jelenait

Cinque Terre

67 poruka u ovoj temi

Da bi se obisle Cinque Terre, najbolje je sesti na voz u La Speziji i otici do poslednjeg mesta - Monterosso. Od Monterossa krenuti unazad, ili vozom, do sledeceg (Vernazza), pa Corniglia, Manarola, Rio Maggiore, ili pesice, tzv. Stazom ljubavi (Via dell'amore). Ko ima nameru da obilazi sva mesta, mislim da je previse ici sve pesice. Ja sam bila dva puta, jednom sam krenula od Rio Maggiore i obisla Cornigliu, a drugi put sam posla iz Monterossa idosla do Vernazze - nisam nikada bila u Manaroli. :rolleyes:

Na ovom sajtu mogu da se nadju skoro sve informacije. http://www.cinqueterre.eu.com/en

Mesta zaista zasluzuju da budu vidjenja (kao i obliznji Porto Venere), spektakolarne su baste na strmim liticama, raznobojne kuce, vegetacioja, pogled na more. Obavezno probati ligursku foccaciu iz neke pekare - sa ruzmarinom, lukom, sirom...

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Mmmmm...sve mi se to svidja :) Mi bi pesice obisli sto je moguce vise. Moracu da proverim koliko bi to vremenski potrajalo i koliko je dugacka ta cuvena Staza ljubavi. Ako je ipak poduhvat prezahtevan, onda cemo nesto i prevozom izmedju.

Vama hvala na informacijama!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ceo put se zove Plava staza, a Staza ljubavi je deo izmedju Riomaggiore i Manarole. Placa se ulaznica, jer to je zasticeni park, ne znam koliko, ako nadjem informaciju, napisacu. Duzina staze je 12 km i predje se visinska razlika od 500 m. Potrebno je 5 sati da se predje, a ako se obilaze i mesta, dvostruko vise vremena. Via dell'amorese prodje za dvadesetak minuta i posle 19.30 je besplatna, a uvece je osvetljena. Izgradjena je izmedju 1926. i 1928. Upravo sam procitala da je staza zatvorena do oktobra zbog odrzavanja do oktobra, a da je drugi deo, od Manarole do Corniglie, ostace zatvoren do maja 2014 zbog jednog velikog odrona kojije prekinuo stazu - evo satelitskog snimka.

manarolacornigliawhyclos.jpg

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Za obilazenje je otvoren samo deo MONTEROSSO - VERNAZZA - CORNIGLIA; dakle, najbolje je otici vozom do Corniglie, a onda pesice do Monterossa i uzeti voz natrag do La Spezie. To je taman i dovoljno za obilazenje, Monterosso ima i plazu.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pozdrav drugari,

 

Za sledece leto planiram da malo pristedim pare i priustim sebi odmor o kakvom mastam duzi niz godina, a do sad nisam uspevao da ga sebi priustim. Resio sam da to bude Italija, i bacio se na istrazivanje italijanske rivijere, poglavito severnogg dela. I tako sam zakljucio da je oblast Cinque terre idealna za mene, pretstavlja upravo ono sto sam trazio. To je nacionalni park u juznom delu Ligurije, sastavljen od pet malih mesta, povezanih prugom, poseduje mrezu staza sa planinarenje/setnju i prelepe pejzaze, autenticnu arhitekturu i zabranu gradnje, sto znaci da nema jeftine pvc arhitekture i velikih hotela, koji mi se poprilicno gade. Takodje, kolko sam shvatio nema ni onog groznog obicaja ogradjivanja plaze i naplacivanja lezaljki, bar ne u tolikoj meri :) Elem, mesta koja cine ovaj region su Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza i Monterosso. Ja bih se opredelio za mesto Vernazza, deluje mi najinteresantnije.

 

Elem zanima me da li je neko imao iskustva s ovom regijom? Da li je neko posetio ova mesta i da li zna nesto o njima? Da li imate neki savet kako doci do sto povoljnijeg smestaja i kako jeftino i udobno doci do tamo bez sopstvenog automobila? Svaki savet bi mi znacio

 

Lep pozdrav

 

 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ponesto smo vec pisali; jedino mesto koje ima sljunkovitu plazu, tj. 3 plaze, je Monterosso. Plaza je delimicno sa lezaljkama na placanje. I izmedju mesta ima poneka plaza, ali zaista ne znam kako se do njihstize.

p1010662.jpg

Ostala mesta (ukljucujuci Vernazzu) imaju male plazice/pristup moru, gde se moze okupati, ali nije neko narocito uzivanje, jer 5 terre nisu klasicno mesto za letovanje.

Vozom moze da odes do La Spezie, a odatle do ostalih mesta. Momentalno nisu sva povezana pesackom stazom.

Izmedju La Spezie i Cinque Terre, gotovo spojeno sa La Speziom, nalazi se vrlo lepo mestasce Porto Venere, od La Spezie moze da se stigne gradskim prevozom. Od grada ide autobus 11/P.

Postoji i ova mogucnost:

http://portovenere.a-turist.com/it/how_to_arrive.php#.Udq5xTv0Gbs

Sa suprotne strane La Spezie, ka jugu, nalazi se gradic Lerici, koji je takodje interesantan za obilazak i ima plaze.

Sto se tice smestaja, ne mogu mnogo da ti pomognem; najveci izbor je u Monterosso (bas zbog plaza), treba da vidis sta ti najvise odgovara, da li smestaj u samom nacionalnom parku, ali onda ti je vazno da ne budes predaleko od zel. stanice, ili negde gde je tern malo "pitomiji", npr. Porto Venere, La Spezia (veliki grad i luka) ili Lerici, a da ides u 5 terre u obilazak.

Nadam se da sam ti malo pomogla.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Vratili smo se nedavno iz setnje po Italiji. Cinque Terre je prelepa oblast koju vam zaista preporucujem da posetite. S obzirom da zbog drugih obaveza i obilazaka, ali i zbog nemogucnosti pronalaska smestaja u CT (kao i zbog preterane cene), resili smo da sve odradimo za dan. I, uspeli smo, bez bilo kakve zurbe, dovoljno vremena za sve, pa cak i za dvosatno pesacenje po vrletima nacionalnog parka odakle se pruza odlican pogled (usput, predlazem da se u ovu avanturu ne upustate ako ste u neudobnoj obuci, ili ako niste ljubitelj pesacanja, ima puno uspona, stepenica, nije bas kao setnja pored mora :)

Uglavnom, iz Bolonje smo stigli u LA Speciju, odatle voz do Riomaggiore, a potom , ili pesice ili vozom dalje - Manarola, Corniglia, Vernazza i Monterosso. Riomaggiore i Manarola su ostavila na nas najjaci utisak. Monterosso je, kako bih rekao, "najmodernije" selo od svih ostalih, i sa najvecom plazom, mada, mi smo se kupali u svakom selu po malo. Voda je jako cista, s tim sto je bila malo hladnija, iako je bilo vani oko 33,34 stepena. Ipak, nama je bas prijala nakon skitnje i pesacenja. Ulaz u nacionalni park naplacuje se 5e (to je ona malopre spomenuta dvocasovna setnja). Dakle, placate jedino ako se opredelite za pesacenje tom rutom - stazice i putici kroz maslinjake i vinograde koje vode do Manarole.

Mesta su prelepa i zivopisna, pogled odlican, voda cista, turista, naravno, u velikom broju, narocito sad u sred sezone. Bice uskoro i neka foto-tura ;)

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ocekujemo s nestrpljenjem... :D

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Niste probali cuvenu ligursku focacciu u nekoj pekari?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja, evo i ovde da napisem da sam raspamecena tvojom foto turom. Nadam se da cu u narednih par godina posetiti ovo prelepo mesto

I koliko vam je trebalo od Bolonje do La Specije?

Izmenjeno (maloprase)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala puno jos jednom :) A sto se prevoza vozom tice...jaoooo, to je bila prava avantura :) Prvobitno je bio plan da ostanemo dva dana pa makar spavali na plazi. U medjuvremenu smo ipak resili da budemo tamo ujutru jer smo izracunali koliko je (u km) siroka ova oblast, stanje sa vozovima koji saobracaju od sela do sela i sa kojima ustedite vreme, ako bas bude bilo potrebe, kao i sve ostale aspekte, i tako resili da mi to bez zurbe mozemo odraditi za jedan dan. Tako je i bilo. Mi smo, zapravo, krenuli iz Ferare koja se nalazi nedaleko od Bolonje. Nocu je veza nesto losija (jer ima prakticno samo jedan polazak i jedna veza od grada do grada) pa se sa pauzama i duuuuze putuje. I tako smo mi krenuli u 10 uvece, stigli u Bolonju, tamo cekali 1:47 minuta za naredni voz za Parmu, u Parmu stigli u 2 i cekali na naredni voz do 5 ujutru !!! :)) Konacno, u La Speciji smo bili oko 7. Mi smo avanturisti, nista nam nije problem, za dobro putovanje vredi (a znali smo da ovo vredi, na kraju se ispostavilo kao tacno, isli bi ponovo na isti nacin :). Karta od Ferare do La Specije kostala je oko 18 evra u jednom pravcu. Putuje se u kontinuitetu oko 3ipo, 4 sata (Regionale voz je u pitanju). Recimo, kad smo se vracali imali smo odlicnu vezu pa nigde nismo cekali duze na stanicama od 10-15 minuta. Mislim, ima varijanta da brzim Fressiarossa vozom stignete znatno brze, bez presedanja, i da platite kartu u jednom pravcu od 40e...Neka, hvala! :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nisam našao pogodniju temu pa rekoh da pitam ovde, pre svih jelenu, ima li kakve informacije o Viareggio.

Čini mi se da bi to bila dobra lokacija za obilazak tog dela u kombinaciji sa letovanjem...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pa, moglo bi da bude! Ta obala severne Toskane podseca malo na obalu severnog Jadrana, dugacke,siroke pescane plaze i ne narocito privlacno more, gomila sadrzaja, lepe radnje i loklai, divna vegetacija. Jedino sto su cene znatno vise, a neka mesta na tom potezu su, iz meninepoznatih razloga, elitna letovalista sa uzasnim cenama i mnostvom bogatih Rusa, kao Forte Dei Marmi. Ima tu jos mnogo mesta i mestasaca, nije sve takoskupo.

Postoji i vise mesta na ligurijskoj obali, nedaleko od nacionalnog parka, potez od Rapalla do Levanta (Chiavari, Lavagna, Deiva Marina, Sestri Levante, Bonassola). Ta mesta su malo skromnija u odnosu na toskanska letovalista, ali toskanska suzgodna, osim za 5 terre i za obilazak Toskane. Imaju pescane plaze u pretezno su porodicna letovalista.Lepa su i mestasca oko La Spezie, Lerici, Tellaro.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala Jelena na brzom odgovoru... već sam se bacio na razmišljnja za sledeću godinu.Imamo neke prijatelje tamo pa...

Videćemo šta će na kraju biti ali ovo zvuči zanimljivo.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905037
    Ukupno poruka