Dragan

Astipaleja- skrajnuti leptir Egeja-putopis

23 poruke u ovoj temi

ASTIPALEA- USAMLJENI LEPTIR EGEJA

Ovog leta, konacno mi se ostvario visegodisnji san, da obidjem ovo predivno ostrvo na pola puta izmedju Dodekaneza i Kiklada, koje iako za nijansu blize ovoj drugoj grupi, ipak geografski pripada prvo pomenutoj grupi ostrva.

Do istog smo pristigli sa jos jednog skrivenog bisera Dodekaneza, ostrva Kalimnos, u mozda jos i najprihvatljivije vreme kada je ovo ostrvo u pitanju (brod “ Diagoras “ kompanije “ Blue star ferries “ ) koji jedanput nedeljno- svakog ponedeljka povezuje Rodos, Kos, Kalymnos sa Astipalejom), jer je vecina polazaka i odlazaka brodova negde u gluvo doba noci (najcesce izmedju 02-05 h).

Tokom te vecernje plovidbe, postali smo svesni da smo imali puno srece (propustili smo manji ranojutarnji brod (“ Nissos Kalumnos “ kompanije A.N.E.), za koji se kasnije ispostavilo da je jedva doplovio do Astipaleje), jer usled izuzetno uzbrukanog mora (jacina vetra je isla i do 8 bofora), to je zapravo bio i jedini brod koji je tih dana uspesno povezao ove dve tacke u Egeju (u nasem smestaju bila je i grupa Italijana koja je zbog toga morala da neplanirano ostane nekoliko dana duze).

Cinjenica da je najbolja veza sa ostrvom zapravo sa njemu najblizim Amorgosom, a odatle indirektno ili direktno i sa jos nekim drugim ostrvima iz grupe Kiklada, pre svega sa Naksosom, Parosom, sa krajnjom destinacijom za polaske i odlaske u Pireju.

Površina ostrva iznosi skoro 100 km 2, ali se na jednom mestu ono suzava na pojas koji je dugacak jedva nesto vise od par stotina metara (a kuda prolazi i put koji povezuje dva glavna mesta na ostrvu Horu/ Pera Gialos sa Maltezanom/ Analipsijem) te tako poprima oblik leptira.

Mislio sam da mesta poput Hore postoje samo u snovima (cesto sam imao prilike da sanjam nesto slicno nalik tome), ali me je snazan orkanski vetar tako osinuo po licu, da sam shvatio da lepota ispred koje stojim predstavlja javu. To je jedno od onih mesta (mozda bi najslicnije bilo poredjenje sa Horom na Folegandrosu i na Skirosu) gde uz neko picence i meze, osetite takav spokoj, da komotno mozete da provedete dane i nedelje sedeci i posmatrajuci krajolik, ostatak ostrva, eventualno obrise Amorgosa u daljini, i da uopste ne osetite potrebu da se spustite do plaze, nekog zaseoka ili luke, jer vetar cini da se organizam uopste ne oznoji ……….

A plaze ………………

Plaze su zanimljive i lepe, mozda ne u takoj meri kao sto je to slucaj na Kalimnosu ili na Amorgosu, ali sve je to u poredjenju sa gradicem, manje primamljivo. Cinjenica da su nam mestani rekli da usled jako vetrovitog vremena, nismo uspeli da vidimo one najlepse, na ostrvcima Kucomitis i Kunupi, te Kaminakiu na najvetrovitijoj, zapadnoj strani ostrva. Pored vremena, problem je predstavljala i cinjenica da je brod umesto iz nama obliznje luke Pera Gialos, polazio sa sasvim drugog kraja ostrva iz Maltezane ........ naime, do pre 2 meseca postajala su 2 broda, ali je u medjuvremenu jedan (veci koji je polazio iz Pere Gialosa) izgoreo usled neispravnih instalacija, a zamena za njega nije stigla barem dok smo mi bili tamo.

Prvog dana su nam nasi dragi domacini savetovali na koje plaze treba da idemo u cilju izbegavanja jakog vetra. Lokalni bus kojem je pocetna stanica u samoj staroj luci krenuo je put zaliva Maltezana, odnosno mesta Analipsi. Uz put smo prolazili pored par manjih uvala, od kojih su najinteresantnije bile one do kojih je izgledalo da je najteze doci, zatim smo prosli pored zaliva Marmari, plaze Steno koja se nalazi na tom najuzem delu ostrva i koja je na slikama izgledala mnogo bolje nego u stvarnosti.Na kraju puta stigli smo u Analipsi, doruckovali u omanjoj taverni koja nam se ucinila najinteresantnijom, i onda krenula da dalje ispitujemo plaze. Iako je ostrvo u najvecoj meri golo (sa izuzetkom zelenog zaliva Livadi), gotovo na svakoj od tih plazica je bilo po neko drvo, sto je predstavljalo dobru zastitu za putnike namernike. Kada smo dosli do krajnje tacke do koje ide asfaltni put (plaza Sinontas) popeli smo se na obliznji brezuljak odakle se pruzao pogled na jednu dosta zanimljivu uvalicu sa stenama, koja je nazalost vec bila okupirana od strane kupaca/ u ovom slucaju nudista. Razocarani zbog toga sto nam je najsimpaticnija uvalica bila zauzeta, nakon kraceg kupanja u zalivu resili smo da se vratimo do Hore i da odatle produzimo na drugu stranu, do glavne i mora se reci jedne od najlepsih plaza na ostrvu po imenu Livadi.

Dakle, na ostrvo smo se iskrcali nesto posle 01h nocu, u novoj i za velike brodove sada i glavnoj luci Agios Andreas (do pre par godina to je bila luka u mestu Pera Gialos odakle sada polaze samo manji brodici) koja se otprilike nalazi na podjednakoj udaljenosti (oko 4 km) od 2 glavna mesta na ostrvu. More je besnelo, svetlo u omanjoj zgradi na doku, jedva da je skiljilo, a pored zgrade bilo je parkirano nekoliko mini buseva (koji pripadaju najvecim hotelima i apartmanimana ostrvu) i gle cuda 2 omanja autobusa za koje je onaj iz filma " Ko to tamo peva " izgledao kao da je malopre izasao iz fabrickog pogona. Tada smo saznali da je u pitanju redovna autobuska linija koja sacekuje putnike namernike tj. one koji dolaze na blic ili nameravaju da odsednu u privatnim kucama/ skromnijim studijima koja nisu u mogucnosti da obezbede prevoz za goste. Nasi domacini su nas sacekali i kratka voznja je mogla da pocne. A onda po ulasku u aparmtan- studio, bili smo odmah u potpunosti opcinjeni fantasticnim pogledom na zastitini znak ostrva-osvetljenu tvrdjavu na vrhu Hore. Ista je na temeljima starog vizantijskog utvrdjenja podignuta u 13.veku od strane venecijanaca. U sklopu tvrdjave se nalazi i mala vizantijska crkvica. A apartmani/ studija u kojima smo boravili na ostrvu su zaista bili sjajni, i definitivno i najbolji na nasem putovanju (govorim u mnozini, jer smo kasnije u povratku sa Amorgosa proveli jos jednu noc na ostrvu, ali u smestaju u Maltezani koji je bio blizu aerodroma, odakle smo imali let za Atinu).

Izmenjeno (Dragan)

Narednog dana smo poranili jutarnjim busem ponovo do plaze Livadi, odakle smo nastavili da pesacimo do plaze Canakia (Tzanakia) za koju su nam rekli da nije tog dana bila previse vetrovita. Nakon pola casa krenulo je spustanje kozijom stazicom do ove, u tom trenutku gotovo potpuno prazne plaze, sto nam je dalo i sansu da ugrabimo nesto hlada ispod stena. Kasnije kako je dan odmicao na ovu divnu plazu su poceli da pristizu razni ljudi kojima je u jednom trenutku postalo zajednicko to sto su se u velikom procentu razgolitili ...................... Nakon povratka na glavni put, moze se nastaviti ka sledecoj uvali po imenu Mura, a kada bi se produzilo jos nekih 1.5-2 km doslo bi se do jedne od najpoznatijih plaza po imenu Agios Konstantinos koja ima solidnu kolicinu zelenila i manju kantinu na obali, ali posto je ista dosta isturena prema otvorenom moru, bilo je dosta vetra i talasa, te samim tim nije bilo za kupanje. To je otprilike bilo nase iskustvo sa plazama za nepuna 3 dana boravka na ostrvu.

Hrana na ostrvu je izuzetna, pocev od lokalnog specijaliteta, hleba sa safranom, pa preko fave, raznoraznih salata (od kojih je dakos salata moja omiljena), morskih specijaliteta i.t.d.

Prvo vece smo klopali u dosta popularnoj taverni " Barbarosa " sa predivnim pogledom na ostatak Hore. Moje spagete sa plodovima mora su bile ukusne, kao i nekakva domaca salata sa izvrsnim susenim kozijim sirom, ali je porcija mogla da bude i malo izdasnija, dok je bolja polovina klopala odlicne lignje.

sledeceg dana smo jeli na glavnom trgu sa vetrenjacama u lokalnom bircuzu i to je bio jedan od 2 najbolja obroka (i cak najeftinija) za sve vreme odmora. Opet par finih predjela pocev od fave, nekakvih pecenih paprikica sa sirom, dakos salatom, hobotnicom u sircetu, te kozijim mesom sa lokalnom testeninom, sto je naravno moralo da se zalije i sa odlicnim lokalnim belim vinom (na ovom potezu se inace piju i najbolja bela vina u Grckoj).

Svaka čast za izveštaj sa ovog ostrva :klap:

Inače, prvi put sam za njega čuo u ovom tvom postu, pa sam posle malo proguglao i stvarno deluje zanimljivo.

Ih bre šta sve ima u toj Grčkoj.

Još jednom sve pohvale, jedina zamerka je što nema bar nekolko fotki.

Svaka čast za izveštaj sa ovog ostrva :klap:

Ih bre šta sve ima u toj Grčkoj.

Još jednom sve pohvale, jedina zamerka je što nema bar nekolko fotki.

Baki, postavio sam foto-turu pre 2 dana, ali usled nekih tehnickih problema na forumu, administrator me je obavestio da cu nazalost to morati da ponovim (kao i jos neki ljudi koji su tog dana postavljali iste). Malo strpljenja, bice slika za vikend.

Izmenjeno (Dragan)

dragi forumasi, MFT posvecena ovom dragulju Egeja je upravo postavljena ........

Bravo i za foto turu i za opis ostrva. Sad sam pogledala i tvoj Karpatos, fenomenalno! Inspirativno za neko buduce letovanje, jeste daleko ali je drugacije pa se vredi potruditi oko organizacije.

Hvala Teogonija. Veruj mi, sve se moze kad se hoce.

Mali zanimljivi dodatak u vezi Astipaleje, to je kazu jedino naseljeno ostrvo u Egeju a mozda i sire na kojem nema zmija.

post-356-0-53722000-1376069701_thumb.jpg

post-356-0-38054700-1376069743_thumb.jpg

post-356-0-09949300-1376069786_thumb.jpg

post-356-0-19722100-1376069886_thumb.jpg

A to sto nema zmija je jedan veliki plus, za razliku od Anafija koji je bez zmija samo po imenu.

Divno! Toliko je lepo citati o nekim posve novim i jos neotkrivenim mestima. Svaka cast Dragane za izbor ostrva. :)

Jos par godina bespuca, i onda ima da izaberem jedno 4-5 ostrva pa da tamo letujem dok je sveta i veka ........... Astipaleja se pridruzila Skopelosu na toj listi :D

I opet cu ponoviti..Dragane, tvoja rec ko 1000 slika!

Opis tvog dozivljaja i ono sto si doziveo u susretu sa Horom..ono je fenomenalno i velicanstveno opisano!

Bravo!

Sjajan izbor Dragane,šteta za ostrvca Kucomitis i Kunupi,jel to je nešto zaista posebno....ali biće prilike....

Hvala Vlado.

Nadajmo se da hoce, vetar je u tom delu Kiklada nepredvidiv, ima ga i kada se najmanje ocekuje ....... plus ove godine ni temperatura vode u julu nije bas nesto bila za pohvalu. Kako god, ostrvo je carobno i vredno ponovnog boravka zarad utvrdjivanja pomenutog gradiva ali i obilaska svega onog sto se nije moglo videti za nepuna 3 dana ....... :D