Putnica

Cene banjskog, etno, planinskog turizma u Srbiji - realnost ili nesto drugo

34 poruke u ovoj temi

потпуно те разумем ,знам на шта мислиш. И ја о томе размишљам. Тренутно сам на једном таквом месту и оно што добијам за одређену цену не може се мерити са оним што бих за исте паре добио на некој другој локацији,много атрактивнијој. Баш сам са супругом о томе расправљао ових дана.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Putnice, kao da mi čitaš misli.

Evo supruga i ja smo morali da otkažemo Lefkadu ove godine, jer je supruga u ranoj trudnoći pa ne ide da se cimamo i mučimo putovanjem do Lefkade. Imamo kao rezervnu varijantu (ako nam doca dozvoli da putujemo) Neos Marmaras koji je pristupačniji, bliže je, a tu je i Solun ako nešto zatreba.

Za svaki slučaj, počeo sam da gledam i ponude u Srbiji i šokirao sam se. Pa više nam se isplati da uopšte ne idemo nigde i da odvojeni novac sačuvamo, pa da iduće godine odemo kao grofovi u Grčku i da se bahatišemo.

Ovo šta se nudi u Srbiji je totalna bruka i sramota što se tiče cena!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Putnice, bravo za temu.

Konačno jedna prava tema za razmišljanje i analizu, za razliku od brojnih prežvakavanja u kojem mega marketu u Grčkoj se može naći jeftiniji toalet papir.

Tvoj uvodni post je već sve rekao i malo tome mogu da dodam, a sa svime što je napisano se u potpunosti slažem.

Moje viđenje je da odmor kod kuće mora da bude bar 30% jeftiniji od odmora u inostranstvu (za isti kvalitet smeštaja), uzimajući u obzir opšte ekonomske uslove u zemlji i standard. I to ne računajući troškove puta.

Sve moje analize govore da se jedina ušteda kod odmora u Srbiji svodi na niže troškove puta (i to uslovno, u zavisnosti na koju destinaciju u Srbii se ide). Sve ostalo je po ceni slično odmoru u inostranstvu. E sad tu dolazi veliko ali... Kvalitet destinacije.

Ne govorim o kvalitetu smeštaja (mada je i tu često prevaga na strani inostranstva) već o tome šta destinacija nudi da bi mi ispunila odmor. Uvek su sadržaji na nekoj inostranoj destinaciji daleko bogatiji (kulturni, istorijski, šoping, infrastruktura, zabava) nego kod kuće.

Ako su u pitanju banje – ni jedna naša se po kvalitetu i pratećim sadržajima ne može meriti sa bilo kojom u Sloveniji. Put do Čateža jeste skuplji zbog kilometraže nego do neke naše banje, ali se stiže za skoro isto vreme, uz mnogo manje stresa i opasnosti na putu. O kvalitetu bazena, brojnim sadržajima i izletima u okolini ne treba trošiti reči. Moji prijatelji su za Prvi maj bili u Ribarskoj banji. Za praznični ručak su dobili pasulj. Od parkinga do bungalova su 500 metara morali da nose kofere, jer radnik koji podiže rampu nije bio na svom random mestu. Od sadržaja u okolini ima kafana u obližnjem selu u kojoj su ih, kad su se pojavili na vratima, lokalni alkosi gledali kao svemirce u čudu što se neko stran vrzma po njihovom kraju. Jednostavno nisu imali čime da popune vreme u ta četiri dana i jedva su čekali da se vrate kući.

Ako je u pitanju skijanje – porediću Kopaonik i Kranjsku goru. Video sam odlične aparmtmane u Vikend naselju, novi, lcd tv, wifi itd. Isti takav, sa podnim greganjem u Sloveniji – za istu cenu. Na Kopu ste osuđeni na mini bus kojeg organizuje vlasnik kuće jer je svojim kolima nemoguće naći parking na skijalištu. U Sloveniji taj problem nemate. Osim toga, na raspolaganju vam je 4-5 skijališta na pola sata vožnje u Italiji i Austriji. Van skijanja – obilazak Bleda, Bohinja, gradića Tarvisio u Italiji, Villacha u Austriji, odlične terme. Na Kopu posle skijanja, ili ako niste skijaš – sedenje u sobi, ili davljenje u dimu cigareta u nekoj kafani.

I poslednji primer. Nedavno sam bio u Italiji na Lago di garda. Cena odličnog dvosobnog apartmana – 40 eura za noć. Za te pare sam dobio mogućnost da obiđem jezero Garda i desetak gradića oko jezera, ne zna se koji je lepši. Zabavni park Gardalend. Veronu na 20 km. Mogućnost izleta do Venecije. Šta dobijam za slične pare na Paliću ili Zlatiboru.

Da rezimiram – cene smeštaja kod nas i u inostranstvu za isti nivo kvaliteta – skoro iste. Kvalitet same destinacija i bogatstvo sadržaja – uvek na strani inostrane destinacije.

Jedino gde je ušteda kod izbora domaće destinacije to je cena puta. Ali kad uračunam kvalitet i bogatstvo ponude to kompenzuje razliku u ceni puta i računica uvek prevagne na odmor u inostranstvu.

4

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Mnogo dobra tema,ali vidim malo ljudi je pisalo na ovoj temi.Dosta ljudi se buni kako im je skup smestaj i hrana na moru,a ne gledaju u "svoje dvoriste" kakve su cene kod nas u banjama,na planinama...Sticajem okolnosti pre dve godine sam boravio u jednoj banji(ne moram da kazem koja,necu da joj pravim ni reklamu,ni antireklamu)platio sam smestaj tada oko 3600 din dan,sad vidim da su digli cene i da je dan malo manje od 4400.din.Sta imate za te pare?Soba u kojoj je sve staro oronulo vidi se da je jos iz vremena stare Jugoslavije,hrana ko u studentskom domu...

Obicna selendra u kojoj nema nista,istina ima welnes centar,ali sve usluge se placaju,tako ako bi koristili i usluge u welnesu morali bi da date jos par hiljada dinara vise dnevno.Jos nesto sto je jako zanimljivo cene su im iste tokom cele godine,nema vansezonske.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Zaboravila sam nesto da napisem u uvodnom postu pa evo da dodam.

U vreme krize i besparice kad svi sede i kukaju sa jedne strane ili se svi doseljavaju u Beograd ne bi li radili u nekim firmama za smesne plate od kojih pola daju za stanarinu, meni je neizmerno drago da postoje ljudi u nekim totalno zabacenim selima i nedodjijama u kojima zaista nema nicega sem lokalne kafane i prodavnice, koji svojim radom i trudom pokusavaju da obezbede sebi i svojoj porodici bolji i lepsi zivot.

Ja o domacinima kod kojih smo bili imam samo reci hvale, svi su ljubazni, vredni, radni, niko tu ne sedi i lencari, svi oni rade po sto poslova i trce na sve strane ... i znam da im nije lako. Ali turizam je ozbiljna stvar, ne pravi se turizam preko noci tipa stavim brvnaru, napunim je starim predmetima, stavim cilimce i evo ga ...etno turizam. Potrebno je mnogo predanog truda i rada da bi se postigao neki nivo, moraju postojati standardi o odrzavanju soba, o kolicini i vrsti hrane i sl. Ne moze to po principu danas ima desert za rucak a drugi dan nema jer domacica nije stigla ... Ili moze, ali u tom slucaju cena mora biti niza jer ne dobijas ono sto si platio. Potrebne su godine rada da bi se stvorilo ime ili kako je to popularno sada brend, pa tek tada i cene mogu biti na nivou. Do tada ce proteci mnogo vode, a ljudi ne zele da cekaju zaradu , nego hoce sad i odmah. To kao kad bih ja kao anonimni pevac koji mozda bolje peva od Pavarotija trazila cifre koje je Pavaroti dobijao na svojim nastupima ... ne ide to tako ...

Konačno jedna prava tema za razmišljanje i analizu, za razliku od brojnih prežvakavanja u kojem mega marketu u Grčkoj se može naći jeftiniji toalet papir.

Sudeci po odzivu na temi ljudi ipak vise vole price o toalet papiru, medjunarodnim dozvolama i nacinu placanja putarina u Makedoniji :hahaha:

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Tema je skoro otvorena i sigurno će se zahuktati. Bila sam pre desetak dana na jednom našem jezeru. Najveće veštačko jezero sa jedinstvenim plutajućim ostrvima.Priroda prelepa, voda čista breze oko jezera, milina za oko. I to je to.

Ako hoćete na plažu to je jedna obična nepokošena livada. Možete šetati trotoarom gde ga ima ,jer sve je okolo nepokošeno pa zbog travuljine i zmija nije preporučljivo da šetate livadama a što je za mene uživanje. Niko ne prima kartice nego samo keš, menjačnice nema a internet samo u jednom hotelu.

Domaću hranu nećete naći iako je blizu farma ovaca, borovnice na dohvat ruke, kao i divlje maline i jagode.

A šta reći o cenama. iste kao u sred Beograda ili Grčke.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Dosta sam putovala po Srbiji i mogu da kažem se cene studia za 3 osobe kreću od 15 do 30 evra za noć.Ali imajte u vidu da ti ljudi cele godine žive od toga,prepada ih turistička inspekcija, a i kod nas su dažbine državi ogromne bilo kojim poslom da se bavite.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

A je l treba međunarodna za Grčku? :)))))))))))))))

Šalim se, narode.

Jedna prava tema za koju se nadam da neće izgubiti smisao zbog glupih i besmislenih komentara.

Nas dvoje se samo molimo da nam doca da zeleno svetlo da možemo da putujemo, u Srbiji ako hoću turizmam, odem u selo i boli me uvo. Ovo ostalo nema nikakvog smisla.

Pa mi otišli u junu u Topolu na Oplenac i obišli crkvu i oko crkve. Hteli da uđemo u jedan od muzeja, a na ulazu nas pitaju da li imamo karte. Nigde ne piše ni gde se karte kupuju, ni koja je cena, ni da važi za ulaz u sve objekte. Šta reči...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Malo da oživim temu. Naleteh danas na reklamu za jedno etno selo u Srbiji (neću da navodim koje jer nemam želju da im pravim ni reklamu ni antireklamu - samo želim da ilustrujem nerealne cene naših turističkih radnika).

Dakle, odem na sajt tog etno sela - lepa priroda ali usred ničega. Selo ne izgleda loše, vrlo pristojno, ima i kao neki mali wellness kutak (bazenčić - ne navode dimenzije ali na osnovu fotke sa sajta recimo 7mx4m). Pomislih - ne bi bilo loše ovde provesti vikend, još ako su cene povoljne. A onda odem na stranicu sa cenovnikom.

3 noćenja sa polu pansionom i upotrebom nazovi wellness centra - 113 eura po osobi, deca do 7 godina besplatno, od 7 do 12 50%.

Znači za porodicu 2 odraslih i dete od 11 godina to izađe 282 eura ukupno za 3 dana.

Terme Čatež - takođe tri dana, dete do 12 godina besplatno, polupansion, termalna rivijera (ne vredi trošiti reči na poređenja sa onim bazenčićem u etno selu) 252 eura.

Udaljenost etno sela od Beograda 280km Ibarskom magistralom, pa malo lokalnog puta, udaljenost do Čateža 430km - sve auto put, tako da su velike šanse da će se porodica koja je krenula u Čatež već kupati u bazenima sa vodom od 32 stepena dok će druga porodica koja je krenula u etno selo još vijugati lokalnim putem ka bazenčiću sa nedeklarisanom temperaturom vode.

Toliko o tome. Pa onda kupujmo domaće.

Izmenjeno (Inspektor Blaža)
4

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Dosta sam putovala po Srbiji i mogu da kažem se cene studia za 3 osobe kreću od 15 do 30 evra za noć.Ali imajte u vidu da ti ljudi cele godine žive od toga,prepada ih turistička inspekcija, a i kod nas su dažbine državi ogromne bilo kojim poslom da se bavite.

Pa naravno da ih prepada turistička inspekcija. Valjda treba da se puni budžet a ne da nam učiteljice, policajci, vojska, profesori rade za šaku pirinča a penzioneri posle 40 godina staža jedva preživljavaju. Troškovi poslovanja (struja, voda, hrana, radna snaga) sigurno nisu viši od Austrije, Italije, Slovenije... Oni, kažete, žive od toga. A od čega mi živimo. Imamo bogatog ujku ili nam padaju pare sa neba. Nema problema da pruže isti kvalitet usluge za istu cenu, ali oni samo iskopiraju cenu ali ne i uslugu.

O lopatarima na Kopaoniku koji za 500 dinara dnevno prodaju "očišćeno" parking mesto ,koje niti je njihovo niti su ga oni očistili od snega, da ne trošimo reči. Lokalne vlasti godinama ne čine ništa po tom pitanju. Zašto? Toliko je uloženo u Kopanonik poslednjih godina. Kažu prijatelji koji su išli da je to sada veoma solidan ski centar, ali da ih muka uhvati kad moraju da se brane od "vlasnika očišćenih parking mesta" a s druge strane nemaju gde da parkiraju. Ne vrede ni moderne žičare, ni sistemi veštačkog osnežavanja - kad zakaže faktor čovek.

Izmenjeno (Inspektor Blaža)
2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja se potpuno slazem sa inspektorom blazom.Gledajuci neke zimske aranzmane,u nasoj zemlji a da to ne bude klasicno zimovanje tipa skijalista i tako to,posto imam malo dete koga to ne interesuje,shvatila sam da su jako bezobrazno skupi.za jedan vikend treba odvojiti bas povecu svoticu,ali dobro mozda ne trazim na pravom mestu ...Posto ja imam problema sa kicmom,htela sam da odvojim par dana za neku nasu banju,ali kosa mi se podigla na glavi od cenovnika.Znaci,kako god okrenem,obrnem,svaka mi je kombinacija bila nekako skupa,s obzirom sta se nudi a sta dobijamo i smatram da je to cist bezobrazluk.Eto,to je neko moje misljenje

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nasa dogodovstina od pre mesec dana:

Odlucimo moj dragi i ja sa decom da odemo na nasu lepu Taru. Ali odluka je bila danas za sutra, tako da je valjalo odmah naci smestaj i rezervisati ga, zato sto idemo sa dvoje sitne dece, pa da ne trazimo na licu mesta. Pozovem ja apartman za koji sam cula sve reci hvale, dogovorim se sa gospodjom-gazdaricom da stizemo sutra. Kaze ona meni: "Nista ti duso ne brini, ima da vam bude super. Cekam ja vas." Jos jednom ja pitam nju da mi kaze cenu, a ona meni: "Znaci, ako hocete samo nocenje, tj. apartman bez hrane, onda je to dva puta 1300 din, odnosno 2600 za noc. Ako hocete da se hranite kod nas, onda je to za decu besplatno jer su mala, a vi placate 2 puta 1800 din polupansion, tj 3600 po danu." Kazem ja "OK, onda cemo da jedemo kod Vas, dorucak i vecera. To ce biti za 4 dana ukupno 4*3600, tj 14400 ". Ona potvrdi, vazi, vidimo se sutra.

Dodjemo mi sutra, sve super, sad ce ona da nam pokaze sobu, pokaza nam, a ono hladno, zagusljivo, ali ajde, reko, malo cemo izluftirati, otvoriti prozore, napolju toplije za 10 stepeni nego unutra, donece nam za uvece i grejalicu. Ionako cemo tu samo prespavati. Inace, nigde nikoga, samo 2 gospodje su u susednoj sobi. Skuvala ona kafu, napravila domaci sok od drenjina, iznela slatko. Popravila malo utisak o sobi. Kaze ona nama: "Samo da mi date licne karte i da platite. Hocete da jedete ovde?"

Da, da, kao sto smo se dogovorili.

Ona: "Vazi, znaci to je 2600*4 za nocenje i 3600*4 za hranu, znaci ukupno 10400+14400, tj 24800 ukupno za 4 dana"

Ja: "Ali rekli ste da je polupansion 3600 dnevno, tu je uracunato i nocenje".

Ona : "Ne, duso, popupansion je dorucak i vecera, a apartman se posebno placa"

Ja: ''Nismo se tako dogovorili"

Ona: "Vi hocete za dzabe da jedete"

Mi: "Necemo za dzabe da jedemo, nego da platimo ono sta smo se dogovorili"

Ona: "Idite vi lepo gde hocete, ovde nema nista za dzabe"

I izbaci ona nas. Da nismo bili sa dvoje male dece, smejala bih se. Ali, ovako, poenta je bila da ne trosimo vreme na trazenje smestaja. Odosmo mi dalje, nastavak price je za neku drugu temu, ali naravoucenije, pitati da li je polupansion i nocenje? ili samo dorucak i vecera. Ja za to prvi put sam cula od doticne gospodje. Nasa Srbija...

Vracamo se mi za Beograd, i samo onako usput prokomentarisemo: Mogli smo za ove pare do Budimpeste, Beca ili Slovenije...

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

U decembru mesecu prosle godine, pricamo suprug i ja , planiramo budzet za more, dal ce imati kako sta ...i on predlozi da malo obidjemo Srbiju,kao jeftinija varijanta, ja krenem po netu , gledam trazim, racunam .....

elem, za 7 dana odmora, prenociste , hrana, po Vojvodini, hteli smo malo taj deo da obidjemo,dvorce Vojvodine ,

i jedan odlazak u Segedin,

isto kao 10 dana u Grckoj, doduse u predsezoni, ali mi ionako idemo u tom periodu zbog sitne dece ....

i naravno da smo okrenuli put Grcke , bar sam se kupala 12 dana ko covek,

a da smo otisli put Vojvodine, ne bih se brcnula ni jednom,

smestaj , tj prenociste u NS, app, nije bio hotel u pitanju, cena je 2500 za nas dvoje deca ne placaju , a app u Grckoj smo placali 30e dnevno ...mslm ne moze da se poredi bar po slikama ....

Sve u svemu, jako nerealno, odnos cena kvalitet ...ubija u zdrav mozak....ali sta mi mozemo da uradimo po tom pitanju, da bojkotujemo, i da pare ( doduse nase , krvavo zaradjene ) trosimo u inostranstvu , dok nase lepote ostaju neiskoriscene i neistrazene ....ja volim moju zemlju, smatram je prelepom, ali ovaj mentalni sklop .....ne radi radnju nikako

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

A kažite vi meni ima li u zemlji Srbiji kakav hotel sa velikim zatvorenim bazenima i na njima neki sadržaji za djecu - nešto kao Terme Čatež da bi ja mogao otići i pare ostaviti tamo a ne u Sloveniji?

Dakle mjesto u Srbiji gdje čovjek može 3-4 dana da se brčka,poslepodne malo prošeta i to je to,samo da nije bazen 5x5 m :)

Neka porodična varjanta - ja žena i dijete od 6 godina-mora da ima nešto majku mu :)

Nemoguće je da moram ići u Sloveniju ili u Segedin i Budimpeštu?

Izmenjeno (stalker)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905040
    Ukupno poruka