo. Na svakih dva sata organizuje se grupni obilazak koji traje malo vise od sat vremena, vodicica nas je vodila i pricala kao navijena na bugarskom, razumeli smo je manje - vise...

Ulaznice su svuda 5 leva (oko 2,5 eura), i za stene sa tvrdjavom u Belogradciku, i za Maguru, jos i vozic koji ide oko Magure je cini mi se 1,5 eura - stvarno simboicno.

Postavicu i foto - turu sa naseg vikenda.

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Neslažem se sa Bubicom, po meni Belogradčik i te kako vredi posete. Pod ovim mislim na tvrđavu i te geološke formacije, a što se tiče samog grada u njemu nema bogzna šta da se vidi, ali ga ja nisam doživeo kao neko neznam kako zapušteno mesto. Nije mi jasno ovo o zapuštenosti tih stena, šta tu treba da bude sređeno. Tu su stene, tu je tvrđava, to je to, i ne znam šta tu treba više očekivati. Jedino ako se ova tvoja primedba odnosi na smeće i slične stvari, e to onda nije tako bilo pre par godina kada sam ja ovo mesto posetio. Nije mi jasno ni ovo oko siromaštvu te regije. Što je to bitno potencijalnom posetiocu? Ako negde ima da se vide zanimljive stvari kakve veze ima da li je okolina bogata i sređena ili siromašna i zapuštena. Ako se dolazi za vikend onda može da se obiđe osim Belogradčika i već pominjana pećina Magura, Vidin i tvrđava Baba Vida, kao i rimska tvrđava u mestu Kula nedaleko od graničnog prelaza Vrška čuka. Sve to je lako obići za vikend i to je onda jedno lepo i zanimljivo putovanjce.

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Izvinjavam se Bakiju ako je pogresno shvatio moj izvestaj iz Belogradcika.

Upravo on je bio jedan od nasih inspiratora za put u tom pravcu i mi smo proveli prelep vikend tamo.

Ono na sta sam ukazala kao nedostatke je cisto informativnog karaktera za buduce putnike.

Kada kazem da je citav kraj siromasan to u praksi znaci da je infrastruktura nerazvijena - ima smestaja za prenociste ali mi smo se suocili sa tim da nemamo gde da promenimo evre za ulaznice (pa su samo zahvaljujuci mom tuznom pogledu i molbama primili evre umesto leva), preko toga da smo ostali gladni (nekadasnji, iz socijalistickog perioda, restorani su zatvoreni a novi ne rade nedeljom) do toga da se na putevima setaju konji, krave i koze, pa i pasu oko zidina tvrdjave... sto mi i ne smeta, cak mome muzu deluje kao znak opustenog zivota... ali eto - upada u oci.

O zapustenosti: konkretno i stene sa tvrdjavom i pecina Magura su iznenadjujuce dobro odrzavani, ali zapustena je okolina. Na prilazima stenama, sa spoljasnje strane zidine su obrasle u travu i trnje, tim pre sto smo mi lutali trazeci glavni ulaz pa smo obisli zidine sa te spoljasnje strane u krug, kao sto rekoh okolo zidina pasu konji, krave, koze... a na prilazima glavnom ulazu trenutno je pravo gradiliste - pretpostavljam da ce biti hoteli i restorani ali za sada je samo gradiliste.

I da zakljucim: preporucujem Belogradcik i jos vise Maguru, ali ako se neko uputi na put od 300 - 400 km neka produzi jos koji dan i iskombinuje sa obilaskom Sofije i Vidina, ako nista drugo bar da se promeni novac i ruca.

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Zašto se ti izvinjavaš  - čovek je shvatio kako je shvatio, i to je njegova a ne tvoja stvar!

Ja sam tvoj opis shvatio na moj način te stoga zaista nemam nikakvu želju da idem i vidim to "čudo"...

Izmenjeno (Vlada II)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Nema šta da se izvinjavaš, ;) pa normalno je da različiti ljudi neka mesta drugačije dožive. Inače i ja sam za Belogradčik saznao upravo na ovom sajtu iz foto ture jednog člana. Žao mi je što ste ostali gladni u Belogradčiku, meni je ostao u sećanju neki restoran sa jako dobrom klopom u koji smo otišli po preporuci lokalaca, a koji se nalazi par kilometra od centra. Na žalost mi nismo uspeli da posetimo Maguru, pošto je bila zatvorena (bio radni jesenji dan). Na ulazu je ostavljen broj telefona koji treba da pozovu posetioci, ali bilo je potrebno da se skupi veći broj ljudi (samo grupna poseta). Tako da ste vi bolje prošli ostali ste gladni jel je bila nedelja, a mi smo bili uskraćeni za Maguru, jer je bio radni dan.

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Samo da dodam da smo, sto se tice Magure imali ogromnu srecu, bukvalno nismo ni 5 minuta cekali da grupno udjemo. Pre puta smo se informisali o radnom vremenu, bilo nam je bitno da je otvoreno i nedeljom, ali nismo imali predstavu da se ceka da se skupe grupe... tj. koliko sam shvatila grupe nedeljom krecu na dva sata, mi smo krenuli u obilazak oko 14h po bugarskom vremenu (13h po nasem). U grupi su svi bili Bugari, od stranaca samo mi. I stekli smo utisak kao da je to izuzetno popularna destinacija u Bugarskoj, stvarno je bilo mnogo turista, uopste nije bilo problema da se skupe te grupe od 20 - ak ljudi, kada smo naisli jedni su zavrsili obilazak, kada smo mi zavrsili vec je bila formirana nova grupa. Koliko sam ih shvatila potrebno je minimalno 8 ljudi za obilazak.

I jos nesto. Pecina je na mene ostavila izuzetno snazan utisak, sama po sebi bila je vredna puta. Obisla sam dosta gradova, i modernih i srednjovekovnih, razna arheoloska nalazista, more, planine, prirodne lepote i sl. ali u pecini nikada nisam bila i za mene je ovo stvarno bio jedinstven dozivljaj.

U Maguri postoje i praistorijski crtezi ali ne dozvoljavaju da se fotografisu

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ja sam putovala do Magure sa grupom koja je poznavala put ali sam belezila nazive svakog sela kroz koje smo prosli da bi se drugi put snasla (Magura-Belogradcik-Vidin). Ja sam sa velikom grupom bila u pecini ali bez pratnje vodica. Bilo nam je cudno kad se sa samog ulaza vratio nazad. Mozda smo mi i fotografisali te praistorijske crteze!

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26767
    Ukupno tema
    898022
    Ukupno poruka